Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 317821 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #930 dnia: 14 Kwiecień 2019, 08:10:45 »
ja na ten przykład wolę Burundi i Tanzanie ;) z Kenią serio, ciężko trafić mi dobry wypał i wiem tyle jest zachwytów, ochów achów, a ja po dziś dzień nie mogę się przekonać, teraz to jak ceny idą non stop w górę to w ogóle...

Dziękuję za paczkę z kawą. Cóż tu dodać? Kenia jest świetna, gdy świetnie wypalona. Ta akurat wydaje mi się raczej "spieprzona". Ma zupełnie inny profil niż kawy Synestezji. Ziarna Kenii są zupełnie inne niż "reszta świata" i wymagają specyficznego, wyjątkowego podejścia. Ziarna palone pod koniec lutego, dziś powinny być "świeże", słodkie niczym jesienne porzeczki, a są niestety gorzkie i prawie wcale nie są słodkie. Kwaskowatość? Moim zdaniem niknie w gorzkiej ciemności. Niby jasno palone i do filtra, a jednak nie za bardzo. Pomidor? Nie stwierdzono, wobec przytłaczającej goryczy... ;) Myślę, że to przyczynek do zawołania: kupuj polskie!

Zmieliłem przy użyciu Mahlkonig Guatemala, zaparzyłem w V60.2, użyłem 20g kawy i 330ml wody. Czas zaparzania wyniósł 2:30s, woda miała temperaturę 95 stopni, preinfuzja 60g/45s, dolewki co 80ml.  Zrobię jeszcze cupping: Kangocho Pb (Caffenation) vs Nyakabugi AA (Synestezja). Wyniki porównania? K<N <=> Gorycz<Kwaskowatość ;). Na fotografii widać, że barwa obu kaw jest podobna, Synestezja może nieco jaśniejsza. Różne drogi wiodą do tej  samego koloru -- czuje się tę różnicę bardzo w filiżance.



Ceny i dostępność bardzo dobrych kaw niestety zmieniają się na niekorzyść takich niewielkich palarni jak nasza. Popyt generowany przez rosnącą strefę "specialty" rośnie, więc coraz trudniej "zdobyć" świetne ziarna w przyzwoitej cenie. Ceny Kenii wciąż rosną, niestety...
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2019, 08:39:21 wysłana przez Antonio »

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #931 dnia: 14 Kwiecień 2019, 14:34:57 »
Fajnie jest nowe porównanie, inne podniebienie, ziarna od zawsze to powtarzam, zaraz po otworzeniu paczki są inne, a inne są tydzień po. Różnie to jest z korzyścią w smaku, są wyjątki potwierdzające regułę która raczej jest po stronie imho ziaren 'tygodniowych'. Te ziarna też mocno złagodniały w momencie wysyłki do Kołobrzegu, ten pomidor był mniej intensywny w zapachu i bardziej subtelny, ale był. Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotkałem się ze złym wypałem z jakiejś Holenderskiej palarni oraz źle wypaloną Kenyą, raczej kojarzą mi się z dobrymi rzemieślnikami w tym temacie jako naród. Cieszy bo nie jest tak źle z moim zmysłem smaku, a smuci bo to nie powinno się zdarzyć, że zgadzamy się z faktem błędu roastera. Mnie tylko ciekawi czy co oni nie próbowali tego wcześniej? I głośno myślę, czy może być tak, że jedna paczka źle spakowana dostały się jakieś niepożądane aromaty, a reszta ok? Dziwna sprawa!

A i jeszcze raz dziękuję Panie Andrzeju za chęć wymiany :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #932 dnia: 14 Kwiecień 2019, 14:40:38 »
Palenie Kenii jest rzeczą trudną, sam się tego raczej nie podejmuję. Synestezja działa w tym temacie od dawna, ma bardzo ugruntowane przekonania i smakowite efekty. W Kangocho tuż po zaparzeniu, na gorąco czułem jeszcze jakąś przyjemną kwaskowatość, ale bardzo szybko oddawała ona pole nieprzyjemnej goryczy. W miarę stygnięcia, napary zwykle stają się bardziej słodkie, kwaskowate, a tu tylko taki nieciekawy posmak. To tylko moja skromna opinia. Dzięki za możliwość spróbowania. Coś tam dobrego w zamian nadam :).

Poza tym różne pułapki i niespodzianki czyhają na palacza kawy... Dość łatwo można zrobić coś innego niż zwykle.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2019, 14:43:18 wysłana przez Antonio »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #933 dnia: 14 Kwiecień 2019, 20:16:41 »
Synestezja (...) ma bardzo (...) smakowite efekty.

Oj tak...

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #934 dnia: 28 Kwiecień 2019, 14:13:16 »
Czy można na forum  sprawdzić wysłane wiadomości ? Jesli tak to jak ?

Offline Czawaj Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno..5
  • Młynek: Fiorenzato T80
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #935 dnia: 28 Kwiecień 2019, 14:21:04 »
Klikasz "Moje Wiadomości"-> najedź na "Wiadomości" i rozwinie Ci się lista, na końcu będą "Wysłane" ;)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #936 dnia: 28 Kwiecień 2019, 15:35:35 »
Dzieki

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #937 dnia: 08 Maj 2019, 15:37:39 »
Jak najlepiej postąpić z zamrożonymi ziarenkami kawy? Rozmrozić w lodówce czy w temp. pokojowej? W opakowaniu, w którym były w zamrażarce czy przesypać do innego lub słoika?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #938 dnia: 08 Maj 2019, 20:47:28 »
Ja mrożę w oryginalnie zamkniętej paczce i w takiej samej rozmaraża się przez noc na półce w temperaturze pokojowej.
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #939 dnia: 08 Maj 2019, 21:24:57 »
W opakowaniu, w którym były w zamrażarce czy przesypać do innego lub słoika?
Podczas rozmrażania nie możesz dostarczać ciepłego powietrza z zewnątrz bo zawiera wodę która natychmiast skropli się na zimnej kawie. To tak jak z aparatem foto w górach zimą: pakujesz do worka przed wejściem do schroniska i nie wyjmujesz z niego dopóki nie osiągnie temperatury otoczenia. Fizyka.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #940 dnia: 09 Maj 2019, 06:51:15 »
Dzięki Panowie!

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #941 dnia: 09 Maj 2019, 06:59:12 »
Ja mrożę w oryginalnie zamkniętej paczce i w takiej samej rozmaraża się przez noc na półce w temperaturze pokojowej.
Robię dokładnie tak samo, tylko jeszcze jeśli jest, to zaklejam wentyl taśmą klejącą. Może niepotrzebnie, ale jakoś nie mam zaufania do tych wentyli.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline natruszka

  • Wiadomości: 5
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #942 dnia: 09 Maj 2019, 10:52:35 »
Wracając jeszcze do mrozenia - jakie partie kawy mrozicie? Cale paczki by zachowały świeżość? Ile czasu kawa może lezec w zamrażarce?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #943 dnia: 09 Maj 2019, 14:18:31 »
Cała paczka w oryginalnym opakowaniu. Raz chyba po pół roku wyjąłem i kawa była jak z nowej dostawy.
LMWDP #469

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #944 dnia: 10 Maj 2019, 15:16:16 »
Pytanie, czy warto kupić szklanki termiczne do cappuccino, te z podwójną szklana scianką. Chodzi mi o to, czy faktycznie trzymają dłużej ciepło, czy  tylko efekciarsko wyglądają przy gościach? :ups:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi