Autor Wątek: Kilka pytań...  (Przeczytany 3666 razy)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Kilka pytań...
« dnia: 03 Marzec 2020, 08:36:25 »
Cześć,

Stoję właśnie przed decyzją o zmianie ekpresu.
Bezzera BZ13 czyli klasyczny HX wystawiony na pchlim targu - a w trakcie zamówienie na BZ DUO DE czyli dosyć "wypasiony" dwubojlerowiec.

Zakładam że samo przejście z jednego ekspresu na drugi będzie w miarę bezbolesne ale przy okazji zmian zastanawiam się równiez nad pewnymi dodatkami.

I tak

- Czy narzędzie służące do wyrównywania poziomu kawy popularnie zwany dystrybutorem może w wersji z regulowaną głębokością być równocześnie czymś w rodzaju tampera ?  Wczoraj oglądałem filmik na YT - kanał "Whole latte love" i prowadzący stwierdził, iż odkąd używa dystrybutora pozbył się wszystkich tamperów.

- czy możecie zaproponować jakąś sensowną wagę która pozwoli zważyć portafilter przed i po namieleniu ? Za cenę Acaia wolę pojechać na narty :-) Pewnie powierzchnia do ważenia musi być w okolicach 15x15 cm. Chodzi o to by nie wyłączyła się po 5 sek ale te 20s podczas namielania i po wytarowaniu była nadal aktywna.
Znalazłem też stojak który można postawić na wadze i wygląda to nieźle - może ktoś dysponuje szablonem 3D to za parę złotych można by wydrukować
http://coffeenavi.org/location-makers/new-portafilter-stand/

- czy ma sens wymiana młynka ? Obecnie mam Baratza Vario ze stalowym żarnami - myślałem o powrocie do Sette 270Wi   ( miałem na poczatku ale się po 3 mies dwa razy zepsuł i Coffedesk zaproponował wymianę na Vario ) Może jest już ulepszona wersja z mocniejszą ( czyli nie plastikową ) przekłądnią. Samo mielenie wagowe działało nieźle i było fajna alternatywą dla zabaw z ważeniem portafiltra przed i po :-)
Teoretycznie myślałem też nad zamianą na F4 lub F4 nano ale generalnie 4mm żaren jak sądzę nie będą dla mnie wyczuwalne w smaku kawy

- jakoś nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na to jak to jest z ilością płynu w filiżance. Chodzi o drobny szczegół. Czy liczymy je z cremą czy bez :-) Jak kawa jest bardzo świeża to w kieliszku z podziałką potrafi zajmować połowę objętości co oznacza że gdy crema dochodzi do podziałki 30ml płyn kończy się na 15ml. Którą wartość należy brać pod uwagę ?

pozdr



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marzec 2020, 08:40:37 »
Teoretycznie myślałem też nad zamianą na F4 lub F4 nano ale generalnie 4mm żaren jak sądzę nie będą dla mnie wyczuwalne w smaku kawy
Lepiej od razu przejść na 64mm. Będzie wyczuwalne w ogóle :).

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marzec 2020, 08:48:12 »
1. Zdania są podzielone, ale większość po narzędziu do dystrybucji używa tampera, ja również. Musisz potestować co u Ciebie zadziała najlepiej.

2. Waga z Ali za ~ 60 zł

3. Nie mam doświadczenia z Vario, ale pod espresso chyba nie bardzo...

4. Uzysk najłatwiej ważyć.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marzec 2020, 09:02:54 »
1. Zdania są podzielone, ale większość po narzędziu do dystrybucji używa tampera, ja również. Musisz potestować co u Ciebie zadziała najlepiej.

2. Waga z Ali za ~ 60 zł

3. Nie mam doświadczenia z Vario, ale pod espresso chyba nie bardzo...  Używam tego młynka od ponad 4 lat i nie mam problemów. Zakres regulacji jest jeszcze ze sporym zapasem a żarna 54 mm są przecież większe niż w sporej ilości innych młynków ( np Eureka Mignon / Rocket Faustino / Lelit P71 ). Wymiana na 64 mm choć potencjalnie fajna raczej odpada ze względów gabarytowych.  Teoretycznie Lelit P72 może by się zmieścił ale ujmijmy to tak...  "dyskusja która by mnie w domu na ten temat czekała nie jest tego warta :-)"

4. Uzysk najłatwiej ważyć.


I dzięki za odpowiedzi

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Marzec 2020, 09:19:04 »
4. Z plastikowego kubeczka Ikea obciąłem dno, stawiam go "do góry nogami " na wadze, o w ten sposób / \ i w ten wycięty u góry otwór wsadzam pf przed ważeniem a potem po. U mnie działa

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Never Give UP †

Offline rados Mężczyzna

  • Wiadomości: 39
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marzec 2020, 07:44:35 »
2. Waga z Ali za ~ 60 zł

ta za 30zł radzi sobie równie dobrze ;)



https://pl.aliexpress.com/item/4000142060991.html?spm=a2g0o.detail.1000060.1.15f72c0eE8jkF8&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.146401.0&scm_id=1007.13339.146401.0&scm-url=1007.13339.146401.0&pvid=870dcfbf-e82f-401a-8063-fccb421ac3e3

No nie bardzo... Sam mam taką, ale nie z Ali, a z Alle i nie za 30 tylko za mniej  :) 

https://allegro.pl/oferta/waga-gramowa-precyzyjna-jubilerska-2000g-2kg-0-1g-7857718183

Tyle, że ona nie spełnia wymogów z zapytania kolegi: jest mniejsza i całego pf na niej nie położysz, no i się jednak dość szybko wyłącza. Na moje potrzeby jednak wystarczy, jestem zadowolony  :)



Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marzec 2020, 09:01:52 »
Wagi ogarnięte
Majfriend wysyła mi:
do pomiarów portafiltra, porcji kawy i pewnie ogólnego kuchennego użytku coś takiego - szerokość 15 cm więc powinno styknąć
screenshotAtUploadCC_1583307963813.png

na ekspresie do pomiarów uzysku powinno wystarczyć natomiast coś takiego :
screenshotAtUploadCC_1583308005229.png

Narzędzie do dystrybucji też nabyte - regulowane czyli teoretycznie powinno sie udać znaleźć takie położenie gdzie po rozprowadzeniu kawy powinna być jednocześnie dobrze ubita.
Podają średnicę 58,35mm czyli tak jak mam w sitkach IMS
screenshotAtUploadCC_1583308075078.png

ponieważ chciałbym maksymalnie uprościć kwestie ubijania itd myślę jeszcze nad tamperem
Mam obecnie tamper od naszego forumowego kolegi, mam też jakąś Mottę
a ubijam najczęściej aluminiowym krążkiem :-) tak mi się udało trafić z dozą że w 95 % przypadków kawa jest ubita idealnie i na ciastku jest delikatnie odbita śrubka prysznica.
W zasadzie nie powinno się nic zmienić przy zmianie ekspresu bo sitka pozostają takie same, ale zawsze jest gdzieś pole do tego by coś się zepsuło :-)
Tak więc myślę jeszcze nad
a.) regulowanym tamperem - na Ali są takie gdzie ustala się zadana głębokość "zanurzenia" - jeden kołnierz opiera się wtedy o rant sitka a popychamy kawę tylko o zadaną głębokość
b.) tamperem dynamometrycznym, który z grubsza powinien robić to samo. Podają że mają ustaloną siłę na mniej więcej 15-17 kg. Tutaj niestety są dostępne tylko w standardowych rozmiarach czyli pełne mm co daje odrobinę luzu na brzegach sitka.

A tak przy okazji - to Ali mocno podrożało, tak na moje oko to spokojnie ze 20 %

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marzec 2020, 14:48:42 »
To może taki: http://kazak.com.pl/en/product/temper-ss-58-4-mm-ves-768-g/
Myślę że większy skok na plus odczułbyś zmieniając młynek na Niche, niż ekspres na dwubojlerowiec.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2020, 14:52:34 wysłana przez tom517 »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marzec 2020, 15:15:03 »
Jeśli chcesz używać "wyrównywacza" to samopoziomujący, regulowany czy dynamometryczny tamper wg mnie nie jest potrzebny, musisz tylko lekko docisnąć i nic więcej, najzwyklejszy wystarczy :poklon:.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Marzec 2020, 16:06:46 »
Dzięki za odpowiedzi.
W kwestii tampera - chodziło mi o jak największą powtarzalność :-)
Zakładam że dzięki wadze będę miał powtarzalność dozy. Dzięki DB i pid - powtarzalność temperatury. Dzięki wadze #2 powtarzalność uzysku.

Została tylko powtarzalność ubicia :-D

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Marzec 2020, 16:25:40 »
puqpress :)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Marzec 2020, 12:11:52 »
Matko.....
są jakieś granice :-D
Choć jednak nie. Każde forum przekonuje mnie że granic nie ma.
Na forum kosmetyka aut jest watek z 50 stron o wyborze wiadra do mycia auta.

A tutaj chyba tańsza alternatywa. Pewnie głębokość ubicia można regulować - ale siły już raczej nie - chociaż może łatwiej kontrolować.
Ot taki bajer
screenshotAtUploadCC_1583406593638.png

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Marzec 2020, 12:18:43 »
Powinny być wersje, w których i siłę ubicia można ustawić. W takim wypadku po przekroczeniu ustawionego nacisku blokada się zwalnia.

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Kilka pytań...
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Marzec 2020, 12:24:33 »
I wtedy może to być fajne urządzenie.
Czasem kawę robi mój syn, czasem żona - to na pewno mocno uprościłoby im robotę.
A i mnie na pewno odpadłaby kwestia powtarzalności w kolejnym elemencie :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi