Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 153220 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #210 dnia: 14 Czerwiec 2022, 23:05:00 »
 
mimo ustawienia maksymalnie drobnego mielenia czuć tylko kwas, a dodając mleko nie czuć praktycznie nic. Crema szczątkowa, barwa jak kawa zborzowa.


Obstawiam, że przerwali palenie przed zakończeniem pierwszego cracka, wiec wyszła nierozwinięta i kwaśna.   Chodziło im  o to, żeby kawa była "modna", czyli najjaśniej palona jak to tylko  możliwe,     no przecież spalone ziarno jest przeokropne.   [emoji38]  Ciemniejsze palenie wymaga dostarczenia więcej energii, co kosztuje. Nie lepiej ciąć po kosztach?   
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2022, 23:13:05 wysłana przez ROSS JB »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #211 dnia: 14 Czerwiec 2022, 23:10:14 »
zamówiłem na próbę MUJERES i Arabica 9 Mix

Powtarzam dobra kawa za 50 zł/kg jak najbardziej jest możliwa, ale trzeba ją samemu wypalić. Albo  trochę dorzucić i kupić w dobrej, czyli niezbyt modnej,  palarni. Wypalarka do kawy  kosztuje tyle co młynek, a niektórzy mają nie wiadomo po co dwa młynki.

Offline ddddd

  • Wiadomości: 2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #212 dnia: 15 Czerwiec 2022, 13:29:25 »
Z mojej strony mogę polecić kawę Cannizzaro, dokładniej Aroma Intenso, zamawiam na Allegro albo ze strony caffegusto.
Co prawda w 50zl się nie zmieścimy, ale kawa pierwsza klasa 👌🏻



Doceniam trud rejestracji aby ten wpis popełnić?
Tutaj Towarzystwo ma raczej wyrobiony gust.
Wmorderator.

 ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2022, 14:25:25 wysłana przez Fux »

Offline ddddd

  • Wiadomości: 2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #213 dnia: 15 Czerwiec 2022, 14:48:48 »
Hehłem, przyszedłem tutaj nie ze względu na kawę, a sprzęt. Btw zaczynam dopiero z kawą, a gust jak dupa, każdy ma swój. Pozdrawiam serdecznie moderatora

Doceniam trud rejestracji aby ten wpis popełnić?
Tutaj Towarzystwo ma raczej wyrobiony gust.
Wmorderator.

 ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2022, 16:39:51 wysłana przez Fux »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #214 dnia: 15 Czerwiec 2022, 15:31:46 »
niektórzy mają nie wiadomo po co dwa młynki.
Ci co je mają wiedzą po co.

Obstawiam, że przerwali palenie przed zakończeniem pierwszego cracka, wiec wyszła nierozwinięta i kwaśna.
Nie zamierzam bronić tanich produktów. Jednak bezpodstawne/ na podstawie zasłyszanej opinii, oczernianie kogoś uważam za żenujące.

Powtarzam dobra kawa za 50 zł/kg jak najbardziej jest możliwa, ale trzeba ją samemu wypalić
No tak, tylko trzeba jeszcze zdobyć doświadczenie, poświęcić czas, wykonać próby, zapłacić za transport itd. Można też w garażu zrobić meble, złożyć własny silnik itd.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2022, 15:52:44 wysłana przez krystians »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #215 dnia: 15 Czerwiec 2022, 16:14:19 »

„ROSS JB  14 Czerwiec  2022, 23:10:14   … niektórzy mają nie wiadomo po co dwa młynki”.

„Ci co je mają wiedzą po co”.


Mają po dwa trzy młynki, ale narzekają na kawę, że niedobra, kwaśna itd.  Złej kawy żaden młynek nie podciągnie, a nawet trzy młynki na raz.

„ROSS JB w 14 Czerwiec  2022, 23:05:00” Obstawiam, że przerwali palenie przed zakończeniem pierwszego cracka, wiec wyszła nierozwinięta i kwaśna”.

„Nie zamierzam bronić tanich produktów. Jednak bezpodstawne/ na podstawie zasłyszanej opinii, oczernianie kogoś uważam za żenujące”.

Jakieś muszą być tego przyczyny, wyraziłem swoją opinię. Opisane objawy wskazują na nierozwinięte ziarno podczas palenia.  Może  spróbujesz tej kawy i napiszesz co  tym o tym sądzisz.
 
„ ROSS JB w 14 Czerwiec  2022, 23:10:14   …  dobra kawa za 50 zł/kg jak najbardziej jest możliwa, ale trzeba ją samemu wypalić”.

„No tak, tylko trzeba jeszcze zdobyć doświadczenie, poświęcić czas, wykonać próby, zapłacić za transport itd. Można też w garażu zrobić meble, złożyć własny silnik itd.”.

Zapewniam cię, że  mając odpowiednie urządzenie (to po prostu gotowe AGD, do kupienia) wypalanie  kawy do użytku własnego nie jest bardziej skomplikowane niż upieczenia ciasta w piekarniku. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #216 dnia: 15 Czerwiec 2022, 16:25:29 »
@ROSS JB zgoda, palenie kawy w domu jest rozwiązaniem kwestii ceny dla tych, którym zależy na cenie i jednocześnie mają na to czas oraz chęci. Natomiast Twoje dyskusje przyjmują totalnie nieczytelny charakter. Na forum jest świetny mechanizm do cytowania innych wypowiedzi. Np.:


wypalanie  kawy do użytku własnego nie jest bardziej skomplikowane niż upieczenia ciasta w piekarniku. 


Wystarczy użyć nawiasów:
[quote]wypalanie  kawy do użytku własnego nie jest bardziej skomplikowane niż upieczenia ciasta w piekarniku.[/quote]

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5232
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #217 dnia: 15 Czerwiec 2022, 17:02:00 »
Natomiast Twoje dyskusje przyjmują totalnie nieczytelny charakter. Na forum jest świetny mechanizm do cytowania innych wypowiedzi. Np.:
Widocznie wypalanie ziaren kawy dla @ROSS JB jest łatwiejsze niż operacja cytowania :D
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #218 dnia: 15 Czerwiec 2022, 17:04:53 »
palenie kawy w domu jest rozwiązaniem kwestii ceny dla tych, którym zależy na cenie i jednocześnie mają na to czas oraz chęci.

To nie kwestia ceny tylko jakości kawy i ogólnej wygody.  Sprzęt bez dobrej kawy w zasadzie jest bezużyteczny.  Kupując surowe ziarno z tych wyraźnie lepszych kaw (ale nie są to mikroloty)  płacę realnie  70 zł/kg zielonego ziarna.  Uwzględniam, że kawa po wypaleniu traci na wadze, choć zyskuje na objętości.  :-D Ponieważ zwykle  palę  na FullCity  (pijam espresso, czasem Americano) to wydajność mam  ok. 83 proc. Reszta,  już później,  idzie  na rozkurz, zalegającą  kawę  w młynku, dozowniku   itd. Ogólnie tracę 20 proc. z każdego kilograma dlatego, jak napisałem,  realnie kosztuje mnie 70-75 zł/kg. Za 70 zł to mogę kupić kilogram czegoś w markecie ...  no właśnie,  czegoś. A tak mam to co chcę,  wypalone w sposób jaki chcę i zawsze świeżą. Wypalenie 0,5  kg  kawy w Gene Cafe zajmuje mi dwa razy po 16 minut plus czas na sprzątniecie rozłożonego sprzętu. Chłodzenie na metalowym sitku i stalowej tacy wyjętej z zamrażalnika. To nie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne niż przygotowanie posiłku.     
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2022, 17:10:44 wysłana przez ROSS JB »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #219 dnia: 15 Czerwiec 2022, 17:08:25 »
 
Widocznie wypalanie ziaren kawy dla @ROSS JB jest łatwiejsze niż operacja cytowania

Nie mogłeś się powstrzymać.  :nienie:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #220 dnia: 22 Czerwiec 2022, 23:27:55 »
Wczoraj kupiłem sobie w Biedronce parę kaw, o których piszecie. Jedna z serca Karkonoszy, poniżej chyba 80 zł/kg, druga ze Wschodu, znacznie tańsza. Obie podobne do siebie. Z dwojga wybrałbym kawę Eli, paloną 1 kwietnia i wycofaną ze sklepu -- nie wiem co jej nie pasowało, ale parę paczek leży w kartonie.

Przy okazji, zafrapowała mnie poezja marketingowa, znaleziona na torebkach. Myślę, że już naprawdę wyprzedzamy Włochów... Od dłuższego czasu śmieszyły mnie ich teksty o wiekowych tradycjach, o staranności, wyjątkowości itp. To, co przeczytałem na wspomnianych torebkach z Biedronki jest daleko bardziej odlotowe ;).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #221 dnia: 22 Czerwiec 2022, 23:49:36 »
Reklama dźwignią handlu. Papier wszystko przyjmie. Choć mam w głowie wizję cyfrowych opakowań, za których reprezentację odpowiada AI, naśmiewające się z wypierdzianych słodko treści.
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2022, 00:01:24 wysłana przez krystians »

Offline pompka

  • Wiadomości: 2
    • promocje telewizory
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #222 dnia: 29 Czerwiec 2022, 23:07:01 »
ja dopiero przymierzam się do zakupu ekspresu, ale będę chciał popróbować różnych kaw, czy można gdzieś zamówić coś w formie "próbek" bo kawa kawie nierówna podobno

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #223 dnia: 30 Czerwiec 2022, 08:31:53 »
To prawda, ale aby zrobić dobry użytek np. ze 100g ziaren trzeba być już bardzo dobrym baristą. Warto najlepiej wypracować sobie umiejętności, własny warsztat, kulturę pracy z kawą, a dopiero potem zająć się kawowymi podróżami. Zacznij więc raczej od zakupu 500g jakiejś dobrej, świeżej kawy. Odpowiednie będą ziarna z Brazylii lub mieszanki Brazylii i robusty.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #224 dnia: 30 Czerwiec 2022, 08:53:28 »
ja dopiero przymierzam się do zakupu ekspresu, ale będę chciał popróbować różnych kaw, czy można gdzieś zamówić coś w formie "próbek" bo kawa kawie nierówna podobno
To tak nie działa.
Owszem, można gdzieniegdzie kupić coś w stylu próbek, czy zestawów różnych kaw, ale to nie jest dobry pomysł dla osoby "początkującej".
Małe próbki to za mało żeby z taką kawą poeksperymentować, a jedna zaparzona filiżanka niewiele Ci powie o samej kawie. Kawa może być świetna sama w sobie, ale Ty ją nieodpowiednio zaparzysz i wyciagniesz błędne wnioski.
Są różne metody przyrządzenia kawy, różnie można tą kawę zmielić, a potem jest cała masa innych zmiennych, jak świeżość, stopień palenia, itd., itd., aż do kondycji psycho-fizycznej palacza tej kawy danego dnia - patrz zdjęcie ::) :D:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=408.msg253897#msg253897

Dlatego najlepiej, jakbyś napisał jak chcesz tą kawę zaparzć i wtedy ktoś będzie mógł Ci coś podpowiedzieć.
Może chciałbyś napisać kilka słów o sobie w stosownym dziale: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3.3540 , opisać jakie kawy piłeś do tej pory, jaki to ekspres mniej więcej chcesz kupić i jakie pić te kawy, i będzie łatwiej. Generalnie to trzeba po prostu od czegoś zacząć (może być jakaś "klasyczna brazylia", jak radzi Antonio) i dalej eksperymentować, a kaw jest wiele, więc frajdy na lata ;).

Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi