Autor Wątek: Dojrzała kwasowość...  (Przeczytany 34065 razy)

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Luty 2015, 14:51:58 »
Jeśli pojęcie czysta kawa (clean cup) określane jako podstawowy punkt oceny jakości kawy to czystość smaku oznacza profil sensoryczny wolny od wszelkich zanieczyszczeń i defektów. Gdy mamy do czynienia z wybitnymi kawami ich zaletą jest 'błyszczenie czystością' do samego końca.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Luty 2015, 15:30:11 »
Ale co to jest ta "dojrzała" kwasowość? Czy jest ona duża czy mała? Bo kwasowość jest obiektywną miarą i fizyczną wielkością...
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2015, 15:32:55 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Luty 2015, 18:50:03 »
(clean cup)
A clean cup nie odnosi się do powtarzalności smaku w każdej z 5 filiżanek?

Bo kwasowość jest obiektywną miarą i fizyczną wielkością...
To z pewnością chodzi tu o inną kwasowość niż fizyczną. Pewnie można to nazwać kwaskowatością czy innym kwaśnym słowem. Moim zdaniem chodzi o próbę nazwania jakiego rodzaju kwaśne doświadczenia smakowe nas mogą spotkać. A, że z bezpośrednim przekładem z angielskiego mamy cały czas w kawie problem, to będą wciąż albo nieścisłości w używanych terminach, albo karkołomne przekłady, albo ktoś w końcu weźmie się za to od początku do końca i wylansuje polskie odpowiedniki.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Luty 2015, 19:04:22 »
A o jaką tu chodzi kwaskowatość czy kwasowość? Nie mam chyba wyobraźni... W każdym razie nic mi nie mówi pojęcie dojrzałej kwasowości. Co innego: dojrzała kobieta, dojrzałe pomidory, dojrzałe jabłko, dojrzały jogurt... Wszystko to jest nawet kwaśne, ale nie jednakowo przecież. Nawet jeśli stosującym to określenie chodzi o smak kwaśny, to jaki jest dojrzały a jaki niedojrzały? Czy dojrzały jest mniej czy bardziej kwaśny? ;)

Mnie się zdaje, że takimi określeniami posługują się ludzie bez własnej refleksji i wiedzy... Chyba, że są winiarzami i wciskają swój slang, mający zamieszać w głowie ;).
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2015, 19:10:35 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Luty 2015, 19:09:48 »
Ok, to może z drugiej strony. Jaki może być ten smakowy kwas w kawie?

Czasem kawa jest kwaśna niczym niedojrzałe owoce, śliwki, wiśnie. Czasem cytrusowa. Czasem cierpkawa. Jaka może być?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Luty 2015, 19:13:02 »
Kwas to kwas, może być bardziej lub mniej kwaśny... Nasze wrażenie kwaskowatości może być mocniejsze lub słabsze.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Luty 2015, 19:19:33 »
I jabłka są tak samo kwaśne jak wiśnie czy grejpfruty? Nie chodzi mi o intensywność doznań, tylko ich treść.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Luty 2015, 19:30:25 »
Zależy jakie jabłka czy wiśnie. Nie ma przecież takich samych. Bywa, że jabłko jest równie kwaśne jak wiśnie :).

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Luty 2015, 19:31:41 »
I jabłka są tak samo kwaśne jak wiśnie czy grejpfruty?
"A" razkreślne zupełnie inaczej "smakuje" na harfie, skrzypcach czy talerzu perkusyjnym, ale to wciąż zwykła fala circa 440Hz ;) Podobnie z tą kwasowością, jak mi się zdaje. A co do dojrzałej kwasowości - nie czepiałbym się tego niby-wtajemniczonego frazeologicznego słowotwórstwa a'la audiofolskie odsłuchy ;)

Offline yodi

  • Wiadomości: 81
  • Ekspres: rancilio silvia, kolba krups, FP, AP, moka, phin, drip
  • Młynek: macap, concept, porlex mini
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Luty 2015, 19:31:53 »
A mi to pachnie licentia poetica. W związku z tym świerza kwasowość kojarzy mi się z czystym, dominującym odczuciem kwaśności ew. z domieszką cierpkości. Dojrzałą kwasowością nazwałbym odczucie kwaśności z nutką goryczy, kto wie może trochę słonego. No to pojechałem... :ups:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Luty 2015, 19:58:56 »
"A" razkreślne zupełnie inaczej "smakuje" na harfie, skrzypcach czy talerzu perkusyjnym, ale to wciąż zwykła fala circa 440Hz  Podobnie z tą kwasowością, jak mi się zdaje.
Ano właśnie. Nie ma co dyskutować o 440Hz, bo to jest mierzalne i oczywiste. Chodzi właśnie o to, że inaczej smakuje te 440Hz ze smyczka, a inaczej z perkusji. Szczególnie, że nie smakujemy samego pojedynczego A, ale całą melodię na raz.

Dla mnie odczucia kwaśne są oplecione całą resztą odczuć i tu pojawiają się skojarzenia. To jak ze smakiem. Smaków (taste) cztery, czy może i sześć, ale smaków (flavour) tysiące -- przez skojarzenia i wzajemne nakładanie się odczuć.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Luty 2015, 20:01:56 »
Nie czepiam się tego określenia dla samego czepiania się :). Myślę, że dobrze, gdy się o takich rzeczach dyskutuje.

Bardzo mi się podoba Pafcia muzyczne porównanie, bardzo wydaje się trafne :).

Yodi chyba ma rację pisząc, że tego typu określenia jak w tytule są bardzo subiektywne... i mało potencjalnemu odbiorcy mówiące.

Donkiszocie, tysiące smakowitych wrażeń mamy, to prawda, ale dalej nie umiałbym stwierdzić, czy coś ma dojrzałą czy niedojrzałą kwasowość. Chyba, że wziąłbym ze sobą mapę Yodiego...
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2015, 20:36:54 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Listopad 2015, 11:08:05 »
Znowu wykopuję stary temat :taktak:.

Przed chwilą rozmawiałem przez telefon z jednym z naszych forumowych znajomych o kwaśnym smaku kawy. Ponieważ po raz drugi spotkałem się z taką refleksją, to przytoczę ten pierwszy raz. Mam przesympatycznego znajomego, który co jakiś czasu przychodzi do nas i kupuje Ariadnę. Raz poczęstowałem go krótką serią espressi z różnych ziaren. Była to jakaś mieszanka w stylu Ariadny ale bez robusty, Espresso lub Anniversary, a zaraz potem Etiopia Rocko Mountain. Ogromne zaskoczyło mnie to, że espresso z Espresso zostało określone jako "kwaśne", a espresso z Etiopii jako: "smooth" i mniej kwaśne.

Teraz zaś Ariadna została określona jako bardziej "kwaśna" niż RED. Co na takie dictum można odpowiedzieć? Wydaje mi się nieśmiało, że sprawa ma związek z tzw. "wrażeniem słodyczy" i ze "świeżością" kawy. Słodycz wiąże się z jakością ziaren. Ewidentnie Etiopia YirgaCheffe z naturalnej obróbki jest bardziej słodka niż mieszanka Brazylii z mytymi arabikami. Ale czy mniej kwaśna?

Na pewno RED jest znacznie bardziej, jest mega słodką mieszanką w porównaniu z Ariadną, mieszanką Brazylii i robusty. Ale czy RED jest mniej kwaśną kawą?

Jaki to może mieć związek ze świeżością i dojrzałością? ;) Moim zdaniem ta "kwaśność" często ma związek ze świeżością, bo ogromne ilości CO2 w bardzo świeżych ziarnach Ariadny mogą wywołać takie wrażenie jakie wywołuje woda sodowa. RED natomiast ma już parę tygodni za sobą, więc zbliża się do optimum swoich walorów sensorycznych...

Co można zrobić, gdy ktoś czuje intensywny smak kwaśny w espresso? Moim zdaniem można nieco drobniej zmielić kawę, zmniejszyć dozę, wydłużyć czas zaparzania, zmniejszyć temperaturę zaparzania... Zawsze coś można zrobić. Można też ziarna odstawić na jakiś czas... by poczuć potem "dojrzałą kwasowość" :).
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad 2015, 11:25:17 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Listopad 2015, 13:26:56 »
Przychylę się to pierwszego wniosku, do wrażenia słodyczy. Nie raz zostałem zaskoczony w ten sam sposób, o wiele bardziej orzeźwiająca kawa została uznana za mniej kwaśną w porównaniu z kawą mniej kwaśną ale za to również o wiele prostszą, jednoznaczną.

Myślę, że skojarzenie jednoznacznie owocowe i rześkie pozwala przemycić w pozytywnym odbiorze znacznie bardziej kwaskowate doznania.
Łatwiej namówić kogoś na kwaśne jabłka niż na kwaśne orzechy.


A ta tytułowa dojrzałość ma chyba niewiele z kalendarzem wspólnego. Mimo wszystko rozważania na temat CO2 to inny temat.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dojrzała kwasowość...
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Wrzesień 2016, 19:01:25 »
Słodycz to jest subiektywne wrażenie, bo to tylko wrażenie w kawie, bo przecież chyba nie poziom cukru... To wrażenie sprawia, że do kawy się uśmiechamy, że mucha nie siada: że espresso nie jest ani za gorzkie, ani za kwaśne, ani zbyt cierpkie, choć może być i kwaśne, i gorzkie, i cierpkie.

Przed chwilą dostałem espresso, które słodkie nie jest, bo jest kwaśne, gorzkie, cierpkie. Słodkie nie jest, choć dobre ziarna były i szkolenia. Jeśli widzicie gdzieś 2-bojlerową maszynę ale niezbyt często używaną, to poczekajcie, żeby ktoś zamówił kawę przed wami. To pierwsze espresso sprawia nieświadomej obsłudze największy kłopot... Za to ciasteczko może być mega słodkie bez większego wysiłku ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi