Autor Wątek: Objętość kawy a stopień zmielenia  (Przeczytany 13004 razy)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Objętość kawy a stopień zmielenia
« dnia: 24 Czerwiec 2017, 02:30:51 »
Zabawa trwa. Kiedy piszę o objętości kawy mam na myśli ilość kawy w PF przed ekstrakcją. Zacząłem eksperymentować. Zmniejszałem stopień zmielenia, co powodowało, że spadała objętość kawy w PF. Robiło jej się coraz mniej przy tej samej wadze. Doszedłem do takiego stopnia zmielenia (prawie pył), że 16 gr kawy w PF Bezzery nie sięgało nawet do krawędzi. W pojedyńczym PF 8 gr nie pokrywało nawet denka. A gdzie tu objętość kawy przy singlu lekko wystająca ponad krawędź, a przy podwójnym tak ok. 1-2 cm ponad krawędź. W sumie w 25 sek. wychodzi 25 ml kawy, ale ... bez cremy. Zastanawiam się czy stopień zmielenia wpływający na objętość kawy także cholera wpływa na cremę ?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Czerwiec 2017, 05:10:21 »
Generalnie ja zaznaczam że ja zmniejszając lub zwiększając stopień zmielenia od razu na mlynku zwiekszam lub zmnirjszam wagę o 0,2 sekundy. Efekt widoczny podczas drugiego mielenia.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Czerwiec 2017, 08:24:14 »
ilość kawy w PF przed ekstrakcją
Rozumiem, że mówisz o młynku elektrycznym z timerem? Antonio kiedyś pisał, że stopień zmielenia nieznacznie wpływa na wagę. Z mojego doświadczenia wynika coś zupełnie innego - im drobniej, tym kawy wagowo mniej.
Co do ilości cremy - opisz, proszę, warunki ekstrakcji. Co zmieniasz, a co masz stałe? Jeśli masz stałą wagę kawy, a mielisz coraz drobniej, to czas ekstrakcji, co oczywiste, rośnie. Jak mam świeżą arabicę (dwa - cztery tygodnie od palenia) to cremy jest mnóstwo, ale opada w kilka sekund i zostaje jej troszeczkę. Jak masz długą ekstrakcję, to crema opada Ci na bieżąco, stąd efektywnie może być jej mniej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Czerwiec 2017, 08:46:32 »
Hola, hola.

Jeśli za ilość kawy odpowiada timer na młynku, to zawsze (pomijam systemy automatycznej zmiany obu parametrów) im drobniej tym mniej kawy wyleci w tym samym czasie mielenia.
Jeśli za ilość kawy odpowiadamy my, sprawdzając przemiał na wadze, to 16g zawsze będzie 16g.

Jeśli te 16 gramów kawy zmielimy grupo i drobno, to drobno zawsze wypełni mniejszą przestrzeń w sitku, bo przestrzenie między drobinami kawy będą mniejsze.

Zawsze im drobniej tym dłużej się parzy, ale trzeba uważać, bo w przypadku bardzo drobnego mielenia czas może być oszukany przez niezauważone wewnętrzne kanałowanie. I mamy nasze 25/25 a w smaku lura i cremy brak.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Czerwiec 2017, 08:49:28 »
Mam prośbę: posługujcie się proszę, językiem ścisłym i naukowym. Jak waga -- to wyrażona w gramach, jak objętość -- to wyrażona w litrach, a jak czas -- to wyrażony w sekundach.

Młynek z timerem jest wyzwaniem, bo zmienna jest szybkość mielenia. Zależy ona od twardości ziaren i od ustawienia stopnia zmielenia. Im bardziej ziarna są twarde, tym mniejsza jest szybkość mielenia. Im drobniejsze mielenie, tym mniejsza jest szybkość mielenia. W ustalonym czasie możemy uzyskać więc różne porcje kawy, w zależności od ustawienia śruby regulacyjnej...

Mniejsze drobiny, układając się w sitku, zajmą mniejszą objętość, bo przestrzenie między nimi są mniejsze niż dla większych cząstek. @donkiszot mnie uprzedził ;).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:02:56 »
Im bardziej ziarna są twarde, tym mniejsza jest szybkość mielenia

W jaki sposób było to sprawdzone?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:09:35 »
Dwie próby:

1) Brazylia, ciemno palona -- miękka i krucha
2) Kenia, jasno palona -- najbardziej twarda kawa

Sam sprawdź ;). Poza tym, że używam młynka, czasem sprawdzam na własnych zębach. Ziarenko Kenii zajmuje moją uwagę przez znacznie dłuższy czas niż Brazylia ;).
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2017, 09:12:39 wysłana przez Antonio »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:15:05 »
Na logikę... Im twardsze, tym więcej siły trzeba włożyć, żeby zmielić. Im więcej siły, tym wolniej to idzie. A im miększe/bardziej kruche, tym mniej siły trzeba, mniejszy opór stawiają, więc siłą rzeczy silnik będzie mógł szybciej rozpędzić żarna, bo nie będą stawiały aż takiego oporu, jak przy twardej kawie. Tak trudno to zrozumieć? Nie trzeba mielić, żeby to wiedzieć. A jak już koniecznie musisz mieć zmierzone laboratoryjnie, to kup jakiegoś jasno palonego singla i najtańszy badziew w markecie. A, no i koniecznie dokładną wagę, jakaś Brewista, Bonavita czy inna, która nie zmieni wskazać po poruszeniu pojemnikiem. Timer zostaw na taki sam czas i zmierz ile się kawy zmieliło w tym samym czasie.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:28:13 »
Sam sprawdź . Poza tym, że używam młynka, czasem sprawdzam na własnych zębach. Ziarenko Kenii zajmuje moją uwagę przez znacznie dłuższy czas niż Brazylia .

Twardość żarna nie sprawdza się przez zastosowanie jakiegoś tam  typu kawy pod względem szybkości przemiału.
Czyli nic nie było sprawdzone, ale wnioski są.




Na logikę... Im twardsze, tym więcej siły trzeba włożyć, żeby zmielić. Im więcej siły, tym wolniej to idzie. A im miększe/bardziej kruche, tym mniej siły trzeba, mniejszy opór stawiają, więc siłą rzeczy silnik będzie mógł szybciej rozpędzić żarna, bo nie będą stawiały aż takiego oporu, jak przy twardej kawie. Tak trudno to zrozumieć? Nie trzeba mielić, żeby to wiedzieć

Bez urazy. Jaja sobie robisz z tego tematu? :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:34:52 »
Twardość żarna
Chodzi o gęstość i twardość ziarenek, nie żaren. A ziarenka bywają twarde na tyle, że młynek zaczyna zwalniać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:36:08 »
Nie wiem jak twardość żarna, ale ziarna sam możesz sprawdzić organoleptycznie.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:38:01 »
W sumie aż tak szeroko tego nie rozważałem. Objętość rozumiem jako wizualną ilość kawy w sitku. Litrami nie ma co tego liczyć :) Chodzi o to, aby w podwójnym sitku ilość kary wystawała ponad krawędź. Ale to daje mi wagowo ok. 20-22 gr kawy. A na sitku Bezzery jest podane 16 gr. Gdy sypałem te 16 gr to ilość kawy nawet krawędzi nie sięgała. I tak się zastanawiam jak przy 16 gr osiągnąć taką ilość kawy, aby objętościowo wypełniło całe sitko ? Chyba się nie da. Niezależnie czy mielę grubiej czy drobniej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:45:52 »
Da się, trzeba znaleźć taką kawę ;)

Różne kawy, różne sposoby palenia mają różną gęstość. Różne młynki różnie spulchniają zmieloną kawę więc objętość w sitku można by porównywać tylko po tampingu z taką samą siłą.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Czerwiec 2017, 09:47:15 »
Twardość żarna
Chodzi o gęstość i twardość ziarenek, nie żaren.

 A ja gadam o metalu.  :redface:

A ziarenka bywają twarde na tyle, że młynek zaczyna zwalniać.

Moc jest potrzebna. :)





Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Objętość kawy a stopień zmielenia
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Czerwiec 2017, 10:05:22 »
Tedi, Ty nigdy nie gadasz o niczym sensownym ani potwierdzonymi faktami. Wiem ile mi Mazzer mielił pod espresso, i wytłumacz mi dlaczego jasno palonego singla na grubszym przemiale(pod dripa) mielił tyle samo.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi