Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671195 razy)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #540 dnia: 19 Maj 2015, 20:40:55 »
Ma to ktoś w sprzedaży w Polsce?
Z tego co mi wiadomo to nie, ale ma np. Has Bean w UK.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #541 dnia: 16 Czerwiec 2015, 21:47:22 »
Chciałem ostatnio w Tekturze wypróbować Chemexa, ale akurat skończyły się im filtry i w zamian zaproponowano mi 2 filtry V60. Nie skorzystałem, ale przetestowałem dziś u siebie na V60 i efekt baaaardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
Testowałem Burundi od Gregorio, doza i przemiał jak zwykle, temperatura nieco wyższa. Czas wydłużył się o jakieś 30-40 sekund. Napar bardzo słodki, herbaciany z delikatną nutą jakby truskawek.
Z tą kawą często miałem problemy, była albo zbyt lurowata, albo zbyt gorzka. Na 2 filtrach czas dłuższy, więc szansa na lurę mniejsza, a i nadmiernej goryczki nie uświadczyłem.
Podsumowując, dla małych dripowych żuczków jak ja pewnie może to pomóc, bo wyjadacze i bez filtra zrobią dobrą kawę  ;)
Muszę przetestować filtry z Chemexa, no i chyba coraz bliżej mi do zaparzacza Duka.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #542 dnia: 17 Czerwiec 2015, 20:07:25 »
Jaki polecilibyście solidny dripper na początek? Jakie filtry i czy warto inwestować w serwer? Rozmiarowo interesuje mnie 1-2 filiżanki. Przeglądałem różne modele Hario v60. Tylko co będzie lepsze... plastik, szkło czy ceramika? Serce podpowiada szklany, natomiast umysł ceramiczny. A może jakieś całkiem inne urządzonko?
Obecnie przelewam rzadko ale na UWAGA... oryginalnym plastikowym Tchibo :szampan: Nie wiem czy ktoś oprócz mnie ma takie cudeńko :hihihi:

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #543 dnia: 17 Czerwiec 2015, 20:29:38 »
Jaki polecilibyście solidny dripper na początek?
Jak ma być solidny to plastik lub stal - tylko one przeżyją upadek :) . Filtry v60 hario są sprawdzone. Serwe wcale nie musi być inwestycją. Ja używam zlewki laboratoryjnej, cena mniej niż 20zł, ma praktyczną podziałkę...
Skoro lejek czibo działa to ja bym nie zmieniał ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #544 dnia: 17 Czerwiec 2015, 20:42:57 »
Ano właśnie, czego oczekujesz od zmiany?

Chcesz sprawdzić inne filtry, sprawdź je w tym co masz. Chcesz innych smaków? powiedz jakich. Chcesz nowych doświadczeń w polewaniu, wybierz co Ci w duszy gra.

A co do dzbanków, moim zdaniem ich ceny są bezsensu. Można kupić wiele różnych dzbanków/naczyń poniżej 30zł.

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #545 dnia: 17 Czerwiec 2015, 21:32:14 »
Ogólnie oczekuję poprawy smaku. Używam jakichś marketowych brązowych filtrów (może tu jest problem) w kształcie ściętego stożka. Czy np. te stożkowe Hario (białe czy brązowe) będą lepsze oraz czy będą pasowały do drippera Tchibo? Bo zauważyłem, że taki V60 jest okrągły, ma jeden duży otwór na dole oraz podłużne wypustki na ściankach przez co filtr dotyka drippera jak najmniejszą powierzchnią. Mój dripper ma jeden mały otworek na dole i płaskie ścianki przez co filtr się do nich lepi. Nie wiem czy sprawia to jakąś większą różnicę w jakości naparu, podejrzewam, że nie :mhh:
Co do serwerów to myślę podobnie... ceny są lekko przerażające, natomiast pomysł ze zlewką jest rewelacyjny :)

Offline pomm Mężczyzna

  • Wiadomości: 168
  • Ekspres: Kawiarka, phin, AP, Hario V60-02, forumowy dripper (Kalita), kubek
  • Młynek: Hario Slim, Nuova Simonelli MDX, Mahlkönig Guatemala
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #546 dnia: 17 Czerwiec 2015, 21:40:31 »
Dobrą opcją jest zestaw - plastikowy dripper Hario V60-02, serwer i 100 filtrów, śmiesznie tani, cena chyba 50zł, sam kupiłem i jestem zadowolony. Jeśli chodzi o materiały, to moim zdaniem wszystkie opcje poza metalem dobrze się sprawdzą, metal niestety zbyt szybko oddaje ciepło.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #547 dnia: 17 Czerwiec 2015, 21:51:04 »
Musisz podać więcej informacji. Co na dziś przeszkadza Ci w smaku? No i jakiej kawy używasz.

Co do kształtów dripperów, to właśnie ich budowa ma wpływ na ich charakterystykę smaku. W hario kawa cieknie również bokami, jak zauważyłeś, w chemexie kawa cieknie raczej dołem, bo filtr przykleja się niemal na całej powierzchni ponad kawą. Kształt Twojego drippera również ma swoją charakterystykę. Domyślam się, że przez jeden mały otwór na dole masz dość długie czasy parzenia.

Co do filtrów. Marketowe filtry szybko się zapychają i przedłużają wszystko jeszcze bardziej. Do tego bardzo często mają swój, intensywny aromat papieru i nawet obfite przelewanie wrzątkiem nie zawsze pomaga.
Kształty filtrów to inna sprawa. W sumie to tylko kwestia wygody. Spokojnie można poeksperymentować z innymi filtrami, ten od hario zegniesz wbrew instrukcji tak aby pasował na dnie do Twojego drippera V -> \_/ i można naparzać. Jeśli Twój driper jest duży, na filtry w rozmiarze 4 to możesz kupić filtry firmy Technivorm lub Melitta.

Jeśli nie szkoda Ci obecnego drippera możesz rozwiercić otwór w dnie (nie wiem jak bardzo jest mały).

V60 z tworzywa kosztuje tyle co paczka filtrów, więc to niewielka inwestycja.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #548 dnia: 17 Czerwiec 2015, 22:45:09 »
Wg mnie super na początek w coffeedesk jest  "Hario-Zestaw-V60-Drip--Server--Filtry" w ładnej cenie  :)

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #549 dnia: 17 Czerwiec 2015, 23:25:49 »
No faktycznie taki zestaw jest okazyjny niż jakby kupować jego elementy oddzielnie.
Jeśli chodzi o kawę to używam rozmaitych singli. Wydaje mi się, że w smaku pozostaje minimalny papier, który wystarczy żeby nadpsuć całość. W każdym razie na początek dokupię białe filtry Hario, tylko 1-ki czy 2-ki? Poniżej wrzucam zdjęcia drippera i filtrów które do niego pasują (na początku linków trzeba dopisać tylko "h"). Jutro może skombinuję sobie fajną zlewkę i będę eksperymentował :D

ttps://goo.gl/photos/tLTMXhDxAaUfd2ER6
ttps://goo.gl/photos/U2ZfnurVAxSSgGD97
ttps://goo.gl/photos/iuxxyJ6bY1d75iRs7
ttps://goo.gl/photos/uJQu4QQtYaUPFiNk8

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #550 dnia: 17 Czerwiec 2015, 23:39:34 »
Niestety aż tak nie jestem obeznany w filtrach i zapałkach ;)

Te mniejsze czy te większe wybierasz? Co jest na etykiecie? 1x2? czy 1x4?

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #551 dnia: 18 Czerwiec 2015, 00:28:09 »
Co jest na etykiecie? 1x2? czy 1x4?
W sumie to jest "numer 2" marki Stella, więc chyba chodzi o pojemność na 2 filiżanki. Pewnie te 1-ki Hario spasują :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #552 dnia: 18 Czerwiec 2015, 01:45:05 »
Kąt nachylenia i cena jest ta sama, więc brałbym filtry 02 na Twoim miejscu. 01 po zagięciu może być dość niska. Chyba, że planujesz dripper V60 01, to co innego.

W takim razie odpada Technivorm. Z Melitty 1x2 znajdziesz.

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #553 dnia: 18 Czerwiec 2015, 20:51:00 »
Dzięki za porady... wezmę na początek te 02 tylko trochę zgłupiałem bo niby to samo ale które wybrać?

coffeedesk.pl/product/1127/Hario-Filtry-Papierowe-Misarashi-Brazowe-V60-02-100-Sztuk
coffeedesk.pl/product/227/Hario-Filtry-Papierowe-V60-02
coffeedesk.pl/product/1005/Hario-Filtry-Papierowe-Do-Dripa-V60-02

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #554 dnia: 18 Czerwiec 2015, 21:23:59 »
Brązowe odpadają, ostatnie białe są dla mnie zbyt papierowe i mają mniejszą przepuszczalność te które polecam. Najlepsze są te drugie - bibułkowe, eleganckie. Smak po nich nie pozostaje, są neutralne.  :)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi