Autor Wątek: Kawa a zdrowie  (Przeczytany 18111 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #45 dnia: 20 Listopad 2018, 11:23:17 »
który przez cały dzień pił tylko kawę i energetyki

Nie wiem jak można pić energetyki. Napiłem się lata temu łyka od znajomej osoby i nigdy więcej. Przecież to smakuje rzygowinami  :taktak:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #46 dnia: 20 Listopad 2018, 12:06:18 »
Ja piłem w bardzo dużych ilościach, bo smakowało. Życie mi to zniszczyło...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #47 dnia: 20 Listopad 2018, 12:22:18 »
sam juz nie wiem czy on zapijał redbula kawą, czy kawę redbulem
Cienias, twardziele parzą kawę na RedBulu.


 :lol2:  Oby tylko po spożyciu "pierda" nad ogniskiem nie puścił. Bo znajdzie się szybciej w kosmisie niż Gagarin.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #48 dnia: 20 Listopad 2018, 12:25:45 »
Jako, że poruszono temat wypłukiwania magnezu ciekawie wytłumaczone. Warto obejrzeć do końca


Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #49 dnia: 21 Listopad 2018, 08:50:12 »
Kawa niestety nie jest zdrowa. Zwłaszcza dla kolarzy czy biegaczy po czterdziestce

To bardzo ciekawe. Ostatnio były w mediach przytaczane wyniki badań na temat kawy i właśnie osoby po czterdziestce powinny ją pić w dużych ilościach ponieważ jest bardzo zdrowa. Temat dla mnie interesujący, tym bardziej, że od wiosny do jesieni przejeżdżam rowerem ok 10 tys km każdego roku.

Na temat wpływu kawy i kofeiny na trening jest wiele teorii i publikacji często sprzecznych. Generalnie w dyscyplinach wytrzymałościowych kawa i wszelkie żele energetyczne z dodatkiem kofeiny nie pomagają.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Lipiec 2019, 15:05:49 »
Wczoraj na kanale Planete+ leciał film  - Roundup przed sądem.  Google podpowiada, że "sądzenie" Monsanto w Hadze, to była ustawka.  Występowali tam jacyś plantatorzy kawy.  Jak wygląda sprawa z opryskami plantacji?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Lipiec 2019, 15:18:24 »
Normalnie... Masz dużą plantację w Brazylii - to dajesz tego, żeby plony były "zdrowe" i dorodne. Ciężko tam inaczej uprawiać kawę, aczkolwiek są też uprawy "niechemiczne". Jak z kartoflami i jabłkami u nas. Mniejsze i trudno dostępne plantacje w biednych krajach może jeszcze radzą sobie inaczej. Są też plantatorzy entuzjaści upraw organicznych -- zwykle kawy od nich są super.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2019, 15:28:38 wysłana przez Antonio »

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Lipiec 2019, 15:57:56 »
Hmm, ciężko mi wyobrazić sobie przydatność Roundupu na plantacji kawy w jakikiejkolwiek innej formie niż tuż przed założeniem plantacji. Jak krzewy już są wsadzone to ryzyko upalenia małych sadzonek jest zbyt duże. Z drugiej strony "dorosłe" krzewy kawowca są na tyle duże, że powodują spore zacienienie gleby utrudniając/uniemożliwiając rozrost chwastów.
Co innego środki owado i grzybobójcze- te pewnie mogą mieć ogromne zastosowanie ale Roundup nimi nie jest.
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2019, 20:58:40 wysłana przez DrUsagi »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Lipiec 2019, 16:35:39 »
Co innego środki owado i grzybobujecze
To raczej to miałem na myśli, ale słyszałem od kogoś kto sporo czasu spędził w Brazylii, że właśnie roundup idzie równo...

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Lipiec 2019, 16:48:20 »
od ręki można wygooglać :( jeśli prowadzi się badania, to pewnie używają...  http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1807-86212013000100013

Latton

  • Gość
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Lipiec 2019, 22:43:16 »
Temat poruszany wiele razy. Polecam lekturę:
Kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Powszechnie uważa się, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Owszem, po spożyciu kawy następuje nieco zwiększone wydalanie magnezu z moczem, które utrzymuje się przez kilka godzin. Kofeina zawarta w kawie doprowadza do utraty magnezu w ilości kilku mg na dobę. Jednak kawa jest źródłem nie tylko kofeiny, lecz także... magnezu. 100 g ziaren dostarcza 3 mg tego pierwiastka. W świetle amerykańskich tabel składu żywności porcja kawy, w zależności od metody parzenia, dostarcza 7-24 mg magnezu, natomiast według danych krajowych 100 ml naparu kawy dostarcza 12 mg tego pierwiastka.5 W związku z tym kawa jest źródłem magnezu dla organizmu (co prawda nie za dobrym, przeciętna filiżanka kawy pokrywa ok. 5 % zalecanego dziennego spożycia magnezu, zatem wzrost podaży tego składnika poprzez kawę nie wydaje się istotny)5, jednak najważniejsze jest to, że filiżanka kawy dostarcza więcej magnezu niż wypłukuje z organizmu. W związku z tym bilans jest dodatni.

Cały artykuł na stronie poniżej:
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-kawy-aa-j4sB-syGF-sYpM.html

Kawa jest zdrowa w odpowiednich ilościach

Jako, że poruszono temat wypłukiwania magnezu ciekawie wytłumaczone. Warto obejrzeć do końca



Fajnie się tutaj gada zastanawiam się kto wytworzył pogląd jakoby kawa zawierała w składzie cokolwiek z magnezu?
I czy ludzie którzy powtarzają te brednie mają pojęcie o tym co to jest magnez?

Magnez to bardzo rzadki pierwiastek i bardzo łatwo o jego niedobór.  Przy dzisiejszym trybie życia i zanieczyszczeniu środowiska ten pierwiastek wymaga suplementacji.
W przyrodzie występuje tylko w surowych roślinach.  Jego źródłem dla człowieka bedą spożywane świeże warzywa o owoce.
Poddanie magnezu obróbce termicznej powoduje utratę 30-75% tego pierwiastka. Teraz się zastanówcie, kawa którą wy pijecie to nie są zielone owoce zaraz po zbiorze ale ziarna poddane wielokrotnie
obróbce termicznej, suszona, palona (iw wyniku przechowywania jeszcze pryskana środkami grzybobójczymi a więc obróbka chemiczna ale o tym kiedy indziej) a po wszystkich tych procesach
poddajemy ją jeszcze obróbce we własnych ekspresach tuż przed spożyciem. Po tak wielokrotnej obródce tam nie ma już ani miligrama magnezu.

Jeszcze raz pytam kto wytwarza takie poglądy i kto takie artykuły tutaj na forum wpuszcza?

No z tym magnezem no błagam was zlitujcie się odrobinę pomysleć a nie kopiować tutaj na poważnym forum o kawie takie oszustwa
i żeby tego steku bzdur nie moderować i pozwalać to czytać?
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2019, 22:50:12 wysłana przez Latton »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Lipiec 2019, 22:51:56 »
A co się z tym magnezem dzieje? to nie jest chyba pierwiastek lotny? Może łączy się w jakiś nieprzyswajalny związek? Powiedz coś więcej na ten temat, bo, że znika to jest zupełnie niewiarygodne.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Latton

  • Gość
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Lipiec 2019, 23:09:42 »
Może łączy się w jakiś nieprzyswajalny związek?
Chemicznie tego tematu nie wyprowadzę. Ale jest tak jak napisałem, jest on dostępny tylko w świeżych warzywach i owocach, kiedy wysuszysz
liście to tego magnezu jaki potrzebuje człowiek już tam nie będzie:D
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2019, 23:12:04 wysłana przez Latton »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Lipiec 2019, 23:11:47 »
No więc można o tym przeczytać w takim jednym szmatławcu wydawanym przez taki bieda uniwerek w jednym z dzikich krajów ;)

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/what-is-it-about-coffee

Ten link już się na forum przewijał, ale myślę że warto go ponawiać bo to świetne podsumowanie mądrości rodem z super ekspresu.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa a zdrowie
« Odpowiedź #59 dnia: 09 Lipiec 2019, 23:32:08 »


Chemicznie tego tematu nie wyprowadzę. Ale jest tak jak napisałem, jest on dostępny tylko w świeżych warzywach i owocach, kiedy wysuszysz
liście to tego magnezu jaki potrzebuje człowiek już tam nie będzie:D

Jeśli nie możesz tego w żaden sposób poprzeć, a jednak uznane placówki przeczą twoim słowom, co przytoczył @trez, to może zastanowisz się nad swoją opinią i przynajmniej zejdziesz z tego kategorycznego tonu.


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi