Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671013 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #990 dnia: 05 Lipiec 2016, 21:53:32 »
Rozumiem, że wszystkie powyższe wskazówki, opisy i zamieszczone filmy -- zarówno te z pierwszej strony jaki i ten z postu #438 -- zwiodły?

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #991 dnia: 05 Lipiec 2016, 23:25:28 »
Mi najbardziej chodziło o technikę polewania, znam dozę, czas wiem jaka grubość itp. Nie rozumiałem tego jak to polewać. Na forum sporo rozbieżności. Ciekawiły mnie te ścianki, aby tam nie polewać - takie głosy były w postach. Obejrzałem dwa filmy: oraz gdzie tam polewają okrężnie raczej trzymając się bliżej centralnej części (max powiedzmy około 2 cm od ścianek filtra). 

edit: poprawiłem linki
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2016, 10:12:31 wysłana przez DrUsagi »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #992 dnia: 06 Lipiec 2016, 03:21:18 »
To nie są rozbieżności, to są możliwości. ;)

Nie wiem czego Ci brakowało w filmach z pierwszych stron? postawiłeś pytanie wrzucając wrzucony tu już dawno link. Jest tego wszystkiego do przejrzenia, nie ma jednej drogi, wszystkie prowadzą do celu jeśli wie się jak nimi iść. Jeśli nadal Ci mało, na livestream są filmy z WBrC.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #993 dnia: 06 Lipiec 2016, 09:57:45 »
Nie zauważyłem tego linku wcześniej, muszę jeszcze dokładniej przejrzeć wszystkie strony tego wątku w wolnej chwili. Dzięki, miłego dnia! :)

Offline tomek555

  • Wiadomości: 9
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #994 dnia: 28 Lipiec 2016, 14:23:30 »
Witam,

Zaczynam dopeiro przygode z Dripem.  Dripa juz parzyłem ale przy drugiej kawie zaczęły sie problemy. Byłem ostatnio w Etno Cafe i poprosiłem pana o zmielenie kawy na Dripa. W domu po próbie zrobienia Dripa okazuje się że woda leci strasznie wolno przez kawę. Praktycznie stoi... Czy ja coś źle robię?

Offline Cartmann

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Hario v60-02; clever dripper
  • Młynek: Ręczny tiamo, severin z trójką
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #995 dnia: 28 Lipiec 2016, 15:05:31 »
Witam,

Zaczynam dopeiro przygode z Dripem.  Dripa juz parzyłem ale przy drugiej kawie zaczęły sie problemy. Byłem ostatnio w Etno Cafe i poprosiłem pana o zmielenie kawy na Dripa. W domu po próbie zrobienia Dripa okazuje się że woda leci strasznie wolno przez kawę. Praktycznie stoi... Czy ja coś źle robię?

Czym mielisz, co mielisz i jakie filtry?

Offline tomek555

  • Wiadomości: 9
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #996 dnia: 28 Lipiec 2016, 15:35:30 »
Kupiłem  HARIO V60-02  Pour Over Kit - drip + serwer + filtry.  Młynka jeszcze nie mam.  Poprzednia kawa przelatywała dobrze. Zastanawiam sie czy pan w kawiarni źle mi tej kawy nie zmielił...


Witam,

Zaczynam dopeiro przygode z Dripem.  Dripa juz parzyłem ale przy drugiej kawie zaczęły sie problemy. Byłem ostatnio w Etno Cafe i poprosiłem pana o zmielenie kawy na Dripa. W domu po próbie zrobienia Dripa okazuje się że woda leci strasznie wolno przez kawę. Praktycznie stoi... Czy ja coś źle robię?

Czym mielisz, co mielisz i jakie filtry?


Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #997 dnia: 28 Lipiec 2016, 16:01:43 »
Czy ja coś źle robię?
Młynka jeszcze nie mam.

I to główny błąd, każda kawa jest inna, w domu masz inną wodę niż w kawiarni i masę innych zmiennych. Brak młynka nie pozwala Ci korygować na bieżąco najważniejszego parametru.
Dla tego zawsze powtarzamy, że najpierw młynek :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #998 dnia: 28 Lipiec 2016, 16:03:01 »
Jeśli z wcześniejszą kawą nie było kłopotów, to jest problem z przemiałem. A filtry w tym zestawie prawdopodobnie są nienajlepsze.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #999 dnia: 28 Lipiec 2016, 18:59:02 »
jeśli jesteś z wrocławia(wnioskuję po tym, że byłeś w etno) to może uda się któregoś razu spotkać, wziąłbym młynek i zobaczyłbyś ile daje zmiana grubości przemiału. młynka jakiegoś super nie mam, ale różnica w nastawach jest, a o to chodzi :)

Offline tomek555

  • Wiadomości: 9
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1000 dnia: 29 Lipiec 2016, 08:17:00 »
Witam,

Myślałem że filtry od Hario są dobrej jakości..... nie poddaje się w każdym razie. Będę walczył o dobrą kawę.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1001 dnia: 29 Lipiec 2016, 09:01:49 »
Filtry Hario są różne, w zależności od modelu. Pisaliśmy o tym tutaj

Offline mozbae

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Gaggia Cubika, Hario V60-01
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1002 dnia: 16 Sierpień 2016, 15:50:51 »
Cześć,
dripy parzę od niedawna i im dłużej to robię tym więcej o tym czytam, przeczytałam już cały wątek i nadal zastanawia mnie jedna rzecz. Używam v60-01, kawy kolumbia sierra nevada z coffeelab wypalonej 2 tygodnie temu, konewki hario buono i młynka encore. Doza standardowa 6g/100 ml, temperatura 92 stopnie, mielę na 12 kliku, a czas to prawie 2:30, jednak w kawie ciagle czuć nieprzyjemną gorycz. Owoce, nuty orzechowe są także wyczuwalne, ale gorycz je przysłania niestety. Boje się, ze jak wydłużę czas i drobniej zmielę jeszcze bardziej ją wydobędę, chociaż może się mylę. Kombinować z temperaturą czy raczej z czasem i mieleniem?

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1003 dnia: 16 Sierpień 2016, 16:30:39 »
Kombinować z temperaturą czy raczej z czasem i mieleniem?

Może pokombinuj z inną kawą ?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1004 dnia: 16 Sierpień 2016, 16:39:03 »
Kombinować z temperaturą czy raczej z czasem i mieleniem?

W pierwszej kolejnosci pokombinuj z mieleniem. Nie orientuje sie w skali Enore, ale z Twojego opisu wynika ze prawdopodobnie nastapila nad-ekstrakcja. Sprobuj zmielic grubiej zeby zmniejszyc ekstrakcje. Potem dopiero kombinuj z temperatura, gdyz mielenie ma duzy wiekszy wplyw na ekstrakcje niz temperatura.
Zeby przy grubszym mieleniu zachowac czas 2:30 (lub wydluzyc), polewaj wiecej razy mniejszymi partiami, np. po 50 ml.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi