Autor Wątek: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji  (Przeczytany 11193 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« dnia: 02 Styczeń 2021, 12:13:15 »
Postanowiłem założyć nowy wątek, gdyż w wyniku wykonanych prób z LDT doszedłem do intrygujących wyników. Może i Wy macie w tym względzie subiektywne doświadczenie i zechcecie się podzielić.

W tych czterech próbach, które wykonałem, starałem się maksymalnie podobnie stworzyć warunki dla końcowej ekstrakcji, zdając sobie sprawę, że w domowych warunkach jest to znacznie utrudnione. Teraz, po czyszczeniu żaren należy zmienić stopień mielenia i dozę dla sitka VST20, na którym wykonałem wszystkie próby, w celu uzyskania jak najlepszych efektów w filiżance.

Co do użycia LDT, to nie ma żadnej dyskusji: jest zdecydowanie lepiej niż bez!

Dwa pierwsze filmiki nagrałem przed czyszczeniem żaren w Ceado, po trzymiesięcznym mieleniu. Widać od razu, że aby uzyskać dozę 20g młynek potrzebował o 0,5s więcej czasu na zmielenie zadanej dozy przy tych samych nastawach żaren.

Drugi empiryczny wniosek: obojętne czy to z wykorzystaniem, czy bez LDT, to przy tym samym zadanym czasie ekstrakcji 27s, uzysk był większy dla żaren świeżo po czyszczeniu, filmiki 3 i 4. Czuję, że następny młynek będzie SD, a najlepiej, gdyby na blacie stał Kafatek MC4 / Duo @PiotrekBM  Oczywiście z Ceado nie zrezygnuję, bo żona sama sobie miele z rana pod swoją zalewajkę i do pracy.

Zapraszam do dyskusji  :)







« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2021, 12:41:07 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Styczeń 2021, 13:44:09 »
Przydałoby się gdybys jeszcze pokazał od zmielenia proces dystrybucji kawy w kolbie w obu przypadkach. Chociaż wydaje mi się , ze w obu przypadkach kawa jest zbyt grubo mielona, zbyt agresywnie zachodzi ta ekstrakcja.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Styczeń 2021, 14:31:45 »
Starałem się, aby we wszystkich shotach było jak najbardziej podobnie.
 
Chociaż wydaje mi się , ze w obu przypadkach kawa jest zbyt grubo mielona, zbyt agresywnie zachodzi ta ekstrakcja.

Masz na myśli shoty bez LDT?
》tertium non datur《

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Styczeń 2021, 15:20:13 »
Najchętniej obie wersje, ale może być bez ldt
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Styczeń 2021, 16:59:45 »
Nie mogłem, bo punktem wyjściowym w shotach były ustawy filmiku z LDT przed czyszczeniem żaren, gdzie była już podekstrakcja w korelacji 1:2, więc w innych  parametry utawień musiały być takie same.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Styczeń 2021, 17:04:06 »
podekstrakcja w korelacji 1:2
:picardpalm:  :smiech:
To chyba jakaś ekspresacja naparzona..

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Styczeń 2021, 17:53:57 »
Doza 20g założyłem na wstępie dla wszystkich shotów ratio 1:2 to uzysk 40g jako idealna ekstrakcja.  Uzyskałem 36,9g, więc nazwałem podekstrakcja. To cię tak rozbawiło?
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2021, 18:58:37 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Styczeń 2021, 18:09:00 »
Mielisz bezpośrednio do kolby? Bez dystrybucji to aż oczy bolą od tego co tam się dzieje pod npf'em ;-)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Styczeń 2021, 18:11:53 »
Mnie akurat to czyszczenie żaren nie interesuje, bo to prosty fakt wynikający z retencji. Natomiast bardziej mnie interesuje proces dystrybucji kawy bez LDT :)

Ekstrakcja w obu przypadkach wydaje się zbyt szybka, natomiast ta bez LDT wygląda fatalnie, chciałbym zobaczyć jak to robisz.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Styczeń 2021, 18:57:08 »
natomiast ta bez LDT wygląda fatalnie, chciałbym zobaczyć jak to robisz.

Wiem, że fatalnie, ale nie chciałem upiększać, bo nie celem była ładna ekstrakcji, tylko LDT.

Jeszcze mam jedną ćwiartkę tych ziaren, jak zejdzie to co mam  w hopperze, to nagram. Jutro mogę zrobić shota z tej kawki na 1Zpresso, na  parametrach wyjściowych jak na Ceado: VST20, doza 20g, czas 27s, celując w ratio 1:2, jako idealną ekstrakcję.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2021, 19:00:03 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Styczeń 2021, 19:50:19 »
Fajnie widać jakie znaczenie ma dobra dystrybucja.
Bez LDT, barista szedłby w dół z przemiałem, co tylko pogarsza  problem kanałów. Bez NPF I refraktometru kolba z  wylewką maskowała by problem.
Wynik kwaśna, przepraszam "owocowa" 3 fala z nutkami gorczyki i cierpkości w posmaku. Pomimo w teorii poprawnego czasu i ratio.

Co do ekstrakcji z LDT, pewnie można by odrobinę zmniejszyć przepływ ml/s. Ten sam uzysk w odrobinę dłuższym czasie. Ale to teoria bo nie znamy smaku ani parametrów ekstrakcji. Warto pamiętać że Włosi definiując czas ekstrakcji nie używali nigdy dozy 20. Dziś coraz częściej zwraca się uwagę na ml/s. Trudno bronić tezę że ekstrakcja z 7 gram i 20 gram ma trwać tyle samo.

A młynek SD, nawet Monolith też trzeba czyścić ;).

Wniosek, WDT w domu jest nie do przecenienia.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2021, 19:54:56 wysłana przez pj.w »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Styczeń 2021, 20:46:37 »
Fajnie widać jakie znaczenie ma dobra dystrybucja.

Właśnie poprzez filmiki chciałem to pokazać, a Ty ubrałeś to w odpowiednie słowa 👍

Teraz, gdy już co nieco wiemy, możnaby przy zmianie parametrów, zostawiając tylko sitko VST20, uzyskać lepszą ekstrakcję na Ceado bez LDT, co przy najbliższej okazji spróbuję uczynić.


« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2021, 20:48:56 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Styczeń 2021, 21:33:58 »
To cię tak rozbawiło?
Nie, dobrze jest rozumieć słowa, których się używa :) Twoje użycie daje treść równie poprawną co ekpresacja naparzana. Ratio 1:2, to nie jest korelacja. Nawet ratio nie może być skorelowane z określeniem pod czy nadekstrakcji. Gdyż ektrakcja może być poprawna zarówno dla ratio 1:1 jak i 1:4, tylko w obu przypadkach nie będzie to espresso, a odpowiednio ristretto i lungo. Oba mogąbyć zrobione poprawnie jak i niepoprawnie np. z podekstrakcją. Po prostu razi i śmieszy mnie pisanie takich głupot. Nie jest to jednak żadna nowość w Twoich wypowiedziach dla osób pamiętających Twoje poprzednie wcielenia na tym forum.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2021, 21:36:19 wysłana przez krystians »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5308
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Styczeń 2021, 22:03:39 »
Wyjaśniłem ci, co miałem na myśli pisząc "podekstrakcja", a ty dalej imputujesz mi, że nie wiem, czym jest te niepożądane zjawisko w espresso, jak i nadekstrakcja. Jakoś nikt inny nie miał problemu ze zrozumieniem, co miałem na myśli, tylko ty!
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wpływ czyszczenia żaren na czas mielenia i ekstrakcji
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Styczeń 2021, 22:37:08 »
A pytałeś wszystkich, że wypowiadasz się za nich? Dodaj jeszcze parę wykrzykników, to będziesz jeszcze więcej racji miał.  :smiech:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi