Autor Wątek: Zbyt szybka ekstrakcja espresso  (Przeczytany 6446 razy)

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Kwiecień 2020, 10:08:45 »
Moje rozwiązanie było bardziej tymczasowe po to żebyś mógł cokolwiek sprawdzić zanim zakupisz nowy młynek. Jednakże z Twojej wypowiedzi wynika, że nie da się wykonać tego co zaproponowałem. Dystrybucja jest ważna ale wydaje się, że w twojej sytuacji musisz zacząć od nowego młynka, najlepiej gdybyś od razu zaopatrzył się w świeżo palone ziarno :szampan: z dobrej palarni. Doza 20g ubita na chama to wg mnie nie jest rozwiązanie twojego problemu.  Na początek polecam zacząć od Ariadny od Mastro Antonio - sam od niej zaczynałem, bardzo przyzwoita i niewymagająca mieszanka.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Kwiecień 2020, 13:33:33 »
Film bardzo przydatny i fajnie pokazuje jak poprawić ekstrakcję ale racja, że dobry młynek to podstawa. Potem dobrze popracować nad odpowiednią dystrybucją.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Kwiecień 2020, 18:46:52 »
Najtańszy i całkiem fajne rezultaty daje Graefm cm800 :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Kwiecień 2020, 20:53:45 »
Graefm cm800
Ale tylko w przypadku zakupu używki za 250-300zł
Nowego - nie warto...
Wiem, miałem, uzywałem z Giaggią - i dopiero jak zmieniłem młynek na gastro - to zacząłem zastanawiać się jak to możliwe, że kilka lat tak się męczyłem...
półśrodki nigdy nie są dobre ;)
ale potrafią być wieczne ;)
Never Give UP †

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Kwiecień 2020, 21:28:11 »
Najtańszy i całkiem fajne rezultaty daje Graefm cm800 :)
Autor tego wątku ma Bezzerę Magica PID. Mielenie z tego typu młynkiem to będzie ruletka w filiżance. Zdecydowanie zalecam coś lepszego.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Kwiecień 2020, 08:35:20 »
Autor tego wątku ma Bezzerę Magica PID. Mielenie z tego typu młynkiem to będzie ruletka w filiżance. Zdecydowanie zalecam coś lepszego.
No w sumie ;)
Ekspres za 6000, młynek za 200 ;)
stosunek 30:1

teraz pora na najtrudniejszy krok ;)
uwierzyć, że młynek ma znaczenie (pomimo tego, że są kawy mielone) i że jest ważniejszy od ekspresu

i że stosunek powinien być 1:1 ew. 1:2
Never Give UP †

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Kwiecień 2020, 19:21:07 »
Ale po co stosunkować i ustalać jakieś sztuczne zasady. Należy po prostu kupić  młynek przeznaczony do espresso (czyli o solidnej konstrukcji mocowania i regulacji zaren). A czy on będzie kosztował 1kpln 2kpln czy 3 to już ma mniejsze znaczenie.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Kwiecień 2020, 21:49:47 »
Należy po prostu kupić  młynek przeznaczony do espresso
Rozumiem Cię doskonale

Bardziej chodziło mi o zestawienie ekspresu za kilka tysięcy z młynkiem za... hmmm... nawet nie kilkaset złotych...
I tylko o to
Never Give UP †

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Kwiecień 2020, 22:06:52 »
Graef CM800 to nie jest dobry pomysł. Trzeba dołożyć... Jeśli nie ręczny to przy tym ekspresie, żeby stał na podobnym poziomie, kilka razy większa kwota wyjdzie. Ewentualnie Kinu M47, bo na chwilę obecną do espresso chyba nie ma nic sensowniejszego.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Kwiecień 2020, 22:25:37 »
Ale graef cm800 mieli na bardzo dobrym poziomie, mam do porównania Eureka Specialita, na obu można zrobić dobre espresso :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Kwiecień 2020, 23:56:53 »
A ja miałem, wymieniłem - i wiem, że o ile z Gaggia jeszcze sobie radził - to na lepszym ekspresie - po prostu nie dał rady i tyle...
i jest to kiepski "marketingowo" młynek - bo nie wiadomo gdzie go zmieścić - za dobry do słabych ekspresów, za słaby do dobrych ;)
i tak jak wspomniałem - za 250-300zł można brać używkę - z zaznaczeniem "na chwilę"
Never Give UP †

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Kwiecień 2020, 00:13:25 »
Pełna zgoda. Miałem graefa 900 już po nabyciu Caroli. Nie dawał rady (choć na wcześniejszego DeLonghi wydawał się aż za dobry), łącznie z patentem "na podkładkę".
Przy 800-tce jest mielenie "na oko", więc pewnie można się wyćwiczyć. 900 ma nastawy do dozowania, ale krew mnie tylko zalewała. Ustawienia nie były precyzyjne (niby czasowe, ale zapamiętywanie jakieś kiepskie) i powtarzalność co najmniej dyskusyjna.
Szkoda pieniędzy na niego, jak się ma albo ma mieć w miarę przyzwoity ekspres.

Offline rkaw

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Kwiecień 2020, 00:58:31 »
No i dobra - Eureka Mignon Specialita zakupiona, dziś walczyłem z doborem przemiału pod moją kawę. Nie powiem, jest różnica - na poprzednim młynku nie dało się "zatkać" ekspresu, przy najcieńszym przemiale nadal przepychał wodę przez ciastko. Teraz bez trudu tak zmieliłem i ubiłem ziarno (18g), żeby nic się nie przedostało. Potem coraz grubiej, grubiej... i tego samego dnia powstała pierwsza pijalna kawa na nowym młynku!

Dobieram jeszcze parametry, eksperymentuję, sprawdzam powtarzalność całej operacji. Być może najlepszym świadectwem sprawności nowego młynka jest to, że pierwszy raz udało mi się dziś zrobić espresso na pojedynczym sitku (stockowe od Bezzery) z jedną wylewką. Wcześniej, z nierównym przemiałem, było to zupełnie niemożliwe - kanałowanie rozwalało wszelką nadzieję na smaczny napój. Teraz moim największym problemem jest to, że wylewka jest z jednej strony i nie ma jak tego podeprzeć porządnie przy ubijaniu, zostaje opcja "o rant"...

Dzięki za porady - poza lekturą tego wątku oczywiście przeglądałem też klasyczne dywagacje na temat marek i modeli młynków, czym jest prawdziwy przemiał pod espresso, i tak dalej. Mam nadzieję, że dzięki lepszemu sprzętowi uda mi się odkryć nieznane dotąd walory w znanych już ziarnach. Zamówiłem też co nieco z lokalnej palarni, więc możecie już spać spokojnie - ta profanacja ze strony kaw marketowych nie będzie procesem ciągłym ;)

I tak jestem pod wrażeniem, że na Melitta Molino dało się osiągać w miarę powtarzalne efekty przy zachowaniu stałej dozy i silnym tampingu. W razie czego (odpukać) będzie jako młynek zapasowy, jeśli nie pójdzie pod młotek.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Kwiecień 2020, 08:54:55 »
Gratulacje i jak najsmaczniejszych efektów w filiżance.
Teraz moim największym problemem jest to, że wylewka jest z jednej strony i nie ma jak tego podeprzeć porządnie przy ubijaniu, zostaje opcja "o rant"...
Teraz kolejny gadżet do zakupu to stacja tampingowa ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi