Autor Wątek: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji  (Przeczytany 11197 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Styczeń 2021, 12:25:47 »
Eksperyment wykonałem rzetelnie
Udowodnij. Kilka razy zostałeś o to poproszony, a dalej omijasz temat - najgraj filmik począwszy od mielenia. Bez tego - guzik a nie eksperyment.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Styczeń 2021, 12:48:47 »
i wyszło im to tak
A ikej taki ponoć wspaniały i tyle złotówek kosztuje.. No cóż, od jeżdżenia Maserati też człowiek nie staje się lepszym kierowcą.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Styczeń 2021, 15:31:40 »
Bez przesady. Ek jest świetnym młynkiem do kawiarni. Ale to tak jakby ktoś kupił maserati, żeby orać pole. Albo po to, żeby dojechać 500 metrów do sklepu i do tego narzekać, ze dużo pali. Nawet z tureckimi żarnami, kawa musi przebyć prawie 10 cm zanim trafi do pf. Wystarczy delikatnie puknąć w stół i sprawa załatwiona. Na Mythosie czy nawet nieszczęsnym k30 nie ma opcji żeby tak wyglądała ekstrakcja, ba w Sette 30 tez będzie elegancko.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Styczeń 2021, 17:45:06 »
Edit
Piję właśnie Kolumbię, o której wczoraj wspomniałem, z Ceado zmniejszając stopień mielenia o 0,1: VST20 doza 20,1g uzysk 62,8g, więc prawie tak jak lubię w tej kawce. Oczywiście przy pomocy LDT: nie obryzgało mnie, ekspresu i wokół niego a wszystko wylądowało w filiżance.  Po południu zrobię na tych samych parametrach bez LDT.
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 07:51:08 wysłana przez GostRado »
Zgłoś do moderatora

Zrobiłem bez LDT: bryzgi, brzydka ekstrakcja, uzysk w tym sam czasie co z rana 86,8g.

Jak ktoś nie wierzy, jego problem. W parze z moim młynem i ekspresem dzięki LDT jestem wniebowzięty!
Jeżeli @Valerii "grabie" są jeszcze lepsze to je kiedyś kupię i wypróbuję.

To mój ostatni komentarz na tym moim poście.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Styczeń 2021, 18:49:06 »
Bez przesady. Ek jest świetnym młynkiem do kawiarni.
Z tym ikejem to była ironia ;)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Styczeń 2021, 23:22:53 »
Dzisiaj gotowałem espresso bez igły. Wstępnie zmniejszylem stopień przemialu. Trzy razy-trzy udane. Nie idealne, ale dobre. Młynek do kawy-Kazak E68, ekspres - Rota 2. Dystrybucja - potrząsanie i stukanie.

Dziekuje @Antonio

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Styczeń 2021, 10:15:14 »
Wybaczcie, że znowu ja, ale musiałem jeszcze o tym napisać.

Dzisiaj na tych samych parametrach zrobiłem shota bez LDT z tym, że najpierw zmieliłem (trzeba oddać hołd Ceado e37S w kwestii znikomej retencji: czas mielenia na tym ustawieniu żaren 5,5s, pierwsze i drugie mielenie 20,1g, a dzisiaj trzecie 20,0g) do acaia portafilter dosing cup S i przesypałem mielonkę przez odwócenie do npfa, poruszałem na boki, trzepnąłem pojemnik z góry i wyjąłem.

Objętościowo mniej mielonki jak mieliłem bezpośrednio do sitka nie poruszając nim w trakcie mielenia, a potem NIC nie robiąc, tylko wyrównanie ala Baca i tamper.

Na koniec uderzyłem w bok kolby w celu wyrównania ukosu kawki w sitku i tamping. Te czynności zmieniły dystrybucję i ekstrakcja była spokojniejsza niż ta druga bez LDT, raz tylko krótko bryznęło, a uzysk pomiędzy: 79,7g.

Miłego dnia!
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2021, 10:27:32 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Styczeń 2021, 12:06:47 »
Jak zobaczyłem że Ceado zrzuca taki wąski strumień to wiedziałem że nie może być dobrze bez niczego. No ale kupuje się go dla jakości mielenia i małej retencji.

Dzisiaj oglądałem na YT filmiki z młynków Titus i bez dystrybucji też było średnio - a one zrzucają "obwarzanka", więc na większą powierzchnię. Dopiero jak jakiś gość zamieszał drutem to było ładnie. Także nie mów że Ceado jest drogie - wydałbyś 30k i też byś musiał się bawić... ;-)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Styczeń 2021, 12:19:39 »
@GostRado Nagrałem cały filmik począwszy od dystrybucji do szota, zero technik dystrybucji tylko górkę wyrównałem palem niestarannie. Najgorszy szot od dawna  [emoji38]
https://www.icloud.com/photos/#0OGvsY-PGi2DnM0nSxvdFgCdQ

Tutaj mój normalny przepływ pracy, czyli stuknięcie i dystrybutor
https://www.icloud.com/photos/#0Ags0H4RVOVN05jVdIfkabtmg

Czego to dowodzi? Nie wiem, ale jak widać, gorszy ekspres, gorszy młyn (tańszy 3 razy?), zero technik dystrybucji, szamńskich rozbijania kawy, a jednak coś wychodzi.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2021, 12:46:27 wysłana przez pawel890 »
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Styczeń 2021, 12:55:27 »
Czego to dowodzi?
Masz po prostu za dużo entuzjazmu i chęci ;)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Styczeń 2021, 12:57:06 »
Jakie zero technik dystrybucji? A to machanie rękami przy młynku, ubijanie i domielanie to niby co jest? Od razu dobrze układasz kawę w pf to i potem nie musisz mieszać.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Styczeń 2021, 13:02:07 »
No mielenie żeby nie rozsypać kawy i skorzystanie z tempera to ja już nie zaliczam do procesu dodatkowej dystrybucji. :D
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Styczeń 2021, 13:52:39 »
A jednak - dbasz o to żeby kawa spadała po całości, a nie w jedno miejsce i tylko się osypywała z górki. Tam gdzie kawa wpada z impetem jest bardziej zbita niż tam gdzie się tylko osypuje pod wpływem grawitacji. Ale jak przesuwasz to nawet jak nie jest całkiem równomiernie to przynajmniej zachodzącymi na siebie warstwami.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Styczeń 2021, 14:17:09 »
Czego to dowodzi? Nie wiem, ale jak widać, gorszy ekspres, gorszy młyn (tańszy 3 razy?), zero technik dystrybucji, szamńskich rozbijania kawy, a jednak coś wychodzi.

Nie dacie mi spokoju.

Paweł albo nie doczytałeś dokładnie,  albo z premedytacją jak inni pomijasz kluczowy fakt. Ty, zrobiłeś swoją ekstrakcję po "wyczuciu" nowego ziarna i odpowiednio ustawiłeś młyn pod sitko, tamping. A ja nic takiego nie zrobiłem! Jak dojechało LDT to banalnie zrobiłem shota z Ceado (wcześniej robiłem na 1Zpresso) na Hard Beans i od razu zobaczyłem pozytywną różnicę w ekstrakcji i smaku espresso. Byłem w totalnym szoku, że trzy druciki z pętalkami zrobią taką dystrybucję w sitku. I tu jest pies pogrzebany. Mogłem zmienić parametry i poprawić dystrybucję w sitku, tak aby bez LDT zrobić jak najlepsze espresso, jak Ty to po części zrobiłeś w swoim shocie. To wg Ciebie, takie porównanie byłoby bardziej wiarygodne?  Moim zdaniem nie: dystrybucja w sitku tylko za pomocą LDT i takie same parametry wyjściowe z tej ekstrakcji dla shota bez LDT. W konsekwencji takich moich ścisłych ram, wyszło jak na filmikach. Z tym, że po pierwszych dwóch myślałem, że jakiś wpływ mają żarna nie czyszczone od 3 miesięcy. Tyle i aż tyle!

A posądzanie mnie o oszustwo czy manipulację to zwykła podłość, ale spływa to po mnie jak po kaczce (a potem jeszcze wlepianie mi za to tych śmiesznych minusów, aby pokazać jaką się jest ważną personą na forum), bo już się przyzwyczaiłam do pewnej "ekspresji" w ocenianiu, nie wiem, czy tylko mnie, przez niektórych użytkowników forum.

PS
@Henry ma rację, pewnie automatycznie, ale robisz dystrybucję.


małej retencji.

Przed chwilą 37S: czas jak w trzech poprzednich 5,5s, namielił 20,1g!
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2021, 15:25:24 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Styczeń 2021, 13:04:57 »
Ten wątek jest na tyle mętny, że nie jestem nawet pewien, czy wszyscy w nim piszący wiedzą o czym jest dyskusja (ja nie wiem). Ale jeśli o wpływie dystrybucji na wynik w filiżance, to na HB jest od paru dni superciekawy wątek z wnioskami innymi niż podpowiada intuicja: https://www.home-barista.com/tips/wdt-effect-of-grinds-stirring-t70032.html#p764988

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi