Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 246257 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #645 dnia: 09 Maj 2020, 17:36:40 »
Kawy kupuję z sprawdzonych palarni.
Kawę parzę od dłuższego czasu i jednak to nie jest to co pijam w kawiarni.

Parzysz to samo, co pijesz w kawiarni?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #646 dnia: 09 Maj 2020, 18:32:27 »
Bardzo często się zdarzało. Brałem kawę, którą piłem w kawiarni, pytałem o przepis i próbowałem zaparzyć tak samo, niestety z innymi efektami.
Rozumiem inna maszyna, inny młynek, to już jest dużo zmiennych.
Zastanawiałem się czy może to wina ekspresu i za dużo zmiennych z profilowaniem - tutaj próbowałem bez profilowania i standardowy shot.
Jednak przy dripach też często brakuje tego co można znaleźć w kawiarniach.

Może wymyślam dziurę w całym, po prostu gdzieś chyba za bardzo się wkręciłem w tę całą zabawę z kawą i pewnie szukam tego, aby szot za szotem był bardzo dobry, drip za dripem klarowny.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #647 dnia: 09 Maj 2020, 20:34:47 »
Woda zmienia bardzo dużo. Dobra woda wybacza błędy przy parzeniu... i to chyba najważniejsze. Nawet jak źle zaparzysz to i tak będzie smaczna :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #648 dnia: 09 Maj 2020, 20:45:29 »
Dopytaj w kawiarni jakiej wody używają. Moja ulubiona kawiarnia na gdańskim Śródmieściu przepuszcza przez kolumnową Britę (albo BWT, nie pamiętam) i miesza ją z mineralką i/lub kranówką. Efekt: są kawy, które wypadają niemal identycznie na ichniej i mojej wodzie, a są takie które diametralnie się różnią.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #649 dnia: 10 Maj 2020, 17:01:08 »
Dopóki używasz wody innej niż kawiarnia, to kawa wyjdzie zawsze inna. Osmoza, Akvo nieważne czy domowe czy z pompą minerałów, BWT, Brita, każdy z nich da coś całkowicie innego i efekt w filiżance będzie diametralnie różny.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #650 dnia: 11 Maj 2020, 10:14:43 »
A próbowałeś zrobić wolne od kawy? Mi czasami dzień bez kawy pomaga znacznie w odbieraniu smaku i przyjemności z jej picia.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #651 dnia: 16 Lipiec 2020, 22:14:05 »
Potrzebuję pomocy w wyborze baterii. Nie chcę montować dwóch, a żona chciała by pozostać przy ruchomej części do wody zwykłej.
Nie znam się na materiałach za bardzo - czy ktoś jest w stanie ocenić czy warto będzie kupować tę baterię?
https://allegro.pl/oferta/bateria-trojdrozna-do-filtra-wody-czarna-exclusive-9114904605
Jest to jedyna, która spełnia wymagania, szukałem w innych sklepach, ale tam jedynie są "sztywne" korpusy.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #652 dnia: 16 Lipiec 2020, 22:19:51 »
Potrzebuję pomocy w wyborze baterii. Nie chcę montować dwóch, a żona chciała by pozostać przy ruchomej części do wody zwykłej.
Nie znam się na materiałach za bardzo - czy ktoś jest w stanie ocenić czy warto będzie kupować tę baterię?
https://allegro.pl/oferta/bateria-trojdrozna-do-filtra-wody-czarna-exclusive-9114904605
Jest to jedyna, która spełnia wymagania, szukałem w innych sklepach, ale tam jedynie są "sztywne" korpusy.
Sklep.osmoza ma też trzy i czterodrożne z wyciąganą wylewką

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #653 dnia: 16 Lipiec 2020, 22:24:19 »
Albo źle patrzę albo coś źle klikam, ale jedyna, którą znalazłem to ta https://sklep.osmoza.pl/bateria-kuchenna-kioto-trojdrozna-p-1436.html
Względy estetyczne raczej mówią za tą z alledrogo. Na materiałach się nie znam więc jeżeli jest duża różnica i warto to na pewno rozważę mocno.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #654 dnia: 16 Lipiec 2020, 22:25:40 »
Zamów z allegro z darmowym zwrotem
 Będzie źle z jakością wykonania to oddasz :)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #655 dnia: 17 Lipiec 2020, 08:17:02 »
Dzięki :) chciałbym się obejść bez zamawiania, zwracania i tracenia czasu. Myślałem, że może ktoś jest w stanie z opisu coś już stwierdzić lub zaproponować nawet droższą, ale lepszą alternatywę ;)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #656 dnia: 17 Lipiec 2020, 12:10:56 »
Patrząc że w dwóch kranikach miałem problemy z zaworem, to bym nie polecał brać drogiej baterii (gdzie w wyglądu używa tego samego zaworu).
Te kraniki wchodzą w miejsce na dozownik mydła, więc łatwo wymontować

Offline szynder

  • Wiadomości: 115
  • Ekspres: FP, V60-2, AP,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #657 dnia: 27 Lipiec 2020, 16:15:34 »
Szukam alternatywy dla ŻK, za którym musze jechać 100 km w obie strony.
Chciałbym kupić dzbanek filtrujący, tylko nie wiem jaki filtr wybrać do mojej wody. Poniżej wrzucam link do wyników w mojej miejscowości Grodków i proszę o porady.
https://grodwik.pl/files/155/UserFiles/PDF/Jako-wody-I-procze--2020.pdf

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #658 dnia: 30 Lipiec 2020, 10:28:12 »
Znalazłem taką ciekawostkę: http://www.wodamineralna.netmark.pl/
To tabela z danymi producenta dla 155 marek wód. Można sortować wg konkretnych składowych/danych.

Widać dlaczego Kryształ Żywiecki tak dobrze się sprawdza (twardość około 84). Widać też dlaczego gdzieś ktoś mógł zachwycić się kawą parzoną na Voss, czy Aqua Panna (twardość odpowiednio 16,5 i 105). W normie nadal m.in. Primavera (151), ale i sporo bliżej mi nieznanych innych wód.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #659 dnia: 30 Lipiec 2020, 14:36:01 »
Szukam alternatywy dla ŻK, za którym musze jechać 100 km w obie strony.
Chciałbym kupić dzbanek filtrujący, tylko nie wiem jaki filtr wybrać do mojej wody. Poniżej wrzucam link do wyników w mojej miejscowości Grodków i proszę o porady.
https://grodwik.pl/files/155/UserFiles/PDF/Jako-wody-I-procze--2020.pdf
Najprościej i najskuteczniej w sumie będzie zamontować filtr kolumnowy BWT. Najtańsze w zakupie nie jest, ale żywotność tego jest duża(o ile nie będziesz używał do mycia naczyń) więc koszty eksploatacji są już relatywnie niskie, a działa to bardzo dobrze... Chyba że chcesz coś innego, to będę puszczał dalej filtr, który tu kiedyś dostałem ;) Tylko muszę złączki do podłączenia bwt kupić...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi