Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671252 razy)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #870 dnia: 11 Kwiecień 2016, 17:22:41 »
Jeszcze mi powiedzcie tylko skąd na pierwszy rzut oka wiedzieliście, że ta kawa nie będzie zbyt ciekawa. O ile jej nie piliście wcześniej to z samego opisu to nie wynika. Póki co dowiedziałem się tylko, że Nero to znaczy czarna i w sumie tyle z tego było ;-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #871 dnia: 11 Kwiecień 2016, 17:28:49 »
Ciemno palona kawa z dużą ilością robusty, to nie może być inaczej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #872 dnia: 11 Kwiecień 2016, 21:25:49 »
Błąd, przez który w zasadzie nie idzie przełknąć niemal żadnego kawowego wypieku.
To wynika z tego, że nie lubię kawy z mlekiem, kremami itd.. Dlatego gdybym z jakichkolwiek powodów miał taką miksturę pić, to nie brałbym do tego celu nic co na prawdę mi smakuje.  Ciasta lubię lekkie i kwaskowe więc, Twój ból niemożności zamówienia smacznego wypieku na bazie kawy jest mi obcy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #873 dnia: 12 Kwiecień 2016, 05:09:50 »
Daleki jestem od bólu z tego powodu. Chciałem tylko podkreślić, że nie będzie dobrej sałatki gdy pomidory puste i wodniste. Zbyt często robi się sałatkę aby zamaskować i wypchnąć składniki, zbyt rzadko aby stworzyć kompozycję.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #874 dnia: 12 Kwiecień 2016, 11:56:15 »
NTo jest oczywiste, tak samo jak z kawą, tak i z innymi rzeczami, końcowy produkt jest uzależniony przede wszystkim od jakości użytych surowców jak i zasadności  zastosowanych elementów kompozycji.
Mając żonę po ASP powiem że z kompozycją jak z pogodą, zawsze jakaś jest ;)

Dlatego ciemno palonej kawy z robustą raczej nie polecam do dripów, choć Wietnamczycy taką często piją ze słodzonym mleczkiem, to nie wynika do końca z ich świadomego wyboru, ale bardziej możliwości, a z czasem też nawyku.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2016, 12:04:14 wysłana przez krystians »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #875 dnia: 12 Kwiecień 2016, 12:05:42 »
Jest tyle jaśniejszych i smacznych ziarenek do dripa. Po co się męczyć z ciemno palonym mieszankami? Dobrego smaku to niema, wypić raczej się nie da. W filiżance jest tylko niemiła gorycz, o smrodku robusty już nie wspomnę.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #876 dnia: 12 Kwiecień 2016, 12:33:24 »


polewanie ciągiem może prowadzić do niedoparzenia?

Ciągłe polewanie pobudza przemiał i w ten sposób ułatwia zaparzenie wszystkich cząstek.

To w takim razie na logikę - co ma na celu polewania na raty, po 50g lub jak wyżej opisane 10 sekund polewania - 10 sekund przerwy?
To nie lepiej bloom i do konca spokojnie jeden ciągły strumień tak by całość zamknąć w 2-3 min.?


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #877 dnia: 12 Kwiecień 2016, 12:34:37 »
każdy proces zaparzania da trochę inny charakter naparu, podkreśli inne aromaty.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #878 dnia: 12 Kwiecień 2016, 13:12:10 »


polewanie ciągiem może prowadzić do niedoparzenia?



Ciągłe polewanie pobudza przemiał i w ten sposób ułatwia zaparzenie wszystkich cząstek.

To w takim razie na logikę - co ma na celu polewania na raty, po 50g lub jak wyżej opisane 10 sekund polewania - 10 sekund przerwy?
To nie lepiej bloom i do konca spokojnie jeden ciągły strumień tak by całość zamknąć w 2-3 min.?
@Krystians częściowo już Ci odpowiedział. Inny proces parzenia, pozwoli na pokazanie innych smaków. Poza tym polewanie określonymi ułatwi powtarzalność smaku, choć ta bardziej potrzebna jest w kawiarni niż w domu. Pozwoli też sprawdzić czy przemiał jest odpowiednio zmielony i ekstrakcja przebiega w odpowiednim tempie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #879 dnia: 12 Kwiecień 2016, 18:39:12 »
Mając żonę po ASP powiem że z kompozycją jak z pogodą, zawsze jakaś jest
Ciekawe czy pafcio0 się zgodzi :)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #880 dnia: 14 Kwiecień 2016, 21:05:25 »
Nie wiem czy jest to kwestia kawy czy dripa więc zapytam tutaj. Pijac Kostaryke Zamorana czarną z zauważyłem, ze dopiero po wypiciu mniej wiecej polowy kubka pojawia sie taki dodatkowy słodkawy posmak. Nie wiem czy jest to kwestia tego, że moje kubki smakowe go wyczuwają dopiero po kilku łykach tej kawy czy w trakcie ekstrakcji pojawia się on tylko na początku, a potem zanika - przez co na górze naparu go niema, jest tylko w pierwszej części kubka w tej części kawy gdzie ekstrakcja była na początku. Wiem, że kawa generalnie się powinna wymieszać w trakcie, ale wiadomo - jeżeli jej za dużo nie ruszamy to może się "warstwowo" wlać. Sam posmak jest cudowny sam w sobie i super byłoby go uzyskać od samego początku. Czy jest to kwestia tego w jaki sposób zaparzam wspomnianego dripa, ta kawa tak ma czy może jeszcze jakiś inny czynnik na to wpływa? To co mam teraz zaparzone było w proporcjach 300g wody, 19g kawy, 30s bloom, start zaparzania 94st, polewane dynamicznymi ruchami, koniec dolewania na 2:30, zamkniete na 3:30. A i warto dodać jeszcze, że to już końcówka paczuszki i nie jest pierwszej świerzości - wypalana 3 marca.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #881 dnia: 14 Kwiecień 2016, 21:10:25 »
A próbowałeś może poczekać chwilę z pełnym kubkiem? Wiem, że ciężko się powstrzymać :D
Ja zawsze mieszam napar, a i tak po drodze zmienia smak. Ja doszukiwałbym się raczej zmiany smaku związanej ze spadkiem temperatury. U mnie w biurze wszyscy twierdzą, że nasze przelewy z ekspresu są zdecydowanie lepsze, jak już nieco przestygną.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #882 dnia: 14 Kwiecień 2016, 21:22:35 »
Dokładnie tak.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #883 dnia: 14 Kwiecień 2016, 21:24:07 »
Stonish jest kilka kwestii, które mają wpływ na to:
- nasze kubki smakowe w różnych temperaturach są bardziej wrażliwe na inne smaki. W cieplejszych czujemy więcej słodyczy, w chłodniejszych więcej kwasków. 
- kawa zmienia smak stygnąc
- dobrze jest wymieszać zaparzoną kawę żeby połączyć aromaty z różnych etapów ekstrakcji, ale też żeby napar trochę natlenić i otworzyć aromaty.

Ja z tego powodu gdy tylko mogę kapię kawę do dzbanka i małymi porcjami przelewam do filiżanki. Mam wtedy optymalną temperaturę do picia i smakowania, a kawa jest najbardziej zbalansowana :)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #884 dnia: 14 Kwiecień 2016, 21:46:31 »
Czyli jednak! Ale bajerancko, bum cyk cyk... Tyle zmiennych, jedna kawa, milion smaków :-D

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi