Autor Wątek: Lelit Victoria PL91T  (Przeczytany 33276 razy)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 575
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #195 dnia: 30 Grudzień 2023, 21:07:35 »
Jeśli sugerujesz, że poprawne espresso wymaga profilowania, to wybacz, ale nie kupuję. Espresso po prostu wymaga nauczenia się, zarówno robienia go jak i smakowania.
Nie mam zamiaru Cię do niczego przekonywać piszę tylko moje doświadczenie że na żadnym ekspresie nie udało mi się wydobyć tyle słodyczy z kawy jak z profilowaniem i nie trzeba być jakimś wybitnym smakoszem czy znawcą żeby ją czuć.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #196 dnia: 30 Grudzień 2023, 21:08:24 »
To mogę tylko pogratulować:)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #197 dnia: 31 Grudzień 2023, 17:20:54 »
Słuchajcie to nie jest tak, że jest jedna droga do celu. Oboje macie rację, nie musicie konkurować kto jest "bardziej". Zarówno zgadzam się z tym że docenienie espresso jest nabytą z doświadczeniem umiejętnością jak i tym, że pewne narzędzia jaka profilowanie mogą ułatwić dotarcie do celu. Tak w espresso nie ma substancji, ktróre jednoznacznie odczytujemy jako słodycz, ale owszem są takie które naszemu mózgowi kojarzą się ze słodyczą i różnymi aromatami. Nie jest to słodycz glukozowo-fruktozowa.

Nie mogę natomiast zgodzić się z tym, że gorzkie i kwaśne to poprawne espresso, bo taki efekt daje przeważnie przeekstrahowane espresso i/lub zrobione na spalononym / kiepskiej jakości ziarnie. Więc espresso, które będzie odczuwalne jako "słodsze" musi spełnić pewne kryteria przygotowania tak, aby gorycz, kwasowość i tłustość oraz inne wypłukane z kawy substancje złożyły się w dobrą kombinację o odpowiednim stężeniu, które też jest ważne, a o czym bardzo rzadko się wspomina. Nasz organizm lepiej akceptuje określone stężenia substancji, więc poprawnie zaparzone espresso może być niesmaczne/smaczne, ale po rozcieńczeniu czyli zmianie stężenia już może być lepiej lub gorzej. Kwestia żeby znaleźć odpowiedni balans a jakich narzędzi do tego użyjemy, to już sprawa indywidualna i drugorzędna. Biorąc oczywiście pod uwagę że bierzemy tylko pod uwagę narzędzia pozwalające na wykonanie poprawnego espresso.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2023, 17:24:01 wysłana przez krystians »

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #198 dnia: 31 Grudzień 2023, 17:51:18 »
Kiedys przeczytałem, że jeśli espresso ma odpowiedni stosunek kwasowości do goryczy, to mówimy ze jest zbalansowane :D
Dlatego napisałem, że skoro jest jednocześnie gorzkie i kwaśne, to tak ma być. Taki żarcik. Widać za bardzo hermetyczny, bo z reakcji wnosząc może jedna osoba zrozumiała.
Wszystkiego najsmaczniejszego w nowym roku :)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 575
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #199 dnia: 31 Grudzień 2023, 18:05:53 »
Ja myślę że poprzez profilowanie z opadającym ciśnieniem w trakcie ekstrakcji ogranicza się kanałowanie w  rozpadającym się ciastku, poprzez to redukuje się gorycz i dlatego słodycz staje się bardziej wyczuwalna.
Tak jak już pisałem wyżej że mając kilka różnych ekspresów, udało mi się to tylko z profilowaniem.
Natknąłem się na krótki filmik na temat słodyczy w kawie, link dla zaintersowanych.
https://youtu.be/78EvuClzp8o?si=2JYymbnUk6g6UXWv

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #200 dnia: 31 Grudzień 2023, 23:36:07 »
espresso ma odpowiedni stosunek kwasowości do goryczy, to mówimy ze jest zbalansowane :D
Dokładanie o tym pisałem, zgadzam się, tego rozwinięcia zabrakł mi wcześniej. :)

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #201 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:25:43 »
Końcówka która powinna być w zamocowana ww wlocie rurki pobierającej wodę w mojej Victorii ciągle wypada. Od samego początku.
Rurka jest dziwnie przycięta, myślę, że to z tego powodu. Czy to jakiś fabryczny defekt i trzeba ją odciąć na równo? Czy zepsuję jak to zrobię?

Czy filtr wody który był dołączony do zestawu jest konieczny do instalacji i następnie jego wymiana, skoro używam filtrowanej, (lub źródlanej, mineralnej) wody?

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #202 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:26:15 »
Rurka

Offline drwaski

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #203 dnia: 07 Styczeń 2024, 11:09:22 »
Rurkę należy przyciąć i powinno być ok. Korzystając z filtrowanej wody odpuściłem sobie dołączony filtr.

Wysłane z mojego CPH2415 przy użyciu Tapatalka


Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 575
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #204 dnia: 07 Styczeń 2024, 12:43:39 »
Końcówka która powinna być w zamocowana ww wlocie rurki pobierającej wodę w mojej Victorii ciągle wypada. Od samego początku.
Rurka jest dziwnie przycięta, myślę, że to z tego powodu. Czy to jakiś fabryczny defekt i trzeba ją odciąć na równo? Czy zepsuję jak to zrobię?
Rurka jest tak przycięta w ten sposób po to żeby jak nie używasz filtra nie ograniczać przepływu wody jak dotyka dna pojemnika. Jeżeli będziesz używał filtra to przytnij jak Ci pasuje żeby nie spadała.
Czy filtr wody który był dołączony do zestawu jest konieczny do instalacji i następnie jego wymiana, skoro używam filtrowanej, (lub źródlanej, mineralnej) wody?
Jeżeli używasz wody zmikęczonej lub butelkowej z niską zawartością minerałów to nie musisz a nawet nie powinieneś już używać filtra zmiękczającego od producenta.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2024, 12:49:16 wysłana przez Artisz »

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #205 dnia: 07 Styczeń 2024, 13:28:20 »
Rurka jest tak przycięta w ten sposób po to żeby jak nie używasz filtra nie ograniczać przepływu wody jak dotyka dna pojemnika.

To ma sens, nie zamierzam używać filtra w ekspresie, więc ten wypadający dziubek też można zdjąć?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 575
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Victoria PL91T
« Odpowiedź #206 dnia: 07 Styczeń 2024, 15:06:54 »
To ma sens, nie zamierzam używać filtra w ekspresie, więc ten wypadający dziubek też można zdjąć?
Jak wolisz, większości ekspresów nawet takiego nie ma, nie widzę dobrze ale to wygląda na sitko żeby jakiś większych paprochów nie zaciągnęło

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi