Autor Wątek: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków  (Przeczytany 1679 razy)

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« dnia: 12 Listopad 2020, 17:59:32 »
Stałem się posiadaczem używanego ekspresu Gaggia Classic w pierwszej wersji. Dołożony jest PID, wymieniony prysznic grupy na IMS, mosiężny dyfuzor, dysza Rancilio Silvia, OPV ustawione na 9 bar. Jest więc sporo modów, ale...
Jest oryginalna kolba, ale z sitkiem IMS Competizione 18/22g. Fajnie; tyle, że ja raczej chciałbym robić mniejsze, pojedyncze shoty. Gdzie i jakie sitko powinienem kupić? Pogubiłem się z tymi rozmiarami. Oznaczenie 1T i 2T rozumiem, ale pozostałe wymiary mi namieszały w głowie. Nie chcę wydać kasy i potem zwracać, bo cos nie pasuje. No i kolba z wielką dziurą ;) czyli NPF(?) Nie wiem co jeszcze warto (tamper Motta 58 mm też mam)? I jakie dobre srodki do odkamieniania/czyszczenia? Jeszcze go nie użyłem, chcę go wyszykować i dopiero rozpocząć zabawę. :)
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2020, 18:03:12 wysłana przez wujek_p »

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopad 2020, 19:52:12 »
Do odkamieniania kwasek cytrynowy, niestety krotko i nie w przesadnej ilosci bo boiler jest aluminiowy. Backflusha mozesz robic z Cafiza skoro masz uchwyt prysznica mosiezny - o ile masz slepe sitko. Mysle ze komplet juz masz, nie trzeba nic wiecej. Pytasz o NPF, czyli ze masz czy myslisz o zakupie? NPF jest dobra rzecza do nauki dystrybucji, wiec uwazam ze warto go miec. I szczerze do zwyklej kolby juz nie wroce :)
Co do sitka niestety nie pomaga, mam IMS podwojne i takie lubie, mysle ze mozesz polowac w takie jak masz tylko pojedyncze (ok 8-12g) ale od razu mowie ze trudniej jest osiagnac dobry wynik na pojedynczym - troche tu sie naczytalem na ten temat - jest taki taki dlugi watek dot pojedynczego shota, poczytaj. Jakbys jeszcze mial pytania o GC to pisz.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopad 2020, 20:26:11 »
Slepe sitko mam, Cafiza zakupię.
Chciałbym kupić mniejsze, dobre sitko (nie mam innego, oprócz tego co wymieniłem) i kolbę z dużą dziurą ;) (NPF). Obawiam się, że ta ilosć espresso z sitka, które posiadam, jest dla mnie za duża. :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Listopad 2020, 20:43:10 »
Ekspres jest tak podrasowany, że wypada w nim tylko kawę robić :). Przyznam szczerze, że pojedynczego sitka nigdy nie używałem. To co możesz wymienić to sitko o mniejszej pojemności, ale zostawić podwójne. Szukaj sitka "ridgeless" - łatwiej tam z tampingiem.

A może najpierw spróbuj kawę z sitka, które masz? Może nie ma co zmieniać.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Listopad 2020, 21:40:08 »
Dokładnie, zanim zaczniesz myslec o mniejszym wyprobuj to co masz, tez myslalem ze moje jest za duze ale naprawde daje rade i bym go nie zamienił. To co bedziesz potrzebowal ewentualnie to wyjdzie w "praniu". Masz spory zestaw jak na start i naprawde nie ma sensu porywać sie na zestawy rzeczy ktorych mozesz nie uzyc i uznac za niepotrzebne. Tym zestawem naprawde mozna juz sporo sie pobawic. A duzo za niego dales?:)

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopad 2020, 00:05:53 »
W sumie racja. Najpierw pierwsze kawy z tego co mam. Potem się pobawię w doróbkę manometru. I może ten kontroler PID upchnę do środka. Za zestaw dałem 850 + przesyłka.

A jeszcze dopytam - to jakie sitka w ogóle pasują do GC v1?
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2020, 00:14:56 wysłana przez wujek_p »

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopad 2020, 10:07:30 »
przegladalem te co sa dostepne IMS 1T, mysle ze i 6/8g jak i 7/9g bedzie pasowac.Roznia sie tylko wysokoscia, musisz zmierzyc czy wejdzie Ci na glebokosc do kolby ale mysle ze spokojnie bo to 2mm roznicy. Wazne by były pod 58mm. Innymi wymiarami sie nie roznia. Nie ma znaczenia do jakiej GC, wymiary kolby wszystkie maja takie same.
Z manometrem nie ma duzo roboty. Ja do pida dopiero sie przymierzam.

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopad 2020, 12:32:05 »
czyli srednica kołnierza (border): 68 czy 70 mm, nie ma znaczenia? Bi chyba do tampera 58 mm są własnie te 2 srednice kołnierza.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Listopad 2020, 14:57:14 »
Z sitek IMS pod tamper 58mm do GC
B681TH24.5E   6/9g   
B682TCH26.5E   16/22g
B682TH24.5M   12/18g

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Gaggia Classic ver.1 - zakup dodatków
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Listopad 2020, 15:12:49 »
Czyli kołnierz 68 mm.
Teraz dopiero odczytałem ledwo widoczne napisy na moim sitku:
IMS Competizione B68 2T h26,5 E lotto: 038

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi