Autor Wątek: Termometr do grupy E-61  (Przeczytany 20555 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Maj 2013, 16:11:28 »
A ja myślę, że nasi chińscy bracia mają rozwiązanie bezprzewodowe tego problemu. Taki pomysł: ta przejściówko/nakrętka z termoparą w grupie podpięta do małego nadajnika, zasilanego baterią pastylkową. Całość wykonana jako srebrny "grzybek". A przy wejściu termopary odbiornik.

To byłby szał ::)

Wysparz - jak by ktoś miał całą grupę na wymianę, to teoretycznie można wyfrezować kanał na kabelek, wstawić rurkę, zaszpachlować i oddać do chromowania. 8)
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Maj 2013, 16:15:14 »
A temperatura wyświetlana na komórce... :)

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Maj 2013, 13:33:04 »
Ja dzisiaj miałem dość groźną sytuację. Mój termometr wystrzelił wprost w moją twarz ! Termometr ma 2 śruby ( jedną do dokręcania do grupy a drugą taką która dokręcona blokuje sam termometr i jego trzpień ). Ta śruba ( nakrętka ) która odpowiedzialna jest za dokręcenie samego termometru do trzpienia chyba się poluzowała z czasem i dzisiaj ją zerwało. Efekt był taki że podczas przygotowywania espresso wystrzelił termometr wprost w moją twarz, na całe szczęście w czoło dostałem ale gdybym tak dostał w oko to mogłoby być nieciekawie. Woda natychmiast trysnęła strumieniem około 2 metrowej długości bo aż polało mi ścianę. Lalo się około 3-4 sekundy, aż zaskoczony wyłączyłem ekspres. Sprzątania miałem sporo , bo wszędzie była woda.
Skręciłem termometr ( wypadły mi z środka 2 malutkie białe gumowe uszczelki, mam nadzieję że pozakładałem je w dobrej kolejności ), zrobiłem teraz próbę i niby wszystko jest ok, ale mam stracha i ustawiam się póki co bokiem do ekspresu żeby w twarz znów nie dostać.
Wyspiarz sprawdź u siebie czy masz dobrze wszystko skręcone.



Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Maj 2013, 14:13:54 »
A śrubka spinki nie wypada :diabelek:
W młynie: ziarna

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Maj 2013, 14:43:24 »
Mi nic nie wypadło ! Mi wystrzeliło :)
Poznałem kolejną ciekawą funkcję Julki - strzelniczy sprzęt domowy :)



Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Maj 2013, 13:20:47 »
Wreszcie po długich a ciężkich staraniach stałem się posiadaczem:
http://img703.imageshack.us/img703/6195/imag0156f.jpg
Termometr do grupy E-61

Wszystkie 3 są do rozdania "dla Ludu". Koszt 10 zeta (tokarz zażyczył sobie za komplet butelkę wody ognistej) + przesyłka.
Jedna jest od tygodni zarezerwowana dla Macieja1, dwie pozostałe czekają na swych właścicieli.
Montaż jest banalnie prosty - wykręcamy z grupy śrubę przy pomocy klucza imbusowego i wkręcamy tą. UWAGA! może wymagać użycia dodatkowej podkładki (miedzianej lub teflonowej), której nie ma w komplecie. A potem... do dziurki wkładamy termoparę i cieszymy się pomiarem temperatury.
Ze swojej strony radzę przygotować podkładkę o wymiarach śr.wew - 6 mm, śr. zew. 9 mm, grubość zależy od grupy ale prawdopodobnie coś ok 0,5-0,8 mm. Oryginalnie pod śruba imbusową powinna być podkładka miedziana, ja zastosowałem teflonową i nie mam żadnych problemów.
Oczywiście przed zainstalowaniem śrubę należy umyć :)
Chętni zapisują się w tym wątku, dwóch pierwszych i Macieja proszę o adresy na PW.

EDIT
Więcej nie będzie, proszę o poważne podejście do tematu, nie "a może się kiedyś przyda" tylko decydować się WYŁĄCZNIE wtedy, kiedy zamierzacie praktycznie od razu tuningować. Nie zabierajcie rzeczywiście potrzebującym! :)
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2013, 13:28:15 wysłana przez spinka2 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Maj 2013, 13:53:48 »
Spinka - ja się zapisuję na listę oczekujących. Jak chętnych do natychmiastowego tuningu nie będzie to jestem ja :)

A swoją drogą - czy ktoś pomierzył termoparą co się dzieje na oryginalnej śrubce?

O ile dłuższa jest ta dorabiana od oryginalnej?
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Maj 2013, 13:56:05 »
W tych dorabianych długość części gwintowanej wynosi ok. 18 mm - oryginalna jest dużo krótsza. Koniec śruby ma sięgać kanału przepływu wody.

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Maj 2013, 20:53:33 »
Widziałem takie maleństwo na allegro z podejściem pod termoparę :



Jeden problem to zakres temperatury do +70st C. Gdyby poszukać podobny ale z większym zakresem temperatury to można zrobić coś podobnego do tego rozwiązania które mam ja i Wyspiarz, czyli całość osadzić na górnej części tej śruby.



Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Maj 2013, 22:27:43 »
Mam identyczny termometr jak na zdjęciu, ale do 100 stopni. Nie używam go, bo jest niedokładny, zaniża temperaturę o 3 stopnie. Przy tym jest leniwy, aktualizuje temperaturę co kilka sekund.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Maj 2013, 06:33:58 »
Do niedokładności można by się przyzwyczaić (o ile jest to stały błąd) ale ta prędkość go niestety dyskwalifikuje. :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Maj 2013, 08:36:11 »
Błąd jest stały, ale wkurzający. A sam termometr pomysłowo wykonany, z małą sondą na 80 cm kablu. Można by go fajnie wykorzystać, gdyby nie te wady.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Maj 2013, 08:37:56 »
Widziałem też coś podobnego w sklepie z akcesoriami gastronomicznymi

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4976
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Maj 2013, 10:02:19 »
Kiedyś chciałem zrobić z plexi coś w rodzaju Dripper Station, z wykorzystaniem tego termometru. Niedokładność odczytu mnie powstrzymała.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Termometr do grupy E-61
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Maj 2013, 13:23:50 »
Zatem jaki (nie PID) będzie dobry ?  :'(

Kusi oj kusi mnie montaż tej śróby i zamontowanie termometru.  :evil:

Edit:
Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-cyfrowy-led-55-125-sonda-i3265119431.html

Myślicie że byłoby dobre ?
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2013, 13:25:53 wysłana przez Metiu »
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi