Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 273421 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #690 dnia: 23 Styczeń 2020, 19:59:22 »
Aaa to tak jak ja latem w świeżego kokosa ze słomką do picia, zimne i gasi pragnienie ale w smaku  :picardpalm:

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #691 dnia: 28 Kwiecień 2020, 11:37:33 »
Od kilku dni mam problem z prawidłowym spienieniem mleka (Lelit Anna). Szukając przyczyny zauważyłem coś co mnie trochę zdziwiło... Czy to normalne że po rozgrzaniu ekspresu do spieniania i puszczeniu pary z dyszy temperatura pary nie jest zbyt wysoka? Można podłożyć rękę, nie parzy, jest lekko ciepła.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #692 dnia: 28 Kwiecień 2020, 12:15:35 »
@Sshim278  Dalbys rade wrzucic filmik jak wyglada Twoje spienianie? Wtedy mozna byloby cos pomoc...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #693 dnia: 03 Maj 2020, 20:52:49 »
Aaa to tak jak ja latem w świeżego kokosa ze słomką do picia, zimne i gasi pragnienie ale w smaku 

Tak z ciekawości przerobiłem wszystkie te dietetyczno wegańskie wynalazki i muszę stwierdzić w smaku rządzi krasula od 2.0 do 3.8 :-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #694 dnia: 04 Maj 2020, 15:11:25 »
Bezlaktozowe jest słodsze od normalnego. Traktują je właśnie jakimiś bakteriami które przerabiają laktoze na prostszy cukier. Ze spienianiem nie miałem problemu, smak na pewno lepszy do tych pozostałych wynalazków udających mleko. Ale też wolę zwyczajne.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #695 dnia: 04 Maj 2020, 15:29:40 »
Przerobiłem kilka bezlaktozowych. Niektóre są słodkie jak syrop, inne mają dziwny posmak. Najlepiej smakowała Piątnica. Jednak bezlaktozowe chętniej oblepia dyszę niż zwykłe mleko.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #696 dnia: 10 Lipiec 2020, 10:21:26 »
Po kilku tygodniach świetnego spieniania mleka, pojawiło się u mnie dziwne zjawisko. Mleko przestało się ubijać.
Jest oczywiście lekko spienione, lekko napowietrzne, ale nie na tyle, żeby robić art oraz nie mogę zrobić piany pod cappu.

Mleka nie zmieniłem (to samo, ale dwa rodzaje: normalne i bez laktozy), ekspres nowy, woda po filtrze Britta, technika na pewno nie najlepsza, ale wcześniej wychodziło, dysza czyszczona, woda spuszczana przed spienianiem.

Czy te objawy to raczej jakość pary, technika czy inne?

Edit...

Chyba doszedłem. Pomimo czyszczenia rurki spieniającej, ba, nawet odkręcania dyszy, to nie czyściłem... dziurki. Przeczyściłem wykałaczką i od razu lepiej. Jeszcze nie idealnie, ale to chyba dlatego, że otwór dyszy jest inny niż kształt wykałaczki i jednak coś jeszcze zostało. Pewnie trzeba kupić czyścik do dysz.

BTW, mleko bez laktozy używałem cześciej, ale ono faktycznie mocno zakleja dyszę.
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2020, 11:55:04 wysłana przez ArtiW »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #697 dnia: 10 Lipiec 2020, 14:57:42 »
U mnie sprawdza się wiertło 1mm.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #698 dnia: 19 Lipiec 2020, 12:32:07 »
Moje zadowolenie po oczyszczeniu dyszy spieniającej było przedwczesne. Próbuję ustawiać dyszę pod różnymi kątami, zmieniam głębokość (głębiej w kierunku piany pod cappu), ale mleko niemal się gotuje, a piana nie pojawia się. Jest bardzo lekko napowietrzona. Wyżej wspomniane parametry nie zmieniły się (mleko, woda, filtrowanie).
Owszem, mogę zmienić jeszcze markę mleka, ale na tym samym wcześniej było wszystko ok.
Dochodzę do wniosku, że coś się zepsuło z jakością pary lub zaworu.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #699 dnia: 19 Lipiec 2020, 12:50:32 »
Może zbyt mokra para? Ile spuszczasz przed rozpoczęciem spieniania?

Próbowałeś może takie kąty jak na tym filmiku?


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #700 dnia: 20 Lipiec 2020, 20:56:37 »
Jak sprawdzasz temperaturę? Termometr czy dłonią? Jest troche cieplej więc dzbanek robi się ciepły szybciej. Schłodź może też dzbanek zanim zaczniesz spieniać i może wydłużysz czas napowietrzania.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #701 dnia: 22 Lipiec 2020, 11:20:35 »
Może zbyt mokra para? Ile spuszczasz przed rozpoczęciem spieniania?

Próbowałeś może takie kąty jak na tym filmiku?


Generalnie staram się robić tak jak na filmie. Owszem, czasem mam odstępstwa, bo np. dzbanek mam 350 ml, a czasem leję pol porcji, bo robię tylko jedno cappu. Jednak wcześniej też tak robiłem i wychodziło. Może po prostu wtedy jest większe ryzyko popełnienia błędu.


Jak sprawdzasz temperaturę? Termometr czy dłonią? Jest troche cieplej więc dzbanek robi się ciepły szybciej. Schłodź może też dzbanek zanim zaczniesz spieniać i może wydłużysz czas napowietrzania.

Temperaturę sprawdzam raz ręką, raz termometrem. Raczej nie przyciągam, choć dla testów starałem się przeciągać, ale to nie temat.
Mrożenie dzbanka wypróbuję. Dobry patent.

Dochodzę teraz do wniosku, że są 3 opcje:
1. Jakość mleka. Myślę, że mleko nie trzymało tych samych parametrów w rożnych kartonach, bo ostatnie 2 dni wychodzi swietnie.
2. Moja technika. Myślę, że małe doświadczenie powoduje zmienność ustawień dzbanka względem dyszy. Jednak kilka razy robiłem „po bożemu” i mleko było płaskie.
3. Zawór. Być może zawór lekko puszcza wodę podczas spieniania, chociaż sprowadzałem po spuszczeniu kondensacji i podczas puszczania pary do szklanki, nie zostaje wiele wody.

Stawiałbym na powyższe (nr 1 to wg mnie 60-70%).


Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #702 dnia: 22 Lipiec 2020, 19:40:36 »
@ArtiW a mierzyłeś może ilość wody "dodanej" do mleka podczas spieniania?
Czyli zważenie dzbanka z mlekiem przed spienianiem, i po spienianiu. Dla połowy dzbanka 350ml, po spienianiu na moim ekspresie mam jakieś 15g więcej. Wydaje mi się, że to jest w miarę dokładna miara jak bardzo mokra jest para.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #703 dnia: 22 Lipiec 2020, 19:47:01 »
@ArtiW a mierzyłeś może ilość wody "dodanej" do mleka podczas spieniania?
Czyli zważenie dzbanka z mlekiem przed spienianiem, i po spienianiu. Dla połowy dzbanka 350ml, po spienianiu na moim ekspresie mam jakieś 15g więcej. Wydaje mi się, że to jest w miarę dokładna miara jak bardzo mokra jest para.

Nawet o tym nie pomyślałem. Dobry pomysł. Zważę.

Vitalista

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #704 dnia: 22 Wrzesień 2020, 10:29:36 »
youtu.be/Xzs9YlvtyhM rzadko da się zobaczyć tak spienione mleko w domu czy w domowych warunkach bez gastronomicznego ekspresu da się i na co zwrócić uwagę? ?

Pozdrawiam Andrzej

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi