Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 144883 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

• Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1140 dnia: 25 Maj 2022, 22:52:24 »
Może jest za gorąco?
Nie ma czegoś takiego w kawie.

Nie przejmuj się przepisami. Jest nudno w filiżance? Zmiel drobniej. Zacznie się pojawiać gorycz? Daj gram mniej kawy. Jeśli kawa będzie zbyt intensywna dla Ciebie, dopiero wtedy zjedź z temperaturą.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Koziołek

• Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
« Odpowiedź #1141 dnia: 26 Maj 2022, 15:33:18 »
Rarytas - pod tą etykietą znajdziecie wyjątkowe rzeczy. Chce dalej rozwijać umiejętności i palenie złożonych, skomplikowanych w smaku ziaren jak najbardziej może stanowić wyzwanie. Startowo zakupiliśmy dosłownie 1 box 20kg Brazylii Daterra Masterpieces i zobaczymy jak się przyjmie. Mamy tutaj krzyżówkę w postaci zupełnie nowej odmiany Catigua (Yellow Catuai+Timor Hybrid), która została dodatkowo poddana obróbce beztlenowej. Kawa wykręciła 91pkt - jak najbardziej zasługuje na te punkty  Farma Daterra ma wsparcie kawowego laboratorium na terenie obiektu i wszystko co od nich wychodzi jest bezwzględnie najwyższej jakości (niezależnie, czy są to tańsze, czy droższe ziarna). Seria Masterpieces schodzi raz do roku w systemie aukcyjnym, a każda z kaw to prawdziwe święto. Niezmiennie chcę, żeby ziarna były jak najbardziej dostępne - w związku z tym jest możliwość spróbowania w gramaturze 150g.
Musiałem chwilę odczekać, bo otrzymałem datę palenia 17.05. choć bardzo kusiło ;). ŚWIETNA KAWA!!! Aksamitna, przyjemna kwasowość zielonych winogron ale tych z pestkami gdzie kwasowość i słodkość przenika się z gorzką pestką. Delikatna słodycz ale bardziej owocowa, kwiatowa. W tej brazylce nie ma co szukać orzechów czy czekolady. W ślad za opisem od samego początku doznajemy odczucia wysokiej jakości. Po otwarciu, paczki, po zmieleniu, po zaparzeniu. Na każdym etapie bardzo przyjemne aromaty i smaki.

Offline mr_blend Mężczyzna

• Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: La San Marco 85E
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
« Odpowiedź #1142 dnia: 26 Maj 2022, 15:47:18 »
[mention]Koziołek [/mention]

Tak trochę baliśmy się tej Brazylii, bo kupić paczkę kawy z Brazylii za 'worek złota' to nielada odwaga. W końcu czym ten kraj może nas jeszcze zaskoczyć? No i wychodzi na to, że może i rzeczywiście czuć, że mamy do czynienia z czymś wartym uwagi. Cieszę się, że mamy okazję palić tak wyjątkowe ziarna :)

Pozdrawiam,
Paweł

Offline margrabius

• Ekspres: Senseo, Chemex, kawiarka, V60, FP, Aero, Gabi
  • Młynek: Wilfa Svart, JX-PRO
« Odpowiedź #1143 dnia: 27 Maj 2022, 08:53:10 »
A propos problemów i ich rozwiązywania to Uganda grubo zmielona w Chemexie jest fenomenalna i pojawiły się owoce oraz słodycz bez goryczki.

Offline Koziołek

« Odpowiedź #1144 dnia: 27 Maj 2022, 10:43:19 »
A propos problemów i ich rozwiązywania to Uganda grubo zmielona w Chemexie jest fenomenalna i pojawiły się owoce oraz słodycz bez goryczki.
Dzięki. Super wiedzieć. U mnie "wskakuje" po dwóch innych kawach.

Offline michau6

• Ekspres: aeropress
  • Młynek: graef
« Odpowiedź #1145 dnia: 27 Maj 2022, 16:17:03 »
U mnie Uganda wychodzi całkiem całkiem.
Mielę grubiej niż Kenię, którą też kupiłem.
Przelewem w dripie wodą o temperaturze 96-97°C. Metoda 4:6 Katsuya.
Przed wypiciem daję jej kilka minut.

Smakowo Kenia mi bardziej podchodzi ale Uganda to miła odmiana.

• Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
    • Palarnia Blend
« Odpowiedź #1146 dnia: 01 Czerwiec 2022, 00:30:37 »
Nowości dostępne on-line, zapraszam standardowo do przewodnika :)

Espresso
Kolumbia Sweet Valley - nie palimy tej kawy bardzo mocno, ale mimo wszystko średnie takie trochę jaśniejsze, żeby nie eksponować alkoholowej goryczki. Ziarna przy ekstrakcji mają duży margines błędu, trzeba za to mielić drobniej. W smaku jest niezwykle przyjemna - jeśli lubicie złożone kawy. Dużo wiśni, porzeczek, sporo kremowej słodyczy białej czekolady i fermentacyjny finisz. Nie jest to kwas do ekspresu, raczej wdzięczna i nietuzinkowa kawa, którą można dostosować do siebie. Bardzo, bardzo nam smakuje i świetnie komponuje się z mlekiem. Można spokojnie do flacika zmielić drobniej i przedłużyć ekstrakcję, żeby podkreślić nuty rumu, wtedy fajnie wyjdą spod mleka. Można też zrobić coś na zasadzie jogurtu wiśniowego i wtedy do mleka szybszy szocik, bardziej owocowy z większym uzyskiem. Kolumbia Sweet Valley jest bardzo złożona dzięki czemu nawet gdy przestrzelimy o kilka sekund to ona dalej będzie dobra, bardzo plastyczna, świetna do zabawy przemiałem. Przy tym co prezentuje - nie jest to droga kawa.

Burundi Mpanga - w espresso kawa pełna skrajności. Z jednej mamy na początku - na gorąco - mnóstwo gorzkiej czekolady i kiedy myślimy, że już nic więcej się tutaj nie wydarzy - wtedy na białym koniu wjeżdżają owoce i to dosyć wyraźnie. Dużo owoców leśnych i cytrusy w stronę grejpfruta. Napar jest delikatny i słodko-goryczkowy (nuty gorzkiej czekolady + grejpfrut), espresso bardzo nam smakowało, americano również. To drugie było trochę jak taki gęsty  french press. Warto omijać przy niej cappuccino i FW (ciężkie tematy - patrz goryczka), z mlekiem raczej Caffe Latte.

Omniroast
Brazylia Ecoagricola Tropical Red Catuai - kończy nam się Mango/Baklava, Brazylia powinna dobrze wypełnić lukę. Przede wszystkim kremowa i mleczna czekolada z orzechami oraz cała góra mangowatych owoców (papaja, marakuja etc.) Kawa nie jest skrajnie kwaśna, jest niezwykle przyjemna, słodka i lekka w espresso - czuć wysoką jakość ziarna. Ecoagricola Tropical w przelewie wypadnie bardzo klasycznie, gdzieś te owoce będą na dalszym planie, jest ich zdecydowanie więcej w FP i AP.

Przelewy
Kolumbia Sweet Valley - świetny zbiór, wszystko jest na swoim miejscu, nie jest przesadzona. To takie zdroworozsądkowe Tres Dragones :)
Kolumbia Tres Dragones - wraca na stany magazynowe. W związku z latem i słońcem palimy ją trochę jaśniej niż poprzednio co pozwoliło na znalezienie truskawki w tym całym szaleństwie jakie jest w kubku. To taka truskawka z kompotu albo z drożdżówki co leżała w worku foliowym 2 dni :D Niezmiennie bardzo dobra kawa!
Papua Plantation AX - bardzo fajna pozycja o charakterze daily, kto chce - wyciśnie z niej owoce (fajnie wychodzą przy trochę grubszym zmieleniu - warto to zrobić). Ma w sobie sporo kremowości, słodycz z nienachalnymi nutami przypraw (cynamon/kardamon) oraz kwasowość brzoskwiń, cytrusów i białych winogron. Od nas samych zależy jak bardzo słodki ma być napar. Warto dać jej minimum tydzień po wyjściu z pieca, wtedy wszystko ładnie się układa.
Burundi Mpanga - tutaj mamy do czynienia z  ziarnem, które jakby kosztowało 130zł/kg to nikt by nie marudził. Mamy jednak 110zł/kg - jedna, wielka okazja! To taka trochę słodsza Afryka, ilość owoców zgadza się a jednocześnie idą one w parze z taką daktylową i lepką słodyczą. Złożona, stosunkowo tania i bardzo dobra. To mówiłem ja - Jarząbek!

Wakacje zarządzamy 10-18.06 i na ten czas palarnia będzie zamknięta. Dziękujemy za wyrozumiałość, odpoczynek baaardzo się przyda :)
Jak wrócimy to 24.06 (pt) w Świdnicy na Pikniku Świętojańskim w Parku Centralnym będziemy robić kawę i premierowo testować ile jesteśmy w stanie przewidzieć pod względem organizacji :) Więcej szczegółów bliżej końca miesiąca, bo chyba nawet lista zapisów nie jest zakończona.

Pozdrowienia!
Paweł

Offline Koziołek

« Odpowiedź #1147 dnia: 03 Czerwiec 2022, 15:30:45 »
Gdyby ktoś chciał szukać "tonicu" w BURUNDI GATERAMA NATURAL to znajdzie go w dripie na lodzie. Można też wyczuć albo pomylić z czarnymi porzeczkami. Bardzo słodkie, mało owocowo w sensie kwasków. Świetnie wchodzi w ciepłe popołudnie.

Offline margrabius

• Ekspres: Senseo, Chemex, kawiarka, V60, FP, Aero, Gabi
  • Młynek: Wilfa Svart, JX-PRO
« Odpowiedź #1148 dnia: 07 Czerwiec 2022, 10:08:08 »
Przy takiej ofercie nie ma czasu na powtarzanie kaw (choć pewnie kilówka Sweet Valley wpadnie). Kenia Sakami Gloria na grubym przemiale z Aero wymiata. Dawno nie miałem kawy, którą bym wypijał na gorąco zaraz po zaparzeniu. Słodycz z delikatną kwasowością jest niesamowita (rzeczywiście podchodzi to pod maliny, albo czerwoną porzeczkę jaką się zbiera pod koniec zbiorów gdy jest bardzo słodka). Zaszalałem tez już z Jemenem przez Gabi i jest bardzo smaczny - truskawki mieszają się z karmelem. Do drewna nie doszedłem bo za szybko się wypiła. Kolumbia Agua Nera przyjemnie owocowa, ale pewnie u mnie SV nie zdetronizuje.

Offline shaker

• Młynek: Comandante C40 MK3
« Odpowiedź #1149 dnia: 15 Czerwiec 2022, 09:54:06 »
Kolumbia Sweet Valley bardzo przyjemna. Ziarna pachną jak jagody ze śmietanką i cukrem. Pierwsze zaparzenie w Hario Switch wyszło mi wspaniałe - bardzo czysta w smaku, wysoka kwasowość, 0 goryczki. Takie kawki lubię. Jest jednak trochę kapryśna w parzeniu - w zależności od metody czasem pojawia się trochę goryczy. Polecam nie przesadzać z agitacją.

• Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
    • Palarnia Blend
« Odpowiedź #1150 dnia: 22 Czerwiec 2022, 18:25:16 »
Jak ktoś z okolic Świdnicy, to zapraszamy na Piknik Świętojański w ten piątek do Parku Centralnego. Wydarzenie zaczyna się od 15 i trwa do wieczora. Będziemy przelewać z kolby Świdnicką a jako przelew na lodzie wystąpi pełna mandarynek Kolumbia Cafe Granja Tabi. Oprócz nas dużo innych, lokalnych i małych firm :)

Serdecznie pozdrawiam,
Paweł

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi