Autor Wątek: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji  (Przeczytany 11197 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #45 dnia: 04 Styczeń 2021, 21:24:08 »
Ok, @Valerii, można tak powiedzieć. Dystrybucja jest ok i Twoje kribli-grabli, Twoje tampery są super. Ale chyba zgodzisz się, że należałoby zmienić ustawienia młynka, by uzyskać poprawne espresso? Nie ma w tym eksperymencie najważniejszego: dostrojenia młynka i dyskusji o walorach espresso. Jest tylko taki wniosek: bez londinium tool jest źle i do d*. I w tym rzecz, że nie, że i bez londinium tool można wyeliminować kanały i uzyskać piękny lejek z NPF. Tylko trzeba się pofatygować i dostroić młynek.

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Styczeń 2021, 21:42:20 »
GostRado nie ma co się obrażać... Przepraszam jeśli Cię uraziłem ofertą kupna Twojej rakiety. Dialogi na przeróżnych forach często wymykają sie z merytorycznych ram. Nie wspominając o zachowaniu zwykłej uprzejmości. Poruszyłeś ważny temat ale zostałeś zjedzony przez współbraci

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Styczeń 2021, 21:44:53 »
Pokazał ogromne znaczenie metody WDT dla początkującego espressomana. Całkowicie się z nim zgadzam. Co jest nie tak? Jeśli ktoś wie, jak zrobić dystrybucję bez WDT, albo zaparzyć bez dystrybucji,  to pokaż nam.
Nie demonizujmy. Sześć lat pracowałem bez WDT (pewnie około miliona kaw przeszło przez moje ręce) i tez espresso było pyszne. WDT daje większa powtarzalnosc i w zasadzie wyklucza kanalowanie, chyba, ze ktoś za mocno zapnie kolbe itd.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Styczeń 2021, 21:47:07 »
Nie chodzi tu o grabli. Mamy materiały Wideo od kolegi GostRado które wyraźnie pokazują nam wyniki WDT.

Jest film od @Henry, ale to dla mnie cud niezrozumiały.

Powtórzę: jeśli ktoś umie zaparzyć espresso bez igły, proszę o nauczenie jak.

"Tylko trzeba się pofatygować i dostroić młynek." - co masz na myśli?
 
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Styczeń 2021, 22:26:18 »
To fotomontaż i nieprawda. Dopóki nie nagra całego nagrania nie wierzę.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Styczeń 2021, 22:38:29 »
@Valerii zerknij na filmy autora wątku w pierwszym wpisie. Te bez londinium tool. Straszne kanały -- ale kawa jest raczej za grubo zmielona. Dostroić znaczy skorygować stopień zmielenia tak, by uzyskać poprawną ekstrakcję. Nawet w Rota z użyciem Kribli będą kanały, gdy kawa jest zbyt grubo zmielona. Najważniejszą sprawą w życiu baristy jest umiejętność zmiany, dopasowania ustawień młynka.

"Stockfleths moves" -- działa, gdy się trochę postaramy. Gdy nie zadziała, można wziąć narzędzia ;).
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2021, 22:45:10 wysłana przez Antonio »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #51 dnia: 04 Styczeń 2021, 22:52:20 »
To fotomontaż i nieprawda. Dopóki nie nagra całego nagrania nie wierzę.

Ja też nikomu nie wierzę.  [emoji38] Ale wyniki GostRado są bardzo podobne do moich.

@Antonio dobrze, spróbuję.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Styczeń 2021, 07:02:28 »
Ale mnie wkurzacie.

@Antonio jak dojechało do mnie LDT, od razu zwróciłem uwagę na ładniejszą ekstrakcję, więc postanowiłem zrobić eksperyment jak najbardziej wiarygodny, ale nie taki, jak Ty czy inni byście chcieli odwracając kota ogonem, żaden pejoratyw. Mam na myśli,  że bierzesz nowe ziarno, ustawiasz dozę, przemiał, stosujesz swoje wypracowane od lat sztuczki poprawiające dystrybucję w sitku, siłę docisku. A ja mam zostać z pierwotnymi ustawami, gdzie na filmikach z tymi samymi parametrami  z LDT jest w miarę okay a bez fatalnie.

Andrzeju, jeśli nie chcesz być "tendencyjnym eksperymentatorem", jak raczyłeś mnie określić, a wiarygodnym, to dojdź do poprawnej, znaczy jak najlepszego shota na młynku przy pomocy zmian grubości mielenia, dozy i tampingu, TYLKO BEZ Twoich sztuczek jak pisałem: "Andrzeju 🙂, nic nie robię w sitku po zmieleniu w Ceado, ile razy będę to powtarzał. Wszystko, co jest w sitku, to zasługa Ceado: nie stukam o blat, nie uderzam ręką w  boki kolby, nie czaruje, żadnego voodoo🙂  Mielę do sitka,  przy Hard Beans ważyłem 20g, wyrównuję ręką jak Baca i tamping. To samo z LDT, z tym że przed ubiciem mieszam tymi trzema drucikami z pętelkami i w filiżance duuużo lepiej niż bez LDT."
Wtedy ja wezmę przygotowaną przez Ciebie mielonkę i zamieszam drucikami LDT, a Ty tak samo dociśniesz tamper i porównamy dwie ekstrakcje. To będzie rzetelny test, bo jak będziesz stosował czary mary w rodzaju:
"Ty i niektórzy mnie nie zrozumieli. Chodziło mi o to, że młynek z wyższej półki a i tak trzeba stosować WDT lub pukanie o blat, uderzanie dłonią, porusznie kolbą podczas mielenia albo podrzucanie mielonką do góry jak ciastem do pizzy 😎."

To nie będzie wiarygodne! Mam nadzieję,  że teraz już nie będzie wątpliwości, w jaki sposób przeprowadziłem swój eksperyment, bez naginania faktów.

Edit
Piję właśnie Kolumbię, o której wczoraj wspomniałem, z Ceado zmniejszając stopień mielenia o 0,1: VST20 doza 20,1g uzysk 62,8g, więc prawie tak jak lubię w tej kawce. Oczywiście przy pomocy LDT: nie obryzgało mnie, ekspresu i wokół niego a wszystko wylądowało w filiżance.  Po południu zrobię na tych samych parametrach bez LDT.
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2021, 07:51:08 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Styczeń 2021, 07:56:18 »
Bez użycia ldt trzeba zmienić nieco parametry, by uzyskać poprawną ekstrakcję -- to wynika z Twoich filmów. Żeby uzyskać poprawną ekstrakcję, trzeba też jakoś kawę rozłożyć w sitku i odpowiednio użyć tampera. Nie jest to żadna magia przecież lecz normalna praca baristy.

To fajnie, że znalazłeś sposób na dojście do poprawnej ekstrakcji espresso :).

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Styczeń 2021, 10:16:42 »
Antonio, Szczympek - Wy robicie pewnie dziennie więcej espresso niż domowy użytkownik maszyny przez rok.
Więc narzędzia które ułatwiają dystrybucję (bo tak, robicie dystrybucję) są dla domowego użytkownika bardzo ważne. Nie każdy ma czas i talent aby opanować dozowanie na oko od 0,1 grama i dystrybucję za pomocą magicznych postukiwań dłonią o PF. Pewnie po 1000 espresso da się to opanować. Dla baristy to tydzień, w domu to 1-3 lata ;). Ja szybko zrezygnowałem z nauki tego rzemiosła, nakładam funnel, mieszam WDT, używam samopoziomującego tampera. Bezmyślnie. I nie planuję kariery baristy. Nie bez powodu LaMa dla domowych baristów zrobiła młynek który sam robi dystrybucję kawy. Widać sprawia to ludziom trudność.

Natomiast warto też spojrzeć, że trend do ułatwiania pracy baristom wszedł też do kawiarnii czy nawet zawody WBC. Na WBC w złym guście jest nie zamieszać, wyrównać czymś kawy.
W kawiarniach, pojawiają się PuqPressy, OCD. Na ile to realna potrzeba, na ile kreowanie nowego rynku, ciężko powiedzieć.

Takżę, Wy stukajcie a nam dajcie mieszać ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Styczeń 2021, 10:23:06 »
Zgoda, zgoda, napisałem już wyżej, że co do tego nie ma wątpliwości :).

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Styczeń 2021, 10:47:14 »
Oczywiście nie umniejszam temu, ze WDT czy inne ldt ulatwia prace. Również podważam wiarygodność filmików z pierwszego posta, tez wietrze oszustwo (widzę, ze nie tylko ja , bo ilość minusów wzrosła - i bardzo dobrze).
Z tego co pamietam to była relacja na forum, ze na jakims spotkaniu forumowym sprawdzano Rotę z Kribli i bez. Wniosek „nie widać różnicy”.
Widzę to tak, że ktoś kupił drogi sprzęt, ktory mógłby zastąpić korkiem ze szpilkami za 13 złotych, i teraz na siłe probuje wmówić nam, i przede wszystkim sobie, ze było warto. Dopóki nie zostanie nagrany cały proces te filmiki można uznać za bezwartościowe i potraktować jako manipulacje.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Styczeń 2021, 11:35:58 »
W kawiarniach, pojawiają się PuqPressy, OCD.
Tu chyba jest to kwestia powtarzalności, niezależnie od baristy i jego samopoczucia czy pory dnia. Do tego dochodzi też kwestia zdrowia pracowników. Bo jak ktoś 500 razy dziennie tampuje przez ileś dni w roku, może to być problem dla zdrowia.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #58 dnia: 05 Styczeń 2021, 12:08:35 »
Również podważam wiarygodność filmików z pierwszego posta, tez wietrze oszustwo (widzę, ze nie tylko ja , bo ilość minusów wzrosła - i bardzo dobrze)

Dziwny jesteś, wczoraj dostałem jednego minusa a dzisiaj drugiego, jak napisałem ten post,  tak gwoli ścisłości 🤦‍♂️ Możesz sobie myśleć, co ci rzewnie podoba.
Eksperyment wykonałem rzetelnie, a ty czytasz tylko to i oceniasz, co ci pasuje do twojej pasującej wersji 🤦‍♂️

Czekam na klienta, aby mu sprzedać pierwszą promocję w roku, więc mam trochę czasu.

Normalnie jak mielę to poruszam kolbą, potem uderzam w nią ręką,  i zgarniam mielonkę, a jak kupiłem LDT to banalnie chciałem sprawdzić, co się stanie bez moich "czarów" i okazało się, że jest super używając tylko LDT. Mielę do kolby, zakładam funnel, jak mam już ustawione parametry z nowym ziarnem, mieszam drucikami, ubijam i mam ładną ekstrakcję i smaczną kawę. Niech każdy tak spróbuje a potem będzie uprawniony do wydawania obiektywnych sądów. A tak tylko mielesz językiem @Szczympek
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #59 dnia: 05 Styczeń 2021, 12:23:22 »
Jakiś czas temu był podobny wątek na HB, panowie w kawiarni kupili PF holder do EK i wyszło im to tak ;)




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi