Autor Wątek: DRIP - wysoka temperatura zaparzania  (Przeczytany 23324 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #60 dnia: 14 Styczeń 2020, 11:38:06 »
pojecia jaki tamper bedzie do tego pasowal najlepiej 58,58.5/4 ? Szerokosc sitka jest opisana jako 58,7
@fux Post przypadkowo przeniesiony z wątku pytań.

Na razie nie kupuj tampera.
Masz tu kolbę i sitko 21 gram. Sitko w NPF możesz wymienić na dowolne. Nie wiadomo czy akurat tak duże będzie Ci potrzebne i będziesz chciał go używać. Tamper który masz teraz (zakładam, że standardowy) na pewno się zmieści.
Być może zdecydujesz się ujednolicić sitka precyzyjnymi sitkami IMS lub VST. Wtedy możesz dobrać też tamper, w zależności od konstrukcji w przedziale 58,35 (standard przy prostych ściankach) -58,5 (takie chyba Metiu robi przy skośnych ściankach).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #61 dnia: 14 Styczeń 2020, 11:51:30 »
coś u Ciebie nie łączy. Wcześniej dałeś link do five senses a później wrzuciłeś ta tabelkę. Ciekawostka:
Malic Acid z linku Five senses ma IDENTYCZNE WARTOŚCI jak phosphorictabelki

Jest tam kilka tabelek, nie wiem o którą chodzi, ani co Cię poruszyło w związku z analogiami. Jakaś teoria spiskowa? Źródło u samej góry Technical Unit of the International Coffee Organization

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #62 dnia: 14 Styczeń 2020, 13:10:34 »
Przepraszam, że myślałem, że manipulujesz. Ty naprawdę nie rozumiesz co wrzucasz.
Jak się odniesiesz do daty powstania tych wykresów?
No i w dodatku drobno zmielona kawa parzyła się przez 5 minut. Tak teraz robisz dripa?
Te wykresy nie mają przełożenia na dzisiejsze czasy.
Szybkie połączenie dwóch wrzuconych przez Ciebie tabelek. Coś tu nie gra czy to faktycznie moja teoria spiskowa?
Ps. Zaznaczyłem tymi samymi kolorami różne kwasy, ale o dziwo, identyczne wartości. Tak żeby było łatwiej zrozumieć


Coś tu nie gra prawda?
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 13:29:00 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #63 dnia: 14 Styczeń 2020, 14:08:09 »
Nie do mnie reklamacja. Podejrzewam, że to błąd opracowania ze strony Five Senses.

Tu jest źródło do tabelek TUICO
http://www.coffeeresearch.org/science/sourmain.htm
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 14:17:59 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #64 dnia: 14 Styczeń 2020, 14:22:50 »
Five Senses czerpało z innego źródła - Ted Lingle. The Coffee Brewing Handbook (Specialty Coffee Association Of America Handbook Series, Second Edition). SCAA, 1996.
 Zatem nie wiadomo które jest prawdą.
A reklamacje owszem do Ciebie, bo Ty to tu wrzucasz jako „źródła naukowe”, a sam tego nie sprawdzasz.
Tyle o rzetelności.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #65 dnia: 14 Styczeń 2020, 14:28:58 »
Dobrze, że to wypatrzyłeś. Nie wiem co ja miałbym sprawdzać, jak sam mówiłeś Five Senses dotyczy espresso, a tu jest 5 minut kontaktu wody z kawą. Jak masz dostęp do mądrych książek to możesz sprawdzić kto popełnił błąd.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #66 dnia: 14 Styczeń 2020, 14:40:34 »
Dobrze, że to wypatrzyłeś. Nie wiem co ja miałbym sprawdzać, jak sam mówiłeś Five Senses dotyczy espresso, a tu jest 5 minut kontaktu wody z kawą. Jak masz dostęp do mądrych książek to możesz sprawdzić kto popełnił błąd.

Akurat ten wykres co wrzuciłeś z Five Senses dotyczył filter Coffee, ich opis sensoryczny dotyczył espresso  :doh:
Nie interesuje mnie kto popełnił błąd, bo te informacje Nijak mają się do tego jak robimy kawę dzisiaj.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #67 dnia: 14 Styczeń 2020, 14:47:28 »
Przepraszam za błąd. Widzisz nie mam czasu tego dokładnie analizować. Jednak tak jak pisałem wcześniej ważniejsze jest dla mnie co się zmienia, a nie gdzie jest błąd. Kieruje mną ciekawość.

Nie rozumiem czemu stare są złe, to inne substancje się teraz rozpuszczają w kawie?

Cóż ja poradzę, że dane są jakie są. Do takich mam dostęp. Jak masz to podziel się nowszymi. Chętnie zobaczę jakieś nowsze dane pokazujące zmiany poszczególnych rozpuszczonych substancji przy różnych temperaturach i najlepiej jeszcze urządzeniach, przepisach i co komu w duszy jeszcze gra.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 14:56:22 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #68 dnia: 14 Styczeń 2020, 15:13:40 »

Nie rozumiem czemu stare są złe, to inne substancje się teraz rozpuszczają w kawie?


Bo inaczej parzy się kawę, w tamtym czasie nie istniało v60, różniły się filtry, które przepuszczają te substancje do finalnego naparu, czyż nie?  Nawet kawa jako surowiec jest inna, uprawiana z większa świadomością.
Inne substancje rozpuszcza się w kawie bardziej w izzo gold, a inne w Kenii od Auduna.
Dlatego myśle, że są warte nie więcej niż ciekawostka, bo nie mozemy ich przełożyć na to co my pijemy.
Nowych danych nie znam, tez bym chetnie zobaczył, ale póki ich nie mam to bazuje na zdaniu roasterow na których kawach się nie zawiodłem i na naukowcach jak Ad astra i własnych eksperymentach.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 15:21:20 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Styczeń 2020, 15:22:33 »
Przecież mogli mieć kawę upaloną jak do cuppingu i zaparzyć ją w filtrach do dużych przelewów, podobnie jak teraz batch brew się robi, chociażby na zawodach cup tasters. Nie widzę powodu, aby odrzucać coś z góry, bo ma już ileś lat.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 15:24:44 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #70 dnia: 14 Styczeń 2020, 16:36:10 »
Jest takie same prawdopodobieństwo ze mogli mieć kawę spaloną na wegiel, 95% Robusty, przelewaną przez szmatę.
Odpuść sobie przypuszczenia, skup się na faktach.
Fakty to (Kilka z nich podałem w poprzednim poście, ale widzę, coś się urywa znowu)

- nie wiadomo, jakiej użyto kawy
- Nie wiadomo,jaki był stopień palenia
- nie wiadomo, jakiej użyto wody, a to przecież najważniejsze
- były inne filtry niż teraz
- kawa jako surowiec była inna
- Kawę parzyło się inaczej, niż teraz

Pomimo takich faktów piszesz, ze „odrzucam coś z gory, bo ma ileś lat”  :brawa: [emoji106]

Btw co to jest „kawa palona do cuppingu”?
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 16:38:15 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #71 dnia: 14 Styczeń 2020, 17:01:42 »

A co kto lubi to inna sprawa. Jak chcesz wyciągnąć z kawy co najlepsze to zalewasz zaraz po zagotowaniu


W takim razie dlaczego do cuppingu zalecana jest niższa temperatura 92.2 – 94.4? (i nie chodzi o to, że ma być stała, bo mogłaby być "stała zaraz po zagotowaniu 98,5degC"). Przecież zwłaszcza w cuppingu masz wyciągnąć "wszystko co najlepsze".

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Styczeń 2020, 17:22:12 »
Bo w cuppingu woda stoi, a w dripie się momentalnie przelewa. Było o tym w tym wątku. Bloom po zalaniu gorąca woda ma raptem temperaturę powyżej pokojowej.
Cupping ma być obiektywny, powtarzalny i szybki. Gdyby był najlepszy to co po drippery i zawody jak Brewers?
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 17:25:45 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Styczeń 2020, 17:26:39 »
Bo 200F to równa liczba ;).

A tak na poważanie, dyskusja trochę prowadzi donikąd.

Moje rozumienie sprawy jest takie: wyższa temperatura, jest lepszym katalizatorem reakcji chemicznych, czyli przy innych warunkach identycznych, wyższa temperatura pozawala na wyższą ekstrakcję. Wszelkie dane które do tej pory widziałem zdają się potwierdzać tą tezę.

Oczywiście można dyskutować, czy warto dążyć do najwyższej możliwej ekstrakcji, czy może idealny balans osiągniemy 2 stopnie niżej.
Można też kompensować niższą temperaturę ekstrakcji innymi czynnikami jak drobniejszy przemiał, mieszanie, dłuższy czas.

Co nie zmienia faktu, że ja osobiście, uważam, że w przypadku kaw speciality, warto wyciągnąć z kawy całą dobroć jaką ma. Więc dla mnie czym goręcej tym lepiej.
Za to potem czekam dłużej aż ostygnie ;) Coś za coś. 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Styczeń 2020, 18:42:30 »
To zasadzie chodzi tylko o to, żeby podać dowód na to, ze „to co najlepsze można wydobyć do 95 stopni”. Póki co takowego brak.
Pj.w plusik.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi