Autor Wątek: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!  (Przeczytany 6478 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Kwiecień 2020, 15:53:38 »
Preinfuzja max 1:3
Ale czego do czego? Jeśli wody do przemiału to chyba 3:1. Jak wiemy chociażby z przepisu Mistrzyni Słowacji z jej przepisu 100,100,100 nie ma jednej jedynej dobrej drogi w kawie. Tam jest proporcja 5:1 wody do przemiału w pierwszym zalaniu.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Kwiecień 2020, 17:32:06 »
Jeśli wody do przemiału to chyba 3:1.
Mój błąd. Przepraszam.
Jak wiemy chociażby z przepisu Mistrzyni Słowacji z jej przepisu 100,100,100 nie ma jednej jedynej dobrej drogi w kawie. Tam jest proporcja 5:1 wody do przemiału w pierwszym zalaniu.
Cytuj (zaznaczone)
Przeważnie robię porcje ok 400-500ml
Jak metoda Veroniki może pomóc pytającemu? Próbowałeś zaparzyć 30 bądź więcej gramów tą metodą? Ja nie, dlatego nie poleciłem. Problem jest bardzo ogólny więc też ogólnie odpisałem. Czytaj dokładnie.
Idąc twoim tropem odpowiedzi powinny brzmieć:
- a jaką masz ilość kamienia w wodzie, bo to też spowalnia przepływ?
- czy sprawdziłeś jaka jest wilgotność w środku paczki? Jeśli niska to zwiększ, bo wtedy szybciej spłynie

Lej okręgami ale nie o maksymalnym promieniu.
Raz czy dwa można przelać ściankę, żeby zebrać gruz który się tam osadził. To nie zaszkodzi.

Cytuj (zaznaczone)
Następnym razem spróbuję tak wybełtać jak pokazywał Hoffmann.
Mnie to nie wychodzi. Trzymam się starej rady Pergera "stir like a bandit" ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Kwiecień 2020, 18:11:48 »
Szczympek tym stir like a bandit to przypomniałeś mi o jego świetnym filmiku :)



film z 2012, zwróćcie uwagę, jak drobny jest przemiał i wrząca woda, lubię go, bo wiele mnie nauczył, np że ważne jest, żeby ekstrakcja była równa, wtedy popularne było czekanie aż woda zejdzie poniżej ziarna, czy ciągłe gmeranie. Rzadko go używam, bo rzadko robię małe dripy, zazwyczaj wolę wtedy aeropres, ale chyba to mój wzorcowy przepis na małego dripa.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Kwiecień 2020, 18:22:57 »
Szczympek tym stir like a bandit to przypomniałeś mi o jego świetnym filmiku
No właśnie o ten filmik mi chodziło. Ten przepis mam opanowany najlepiej ze wszystkich, ale używam go tylko z resztką ziarna, bo u mnie dripy to +30 gramów ;)
Jest wizjonerem w branży kawowej, to nie ulega wątpliwości
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Kwiecień 2020, 19:06:43 »
@timmyyy ale co jest nie tak z finalnym naparem? I jaki masz czas, bardziej 3-5 minut czy grubo dluzej?
Mi czasem male dripy 15gr, 250ml plyna 4 minuty i sa smaczne. Wiele zalezy od samego ziarna.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Kwiecień 2020, 23:22:43 »
@timmyyy ja miałem ten sam problem gdy używałem młynka z ceramicznymi żarnami i filtrów dołączonych do dripera. Czym mielisz kawę ?

Offline timmyyy

  • Wiadomości: 5
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Maj 2020, 12:51:03 »
@timmyyy ale co jest nie tak z finalnym naparem? I jaki masz czas, bardziej 3-5 minut czy grubo dluzej?
Mi czasem male dripy 15gr, 250ml plyna 4 minuty i sa smaczne. Wiele zalezy od samego ziarna.
Właśnie mam poczucie, że jak się krócej parzy to jest lepsza, mniej w niej goryczy. Jeszcze 3-4 min ok, ale przy 8 to już średnio. A jednak wydaje mi się że nie ważne ile się parzy, czas ekstrakcji powinien być ten sam (no bo co za różnice czy przez 10 min parzy się 6g. kawy czy 30g. ;))
Poza tym chciałbym mieć kontrolę nad tym ile się to parzy, a nie pozostawiać tego przypadkowi.

@timmyyy ja miałem ten sam problem gdy używałem młynka z ceramicznymi żarnami i filtrów dołączonych do dripera. Czym mielisz kawę?

Handground, ale podkreślam, że mocno przesieam.

Pozdrawiam

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Maj 2020, 14:40:56 »
A nie masz gdzieś w okolicy kawiarni, gdzie serwują kawę z Kality? Jeśli tak to idź i się napij i poproś o zmielenie porcji ziaren "na wynos". Zaparz ją w domu tak jak barista w kawiarni i będziesz wiedział czy błąd jest po stronie przemiału czy zaparzacza.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Maj 2020, 18:27:50 »
Najlepiej sobie wziąść zmieloną kawę oraz wodę z kawiarni. Wtedy, niezależnie od techniki, wyjdzie smacznie ;)
@timmyyy  nie wiem skąd jesteś, ale w Krakowie, Dobra Palarnia Kawy ma takie zestawy na wynos.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Maj 2020, 19:20:05 »
Popieram pomysł przedmówców. Spróbuj zmielić na jakimś dobrym młynku i zobaczyć czy to coś zmienia. Odsiewanie to moim zdaniem straszna strata kawy, chyba że potem zaparzasz to np w tygielku albo w Aeropressie. Lepiej zainwestować w dobry młynek niż tracić kawę i czas.

Offline timmyyy

  • Wiadomości: 5
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Maj 2020, 10:25:55 »
A nie masz gdzieś w okolicy kawiarni, gdzie serwują kawę z Kality? Jeśli tak to idź i się napij i poproś o zmielenie porcji ziaren "na wynos". Zaparz ją w domu tak jak barista w kawiarni i będziesz wiedział czy błąd jest po stronie przemiału czy zaparzacza.
Najlepiej sobie wziąść zmieloną kawę oraz wodę z kawiarni. Wtedy, niezależnie od techniki, wyjdzie smacznie ;)
@timmyyy  nie wiem skąd jesteś, ale w Krakowie, Dobra Palarnia Kawy ma takie zestawy na wynos.
Popieram pomysł przedmówców. Spróbuj zmielić na jakimś dobrym młynku i zobaczyć czy to coś zmienia. Odsiewanie to moim zdaniem straszna strata kawy, chyba że potem zaparzasz to np w tygielku albo w Aeropressie. Lepiej zainwestować w dobry młynek niż tracić kawę i czas.

Jestem spod Poznania, może macie rację żeby przetestować kawę zmieloną na porządnej maszynie, choć na moje amatorskie oko, przemiał jest dość jednorodny.

@krystians A przesiewanie nie poprawia przepływu i smaku? No bo w sumie pył się zawsze przeparzy.. A co do młynka, wydawało mi się, że to już sprzęt który powinien dać radę na domowe warunki, szczególnie że to już nie jest najniższa półka nawet z żarnowych młynków.

@untoldex wodę też? Swoją drogą mam odkamieniacz na cały dom. czy to może mieć wpływ? nie mówię o smaku, bardziej o wpływie na mój problem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Maj 2020, 10:54:07 »
Twórca Handgrounda miał ciekawy pomysł, ale zmienił żarna z metalowych na ceramiczne. Trudno mi zrozumieć taką decyzję, coś musiało zmusić producenta do takiej zmiany, nie zagłębiałem się dlaczego tak. Niestety, stożkowe żarna ceramiczne nie sprawdzają się do przelewów. Nie jestem pewien czy Twój problem zatykania jest spowodowany młynkiem, sprawdź, to się dowiesz. W Poznaniu znajdziesz sporo fajnych kawiarni, gdzie zmielą Ci na profesjonalnym młynku. Może też ktoś zmielić Ci na Comandante i to również powinno dać odpowiedź.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Maj 2020, 12:08:07 »
Dopiero zaczynam eksperymentować z odsiewaniem i pierwsze wrażenia mam takie:
-(tak jak można przeczytać w różnych miejscach) odrzucanie pyłu wpływa negatywnie na smak (a kupiłem sitka po to żeby pozbyć się pyłu, który zatykał mi filtr)
-Etiopia jednak tak bardzo nie pyli (jak mogłem wcześniej przeczytać w różnych miejscach)
-próbuję wsypywać trzy frakcje piętrowo, najpierw najgrubsza, średnia i pył na wierz dopiero bo bloomingu i na razie mam fajne rezultaty bez zapychania filtra

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Maj 2020, 19:48:00 »
@untoldex wodę też? Swoją drogą mam odkamieniacz na cały dom. czy to może mieć wpływ? nie mówię o smaku, bardziej o wpływie na mój problem.

Ciężko powiedzieć jak Twoj odkamieniacz wpływa na wodę. Jak spróbujesz sobie na wodzie z kawiarni (albo butelkowej np. Żywiec Zdrój) i dalej będzie problem to wtedy wyeliminujesz wodę. Jak weźmiesz ziarna zmielone w kawiarni i nadal będzie problem to wyeliminujesz kwestię młynka.
Co do wody, to ja długo miałem problem z cierpkim/gorzkawym przelewem. Miałem filtr Brita Quell oraz BWT Bestmax, rezultaty były różne. Dopiero jak przesiadłem się na nanofiltrację + minerały, to odczułem sporą różnicę na plus.

Dopiero zaczynam eksperymentować z odsiewaniem i pierwsze wrażenia mam takie:
-(tak jak można przeczytać w różnych miejscach) odrzucanie pyłu wpływa negatywnie na smak (a kupiłem sitka po to żeby pozbyć się pyłu, który zatykał mi filtr)

Jak odsiewasz pył to mielisz dużo drobniej?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: V60, Kalita Wave - zatykanie filtra[Wilfa Svart]. POMOCY!
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Maj 2020, 21:45:29 »
Jak odsiewasz pył to mielisz dużo drobniej?

Obecnie jakieś 2-3 kliki drobnej, ale stopniowo schodzę w dół, sitka mam nie cały tydzień. Tak jak pisałem, nie wrzucam przemiału, tylko eksperymentuję z jego inna dystrybucją.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi