Autor Wątek: Zbyt szybka ekstrakcja espresso  (Przeczytany 6459 razy)

Offline rkaw

  • Wiadomości: 5
Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« dnia: 16 Kwiecień 2020, 01:34:09 »
Witajcie,
Od niedawna jestem posiadaczem ekspresu kolbowego Bezzera Magica S PID z grupą E61. Próbuję robić espresso według znalezionych tu receptur: 18g zmielonych ziaren wsypuję do sitka podwójnego, ubijam naprawdę mocno tamperem ze stalową podstawą, wkładam kolbę (z podwójną wylewką) do uchwytu, czas zaparzać kawę. Po uruchomieniu pompy nie minie 15 sekund, a już w obu filiżankach (idzie do 2 naraz) mam równowartość "double espresso". Wnioskuję po tym, że ekstrakcja przebiega za szybko.

Po wielu próbach udało mi się osiągnąć ekstrakcję blisko 25 sekund, tylko że... musiałem do kolby nawalić jakieś 24g kawy, i ledwo ją zapiąłem po ubiciu takim, jakby czołg przejechał. Czy dobrze myślę, że mam za gruby przemiał? Mielę to młynkiem Melitta Molino (żarna), nastawionym na grubość "1" - mniej tam nie ma.

W sumie smak kawy nie jest zły jak na aktualną mieszankę (Cornella Balance 50: 90% robusta), ale trapi mnie ta szybka ekstrakcja. Manometr pokazuje coś około 10-11 bar w czasie robienia kawy, na bojlerze mam od 0.9 do 1.2 bara zależnie od tego, jakiej temperatury akurat próbuję.

Czy moja diagnoza na temat przemiału jest słuszna, czy szukać gdzie indziej przyczyny?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwiecień 2020, 08:59:27 »
Młynek nie daje rady.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień 2020, 10:21:44 »
WS ma rację, młynek się nie nadaje, tym bardziej do Twojego ekspresu.

Nie wiem co za kawę używasz ale jeżeli jest stara i zwietrzała (w tym wysuszona na wiór) to też nie pomaga. Na pewno zakup świezopalonej kawy pomoże, ale dalej młynek będzie bardzo słabym ogniwem. Musisz pomyśleć o zakupie mlynka dedykowanego pod espresso.

Może ktoś z forumowiczów mieszka niedaleko i mógłby trochę kawy zmielić i jakoś pomóc. (ups, kwarantanna jest  miotla) w ostateczności można zamówić kawę zmielona pod espresso w jakieś palarni, ale z tym też jest trochę loteria.

W skrocie: kup młynek dedykowany pod espresso i swiezopaloną kawę.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Kwiecień 2020, 12:00:58 »
młynek się nie nadaje, tym bardziej do Twojego ekspresu.
Co to znaczy do Twojego ekspresu? A z Silvią czy Ascaso Basic dało by radę? Jakieś inne ciśnienia tam są?

Jak nie daje rady to nie daje czy z tańszym czy z droższym ekspresem. A ta kawa to jak stara?

Ale ewidentnie taki młynek do kolby (dowolnej) się nie nadaje.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Kwiecień 2020, 12:13:23 »
A ja myślę że ten młynek da radę jak masz sitko typu "supercrema" i wszystkie inne "pressurized".

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwiecień 2020, 12:15:48 »
@Bacek trochę uprościłem, chodziło mi o to, że ewentualnie nadaje się do ekspresów z elektromarketu z podwójnym sitkiem. Faktycznie, trochę zbyt ogólnie napisałem.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwiecień 2020, 12:29:38 »
A ja myślę że ten młynek da radę jak masz sitko typu "supercrema" i wszystkie inne "pressurized".
Miejsce takich sitek jest w "ekspresach" do 300 PLN i przy okazji da się w nich pewnie uzyskać ekstrakcję 20-25 sek. po wsypaniu całych ziaren, nawet bez mielnianina, ale tego co wypłynie espresso bym nie nazwał.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Kwiecień 2020, 13:05:39 »
Nie deklasował bym tak tych ekspresów bo dużo ludzi od tego zaczyna. Kupują coś typu Delonghi Dedica i zaczynają przygodę w "czarnym naparem". Lepiej jak mielą na czymś typu ta Melitta niż najtańszym nożowym. I tylko w tym kierunku był mój post odnośnie młynka i jego przydatności do tańszych ekspresów. Sam wiem ile frustracji przeżywałem by uzyskać odpowiedni czas ekstrakcji na Graef CM702 i Gaggi Classic.

Offline rkaw

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Kwiecień 2020, 02:11:54 »
Zgadza się - wcześniej młynek był używany z Saeco Poemia HD8423/19. "Super crema" była, i owszem, choć miałem trochę przejść z tym zaworkiem w kolbie. Te czasy już nie wrócą (przebicie 230V do uziemienia zdyskwalifikowało tego zawodnika).

Aktualizacja jest taka, że udało mi się dzisiaj na tym młynku uzyskać lepszą ekstrakcję - 25 sekund przy około 22g @ 90°C. Mieszanka to Pellini TOP, 100% arabika, palona na ciemno (kiedy? nie wiadomo - pewnie przed zawiezieniem do magaznu...). Nawet była jakaś w miarę spójna crema, choć nie taka, jak przy ostatniej robuście. Wymagało to zmielenia na "1", bardzo dokładnej dystrybucji w kolbie, i bezlitosnego ubicia. Wyjąłem też uprzednio górne żarna, wyczyściłem wszystko i obsadziłem ponownie, choć raczej to nie wpłynęło na wynik. Wychodzi na to, że gdzieś niedaleko poniżej dolnej granicy przemiału tego młynka znajduje się punkt "optymalnego espresso" dla tego ziarna. Wcześniej na Cornella Balance 50 nijak nie szło tego zrobić z taką dozą.

Z tego, co mówicie, poszukiwanie nowego młynka wydaje się uzasadnione. Czas przewertować długie wątki "Eureka czy Macap"...

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Kwiecień 2020, 11:51:23 »
Polecam Eurekę, zdecydowanie cichsza :) I Pelini zamienić na kawę z palarni, na forum znajdzie ciekwawe
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Kwiecień 2020, 19:36:39 »
Może pomimo tego że ustawiasz mielenie na jeden, masz nadal zbyt grubo zmielone ziarno. Nie wiem jak jest w melittcie ale w niektórych młynkach tego typu da się "skalibrować" nominalne ustawienie żaren na bardziej ciasne co skutkuje tym że zakres regulacji będzie kończył się na drobniejszej gradacji przy ustawieniu na 1. Oczywiście jest ryzyko zamknięcia żaren przy najniższym ustawieniu więc trzeba bardzo uważać. No i pytanie czy konstrukcja młynka w ogóle to wytrzyma.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Kwiecień 2020, 20:51:13 »
Nie deklasował bym tak tych ekspresów bo dużo ludzi od tego zaczyna. Kupują coś typu Delonghi Dedica i zaczynają przygodę w "czarnym naparem".
Było też jakieś przysłowie o dużej ilości much i ich upodobaniach. Żeby nie bylo, sam też zaczynałem od czegoś takiego i było to źródłem samych frustracji. Z perspektywy czasu uważam że była to strata czasu i pieniędzy. Nawet jak na odsprzedaży dużo nie straciłem to zmarnowałem całkiem sporo przyzwoitej kawy.

Offline GrzegorzP

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Bezzera Unica
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Kwiecień 2020, 22:21:27 »
@rkaw Mam taki sam młynek Melitty, ale używam go do frenchpressu, do espresso absolutnie się nie nadawał, raczej szkoda nadgarstka na ubijanie... 

Offline rkaw

  • Wiadomości: 5
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Kwiecień 2020, 20:35:25 »
Nie wygląda na to, żeby dało się jakoś to skalibrować - górna tarcza jest odsuwana od dolnej za pomocą wyżłobień po bokach, gdzie kręcenie pokrętłem grubości przemiału obraca ją względem zaczepów. Jako że wyżłobienia mają zmienną grubość, to przekłada się na inną odległość od dołu - trochę taki odwrócony helikoid. Zakres regulacji jest taki, jak długość wyżłobień (niewielki), a dodatkowo ten uchwyt na żarna jest z plastiku, więc mamy jakiś tam luz.

Nie wiem, czemu akurat to Pellini lepiej się zachowuje (jest bardziej sucha, więc i bardziej zwarta?), ale dzisiaj udało mi się wsypać ładnie i bez wystawania ~20g, porządnie ubić, i uzyskać ekstrakcję równo 25 sekund do miary "single espresso" (razy dwa, bo dwie wylewki). Może moją ambicją w życiu nie jest picie kawy z suchych ziaren do końca swoich dni, ale widać, że stan ziaren mocno wpływa na efekty. Póki co, dystrybucja przed ubiciem wydaje się jednak być najważniejszą zmienną, która pomaga. Przyjrzę się Eureka Mignon Specialita - cichy przemiał brzmi dobrze, piję tylko espresso (i mleczne), więc nie będzie problemu z kręceniem kółkiem od grubości. Myślałem też nad zwykłą wersją, ale brak timera spowodowałby, że miałbym jeszcze jedną, dodatkową zmienną do kontrolowania (czas mielenia), a nie chcę się w to bawić za każdym razem.

Co do kaw, patrzyłem właśnie na różne - chętnie kupię coś z lokalnej palarni, wesprę lokalny biznes, a co. Poszukam czegoś zbalansowanego - nie cierpię mocno gorzkich rzeczy. Brazylia Santos średnio palona (medium-dark? da się tak?) brzmi jak coś, co da radę na początek?

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Zbyt szybka ekstrakcja espresso
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Kwiecień 2020, 09:08:01 »
Dystrybucja, w szczególności uderzenie kolby o stół żeby kawa się ładnie ułożyła. Tutaj filmik jak duże rezultaty daje dobra technika:

 

Filmik z moimi rezultatami po zastosowaniu:

https://drive.google.com/file/d/16z1vyfGxCZehmEcd-I6bxvjTeuw0082p/view?usp=drivesdk
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi