Autor Wątek: DRIP - wysoka temperatura zaparzania  (Przeczytany 23294 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Styczeń 2020, 16:44:15 »
@Szczympek
Nie wiem na ile wiarygodne źródła, ale kiedyś czytałem z zainteresowaniem ten wpis:
https://commonmancoffeeroasters.com/blogs/news/74426564-brew-temperature-and-its-effects-on-espresso
Jest tam w szczególności wykres z The Coffee Brewing Handbook (nie udało mi się dotrzeć do tego źródła).

Parę ciekawych wniosków jest tu: https://www.beanscenemag.com.au/brew-water-temperature-effect-espresso-extraction/
Ale znowu, dostępu do pełnego raportu nie mam.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #46 dnia: 13 Styczeń 2020, 17:58:32 »
ale teraz bardziej mieszacie i za minutkę wyskoczy mądrala co zobaczył samą cyferkę na wykresie :( Przy espresso jest pewna różnica, mamy sporą władzę nad temperaturą bo wymuszamy ja wraz z wymuszonym przepływem, temperatura parzenia w dripie jest zauważalnie niższa od wlewanej doń wody. Te pomiary i wykresy są napewno powtarzalne w ramach kierunku i zwrotu, ale nie bezwzględnych wartości. Wkońcu tu perkolacja i tu, woda płynie i tu i tu ;)

Nie mam pod ręka pomiarów, mierzyłem to sobie w v60 ale ze dwa lata temu jak nie więcej, więc z pamięci się o flaszkę nie założę, ale przy preinfuzji kręciło się w przedziałach 70-80 a przy parzeniu 90-92 przy wlewaniu ponad 96. Chyba.

Pamiętajcie, ze używanie wody powyżej 98 stopni jest praktycznie niemożliwe, to są rejony kiedy bąbelki przejmują władzę ;) chyba każdy zauważył, ze to nie jest takie proste, że woda osiąga 100 i zaczyna się gotować, o nie, wrzenie jest bardzo niestabilne, mamy zmienne w postaci ciśnienia atmosferycznego czy mineralizacji a każde spokojnie zmienia i o stopień. Uważam że przedziały 97-98 w czajniku są dla nas górną granicą do dyskusji i to już wątpliwą, bo utrzymywanie ich i tak jest conajmniej trudne.

Generalnie więc zgadzam się z Szczympkiem, ponieważ dodanie tych paru możliwych dla nas stopni podnosi nam temperaturę ekstrakcji bliżej pożądanych poziomów, dodatkowo dobrze utrzymywać więcej wody w diperze, co poprawi jej stabilność.

Stwierdzenie "po zagotowaniu" też ma sens, jest oczywiście uproszczeniem ale posiada parę walorów:
- i doda nam stopień dwa w wychładzającym się dripperze
- i jest łatwym sposobem na powtarzalność, bo wariacja wrzenia w naszym domu zmienia się w nie większym zakresie niż dokładność termometrów w czajnikach, a sprężynowe z skalą co 5 stopni i precyzją młotka przemilczę ;)
- i nie musimy się bać że kawa nam się od niej spali czy sparzy i popłacze chyba, bo to miejskie legendy

Ale też zwrócę uwagę, że przeciwne zdanie Kristiansa to dalej bardzo dobre 95 stopni w czajniku, co przy niestabilności i tendencji do wychładzania się drippera, zrobi nam znacznie mniejszą różnice niż 3-4 stopnie w espresso. Więc dopóki ktoś nie zaleca 86 stopni do v60, jak się już w życiu spotkałem, to walczyć nie zamierzam :]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Styczeń 2020, 18:46:51 »
Szach-mat
rotfl

Moja 4 letnia córka wykazuje więcej rozsądku i dystansu.

Chodziło mi o to źródło.
https://www.fivesenses.com.au/blog/brew-temperature-and-its-effects-on-espresso/

Naprawdę nie chcę mi się z Tobą dyskutować.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Styczeń 2020, 20:07:34 »
Hej !
Jestem na etapie kupowania NPF ale mam pewien problem. Interesuje mnie ten https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-pl-plus-naked-portafilter--walnut-10013-p.asp ale nie mam zielonego pojecia jaki tamper bedzie do tego pasowal najlepiej 58,58.5/4 ? Szerokosc sitka jest opisana jako 58,7

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Styczeń 2020, 20:22:34 »
Moja 4 letnia córka wykazuje więcej rozsądku i dystansu.
via Imgflip Meme Generator

A źródło, cóż. W czasie powstawania tego artykułu na tym forum debatowano czy ważna w dripie jest preinfuzja. Ja podałem dane sprzed kilku miesięcy (ad astra i Hoffman).

Ważne, ze postronni zobaczą kto posługuje się faktami, a kto coś tam gdzieś słyszał.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Styczeń 2020, 20:45:27 »
Każdy zainteresowany może ocenić, w którym z podanych źródeł jest zmierzona ilość ekstrahowanych substancji w różnych temperaturach. Sam TDS nic w tej kwestii nie wskazuje oprócz sumy.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #51 dnia: 13 Styczeń 2020, 20:53:55 »
Każdy zainteresowany może ocenić, w którym z podanych źródeł jest zmierzona ilość ekstrahowanych substancji w różnych temperaturach. Sam TDS nic w tej kwestii nie wskazuje oprócz sumy.
Widzę,, ze nie bardzo rozumiesz po co jest refraktometr i do czego jest potrzebny TDS.
Otóż ekstrakcje procentową  wyliczasz przez
ilosc naparu w serwerze w gramach x TDS[%] / ilość kawy w gramach. W tym artykule, ktory podałeś zrobili dokładnie tak samo i potrzebowali do tego TDS.
Do tego samego ja używam refraktometra. Nie po to by poznać TDS tylko wyliczyć procentowo ekstrakcje.

Ciekawostka, ze wtedy się celowało w 19% ekstrakcji, teraz już bliżej 21%. Pewnie profil palenia tez się zmienił stad różnica.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #52 dnia: 13 Styczeń 2020, 21:41:52 »
Widzę,, ze nie bardzo rozumiesz po co jest refraktometr i do czego jest potrzebny TDS.
:wow2: :ok:

w którym z podanych źródeł jest zmierzona ilość ekstrahowanych substancji w różnych temperaturach.
To czytanie ze zrozumieniem.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2020, 21:50:07 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Styczeń 2020, 22:25:26 »
Ale wiesz, że tu mowa o espresso, a my rozmawiamy o dripie?  A ta tabelka pochodzi z książki wydanej w 1996 roku? Czyli szansa, ze została tam użyta 100% arabica jest znikoma?*
Tak a propos czytania ze zrozumieniem.

Btw najpierw podajesz tabelke odnośnie dużych objętości filtra  (nawet nie wiadomo jaka metoda, na pewno nie v60) a pod nią opis sensoryczny espresso.
Specjalna manipulacja?

*nawet w 2003 80/20 arabika/robusta uważano za specialty, a wagi to była ekstrawagancja. Przynamniej w Anglii.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2020, 22:46:08 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #54 dnia: 13 Styczeń 2020, 23:04:51 »
Wiem, jednak ten przykład nie był przeze mnie przywołany w tym wątku. W branży wiele osób się odwołuje do 95 stopni. Uważam, że nie wzięło się to znikąd, choć nikt nie wskazuje dokładnych źródeł tych informacji.  Ot chociażby tu https://photos.app.goo.gl/wzpzPb8TUmDKDmF78

Dla mnie ilość rozpuszczonych substancji i procentowy ich udział w naparze niewiele znaczy gdy nie jest skorelowany z percepcją naparu, zbadaną na jakiejś grupie osób. Tak jak pisałem każdy z nas może mieć jakieś preferencje, co nie zmienia faktu, że ekstrakcja w różnych temperaturach różnie wypłukuje substancje zawarte w kawie. 

Może dlatego, że w niższej temperaturze, 94 względem 100, jest większe stężenie różnych kwasów, taki napar jest dla mnie ciekawszy. Tak przynajmniej wynikałoby z poniższych badań.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2020, 23:09:17 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #55 dnia: 13 Styczeń 2020, 23:15:16 »
Może i kiedyś tak się mówiło. Zacząłem ta dyskusje od tego, że to prawdopodobnie mit.
Pewnie 5-10 lat temu inaczej paliło się kawę, może troszke ciemniej? Może surowiec bywał gorszej jakosci?
Wrzuciłem 3 filmiki jak dripa przygotowują roasterzy. Myśle, że dyskutuja razem z grupą pracowników, jak wydobyć to co najlepsze z ich kaw. A Ad Astra mógłby to spokojnie obalić i ładnie uargumentować, gdyby nie mieli racji.
Może za kolejne 5 lat będziemy parzyć kawę w czajnikach i gotować? Jak po turecku?
Powtarzam, lubisz niższe temperatury - to super, fajnie, ze eksperymentujesz. Jednak rekomendowana temperatura to „zaraz po gotowaniu” czy „jak najgorętsza, bez wrzenia” czy Ci się to podoba czy nie.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #56 dnia: 13 Styczeń 2020, 23:40:50 »
Nie wiem o jakich palarniach mówisz. Ja rzadko widuję informację o zalecanej temperaturze. Jeśli już była np na opakowaniu Doubleshot, to była bodajże 94-95 stopni. The Barn też podaje podobnie - 94. Gardelli - 92-96, Mała Czarna - 95, 3FE - 93. Czy oni wszyscy się nie znają na rzeczy?

Wracając do tych pomiarów ekstrahowanych substancji przy temperaturze wody = 100 stopni C. Ekstrakcja powinna być bardziej dynamiczna, nikt też nie skarży się, że TDS spada powyżej 94 stopni. Więc skoro znaczna część ekstrahowanych kwasów spada, to co dostajemy w zamian? Czy mogą to być mniej pożądane dla organizmu substancje?
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 01:45:07 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #57 dnia: 14 Styczeń 2020, 08:03:18 »
Cytuj (zaznaczone)
Nie wiem o jakich palarniach mówisz.
Square Mile, Tim Wendelboe, Cat and Cloud.

Gardelii i 3fe palą omniroast wiec nie dziwie się, ze nie podają wyższej temperatury.
Swoją droga to „brew Guides” to raczej dla początkujących, my mówimy już o „ultimate recipes” bo jesteśmy specjalistyczym forum.

Cytuj (zaznaczone)
  nikt też nie skarży się, że TDS spada powyżej 94 stopni. 
Poproszę o źródło. Nawet w linku ktory podałeś wcześniej wyraźnie widać, że tds wzrasta razem ze wzrostem temperatury. No i temperatura w v60 jest dużo mniejsza niż w kolbie, analogicznie tds jest dużo niższy. Nawet przy ekstremalnie małym ciśnieniu jak na kolbe (2 bary) tds bedzie w granicach 10.

Cytuj (zaznaczone)
Czy mogą to być mniej pożądane dla organizmu substancje?
Oczywiście, że tak. Przecież kawa po turecku to rak instant  :picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 08:08:24 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #58 dnia: 14 Styczeń 2020, 09:45:24 »
Naprawdę jakiś problem na łączach. Ch..a ..oś ..rywa.


brew Guides” to raczej dla początkujących, my mówimy już o „ultimate recipes” bo jesteśmy specjalistyczym forum.
Przepraszam, wcześniej nic nie było napisane o żadnym "Ultimate" było:
Jednak rekomendowana temperatura to „zaraz po gotowaniu” czy „jak najgorętsza, bez wrzenia”
Jak się okazuje nie przez wszystkich rekomendowana.

Ekstrakcja powinna być bardziej dynamiczna, nikt też nie skarży się, że TDS spada powyżej 94 stopni
Skoro powinna być bardziej dynamiczna, a nikt się nie skarży, że spada, to można domniemywać, że nie spada.

Przecież kawa po turecku to rak instant
Nic takiego nie napisałem. Jest taki znak, ponoć rozpoznawalny w większości języków "?" - po polsku zwany znakiem zapytania.
Poza tym tygielek to zupełnie inny proces i przemiał, w procesie tym normalnie dodaje się też cukru.

Pozostaje oczywiście pytanie:
co dostajemy w zamian?
Może lepiej tu byś ukierunkował swoją energię i się wykazał?

« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 09:55:15 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #59 dnia: 14 Styczeń 2020, 10:39:54 »
Cytuj (zaznaczone)

Nic takiego nie napisałem. Jest taki znak, ponoć rozpoznawalny w większości języków "?" - po polsku zwany znakiem zapytania.
Jest tez coś takiego jak ironia. Dla Twojej informacji to nie odmiana aronii.

Cytuj (zaznaczone)
Może lepiej tu byś ukierunkował swoją energię i się wykazał?
Dalej manipulujesz? Wygodnie wstawiać obrazki bez kontekstu i przede wszystkim daty wydania.
Odnosisz się od informacji sprzed 24 lat! Na jakiej kawie były robione pomiary? Jak wypalonej? Masz coś bardziej aktualnego? Wtedy z przyjemnością się wykaże.

Btw coś u Ciebie nie łączy. Wcześniej dałeś link do five senses a później wrzuciłeś ta tabelkę. Ciekawostka:
Malic Acid z linku Five senses ma IDENTYCZNE WARTOŚCI jak phosphorictabelki
Sugar z FS jak lactic z tabelki
Citric FS jak malic z tabelki.
Nie czytasz ze zrozumieniem? Czy jakieś kiepskie źródła?
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2020, 11:11:25 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi