Autor Wątek: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?  (Przeczytany 36223 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #210 dnia: 27 Luty 2023, 17:10:12 »
Raczej nie, bo jeżeli kawa jest w miarę świeża, to robię 2kg bez zmiany ustawień (ewentualnie 1 - 2 drobne korekty w ciągu miesiąca). Jak szybko zauważalnie zwietrzeje zależy pewnie też od tego gdzie stoi młynek (im bliżej ekspresu - tym gorzej, to samo ze światłem) i budowy hoppera - ten Ceado ma lepszą izolację od góry.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #211 dnia: 27 Luty 2023, 19:50:01 »
Ja tam się nie pieszczę i zasypuję 1 kg, ale
piję dużo kawy :)
Mythos ma specjalnie skonstruowany hopper, który praktycznie eliminuje popcorning,
na wierzch kawy kładę torebki po kawie :) trochę uszczelniam hopper, nie widać tego, estetyka nie cierpi :)
Mythos ma niewielką retencję "miękką"
Trochę podkręcam młynek w miarę jak kawa się kończy, ale niewiele, nie są to wielkie korekty.
Z tego 1kg praktycznie jeden, max dwa szoty końcowe wymielam do słoika, idą później do kawiarki, nie marnuję kawy.
Zastanawiałem się nad single dose bo presja jest na te młynki :) , ale jakoś się nie mogę przekonać, mnie się to wydaje upierdliwe w stosunku do wygody jaką mam teraz. Pewnie jakbym miał duże straty na kawie to bym rozważał zakup.

Offline kuguar

  • Wiadomości: 67
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #212 dnia: 28 Luty 2023, 14:57:20 »
U mnie hopper 600g ziarna schodzi na tydzień, ale jak tylko ubędzie mniej więcej 1/5, to dosypuję ziarna do pełna.  Nie ma tak, że wiatr hula w połowie pustego hoppera. Zawsze zasypana jest w Ceado Brazylia specialty - ulubiona żony i ja z rana piję na niej potrójne espresso. Nie zmieniam ustawień młynka.

Ponieważ odrobina humoru nie zaszkodzi więc zażartuję: nie zmieniasz ustawień młynka bo stale pijesz (tygodniowo-)zwietrzałą kawe ;) Powinieneś wysypać tę kawę z hoppera, zasypać cały całkiem świeżą prosto z palarni i może się okazać, że będziesz musiał zmielić grubiej i co dwa dni schodzić z mieleniem coraz drobniej, aż po tygodniu osiągniesz aktualne ustawienie:) A na poważnie to pewnie to zależy - co już było wspominane- od szczelności pokrywy, wielkości zasypu,wilgotności/przeciągu otoczenia, itp. itd. No i pewnie u Ciebe różnice są pomijalne.
A czemu o tym piszę.. Jakiś czas temu zastanawiałem się co zamiast kręcenia Kinu, SD czy OD i minusy ubu metod mnie zniechęcały do nich. I zrobiłem sobie taki test: otwierając nową paczkę 250g, 100g zostawiłem a resztę przesypałem do takiego pojemnika po Gabi o kształcie ściętego ostrosłupa o podstawie kwadratu - coś a la odwrócony hopper. 250 to dla mnie poniżej tygodnia, te 150 to jakieś 3, może 4 dni, Postawiwszy pojemnik na ścietym czubku miałem jakby hopper, ta górna/szersza strona sie otwiera a dół był bez dostępu powietrza (w młynku jest dalej komora żaren i w sumie ciąg na przelot) za to w pokrywce miałem tam 4 małe otworki. Stwierdziwszy, że pewnie w ciągu 3 dni nie zauważe różnicy w wietrzeniu kawy, postanowiłem ich nie zaklejać (żeby ew wzmocnić jakikolwiek efekt wietrzenia do poziomu obserwowalnego). Młynek skalibrowałęm pierwszymi dwoma kawami i zostawiłem zestaw na następny dzień.
Jakież było moje zdziwienie, gdy następnego dnia pierwsza kawa "przeleciała". Trzeba było zmielić drobniej, podobnie dnia drugiego. Trzeciego dnia efekt nie był już tak spektakularny, może zwietrzyło się co już miało się szybko zwietrzyć (zewnętrzna powierzchnia) i nastąpiłą jakaś stabilizacja? Po 3 dniach zreszta skończyłą sie kawa i eksperyment zakończyłem refleksją, że raczej pójdę w SD (choć teraz widzę bardzo ciekawe podejście z zasypem np. 60g ziaren na dany dzien.).
Nie pamiętam dokładnie w jakiej części "hopper" był zasypany, jakoś 2/3 o ile mnie pamięc nie myli, potem też nie uzupełniałem zasypu więc wiatr tam "hulał".
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2023, 16:18:20 wysłana przez kuguar »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #213 dnia: 28 Luty 2023, 15:34:48 »
Dość ciekawa refleksja. Cytowanie zaś dotyczy wypowiedzi @GostRado :). Tak, tak, Grzegorzu, gdybyś zmieniał tę kawę częściej, nie wsypałbyś do hoppera całej torby ;).

Offline kuguar

  • Wiadomości: 67
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #214 dnia: 28 Luty 2023, 16:20:31 »
Cytowanie zaś dotyczy wypowiedzi @GostRado :).
dzięki, poprawione, był cytat do cytatu i coś źle musiałem zaznaczyć

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #215 dnia: 28 Luty 2023, 16:26:31 »
Powinieneś wysypać tę kawę z hoppera, zasypać cały całkiem świeżą prosto z palarni i może się okazać, że będziesz musiał zmielić grubiej
Tak zrobię. Wygrzebałem stare ziarna i zasypałem  nową  9-dniową, ale pamiętam, że kiedyś już tak sprawdzałem. Zamawiam tę Brazylię specialty na bieżąco od prawie 3 lat i operuje na ustawieniu 1,5 na Ceado. Jakieś starsze 3 miesięcznie ziarna to schodziłem nawet na 1,3.

Dwa zmielenia i na trzecim na tym samym ustawieniu, co z rana piłem potrójne espresso zaraz powtórzę, więc będę miał porównanie.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2023, 16:28:47 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kuguar

  • Wiadomości: 67
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #216 dnia: 28 Luty 2023, 16:59:01 »
Oj, przecież to było w sekcji z żartem, nie oczekiwałem, że to zrobisz, zwłaszcza, że:
pamiętam, że kiedyś już tak sprawdzałem

Poza tym pewnie nie da sie i tak wyczuć różnicy, więc o ile potrzeba zmiany grubości mielenia by była jakąś metodą na sprawdzenie wietrzenia/starzenia o tyle w praktyce do filiżanki nie robi różnicy.

Dość ciekawa refleksja.
Z eksperymentu wyszedł mi wniosek, że zasypując hopper większą ilością kawy będę musiał dokonywać codziennych modyfikacji w stronę drobniejszego mielenia, co zmniejsza wygodę OD typu wciśnij przycisk i zapomnij o reszcie.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2023, 17:06:56 wysłana przez kuguar »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #217 dnia: 28 Luty 2023, 17:20:59 »
operuje na ustawieniu 1,5 na Ceado. Jakieś starsze 3 miesięcznie ziarna to schodziłem nawet na 1,3
W tym młynku jest to względne -- tarcza z podziałką jest ruchoma, po to by ją sobie dostosować do własnej numerologii.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #218 dnia: 28 Luty 2023, 17:26:34 »
Poza tym pewnie nie da sie i tak wyczuć różnicy, więc o ile potrzeba zmiany grubości mielenia by była jakąś metodą na sprawdzenie wietrzenia/starzenia o tyle w praktyce do filiżanki nie robi różnicy.
A więc (przepraszam, pani profesor Kossakowska za "A więc" :D) ekstrakcja w czasie 29s, uzysk 51,4g, przy dozie 21,1g a mieszczę się zwykle sypiąc 21g tyle do VST22 w troszkę mniej niż 50g. Co mnie uderzyło w tym eksperymencie, to w espresso wyczułem większą intensywność pomarańczy. Jak skończę te napoczęte kawki, to powtórzę ten eksperyment.

Mój wstępny subiektywny wniosek: Ceado e37s potrafi bez problemu poprawnie zmielić ziarno po 7 dniach wietrzenia/starzenia, czego nie można powiedzieć o innych młynkach [emoji38]

@skansen jakbyś miał chęci i czas to może też byś wykonał taki eksperyment.

operuje na ustawieniu 1,5 na Ceado. Jakieś starsze 3 miesięcznie ziarna to schodziłem nawet na 1,3
W tym młynku jest to względne -- tarcza z podziałką jest ruchoma, po to by ją sobie dostosować do własnej numerologii.
Dokładnie. Mam ustawioną tarczę tak, że jeśli komuś nieuprawnionemu przyszłoby do łba przestawić na "0", to słychać bardzo delikatne tarcie żaren, ale nie zablokują się.

« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2023, 17:40:46 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #219 dnia: 28 Luty 2023, 22:35:32 »
@skansen jakbyś miał chęci i czas to może też byś wykonał taki eksperyment.
Jaki dokładnie?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #220 dnia: 01 Marzec 2023, 06:53:46 »
@skansen jakbyś miał chęci i czas to może też byś wykonał taki eksperyment.
Jaki dokładnie?
Kolega @kuguar zasugerował, że dlatego nie zmieniam ustawień młynka, bo pije przez tydzień te samą zwietrzałą/starą kawę, gdy ciągle dosypuję do pełna hopper przy tygodniowym zużycie 600g ziarna. Więc wygrzebałem prawie wszystkie ziarna i nasypałem tej samej świeżej kawy z nowej torebki. Przemieliłem dwa razy i zrobiłem trzecią na tych samych nastawach młynka. Różnicy zbytniej nie było poza głębszym smakiem pomarańczy.
Wnioski z eksperymentu:
Mój wstępny subiektywny wniosek: Ceado e37s potrafi bez problemu poprawnie zmielić ziarno po 7 dniach wietrzenia/starzenia, czego nie można powiedzieć o innych młynkach  [emoji38]
》tertium non datur《

Offline kuguar

  • Wiadomości: 67
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #221 dnia: 01 Marzec 2023, 09:36:01 »
Kolega @kuguar zasugerował,
Taki wniosek się nasuwał po lekturze forum, "kawa wietrzeje", "wietrzeje w hopperze", "naciąga wilgoć z kuchni", "trzeba codziennie dokonywać korekt nastaw młynka, bo ...". To chyba tym bardziej korekta byłaby wymagana po tygodniu.
Chyba, że przy szczelnym hopperze/przemyślanej konstrukcji wpływ czynników zewnętrznych to takie gawędziarstwo - teoretycznie istnieje ale jest pomijalne w praktyce.

czego nie można powiedzieć o innych młynkach 
To trzeba by trzeba jeszcze sprawdzić w ten sposób inne młynki - i wyciagnąć wnioski, czy to czynniki zewnętrzne są pomijalne czy może jednak szczelność hoppera/budowa młynka ma znaczenie (najlepiej w tej samej kuchni i na tych samych ziarnach:).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #222 dnia: 01 Marzec 2023, 17:27:46 »
Taki wniosek się nasuwał po lekturze forum, "kawa wietrzeje", "wietrzeje w hopperze", "naciąga wilgoć z kuchni", "trzeba codziennie dokonywać korekt nastaw młynka, bo ...". To chyba tym bardziej korekta byłaby wymagana po tygodniu.
Chyba, że przy szczelnym hopperze/przemyślanej konstrukcji wpływ czynników zewnętrznych to takie gawędziarstwo - teoretycznie istnieje ale jest pomijalne w praktyce.
Nie wiem, może mój młyn, generalnie 37s, nie jest tak wrażliwy na starzenie się ziarna, a może ma wpływ duża 21 gramowa doza w porównaniu do np 14g. Przed chwilą zrobiłem potrójnego shota:
> czas mielenia 5s
> nastawy żaren ciągle te same 1,5 (punkt "0" żarna się obracają, słuchać delikatne ocieranie)
> waga 21,0g
> sitko VST22
> czas ekstrakcji 29s
> uzysk 48,5g
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2023, 17:41:11 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #223 dnia: 07 Maj 2023, 18:17:36 »
Ponownie czyste.
 
Na liczniku 9300 wszystkich shotów, a żarna wydają się w dalszym ciągu ostre. Po ilu shotach wymienić żarna?
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Czy Ceado E37S to jedyna droga ?
« Odpowiedź #224 dnia: 07 Maj 2023, 18:55:59 »
Też mnie to nie przestaje dziwić. Gdy już raz na parę miesięcy otwieram nasz sklepowy E8D, też z żarnami 83mm, nie zastaję nic do posprzątania. Z żarnami nie wiem -- teoretycznie wymienia się je co jakieś 200kg kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi