Autor Wątek: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero  (Przeczytany 13298 razy)

Offline cpu

  • Wiadomości: 329
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #45 dnia: 16 Luty 2020, 11:28:51 »
Moje odczucie takie ze ten marketing trochę zbyt agresywny - co dyskusja o tym co kupić to wychodzi ze tylko jedna marka jest super. Nie można po prostu powiedzieć neutralnie ja polecam TO i TO bo uzywam i spelnia wymagania ktore stawiam. W moim prywatnym odczuciu predzej zaufam uzytkownikowi ktory ma jakas maszyne, korzysta z niej na codzien i zna na wylot, niz kogos kto zna z opinii kogos - przeciez nie mozna uzywac X eksresow tak aby je znać na poziomie takim jakbysmy używali codziennie...

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Luty 2020, 11:51:45 »
@untoldex: "a wiesz może ile znajomy chce poświęcić czasu na naukę i codzienne przygotowywanie espresso?"

No właśnie to ja mam mu zapewnić szkolenie :). Czyli mam mu poustawiać sprzęt aby efekt był zadowalający i tyle. Reszta będzie po jego stronie. Myślę, że ogarnie temat dosyć szybko.


No to w takim razie ja bym bardziej obstawiał za Specialita.
I mówię to pomimo tego, że zamówiłem Niche :)

Na początku przygody z espresso, do mnie też nie docierało single-dosing. Dopiero potem, jak zacząłem używać ręczniaków do espresso to się przekonałem jaka jest oszczędność kawy oraz jak zwiększa się powtarzalność i szybkość ustawienia przemiału pod nowe ziarno.

Minusy młynków on-demand trzeba poprostu poznać w praktyce. A może się okazać że dla kogoś to nie będzie problem przy robieniu kawy "na oko".
Poza tym, założenie picia 2-4 kaw dziennie może się szybko zmienić po zakupie dobrego sprzętu i ziaren :)

Jak przyjdą goście lub ćwiczę latte arty to fajnie się sprawdza Specialita, ale do porannego cappu i popołudniowego espresso bardziej widzę Niche.
Ale dla mnie dodatkowe czynności przy single dosingu to nie problem, jednak wiem, że innych to bardzo zniechęca, nawet jak trzeba "tylko" zważyć ziarna.

Poza tym, jeśli znajomy po wkręceniu się w espresso będzie chciał się przesiąć na Niche, to wydaje mi się że nie będzie miał problemów ze sprzedażą Mignona bo są one dosyć popularne.

A co do porównania samego smaku, to chyba jest to dosyć skomplikowane. Trzeba byłoby dla kilku typów ziaren, ustawić podobnie młynki i porównać w kilka osób. Można ewentualnie zmierzyć refraktometrem i zobaczyć który daje większą ekstrakcję, ale podobno to też nie zawsze koreluje z lepszym smakiem. No i jak już ktoś tutaj pisał, jest tyle innych czynników (dystrybucja, odpowiedni przepis, temperatura, itp) że trzeba byłoby żeby ktoś bardzo doświadczony zrobił takie porównanie, ja na pewno nie czuję się na siłach :)

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #47 dnia: 16 Luty 2020, 11:53:11 »
I have used mignon specialita for about half of the year, however it is not grinder for serious espresso enthusiast. It is quiet, has low retention, but grind setting has terrible dead band and probably dont hold setting during usage (you have to always adjust), that small burr in small chamber overheats the coffee, so you are unable to make even 2 same shots in row. However i don t have any experience with niche zero, my only big conical was OE pharos and kinu M68, the consistency of shots and also a taste was much better than specialita. With niche the only drawback seems too cheap components (especially plastic gearbox) and very questionable alignment (with visible wobble of outer burr carier it leans upon some sort of auto alignment during grinding and cofee load). Other single dosing electric grinders that declares some tight manufacturing tolarence are much more expensive.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #48 dnia: 16 Luty 2020, 11:53:41 »
Musimy pamiętać, że Janusz jest dystrybutorem sprzętu kawowego. Jest oczywiste, że poleca i proponuje swoje produkty a nie konkurencji. Jest w tym oczywiście aspekty finansowy, ale nie tylko. Sprzęt który ma zna najlepiej, wybrał go do sprzedaży bo wierzy, że jest dobry. Trudno wymagać, że idąc do salonu Hondy, ktoś poleci Ci Opla.
Są fora zagraniczne, gdzie użytkownicy komercyjni mogą wypowiadać się na temat produktów tylko w swoich wątkach, ale moim zdaniem u nas Janusz trzyma się panujących to zasad i norm. Ot poleca swój sprzęt bo subiektywnie uważa go za najlepszy. Bardzo rzadko, rzuca jakaś kąśliwa uwagę na temat konkurencji, tu zapewne, jest pole do refleksji i poprawy ;).

A wracając do tematu, czemu nie pokazać nowemu właścicielowi jednego z wielu filmów pokazującego korzystanie z Niche i Mignon.  Niech się sam wypowie.
Założenie, że raz mu ustawisz młynek i już będzie super, wbrew pozorom bardziej sprawdzi się w Niche, bo duży stożek, jest mniej wrażliwy na zmiany właściwości ziarna w czasie. Można kupić 8-10 słoiczków 50 ml, do każdego wsypać 18 gram kawy, i de facto praca z Niche będzie bardzo szybka.
Tak czy siak, ja bym pokazał na filmie z czym się signle dosing je. Zakładam, że ten młynek to nie będzie prezent niespodzianka.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2020, 11:59:19 wysłana przez pj.w »

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Luty 2020, 08:45:04 »
Myślę, że porównanie do Hondy i Opla jest jak najbardziej na miejscu. Obie marki miały problem z korozją. W salonie raczej nie usłyszymy, że wady są wyimaginowane, że chcemy przypiec, że się nam coś przyśniło. Dowiemy się jakie środki podjął producent w walce z korozją. Janusz miał poruszyć ten temat podczas World of Coffee w Berlinie. Myślę, że wszyscy są ciekawi co producent odpowiedział, czy i jakie zmiany producent wdrożył.

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #50 dnia: 29 Maj 2021, 13:16:25 »
Mam kilka pytań. Już nadszedł czas zakupu młynka. Celuję w Eureka Mignon (ale nie Specialita, tylko ten najtańszy). Robię tylko Espresso, żona Americano.
Kilka kaw dziennie razem (powiedzmy 4/5). Może z czasem syn się dołączy, ale wówczas będzie i tak max 6/dzień.
Pytanie pierwsze:
- Specialita może jest cicha, ale jak jest z tą wersją Classic? Czy obie są tak samo głośne? I dopiero Silentio jest bardziej cichy? Pytam, bo nie chcę rano budzić całej rodziny. I tak już ekspres daje czadu. I drugie pytanie:
- Czy zatem, można przyjąć zmielenie kawy wieczorem? Czy ma to sens? Czy też, wyjdzie na to samo jakbym pił kupną mieloną?

Ten Niche Zero jest faktycznie cichy (You Tube). Trzecie pytanie:
-ile kosztuje i gdzie można kupić Niche Zero? Ale z tego co wynika z forum to chyba ok. 2500zł (więc dla mnie za drogo).

Co do Eureka Mignon obawiam się ustalania stopnia zmielenia. Wiadomo, początkowo chciałbym się pobawić z różnymi kawami.

Aktualne ceny ze sklepu np.:  Kon..so:
- Eureka Mignon to ok. 1400zł.
- Specialita Czarny (najtańszy) to ok. 1770zl. (obie ceny promocyjne). Na elektronice mi nie zależy.

Dziękuję Wam za odpowiedź.
P.S. Wiem, że kwestia cichy/bardziej cichy/głośny to wyjdzie dopiero w praniu (vide: w domu), ale jakoś musze dokonać wyboru.



Offline michal0104

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #51 dnia: 29 Maj 2021, 15:14:11 »
Hej, posiadam mignon specialita, od stycznia. Miałem zamówiony Niche, ale czas oczekiwania i zamieszanie z vatem mnie trochę wkurzyło i zrezygnowałem. Cena Niche obecnie to ponad 3000 zł, jednak po 6 miesiącach z eureka powiem, że chyba bardziej do mnie przemawia single dose szczególnie przy ok 4 kawach dziennie. Co do zmiany ziaren to mignon się tu nie sprawdza, będzie to udręka. Kupić 1 kg kawy i mielić i pić do tego jest stworzona eureka i tu się sprawdza ok, ale eksperymenty z różnymi kawami w tym samym czasie to porażka. Powiem szczerze, że nie wiem czy teraz nie zdecydowałbym się na goat story Arco chociaż to też duża niewiadoma. A no młynek nie jest super cichy, ale nie mam porównania do innych młynków tak więc ciężko mi się odnieść.

Offline Ogonczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 41
  • Ekspres: Sage Duo Temp Pro
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #52 dnia: 29 Maj 2021, 17:04:08 »
Cytat: michal0104
Cena Niche obecnie to ponad 3000 zł
To temat Niche z głowy. Dzięki.
Nie muszę mieszać w tym samym czasie. Ale paczka po paczce, będą inne kawy.Hmm.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #53 dnia: 29 Maj 2021, 19:18:51 »
Ja się zupełnie nie zgadzasz z opinia wyżej, używam od pół roku tylko jako SD i świetnie się sprawdza. Roznica w cenie jest x2 razy większa. Zarna to inna konstrukcja wiec nie ma co porównywać.

Retencja w młynku to jakieś 0.2g max, mam zapisane na paczkach kawy ustawienie młynka i bez problemu mi się sprawdza :) Kawy można zmieniać bez mniejszego problemu
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2021, 20:14:15 wysłana przez pawel890 »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #54 dnia: 29 Maj 2021, 21:06:55 »
Nie zaprzeczam, że da się ten młynek używać do SD, zwłaszcza z pompką, ale w 0.2g retencji nie wierzę. Przecież tam jest clump crusher, który zatrzyma co najmniej 1g kawy. Do tego dochodzą wszystkie zakamarki itd. Kiedy zmieniasz kawę to ta część przed clump crusherem będzie stara. Czy da się to wyłapać w ślepym teście? Ja bym pewnie nie wyłapał :)

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #55 dnia: 29 Maj 2021, 21:19:03 »
Chodziło mi o retencje między mieleniem, a nie całkowita retencje mlynka. W sumie, według użytkowników w Niche to tez jakieś 0.8-1g, a w Specialita jakieś 1.2g wiec co za roznica?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #56 dnia: 29 Maj 2021, 22:00:07 »
Jak ostatnio czyściłem Specialite to wydawało mi się, że jest tam sporo więcej niż 1.2 g. Następnym razem postaram się to zmierzyć. Kojarzę, że ktoś na forum to kiedyś sprawdzał i było bliżej 2.5g. Różnica też jest taka, że w Niche masz bardzo niską wymianę (ok. 0.15 g) przemiału. W Mignonie będzie więcej, bo jeżeli nie użyjesz pompki, to wymieni się praktycznie wszystko, co zostaje przed clump crusherem.

Na tym filmie jest świetnie pokazane jego działanie:



Natomiast nie stwierdzam jednoznacznie, że jest to istotna różnica, bo osobiście pewnie bym tego nie wyczuł.

Wybierając ten młynek często spotykałem się z opiniami, które mówią, że Specialita ma praktycznie zerową retencję, bo dostajesz to, co wsypiesz. Wg mnie jest to wprowadzanie w błąd potencjalnych kupujących. Bo to, że doza jest powtarzalna niewiele mówi o retencji. Nowy Mahlkonig X54 chomikuje ok. 7g, a w teście SD też dawał powtarzalne 18g in -> 18g out.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Maj 2021, 22:16:51 »
Biorąc pod uwagę ze czasem robię 2 espresso pod rząd z rana, wiec drugie ma 100% czysta kawe i nie czuje różnicy w smaku to nie wiem czy to jest aż tak duży problem. Tutaj jest filmik z pomiarami

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Maj 2021, 22:26:31 »
Dzięki. Z wiadomych powodów staram się zawsze podchodzić z rezerwą do filmów resellerów, więc postaram się to w przyszłości sprawdzić. Dobrze rozumiem o co Ci chodzi, bo sam używam młynka w trybie OD i będąc zaspanym rano nie potrafię wyłapać różnicy pomiędzy wymielaniem i wyrzucaniem przemiału, a nie robieniem tego. :) Natomiast szanuję, że mogą być osoby, którym to przeszkadza, dlatego zależało mi na sprostowaniu, że jednak retencja w Specialicie nie do końca równa się tej w Niche.


Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Eureka Mignon Specialita czy Niche Zero
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Maj 2021, 23:04:30 »
W Mignonie będzie więcej, bo jeżeli nie użyjesz pompki, to wymieni się praktycznie wszystko, co zostaje przed clump crusherem.

Na tym filmie jest świetnie pokazane jego działanie:

Bazując na tym co widać na tym filmie, zastanawiam się @arob na ile ta blaszka powstrzymuje pozostałości przemiału przed jej swobodnym spadaniem. Może z dwojga złego, trzeba odkręcić blaszkę, umożliwiając przemiałowi w większym stopniu swobodne wyjście a zbrylenia ręcznie rozbijać?
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi