Autor Wątek: Przechowywanie kawy  (Przeczytany 23387 razy)

Offline slavik Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Młynek: I-mini
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Maj 2013, 21:48:09 »
Ziaren nie trzymam w lodówce, tym bardziej nie zamrażam.
Kiedyś tak, podchodziłem do tego bardziej radykalnie.
Ale potem mi się odwidziało... ;)
Nie zamawiam dużych ilości ziaren. Tak ze dwa kilogramy miesięcznie.
Pakowanie po 250 g., czasami po 500 g.
Trzymam to wszystko w schowku pod schodami. Bardzo ciemne miejsce.
W  hopperze młynka mieści się 250 g. Sypię do pełna i zostawiam.
Zamawiam w miarę świeże ziarna i nie zauważyłem jakoś aby kawa wietrzała lub traciła na właściwościach smakowych.
Zbieżny jestem w tym temacie z pewną opinią z CP:
Cytuj (zaznaczone)
...Teraz po kilku latach kawowego nałogu w kwestii przechowywania ziaren doszedłem do wniosku, że kawa służy do PICIA a nie do przechowywania. Po otwarciu nowej paczki nie pozwalam ziarenkom "zwietrzeć" tylko w ciągu kilku dni przerabiam je na fantastyczne ESPRESSO. Acha i jeszcze jedno: Warto jednak kupować świeże ziarna
 

Gdzie Ty idziesz...?
Ide se do Malawi...
Malawi Mzuzu Geisha...
E i A , Oni wiedzą gdzie idę....

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Maj 2013, 21:33:26 »
Sorry za link do sklepu ale nie wiem jak inaczej to pokazać :

http://www.sklep.cafesilesia.pl/Pojemnik_na_kawe_AIRSCAPE_NOWOSC-451.html

miał ktoś do czynienia z takim pojemnikiem?



Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Maj 2013, 21:34:04 »
No.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Maj 2013, 21:35:57 »
no i jakie wrażenia?



Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Maj 2013, 21:44:03 »
No znaczy nie.
Żadne. Kawa z 1/2 lub 1/4 kg opakowania znika w tempie zastraszającym, więc nie ma co wielce przechowywać....
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Maj 2013, 10:54:09 »
Moim skromnym zdaniem to czysty marketing. Wydawanie 85 PLN na pojemnik mieszczący 300g kawy jak dla mnie mija się z celem. Jeśli miałbym coś takiego kupić to wolałbym dołożyć i mieć w domu pakowarkę/zgrzewarkę.
Sezon grillowy w pełni - mięsko mogło by się marynować bez powietrza :)

@gsh - może można by to na forumowe testy wypożyczyć. Kupujesz 500g kawy, 250 do tej puszki, drugie do torebki strunowej. Jedno i drugie do szafki i otwierasz 4 tygodnie później. Dostajesz dwie kawy - na ślepo - mówisz która lepsza i już wszystko jasne. Jak nie ma różnicy w smaku to zamykasz wszystko i na kolejny miesiąc do szafki.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2013, 10:58:51 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Luty 2014, 19:54:56 »
Ostatnio w różnych wątkach było o akcesoriach i sposobach przechowywania kawy - ja dopiszę mój sposób właśnie testowany na wyjeździe.

Torebka wodoszczelna na dokumenty/telefon - coś podobnego do tego:


Gruba folia, z bardzo grubym i solidnym zapięciem zatrzaskowym, dodatkowo rolowana krawędź, zabezpieczona rzepem. Czyli dwa zamknięcia. Szczelne jest to bardzo - po otwarciu torebki w nos uderza intensywny zapach kawy (która w środku jest w swojej oryginalnej torebce).

Dwie korzyści - kawa nie wietrzeje, a i jak do wody wpadnie to nic się nie stanie ;)
LMWDP #469

Offline burz

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Jura E6 (EB)
  • Młynek: Gastroback 42602 (na wszelki wypadek)
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Wrzesień 2016, 22:55:36 »
Zabawiam się w archeologa :lol2: ze względu na brak jednoznacznej odpowiedzi.

Wszedłem w posiadanie kilku jednokilogramowych torebek z ziarenkami (torby z zaworkami, ziarenka palone w końcu sierpnia) i zastanawiam się, jak je przechować przez najbliższe pół roku (bo tak mi wychodzi biorąc pod uwagę miesięczne zużycie). Pomyślałem o wrzucenie większości z toreb do zamrażarki - czy będzie dobrze?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Wrzesień 2016, 22:57:37 »
Pół roku oczekiwania, to tylko zamrozić.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Wrzesień 2016, 22:58:16 »
Zamrażarka jest najlepsza. Tylko daj kawie 24h po wyjściu żeby doszła do siebie.
LMWDP #469

Offline burz

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Jura E6 (EB)
  • Młynek: Gastroback 42602 (na wszelki wypadek)
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Wrzesień 2016, 23:44:53 »
Ok, dzięki

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Wrzesień 2016, 13:12:44 »
Tylko koniecznie zapakuj je w zewnętrzne torebki strunowe, bo wilgoć może wejść przez zaworek.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Wrzesień 2016, 13:39:11 »
to ja wrzucę cytat w tym temacie ze strony Coffeedesku:

Czy można przechowywać kawę w lodówce?
Któż z nas nie spotkał się z tym sposobem choć raz w życiu? Pamiętam, że w domu mojej babci kawa zawsze była w lodówce, po otwarciu lodówki po całej kuchni unosił się aromat kawy. Właśnie – kawy, a nie ryby, rosołu czy kiełbasy krakowskiej. A czym smakowała sama kawa? Zależy od tego, co było akurat w lodówce – rybą, rosołem, kiełbasą krakowską…  Przecież każdy z nas doskonale wie, że najlepszym sposobem na pozbycie się mieszaniny zapachów z lodówki jest włożenie tam kawy, która te zapachy pochłania. Więc dlaczego przechowywanie kawy w lodówce miałoby pomóc zachować jej aromat? Jest to sprzeczność sama w sobie. Zamiast orzechów, migdałów i wiśni w czekoladzie pojawia się kiełbasa, ser pleśniowy i brokuły, a zdecydowanie nie o to nam chodziło.

A co w przypadku, gdy kawa jest szczelnie zamknięta w pojemniku lub opakowaniu? W istocie, zapachy jej nie grożą, ale pojawia się równie ważny kłopot. Logicznie patrząc: czy w sklepach kawa przechowywana jest w chłodniach czy na półkach? Samo to daje do myślenia. Olejki aromatyczne zawarte w ziarnach są neutralizowane przez  działanie zbyt niskiej temperatury, a ponadto zmiana temperatury z bardzo niskiej na pokojową naraża ziarna na negatywne działanie wilgoci (skraplanie). W rezultacie neutralizujemy i obniżamy zawartość aromatów zawartych w naszej kawie.  Po zaparzeniu w najlepszym razie pojawią się orzechy i migdały, a bardziej subtelne nuty wiśni w czekoladzie pozostaną jedynie wspomnieniem.



Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Wrzesień 2016, 13:58:34 »
"Olejki aromatyczne zawarte w ziarnach są neutralizowane przez  działanie zbyt niskiej temperatury"

Oj chyba ktoś coś pomylił, rozkład olejków jest mniejszy bo nie są tak aktywne, a kawy nie pije się zimnej tylko podgrzewa (cold brew wyjątek)...

Offline mathu

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Bezzera BZ09, Aero, Chemex
  • Młynek: Bezzera BB005, Severin, Rhinowares
Odp: Przechowywanie kawy
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Wrzesień 2016, 18:10:05 »
Po pierwsze nie interesuje mnie jak jest przechowywana kawa w sklepach, bo jej nie kupuję z wiadomych powodów.

Po drugie widzę jak dobrze zachowuje się kawa po wyjęciu z zamrażarki. Espresso wychodzi takie samo jak w pierwszym dniu po odebraniu zamówienia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi