Autor Wątek: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?  (Przeczytany 36268 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #150 dnia: 13 Listopad 2022, 20:40:46 »
Są jednak osoby które twierdzą inaczej...

OK, dobrze wiedzieć :) Trochę się od jakiegoś czasu rozglądam za młynkiem i wielokrotnie na HB przeczytałem, że lepiej kupić coś "średniego" (rozmiarowo) niż wielgachne żarna które będą drogie i w wielkim młynku (ale za to szybkie) bo różnica jest niezauważalna. Albo że za zaoszczędzoną kasę na "rozmiarze" lepiej wymienić stock na ssp.
Tak naprawdę to chętnie usłyszę każdą opinię, bo niestety sam nie miałem okazji porównać sobie różnych rozmiarów obok siebie.

A do listy którą wrzuciłeś wyżej może można dodać jeszcze nadchodzący lada moment DF83?
Sam trochę na niego czekam, wcale nie ze względu na 83 vs 64, tylko dlatego że 64 kompletnie mi nie odpowiada "wykonaniowo" i 83 wydaje się być dużo porządniej zrobiony.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #151 dnia: 13 Listopad 2022, 21:07:16 »
Czemu takie duże żarna?
A czemu nie, jeśli ktoś szuka najlepszego młynka, niekoniecznie "kompromisowego"...

nie da się w domu odróżnić np 98mm od 64mm
Są jednak osoby które twierdzą inaczej... Sądzę, że na Forum kawowym może ich być nawet więcej niż 5% :)

W sumie jedyny minus to szybkość mielenia, ale czy robi komuś różnicę 9 sek vs 5 sek?
Dla mnie już samo szybsze mielenie to argument, by się poważnie przyjrzeć młynkowi :) Ale nie jedyny. Z większymi żarnami idą często inne, fajne funkcje-łatwiejszy dostęp do żaren i możliwość ich czyszczenia, lepsze wyciszenie itd. itp. O odczuwalnej przez niektórych różnicy w filiżance nawet nie wspominam...
O tym, jakie to niepotrzebne są żarna 83mm napisano wcześniej całkiem sporo, ale nikt nie twierdził, że poza ceną są one w jakikolwiek sposób gorsze niż mniejsze :) 
👍
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #152 dnia: 13 Listopad 2022, 21:12:17 »
Cytat: kabzior w Dzisiaj o 19:07:41
Czemu takie duże żarna?
A czemu nie, jeśli ktoś szuka najlepszego młynka, niekoniecznie "kompromisowego"...

Cytat: kabzior w Dzisiaj o 19:07:41
nie da się w domu odróżnić np 98mm od 64mm
Są jednak osoby które twierdzą inaczej... Sądzę, że na Forum kawowym może ich być nawet więcej niż 5%

Cytat: kabzior w Dzisiaj o 19:07:41
W sumie jedyny minus to szybkość mielenia, ale czy robi komuś różnicę 9 sek vs 5 sek?
Dla mnie już samo szybsze mielenie to argument, by się poważnie przyjrzeć młynkowi  Ale nie jedyny. Z większymi żarnami idą często inne, fajne funkcje-łatwiejszy dostęp do żaren i możliwość ich czyszczenia, lepsze wyciszenie itd. itp. O odczuwalnej przez niektórych różnicy w filiżance nawet nie wspominam...
O tym, jakie to niepotrzebne są żarna 83mm napisano wcześniej całkiem sporo, ale nikt nie twierdził, że poza ceną są one w jakikolwiek sposób gorsze niż mniejsze 

Nie no, trochę chyba przesadzasz, nie ma młynka bezkompromisowego, a już z pewnością sama wielkość żaren nie warunkuje takowej zależności.

Są osoby, które potrafią odróżnić płaskie żarna powiedzmy 83 mm vs 64 mm, statystycznie to jest jakiś ułamek ułamka procenta jeśli przyjmiesz, że nawet na takim forum - entuzjastów kawy, przypuszczalnie znakomita większość różnicy, by nie wyczuła. Mówi o tym coraz więcej osób. Najczęściej jest to autosugestia(oczywiście nie u każdego). Na "zwykłych" ludziach do tej pory, na których robiłem takie testy wielokrotnie - nikt nie potrafił wskazać lepszego espresso, a trochę już tych testów było. Oczywiście to nadal mała próbka i statystycznie nieistotna, ale daje pewien pogląd na teorię vs rzeczywistość.

Oczywiście nikt nie twierdzi, że młynki z żarnami 83 mm są złe, to zazwyczaj są jedne z lepszych, z punktu widzenia budowy i funkcjonalności(choć są wyjątki oczywiście), ot puenta z tego zawsze była taka sama - dla samej, zazwyczaj bardzo subtelnej różnicy(jeśli w ogóle kupujący ją poczuje) w espresso najczęściej nie ma sensu dopłacać drugie tyle do ceny młynka z żarnami 64 mm aby kupić takowy z żarnami 83 mm czy większymi. Oczywiście każdy sam decyduje.

Mam nadzieję, że Goran zorganizuje kolejne spotkanie kawowe i więcej pasjonatów kawy na nie przyjedzie, wtedy możemy zrobić szerszy test na entuzjastach kawy między młynkami/żarnami o różnej wielkości. :)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #153 dnia: 13 Listopad 2022, 21:20:59 »
O tym, jakie to niepotrzebne są żarna 83mm napisano wcześniej całkiem sporo, ale nikt nie twierdził, że poza ceną są one w jakikolwiek sposób gorsze niż mniejsze :) 

nigdy takich nie miałem, ale zawsze mogę dorzucić swoje 3gr ;)
teoretycznie kilku minusów można się spodziewać:
- większy młynek
- droższy ;)
- większa retencja (ze względu na większą obudowę..)

z kolei "naciągane" plusy to dla np. mnie czas mielenia - jeśli grzeję ekspres ~45min to różnica kilku(nastu) sekund to pic na wodę (mogę 5 sek wcześniej zacząć mielenie ;) ), a przy kilku kawach moimi wyrabiam się spokojnie w czasie ekstrakcji ;), więc szybszy niczego nie zmieni, nie przyspieszy procesu...







skansen

  • Gość
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #154 dnia: 13 Listopad 2022, 21:29:00 »
Są osoby, które potrafią odróżnić płaskie żarna powiedzmy 83 mm vs 64 mm, statystycznie to jest jakiś ułamek ułamka procenta jeśli przyjmiesz, że nawet na takim forum - entuzjastów kawy, przypuszczalnie znakomita większość różnicy, by nie wyczuła. Mówi o tym coraz więcej osób.
Mówi o tym coraz więcej osób, ale nie wszystkie, które o tym mówią, to sprawdziły :)

Na "zwykłych" ludziach do tej pory, na których robiłem takie testy wielokrotnie - nikt nie potrafił wskazać lepszego espresso, a trochę już tych testów było. Oczywiście to nadal mała próbka i statystycznie nieistotna, ale daje pewien pogląd na teorię vs rzeczywistość.
Do mnie testy na zwykłych ludziach nie bardzo przemawiają... Bardziej ciekawiłby mnie porównania na Kawoszach, chętnie z naszego Forum :)
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2022, 21:33:35 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #155 dnia: 13 Listopad 2022, 21:38:54 »
Mówi o tym sporo osób, ale nie wszystkie, które o tym mówią, to sprawdziły
Ja tam ufam mojej żonie. Mieliła sobie ziarna na Zelmerze nożowym, De'Longhi K89, Fiorenzato F4 i F64 i mówi, że najbardziej smakuje jej zalewajka z Ceado 37 😁
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #156 dnia: 25 Luty 2023, 09:04:46 »
Jak już się kształtuje z ziaren w środku hoppera dziura, krater :D to młyn "upomina się" o dosypkę kawy. Inaczej w tym samym czasie miele wagowo mniej mielonki z powodu mniejszego docisku. Jak na moich obecnych ustawach do potrójnego espresso z sitka VST 22g: przy zasypanym do pełna hopperze lub trochę mniej czas mielenia 5s > ilość mielonki 20,9g. Przy zasypie, jak na zdjęciu: mielenie 5s > ilość 20,2g.
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2023, 10:47:04 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #157 dnia: 25 Luty 2023, 20:01:52 »
Jak już się kształtuje z ziaren w środku hoppera dziura, krater :D to młyn "upomina się" o dosypkę kawy. Inaczej w tym samym czasie miele wagowo mniej mielonki z powodu mniejszego docisku. Jak na moich obecnych ustawach do potrójnego espresso z sitka VST 22g: przy zasypanym do pełna hopperze lub trochę mniej czas mielenia 5s > ilość mielonki 20,9g. Przy zasypie, jak na zdjęciu: mielenie 5s > ilość 20,2g.

Tak samo jest z e6p. Dla takiego samego czasu mielenia zmniejsza się waga zmielonej kawy, a szoty przelatują szybciej i trzeba mielic drobniej - gdyby się nie chciało dosypać kawy.

Po dosypaniu kawy znowu trzeba mielic grubiej ;-p więc warto zwracać uwagę na to co w hopperze słychać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #158 dnia: 25 Luty 2023, 20:19:28 »
Po dosypaniu kawy znowu trzeba mielic grubiej ;-p więc warto zwracać uwagę na to co w hopperze słychać.
Zawsze trzymać w nim tyle samo ziaren. Mnie wystarczy garść na parę shotów. Nie używam timera, więc nie zauważam takowego problemu ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #159 dnia: 26 Luty 2023, 07:45:34 »
Zawsze trzymać w nim tyle samo ziaren. Mnie wystarczy garść na parę shotów. Nie używam timera, więc nie zauważam takowego problemu .
Andy, ale jak z dociskiem?
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #160 dnia: 26 Luty 2023, 08:00:23 »
Po cóż docisk? Wystarczy, że nie doprowadzimy do pojawienia się popcorningu.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #161 dnia: 26 Luty 2023, 11:23:28 »
Po cóż docisk? Wystarczy, że nie doprowadzimy do pojawienia się popcorningu.

A jak to sprawisz, że w tym młynku bez równomiernego docisku, podawania ziaren na żarna, będziesz miał należyty przemiał? Kiedy otrzymasz lepszy przemiał: przy zasypanym hopperze, czy garści ziaren?
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #162 dnia: 26 Luty 2023, 11:34:12 »
Tak, jak to opisałem w poprzednim wpisie. To kwestia wprawy i doświadczenia. Nie trzeba trzymać w hopperze 500g kawy, by ją dobrze zmielić. Jeśli zawsze postępujesz tak samo, to raczej uzyskujesz podobne efekty.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2023, 11:42:08 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #163 dnia: 26 Luty 2023, 11:41:30 »
To kwestia wprawy i doświadczenia.
Okay, mnie jeszcze nie udało się oszukać praw fizyki.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #164 dnia: 26 Luty 2023, 11:43:42 »
Jakież to prawa fizyki? Moje codzienne espresso jest codziennie zgodne z prawami fizyki. Niczego tu nie muszę oszukać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi