Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671353 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1125 dnia: 20 Luty 2017, 11:32:17 »
@donkiszot, rzeczywiście, pomimo tego że otwory w plastikowych V01/V02 są różne, to woda na pustych dripperach leci tak samo. Zatem wychodzi na to że wysokość polewania różniąca się o 2-4cm ma całkiem spory wpływ na czas zaparzania czyli na ekstrakcję.
Spróbuję jeszcze zaparzyć dwa takie same przemiały na raz, ciekaw jestem jaka będzie różnica w czasie i w filiżance przy takim bezpośrednim porównaniu.

@dziewiecset - czasem używam Kality, ale właśnie brakuje mi tej łagodności i kwasowości co na V60. Poza tym, w Kalicie wkurza mnie to że 80% wody przeleci przez dajmy na to 2 minuty, a potem reszta skapuje przez kolejne 2 minuty. Więc zazwyczaj po 3 minucie zestawiam żeby mniej goryczy skapało. Ale wtedy musze dolać trochę wody żeby skompensować tę która została jeszcze w dripie.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1126 dnia: 20 Luty 2017, 11:54:44 »
Ja daje driperowi z "liścia" i go potrząsam w ten sposób jakby woda się cała wtedy gromadzi na środku i szybciej przepływa przez ziarenka do kubka ;-)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1127 dnia: 20 Luty 2017, 13:12:46 »
Czy mieszacie kawę w trakcie bloom? Co wg Was to daje? Ja zauważyłem że nie da się tego wprost przełożyć na zwiększenie ekstrakcji, bo to nie do końca taki efekt. A jak jest u Was, co daje wam mieszanie kawy w stożku?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1128 dnia: 20 Luty 2017, 13:36:10 »
Mieszanie wpływa na równomierność zaparzania. I owszem, na efektywność procesu zaparzania też.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1129 dnia: 20 Luty 2017, 13:48:10 »
Ja mieszam ale tylko ziarnia z niskim poziomem goryczy. Zazwyczaj napar jest słodszy po takim zabiegu, bardziej zbalansowany.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1130 dnia: 20 Luty 2017, 13:50:42 »
To zależy też jaką recepturę zaparzania stosujesz. Przy dłuższych recepturach wg mnie nie potrzeba mieszać jeśli się polewa tak, że kawa równomiernie przepływa przez ciastko. Przy zdecydownie krótszych niż trzy minuty i dużej ilości kawy, mieszanie pomaga wyrównać ekstrakcję, pomaga też trochę więcej wody w preinfuzji niż 2x masa kawy. 

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1131 dnia: 20 Luty 2017, 17:46:58 »
pomaga też trochę więcej wody w preinfuzji niż 2x masa kawy. 
po co? co to daje? nie jest to na granicy iluzji ;) ?

ja mieszam właśnie w trakcie pre-infuzji i czuję mniej wodnisty smak, mniej goryczy również, chodź cały czas mam problem z nazywaniem tego wszystkiego, odczucia rzecz bardzo subiektywna... Jak robi się taki profesjonalne testy smakowe, to jak szuka się odniesienia?

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1132 dnia: 20 Luty 2017, 18:00:31 »
Też mieszam preinfuzję od niedawna, efekty wydają się dobre, więc się tego trzymam.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1133 dnia: 20 Luty 2017, 18:23:42 »
Jak robi się taki profesjonalne testy smakowe, to jak szuka się odniesienia?
Jedz urozmaicone jedzenie (nie tylko polskie ziemniaki, kapustę i mięso), sporo azjatyckiej kuchni pomaga. Mnóstwo egzotycznych owoców i to nie tylko na spróbowanie, ale na to by wyobrazić sobie taki smak. Albo sprawdź profil smakowy/aromatyczny danej kawy i kup te same składniki wysokiej jakości. Np Pacamara z Gwatemali z farmy La Bella ma w opisie: Karmel, star anise (google podaje, że to Badian właściwy, anyż gwiazdkowy) i truskawki. Kup te trzy składniki i wąchaj, smakuj, próbuj. Z czasem zaczniesz wyczuwać aromaty i poprawnie opisywać smaki na ślepych cuppingach. Jeśli masz z tym problem, bo mimo wielokrotnych prób nic nie wychodzi, zawsze jest SCAA Wheel. Czasem nie mogę się zdecydować jaki to smak czy aromat, ale po zamknięciu oczu w głowie formuje mi się jakiś kolor i często zgadza się on z tym co mieliśmy na myśli.
Ślepe cuppingi BARDZO pomagają i zmuszają do uruchomiania wyobraźni, a z czasem po samym aromacie będziesz mógł nawet ze sporą dokładnością stwierdzić skąd jest dana kawa :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1134 dnia: 20 Luty 2017, 19:11:27 »
zrobiłem właśnie eksperyment, Caturra z Kolumbii wypalana przez Auduna, zmielona mniej więcej jak kostki cukru, ok. 16gr/250ml, Kalita-Szare filtry, pre-infuzja 30s(mieszając), potem lekkie dozy do ok. 2min po 30ml, w końcowej minucie mieszanie przy 3 minucie z "liścia" w naczynie by spadło co tam w nim jest... Efekt podniosło słodycz i dało bardzo lekką kwasowość, słodycz jabłka/orzechów włoskich, kwasowość, a w zasadzie gorycz jak po zjedzeniu orzechów. Jest różnica jak się miesza, nie mogłem tej kawy okiełznać od wczoraj, teraz mi właśnie podeszła asz się japa śmieje, je je je!

Co do owoców, uwielbiam i moja dieta nie składa się z mięsa i kapusty, ale dziękuję za radę, zrobię tak, ja chyba po prostu nie mam odwagi w sobie by wysnuwać smaki, trza się odblokować ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1135 dnia: 20 Luty 2017, 20:34:05 »
Z tymi smakami większość ludzi idzie za daleko, bo "rozchodzi się" o aromaty, rejestrowane przez nasz zmysł węchu. To węch ćwiczymy i sprawdzamy, by rozróżniać kawy.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1136 dnia: 21 Luty 2017, 22:18:40 »
Czy mieszacie kawę w trakcie bloom? Co wg Was to daje? Ja zauważyłem że nie da się tego wprost przełożyć na zwiększenie ekstrakcji, bo to nie do końca taki efekt. A jak jest u Was, co daje wam mieszanie kawy w stożku?
Kiedyś byłem przeciwnikiem mieszania, uznając to za kolejną fanaberię Amerykanów która nic nie zmienia. Zacząłem mieszać po obejrzeniu jednego z filmów bodajże Matta Pergera który robił porównanie wyjaśniając, dlaczego należy bloom bardzo dobrze i intensywnie wymieszać. Wg niego nalanie porcji na bloom + dobre wymieszanie powinno zamknąć się w 10s.
Jeśli chodzi o efekty: smakowo nie porównywałem, natomiast zamieszanie ewidentne poprawia preinfuzję sprawiając, że jest ona równiejsza - tzn. większy % ziaren kawy ma kontakt z wodą. Widać to po ilości uciekających pęcherzyków powietrza które się pojawiają podczas wlewania 1szej po bloomie porcji wody.
Mniej pęcherzyków = równiejsze zaparzanie, mniejsze kanałowanie/wolniejszy przepływ.
Jednak z tym intensywnym mieszaniem warto uważać - raz tak mocno mieszałem, chcąc dotrzeć do najniżej położonych drobinek, że przebiłem filtr :lol2:

pomaga też trochę więcej wody w preinfuzji niż 2x masa kawy.
Jeśli mieszamy bloom myślę, że można by wlewać większą ilość wody niż 2x masy, bowiem przez mieszanie część wody "ucieka", nie docierając do wszystkich cząsteczek kawy (często tworzy mi się niemieszalne błotko jeszcze przed upływem 10s)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1137 dnia: 22 Luty 2017, 07:48:39 »
Brzmi to bardzo rozsądnie. Tak czy owak warto próbować różnych metod.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1138 dnia: 23 Marzec 2017, 08:24:24 »
Czy zaparzając kubek kawy ok. 250 ml przy użyciu V60-01 będzie jakaś różnica w smaku niż gdybym zaparzał w V60-02 ? Nie chodzi mi o jakieś teoretyczne dywagacje, tylko czy ktoś z Was ma oba rozmiary i odczuwa różnicę ?  ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1139 dnia: 23 Marzec 2017, 08:54:22 »
Nie odczujesz różnicy

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi