Autor Wątek: Herbata  (Przeczytany 167836 razy)

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Herbata
« dnia: 30 Kwiecień 2013, 10:05:23 »
Tak jak wcześniej pisałam, chętnie się moją wiedzą o herbacie podzielę, aczkolwiek żadnym ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, sama ciągle się uczę  ;)
Herbatą fascynuje się od ponad roku, pijam najczęściej herbaty żółte, oolongi i zielone. Rzadziej czarne, białe i pu-ehr. Prowadzę bloga o herbacie http://liu-mulan.blogspot.com/ gdzie opisuje moje herbaciane doświadczenia.

Pozdrawiam  :D
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Herbata
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwiecień 2013, 12:47:56 »
A gdzie się zaopatrujesz, zakładam że herbata jak i kawa długo nie może leżeć i trzeba ją odpowiednio przechowywać?
Popijam głównie zieloną i czarną. Ostatnio nabyłem w Lidlu Darjeeling First Flush FTGFOP1 (cokolwiek to znaczy) - seria produktów Deluxe  :lol2: za 10PLN/100G i jak na Darjeeling jest moim zdaniem bardzo dobra.
Zielone lubiłem chińskie jak jeszcze tam częściej latałem to przywoziłem, nie wiem gdzie w Polsce kupić tego typu dobrej jakości zielone liście.
Co polecisz dla początkujących?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Herbata
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwiecień 2013, 15:47:11 »
Do Chin latałeś, Kafciu? :) A gdzie dokładnie?

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwiecień 2013, 16:38:37 »
Ja nie mam jednego miejsca w którym się zaopatruje w herbatę. Najczęściej kupuje w five star tea, eherbata, Centrum kawy i herbaty. Oprócz tego z zagranicy (często na forum robimy zbiorowe zamówienie) Generalnie wszystko zależy jakiej herbaty aktualnie szukam. ;)

Co do  Darjeelinga  -  First Flush oznacza że herbata jest z pierwszego zbioru (marzec/kwiecień) FTG to w skrócie Finest Tippy Golden  FOP to  Flowery Orange Pekoe czyli opis liści herbaty -  zabiera dużo znakomitej jakości złotych tipsów(delikatnych pączków herbacianych) i generalnie herbata składa się z pączka i dwóch listków 1 oznacza że herbata spełnia najwyższe standardy.
Sądząc po cenie śmiem powątpiewać w to, że herbacie z lidla należy się takie oznaczenie bo herbaty Darjeeling dobrej jakości kosztują około 70zł/100 gramów a ich kwiatowy aromat po prostu powala z nóg.

Z zielonych herbat polecam ci Koreańską Joongjak np, rewelacyjna w smaku jest, taka świeża, owocowa i lekka bez goryczki. Cena około 33zł za 100 gramów


Edit: nie napisałam o przechowywaniu - ja przechowuje szczelnie zamknięte, w słojach z uszczelkami (porcelanowymi najlepiej) albo oryginalnych torebkach jeśli są z porządnego materiału wykonane.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2013, 16:41:38 wysłana przez Joanna Liu Mulan »
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline slavik Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Młynek: I-mini
Odp: Herbata
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwiecień 2013, 21:25:52 »
Herbatę pijam tylko gdy jestem chory.
Nie wiem dlaczego, ale picie herbaty z cytryną i miodem, pomaga mi na przeziębienie.

Gdzie Ty idziesz...?
Ide se do Malawi...
Malawi Mzuzu Geisha...
E i A , Oni wiedzą gdzie idę....

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Herbata
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwiecień 2013, 21:31:05 »
Latałem do Państwa Środka służbowo, miałem taki incydent w swojej karierze 7 lat temu, kiedy to pracowałem dla azjatyckiego producenta systemów telco. Głównie Shenzen, Hong Kong, Szanghai, Pekin. Tam to jest dopiero kult herbatek, pamiętam do dziś te wory z towarem i panie ustawione gdzieś w środku z małymi stoliczkami i całym ekwipunkiem dla chętnych degustatorów :)
Ale obecnie donoszą, że rynek kawy też się tam ruszył, a potencjał ludzki to mają.....

A propos Darjeelinga to w zasadzie moja ulubiona herbata i piłem różne, kupowane w różnych miejsca, tę z Lidla oceniam w porównaniu najwyżej. Jest to zupełnie limitowana liściasta herbata dostępna tam chyba tylko czasowo.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Herbata
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwiecień 2013, 23:28:36 »
Ja już nie pamiętam kiedy herbatę piłem ostatnio - kilka miesięcy minęło pewnie.

Ale sklep gdzie kupowaliśmy grupowo kawy w UK ma całkiem spory dział z herbatami. Tylko te nazwy nic a nic mi nie mówią. Ja w tych sprawach jestem lajkonikiem  :-[ Chciałem coś kupić ale sam nie wiedziałem co więc odpuściłem.

p.s coś tam im zmieniają na stronie teraz więc może kiepsko wyglądać.
LMWDP #469

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Herbata
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Maj 2013, 08:54:43 »
Ja pijam takie herbaciane "cibo". Ostatnio w biedrze odkryłam fajne herbaty, ale torebkowane. Tego daarjehling z Lidla mam w pracy i bardzo mi smakuje.
Nie trafiłam na wiarygodne miejsca, w których mogłabym doedukować się w kwestii herbaty, choć interesowałam się tym. Chętnie dowiem się czegoś więcej.
Lubię rooibosa i zieloną. Nie przepadam za mieszankami z tymi kolorowymi farfoclami w środku.

Herbata to zadaje się kolejne kosztowne hobby...  :o
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline cafferob

    • Centrum Kawy
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 18
    • centrumkawy
  • Ekspres: Isomac Venus, Clever Dripeer oraz Ca Phe Phin no i Enova :o)
  • Młynek: I-mini, Casadio, Macap oraz Fiorenzato F6D
Odp: Herbata
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Maj 2013, 16:53:48 »
Myślę, że każde hobby w mniejszym lub w większym stopniu jest kosztowne. Przecież nie wystarczy kupić kawę czy herbatę. Okazuje się wtedy, że trzeba dokupić parę drobiazgów. A to jakiś zaparzacz, a to jakieś filiżanki. I wtedy okazuje się, że koszty rosną. Oczywiście można poprzestać na podstawach, ale jednak ciekawość zawsze bierze górą. I wtedy kupujemy droższą kawę czy herbatę inny zaparzacz czy kolejne filiżanki albo kubek. Każdy prędzej czy później wpada w tą spiralę fascynacji. Z herbat pijam zielone ze względu na to, że pijam też kawę. Zielona na mnie działa bardzo dobrze kiedy pijam ją po południu lub wieczorem. A szczerze mówiąc za dużo jest rodzajów i raczej nie starczyło by czasu aby każdą pić w ciągu dnia. Ale każdemu wg upodobań  :)
Starajmy się uczynić święto z codzienności, przyjemność z drobnych chwil, z których składa się życie - Zino Davidoff

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Maj 2013, 20:46:50 »
Herbata to owszem dość kosztowne hobby, ale które hobby nie jest kosztowne. ;D Jeśli mówimy o herbacie poważnie, to nie parzymy jej w kubku/czajniku z zaparzaczem tylko w gaiwanie (czarka ze spodkiem i przykrywką) albo czajniku yixing z glinki  a ich pojemność to 100ml. Do tego dochodzi kilka innych akcesoriów jak czarki, termometry, wagi, tace herbaciane tzw chapan, a o cenach herbat to już nie wspomnę ;)

Kafcio to o czym piszesz to prawdopodobnie ceremonia herbaciana, bardzo popularna w chinach. Bardzo dobrze parzy się w ten sposób herbaty, najbardziej wydajnie - właśnie w tych naczyniach o których przed sekundą pisałam

DrUsagi  ciężko mi się teraz w tym sklepie odnaleźć, powiedz mi jakiej herbaty szukasz? Jakiego smaku oczekujesz? Zielonej o świeżym lekkim owocowym a czasem słonawym i gloniastym aromacie, Czarnej raczej mocnej, czasami o miodowej nucie czy czegoś jeszcze bardziej aromatycznego jak herbaty oolong bardzo mało znane w Polsce ale o naprawdę fantastycznym smaku i aromacie - kwiatowym/miodowym/ owocowym a jedna herbata ma nawet mleczny posmak (fenomenalna jest), są też herbaty żółte, o bardziej ulotnym trochę orzechowym aromacie i aksamitnym smaku, delikatne białe - raczej dla koneserów  i pu-ehry o ziemistym aromacie i rewelacyjnym działaniu wspomagającym naszą przemianę materii ale ten smak trzeba polubić ;)

Olak do Ciebie pytanie j.w :)

slavik to raczej efekt placebo, miód traci swoje właściwości w wysokich temperaturach :)

Pozdrawiam!  :kawa:
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Herbata
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Maj 2013, 20:50:20 »
Pijamy tureckie takie, jakie linkowałem Olak.
Mamy zestaw czajnik i imbryk z wkładem na herbatę.

Rozumiem, że Turcy jako producenci herbaty, wiedzą, co oferują.

Czy tez Indie, Chiny, etc. czuja się „lepsze"....
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Herbata
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Maj 2013, 20:57:59 »
Miód zalewa się wodą o temp. do 40st.C.  ;)

Smaki? Hmm... Lubię herbatę czarną, raczej delikatną w smaku, idącą w kierunku aromatow kwiatowych. Pu-ehr nawet mi podchodzi i nie przeszkadza mi ten ziemisty posmak, wielokrotne zaparzanie jest wygodne. Nie lubię mocno garbnikowych herbat, poszłabym raczej w kierunku tego darjeeling, który mi smakuje a nie wykręca buźki. Zielone delikatne też chętnie bym spróbowała.
Przyznam, że gdy mam wybrać herbatę w sklepie to ostatecznie nie wybieram nic, bo zdaję sobie sprawę, że to śmieci są. Ta z Biedry jeszcze mi smakuje, ale też nie spodziewam się, że jest jakoś niezwykle wyrafinowana.
Chciałabym wiedzieć, gdzie kupić w miarę świeżą i nie gigantycznie drogą herbatę. Tak, żeby napić się jej, z przyjemnością, nie mając gdzieś w świadomości poczucia, że piję coś starego i trzeciorzędnej jakości. Acha! Lubię ciepłą, wręcz gorącą herbatę, zimną wylewam. I gorzką...
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Herbata
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Maj 2013, 20:58:25 »
Czy lepsze, no trudne pytanie. To jest zupełnie inne podejście do herbaty. Tureckiej nie piłam jeszcze niestety, ale z tego co wiem to jest herbata czarna której moc regulujemy za pomocą dwóch czajników. Z tego co się orientuje raczej niewiele jej eksportują
Co do prównania to..
Chiny (i Tajwan) to 6 gatunków herbaty - jak pisałam wyżej białe, żółte, zielone, czarne, oolongi, pu-erh, Indie to przede wszystkim herbaty czarne Darjeeling, Assam, Nilgiri, Ceylon to czarne raczej łagodne w smaku, Vietnam to czarne i zielone raczej niskiej ale nie najgorszej jakości, Korea to obłędne w smaku zielone, Japonia tak samo. Trochę tak uogólniam ale tak najłatwiej tą różnice zobrazować
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline slavik Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Młynek: I-mini
Odp: Herbata
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Maj 2013, 21:03:44 »
Jak nie miód, to na pewno cytryna mi pomaga... :-\

Gdzie Ty idziesz...?
Ide se do Malawi...
Malawi Mzuzu Geisha...
E i A , Oni wiedzą gdzie idę....

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Herbata
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Maj 2013, 21:08:03 »
To muszę Twoje typy wypróbować, aby mieć porównanie...
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=herbata+turecka

Mevlana, Rize, Filiz.

„Zapijałem" się tym w Turcji i sporo w walizkach przyjechało...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi