Autor Wątek: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?  (Przeczytany 35425 razy)

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #90 dnia: 23 Czerwiec 2022, 13:51:30 »
czyli wyciągając clump crushera oraz wrzucając żarna od Mythosa można z niego zrobić naprawdę super-gastro sprzęt.
Napewno bariści byliby zachwycenie taką modyfikacją. :)
Taki to cudowny młynek z tej Eureki, że NS i VA miało własną wersję tego młynka. Pewnie produkowaną przez Eureka, ale  dla bardziej wymagających klientów. Pewnie tych co nie czują różnicy, a  NS/VA dołożyło do interesu bo mieli taką fantazję :)

Większość  to przywykła do ignorancji co widać po twoim wpisie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #91 dnia: 23 Czerwiec 2022, 13:52:41 »
W starym MSJ zmieniłem stalowe na czerwone. Czy zmienił się profil espresso? Nie jestem w stanie tego stwierdzić. Wiadomo, że gdy zmienimy stare na nowe, ostre żarna, to na pewno zauważymy tę zmianę choćby w szybkości i jakości pracy młynka. Ale gdy żarna są mniej więcej takie same, o podobnej geometrii? Różnice są raczej niewielkie.

Dla mnie największą różnicą między żarnami 64mm a 83mm jest czas pracy młynka nad porcją 18g kawy. Dlatego lubię E37S. Ale kiedyś całymi dniami pracowałem jednak z MSJ i nie narzekałem na żarna 64mm. Bardziej narzekałem na żarna 58mm -- tutaj już naprawdę sporo czasu upłynie, aby zmielić kawę do espresso.

Jeśli mogę ponarzekać na firmę Ceado, to trochę ponarzekam. Od chwili pierwszej mojej wzmianki o tych młynkach, poszczególne modele zmieniły się parę razy. Niekoniecznie na lepsze, aczkolwiek raczej na lepsze :). Najbardziej nie przypadła mi do gustu ostatnia zmiana w E5/6P. E5P nie uruchamia się już portafiltrem lecz wyłącznik sieciowy z prawej strony obudowy stał się wyłącznikiem chwilowym i po prostu steruje silnikiem. Na plus, że można napełnić tak cokolwiek, np. NPF; na minus, że trzeba użyć obu rąk.

E6P zmienił panel sterowania z 2 przycisków na 4 dotykowe i wyświetlacz. Właśnie usiłuję ogarnąć temat nie działającego wyświetlacza. Działa panel dotykowy i te 4 funkcyjne przyciski ale nie działa wyświetlacz. Wyświetlacz/panel dotykowy stanowi moduł jednej płytki jakoś sprzężonej z drugą płytką, zawierającą układy sterowania. Wygląda na to, że trzeba wymienić cały ten panel  -- zresztą jakoś na styk osadzony w plastikowych modułach obudowy. Poprzednia, prostacka wersja była nie do zniszczenia i była niesamowicie prosta i przyjazna. Dotykowy panel nie działa tak sprawnie i łatwo jak mechaniczne przyciski. No i można go przypadkiem zepsuć. Na plus, że teraz mamy nowoczesne sterowanie; na minus, że jest zawodne.

E37S też zmieniał się w ciągu paru lat parę razy. Największą zmianą było przejście na zwykłą blaszkę w charakterze ustrojstwa antystatycznego. Dalej zmieniono układ regulacji górnego żarna: zamiast dźwigienki mamy teraz śrubę ślimakową. Ta śruba też zmieniła się niedawno z metalowej na trochę bardziej plastikową i chyba bardziej czułą. Tarcza z podziałką w starych wersjach E37S była znacznie lepsza, bo teraz jest chyba nawet papierowa? ;) E37S w pewnym momencie rozmnożył się do kilku swoich różnych wersji: E37J, E37R, E37SL, E37SD itp. itd. Te mniejsze modele też jakoś fermentują: na bardziej gastronomiczne z dużymi hopperami, na wersje SD, na wersje do filtrów itp. Eech...

Oprócz tego firma wprowadza na rynek w zasadzie to samo, ale w innych, bardziej designerskich obudowach, specjalnie chyba dla home-barista? Wygląda to może nawet atrakcyjnie: https://lifestyle.ceado.com/en/products/52-life_coffee_grinder



Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #92 dnia: 23 Czerwiec 2022, 15:54:49 »
czyli wyciągając clump crushera oraz wrzucając żarna od Mythosa można z niego zrobić naprawdę super-gastro sprzęt.
Napewno bariści byliby zachwycenie taką modyfikacją. :)
Taki to cudowny młynek z tej Eureki, że NS i VA miało własną wersję tego młynka. Pewnie produkowaną przez Eureka, ale  dla bardziej wymagających klientów. Pewnie tych co nie czują różnicy, a  NS/VA dołożyło do interesu bo mieli taką fantazję :)
Większość  to przywykła do ignorancji co widać po twoim wpisie.

Naprawdę nie męczy Cię notoryczne robienie z siebie człowieka, który nie ma pojęcia o czym pisze?

Nikt w gastro nie modyfikował tego młynka, bo nie było takiej potrzeby, przy zasypanym młynku jak w każdym gastro/kawiarni - retencja jest bez znaczenia. Ten młynek jest i był świetny w gastro tak jak to zostało już wcześniej napisane. Modyfikacje w postaci wymontowania clump crushera czy zmianę żaren na te od Mythosa najczęściej robili ludzie w domu, aby wycisnąć z niego jeszcze więcej - w pogoni za króliczkiem; po zmianie żaren miałeś jakość przemiału na poziomie Mythosa, a Ty tu wyskakujesz z "przeciętnym młynkiem". Nie mówiąc już, że o tym kosztował 1/3 ceny Mythosa przez co był często wybierany do kawiarni. Naprawdę prościej się tego napisać nie da.

@ Andrzej - dokładnie tak samo myślę, szczególnie jeśli chodzi o młynki(ogólnie), nowe konstrukcje naszpikowane elektroniką po brzegi jakości nie zmieniają względem swoich poprzedników, wygoda zapewne w pewnych względach, ale z drugiej strony też wspomniana awaryjność. Chyba wolę jakość przemiału i prostotę/solidność niż jakość przemiału i wygodę/awaryjność; no ale duch czasów...

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #93 dnia: 23 Czerwiec 2022, 16:11:34 »
po zmianie żaren miałeś jakość przemiału na poziomie Mythosa
a jak wsadzą żarna od Mythosa do Monolitha to mają downgrade do jakości Mythosa, czy to nadal będzie Monolith? Bo się gubię :)

Pocieszny jesteś :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #94 dnia: 23 Czerwiec 2022, 16:56:07 »
Poprzednia, prostacka wersja była nie do zniszczenia i była niesamowicie prosta i przyjazna.
Ja też jestem zwolennikiem prostych i skutecznych rozwiązań, które się nie psują, a jak już to prosto je naprawić. Poza tym dla mnie osobiście panel dotykowy jest gorszym rozwiązaniem pod względem łatwości   użytkowania, szczególnie gdy ma się wilgotne ręce. Pchanie wszędzie rozwiązań dotykowych i ekranów, dla mnie jest tylko generowaniem potencjalnych problemów i elektronicznych śmieci.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #95 dnia: 23 Czerwiec 2022, 19:33:58 »
Później są kwiatki, że ktoś łączy zajeb., młynek z dźwignią np. albo zajeb.. LMLM z Niche :)
To jaki ekspres byś polecał, żeby lepiej wyeksponował wspaniałe aromaty i nuty zapachowe uzyskane po zmieleniu kawy na Niche? :)
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #96 dnia: 24 Czerwiec 2022, 08:26:38 »
To jaki ekspres byś polecał, żeby lepiej wyeksponował wspaniałe aromaty i nuty zapachowe uzyskane po zmieleniu kawy na Niche? :)
Gaggia Classic :)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Lipiec 2022, 00:45:16 »
Nawiązując do tematu, nie uważam, że E37S to jedyna droga do „spełnienia” młynkowego.

Biorąc pod uwagę jego aktualnie absurdalną cenę ponad 9000 zł.
Osobiście wybrał bym Mazzer Major V Electronic (żarna 83 mm) 1599 €,
lub, a nawet chętniej Mazzer Kony S Electronic (żarna stożkowe 71 mm) 1699 €.

Tylko czy jest sens? Czy przesiadka z żaren 64 mm, w moim przypadku Ceado E6P na „numer” większe, da mi przeskok jakościowy w smaku espresso?
Przy kilku okazjach typu targi, wizyta u dystrybutorów, w zaprzyjaźnionych kawiarniach kolegów, głównie ze swoją kawą, staram się robić porównania. I tylko jeden jedyny raz, doświadczyłem różnicy w smaku na plus. Tylko rodzi się pytanie, czy to może autosugestia? wszak sprzedawcy zachwalają to co sprzedają. Kawiarnie chwalą posiadany sprzęt. Czy rzeczywista różnica. Prób było kilka. Czy stożkowe żarna Mazzer’a  to  jedyna droga do wyższego poziomu „wtajemniczenia”? ( Mazzer Kony S Electronic)

E37S ma płaskie żarna 83 mm, takie same ma Fiorenzato F83, który króluje w gastronomii i kosztuje wyjściowo 4700 zł. W czym będzie lepszy Ceado? Fakt ma wygodniejszą regulację, ale za to taki sobie wyświetlacz.
Warto przepłacać? Moim zdaniem nie. Różnicy w smaku kawy zmielonej tymi młynkami nikt nie poczuje, bo różnicy nie będzie.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2022, 01:00:57 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #98 dnia: 19 Lipiec 2022, 08:53:51 »
Znowu wyświetlacz... Wolałbym, żeby go mój młynek nie miał. W pracy z młynkiem, jego wyświetlacz jest ostatnią rzeczą na jakiej mój wzrok się zatrzyma :).
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2022, 09:49:14 wysłana przez Antonio »

skansen

  • Gość
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #99 dnia: 19 Lipiec 2022, 09:37:06 »
Nawiązując do tematu, nie uważam, że E37S to jedyna droga do „spełnienia” młynkowego.

Biorąc pod uwagę jego aktualnie absurdalną cenę ponad 9000 zł.
Osobiście wybrał bym Mazzer Major V Electronic (żarna 83 mm) 1599 €,
lub, a nawet chętniej Mazzer Kony S Electronic (żarna stożkowe 71 mm) 1699 €.

(...) Czy stożkowe żarna Mazzer’a  to  jedyna droga do wyższego poziomu „wtajemniczenia”? ( Mazzer Kony S Electronic)

E37S ma płaskie żarna 83 mm, takie same ma Fiorenzato F83, który króluje w gastronomii i kosztuje wyjściowo 4700 zł. W czym będzie lepszy Ceado? Fakt ma wygodniejszą regulację, ale za to taki sobie wyświetlacz.
Warto przepłacać? Moim zdaniem nie. Różnicy w smaku kawy zmielonej tymi młynkami nikt nie poczuje, bo różnicy nie będzie.

Nie można sprowadzać porównania młynków tylko do wielkości żaren. Młynki różnią się przecież od siebie precyzją ułożenia żaren (współosiowość, równoległość), sposobem regulacji, retencją, łatwością czyszczenia, sterowaniem, napędem itp.

Z Twojej rekomendacji rozważałem też młynek Mazzer Major. Zapytałem sprzedawcę w czym ten młynek będzie lepszy od Ceado E37S który miałem na liście jako młynek nr 1. Nie otrzymałem odpowiedzi. Aczkolwiek ten Mazzer też wydaje mi się fajną alternatywą na tej półce cenowej.

Fiorenzato F83 to typowo gastronomiczny wół roboczy, E37S jest przy nim dużo bardziej domowym sprzętem. Nie wiem też czy mają takie same żarna czy tylko takiego samego rozmiaru. Gdyby kierować się tylko wielkością żaren to zamiast Mazzer Kony S Electronic można kupić Niche Zero który ma te same, identyczne żarna z Mazzera.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #100 dnia: 19 Lipiec 2022, 13:05:36 »
@skansen  cyt. „… Młynki różnią się przecież od siebie precyzją ułożenia żaren (współosiowość, równoległość), sposobem regulacji, retencją, łatwością czyszczenia, sterowaniem, napędem itp.”…

Dokładnie o to mi chodziło, precyzję geometrii żaren. Jakość użytych materiałów, wykonanie.
Niche posiada żarna wykonane przez Mazzera, ale czy to te same o tym samym nr katalogowym co montowane w Kony? (191C) Tego nie wiemy. Wiem natomiast, że jakość Mazzera jest historyczna, nie bez powodu markę tę już dawno określono „Ferrari grinders”. I nie tylko dla tego, że jednym z kolorów młynków Mazzera jest „Ferrari red”  [emoji3]
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

skansen

  • Gość
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #101 dnia: 19 Lipiec 2022, 13:26:17 »
Niche posiada żarna wykonane przez Mazzera, ale czy to te same o tym samym nr katalogowym co montowane w Kony? (191C) Tego nie wiemy.
Wiemy :) Tu zdjęcia z naszych testów-widać 0191C :)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11599.0
Zarna Nice Zero.jpg

Dokładnie o to mi chodziło, precyzję geometrii żaren. Jakość użytych materiałów, wykonanie.
Dlatego dziwi mnie trochę zrównanie Fiorka F83 z Ceado E37S :) Robiłem ostatnio małe "pępkowe" dla aktualnego zestawu. Było kilka osób z Forum, miał przyjść kolega z F83 ale niestety nie dotarł. Można by było wówczas zrobić ślepe testy i sprawdzić samemu. Jak ktoś ma ochotę na takie testy z F83/Majorem i moim E37S to zapraszam-możemy się spotkać i przetestować.
Z zalet E37S na pewno mogę potwierdzić, że pracuje cichutko-ulotka nie kłamie. Mierzyłem poziom hałasu i różnica jest rzeczywiście taka jak podaje producent  :ok:

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #102 dnia: 19 Lipiec 2022, 13:38:53 »
191C na plus dla Niche, ale same żarna to jeszcze nie wszystko. Ciekawie po jakim czasie rozjedzie się geometria.

Chętnie bym porównał E37S z F83E, bo przy aktualnej cenie, na wyprzedaży można kupić F83E za 3800,- co prawda jest to poprzednia wersja, ale bebechy i żarna te same. W nowym jak wiadomo zmienili wyświetlacz na duży (jak w TV)  ;)
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #103 dnia: 19 Lipiec 2022, 15:13:55 »
Czy stożkowe żarna Mazzer’a  to  jedyna droga do wyższego poziomu „wtajemniczenia”? ( Mazzer Kony S Electronic)
Tyle że nie ma sensu porównywać go z młynkami o płaskich żarnach w kwestii smaku espresso.
》tertium non datur《

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #104 dnia: 19 Lipiec 2022, 16:27:28 »
Czy stożkowe żarna Mazzer’a  to  jedyna droga do wyższego poziomu „wtajemniczenia”? ( Mazzer Kony S Electronic)
Tyle że nie ma sensu porównywać go z młynkami o płaskich żarnach w kwestii smaku espresso.


Dlaczego?
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi