Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670944 razy)

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #630 dnia: 19 Grudzień 2015, 15:38:47 »
rozkręcić to nie problem, ale wrócić do espresso, o to już chwilę zajmuje. Gwintu regularnie nie czyszczę w sumie prawda. Dobra, na razie do alternatyw ręcznie będę kręcił.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #631 dnia: 19 Grudzień 2015, 15:46:25 »
Kup Vario, w nim nie ma problemu z powrotem do poprzednich ustawień  :diabelek:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #632 dnia: 19 Grudzień 2015, 21:57:27 »
zanabyłem sitko, i przyszedł czas na testy. kawa - palona w kawiarni sawara, kostarykańska tarrazu. młynek - odkręcone o jakieś(na oko) 255 stopni od najgrubszego przemiału. ilość - reszta, bo jakieś 12-13 g(ciężko było na mojej wadze to precyzyjnie zmierzyć). pomieliłem, i tak:

ilość pyłu w porównaniu do v60-01:


pył na wadze wyglądał tak:


a przemiał po odsianiu tak:


waga jak wskazywała 0 przed wsypaniem pyłu, tak na 0 zostało. do dripa po zmoczeniu filtra itd, czystego przemiału wyszło 12 g - czyli na 200 ml wody. efekt, w porównaniu do kawy przed odsiewaniem, jest. może mały, ale jest. kawa ponoć jest kiepska, ciemno palona i niezbyt nadaje się do dripa, no ale chciałem i tak wypić. gorycz jak była tak została, ale nie ma kwaśnego posmaku - kawa mocna w smaku, ale smak pojawia się dopiero po przełknięciu i utrzymuje się dość długo. wcześniej to była po prostu kwaśna gorycz, teraz przypomina to smak kwaśnego orzecha włoskiego. testy na jakiejś lepszej kawie może jutro, dzisiaj już trochę późna godzina i kręcić mi się nie chce :)

i prośba jest ode mnie - czy moglibyście(o ile się da i widać) coś powiedzieć na temat działania młynka? czy dużo czy mało pyłu, jakoś może po przemiale coś widać? byłbym wdzięczny, ale jakieś konkrety będą, jak kupię jakąś kiepską kawę tylko do mielenia i wtedy pobawię się w mielenie, odsiewanie, porobię foty i napiszę coś na temat młynka...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #633 dnia: 19 Grudzień 2015, 22:15:16 »
Pyłu mało, ale przemiału praktycznie nie widać. Więcej światła, no i papier w kratkę (najlepiej milimetrowy) albo cokolwiek dla odniesienia by się przydało.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #634 dnia: 19 Grudzień 2015, 22:26:49 »
dobra, to jak będę już mielił na pokaz to wysypię na jakiś papier.

a w sumie zapomniałem jeszcze dodać, że tym razem kawy nie zalewałem wodą z kranu gotowaną w czajniku(z warstwą kamienia na dnie) jak wcześniej, a mineralną staropolanką 2000 niegazowaną, gotowaną w czystym garnku i przelaną do dzbanka bond. ciekawe ile to zmieniło...
« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2015, 22:40:36 wysłana przez siewcu »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #635 dnia: 20 Grudzień 2015, 09:33:16 »
Zrób lepsze zdjęcia, bo słabo widać.
Z wodą to wtopiłeś. W tak wysoko nasyconej wodzie nigdy nie uzyskasz ekstrakcji na wymaganym poziomie. Przypomnij sobie ze szkoły trochę informacji o roztworach, to będziesz wiedział do czego piję ;). Najlepsza kupna woda pod przelewy to Żywiecki kryształ o mineralizacji ~154 mg/l.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #636 dnia: 20 Grudzień 2015, 13:06:08 »
takiej wody to nie kojarzę z żadnego sklepu, a ze szkoły sobie kompletnie nic nie przypomnę :) i tak będę lał kranówę póki co...

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #637 dnia: 20 Grudzień 2015, 13:21:25 »
Mieszkańcom Dolnego śląska, i ogólnie centralnej Polski raczej nie radzę lać takiej wody do gotowania jakichkolwiek napojów. Z kamienia (bardzo twarda woda) który bardzo szybko się zbierze można niezłą fortecę zbudować. Ja problemu nie mam, z racji tego, że woda według danych lokalnych wodociągów ma niski stopień mineralizacji. Na grzałce w czajniku elektrycznym i pralce automatycznej nie ma śladu po osadzie.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #638 dnia: 20 Grudzień 2015, 13:45:32 »
Zazdroszczę. U mnie w Krakowie bez dzbanka brita po tygodniu muszę odkamieniać czajnik. Jeśli chodzi o parzenie kawy, to na razie jestem skazany na wody źródlane w 5l baniakach. Gorzej jest z praniem w takiej wodzie. Nawet nie chcę patrzeć jak wygląda moja pralka od środka.  :doh:
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #639 dnia: 20 Grudzień 2015, 15:42:19 »
a ze szkoły sobie kompletnie nic nie przypomnę
W skrócie chodzi o to, że gdy woda ma już dużo w sobie to niewiele już przyjmie. Nic też nie dobrze. ~120ppm. Ale ważne też co na te ppm się składa.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #640 dnia: 20 Grudzień 2015, 15:50:02 »
to poszukam tej żywieckiej jak będę w sklepie, ale nie wiem czy znajdę gdzieś...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #641 dnia: 20 Grudzień 2015, 15:57:30 »
Żywiec jest przecież wszędzie...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #642 dnia: 20 Grudzień 2015, 16:23:25 »
żywiec zdrój tak, ale mowa była o wodzie żywiecki kryształ, a takiej nie kojarzę...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #643 dnia: 20 Grudzień 2015, 16:25:24 »
To może primavera? A po filtrze to już w ogóle.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #644 dnia: 20 Grudzień 2015, 16:39:49 »
Żywiec zdrój też jest całkiem niezły pod przelewy (mineralizacja 230 mg/l) ale jest pozycjonowany na rynku jako ta "lepsza, droższa" woda (1,60 zł / l) i jest znacznie droższy niż Żywiecki kryształ (30 gr / l).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi