Autor Wątek: Torrefacto hacendado  (Przeczytany 4175 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Torrefacto hacendado
« dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:22:55 »
Znacie taką kawę? Dostała mi się w prezencie od szwagierki po hiszpańskich wojażach. Ponoć wypalana z dodatkiem cukru, czarna jak noc listopadowa, w aromacie jodyna, z wylewek aż kipi. Hiszpańska specjalność. Po otworzeniu paczki blask tej kawy prawie mnie oślepił ;). Po zmieleniu błyszczy jak brokat :)

IMG_20170628_083714_726 by Marek Miklewski, on Flickr

VID_20170628_073857 by Marek Miklewski, on Flickr


https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:30:47 »
Dawno temu piłem kawę paloną z cukrem. Wtedy mi smakowała, nie wiem jak to byłoby dzisiaj ;-) One takie czarne i błyszczące chyba właśnie od tego cukru. Zalej mlekiem i będzie OK  :evil:

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:40:32 »
Może do kawiarki lepsza?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:40:49 »
właśnie się zastanawiam jak takie coś smakuje? Opisze ktoś ten smak, w porównaniu np. do jasnych kaw z MA?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:46:49 »
Dawno temu piłem kawę paloną z cukrem. Wtedy mi smakowała, nie wiem jak to byłoby dzisiaj ;-) One takie czarne i błyszczące chyba właśnie od tego cukru. Zalej mlekiem i będzie OK  :evil:
Zacząłem od espresso. Wiadomo, z mlekiem wszystko jest pijalne, pójdzie do cappuccino.

właśnie się zastanawiam jak takie coś smakuje? Opisze ktoś ten smak, w porównaniu np. do jasnych kaw z MA?

Tak jak mówię, aromat jodyny jest b. mocno wyczuwalny, mi trochę przeszkadza, poza tym zacytuję, przepraszam, nie pamiętam kogo, ale tekst przedni
Cytuj (zaznaczone)
Przypomniały mi się smaki dzieciństwa, jak wtedy kiedy się potknąłem i wpadłem twarzą w kałużę
czy jakoś tak  :lol2:

No może tak strasznie nie jest, ale nie polecam.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:48:34 »
Jeśli dobrze pamiętam to dla mnie dominował jednak ten smak palonego cukru

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Czerwiec 2017, 11:50:42 »
Ciężko mi się teraz odnieść, jak wrócę do domu, to jeszcze raz spróbuję espresso zwracając uwagę na aromaty.  [emoji106]

Może do kawiarki lepsza?

Z mojego doświadczenia, w kawiarce kawa zawsze wychodzi mi bardziej "ostra" jakby w stronę gorzkiego, jak espresso w wysokiej temperaturze bez schłodzenia flushem. Przy kwaskowych jasno palonych kawach to potrafi być przyjemne, ale w ciemno palonych zawsze wychodził mi napór wykręcający wszystkie mięśnie twarzy.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2017, 11:54:30 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Czerwiec 2017, 12:28:02 »
aromat jodyny jest b. mocno wyczuwalny
To ewidentnie bardzo mocne palenie i/lub złej jakości, najtańszy surowiec.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Czerwiec 2017, 12:40:44 »
Z kaw torrefacto lub z dodatkiem ziaren torrefacto, najlepsze dla mnie były Cafe Saula. Bez jodyny, z  charakterystycznym mocnym akcentem przypalonego karmelu.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Torrefacto hacendado
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Czerwiec 2017, 17:31:10 »
Jak bardzo bym się nie starał poczuć coś więcej, to niestety tylko spalenizna i jodyna, za to zero kwasowości, totalne zero. Jak już pisałem wcześniej, aromaty dzieciństwa, przypalone ziemniaki z ogniska i jodyna do odkażenia rany po upadku na rowerze :-).

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi