Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670904 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3030 dnia: 17 Lipiec 2023, 21:48:30 »
zatem czemu nie spróbować z kamieniem?


Zanim znowu nie nakupuję tego na kilogramy podajcie jakie to mają być kamienie zwykle z pola z rzeczki wpadającej do Bałtyku ? w necie niedrogo znalazłem takie :) jak za małe to się po trzy wrzuci i tyle.

71D6rqV5rKL._AC_SL1500_.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3031 dnia: 18 Lipiec 2023, 00:45:38 »
Jakby poszukać kamienia w odpowiednim kształcie to będzie różnica w naparze
Zapewne falbanki też krzywo się ułożą, ale że ja nie jestem pięknym kwiatkiem, to kwestia naparu i jego walorów mnie bardziej ciekawią. Mam gdzieś kamienie do whisky, muszę zobaczyć jak pasują do drippera. Dzięki za pomysł.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2023, 00:50:13 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3032 dnia: 18 Lipiec 2023, 09:01:05 »
[
Jakby poszukać kamienia w odpowiednim kształcie to będzie różnica w naparze
Zapewne falbanki też krzywo się ułożą, ale że ja nie jestem pięknym kwiatkiem, to kwestia naparu i jego walorów mnie bardziej ciekawią. Mam gdzieś kamienie do whisky, muszę zobaczyć jak pasują do drippera. Dzięki za pomysł.
Jesteś bardziej niż ci się wydaje. Poza tym:
Cytuj (zaznaczone)
Jak chcesz sobie jeździć po ludziach to produkuj się pod wpisami patostreamerów, tam będą Ci przyklaskiwać.

Taki kamień pasowałoby mocno wygrzać albo spodziewać się emaila od pewnego pana 😅
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3033 dnia: 18 Lipiec 2023, 11:49:56 »
Zanim znowu nie nakupuję tego na kilogramy podajcie jakie to mają być kamienie zwykle z pola z rzeczki wpadającej do Bałtyku
A może jakaś mała przykryweczka szklana / ceramiczna włożona do dripera by się zdała ?
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2023, 12:08:40 wysłana przez krystians »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3034 dnia: 15 Wrzesień 2023, 22:14:24 »
Hej, kupił ktoś może to co pokazywał @Antonio dawno temu?

Graycano

https://graycano.com/en/

Z innej beczki.
Widział ktoś może, albo posiada dripper z Indonezji?

SD1 - zaprojektowany przez zwyciężcę tamtejszego Brewers Cup - Hiro Lesmana.

https://www.suji.co.id/store/15-dripper

Tutaj bawi się TETSU :





Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3035 dnia: 16 Wrzesień 2023, 08:51:15 »
Ja nie kupiłem, ale swego czasu mocno promowała to urządzenie znana niemiecka baristka Nicole Battefeld. Kilka wzmianek i przepisów jest na jej insta:
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3036 dnia: 16 Wrzesień 2023, 10:46:52 »
Dzieki za info, Savina zdobyła 2 miejsce na WBC w tym roku używając tego driperka.
Pewnie troche nakreci to sprzedaż, ciekaw jestem.


Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3037 dnia: 21 Październik 2023, 13:34:29 »
Już myślałem, że rozgryzłem V60 w sposób mnie satysfakcjonujący, aż tu nagle coś przestało "działać". Często parzę kawę w ten sposób, że:
0:00 - zalewam 60g wody
0:40 - dolewam do 100g wody
1:10 - 1:20 - dolewam 50g wody
1:30 - 1:40 - dolewam 50g wody
1:50 - 2:00 - dolewam 50 g wody
co sumarycznie daje 250g wody, na 16g kawy. Dawało mi to całkiem przyjemne rezultaty, za dużo nie kombinowałem z tą metodą. Czas przelewania jaki zazwyczaj uzyskiwałem - 2:50 i napar miał smak, który mnie zadowalał. Niestety, zepsuło się coś... Testowane aktualnie na 3 paczce kawy, wyjściowo zaczynam od około 22/23 "klików" na Comandante, co w przeszłości oznaczało przelewanie około 2:50. Aktualnie czas parzenia oscyluje w granicach 3:10 - 3:15. Nie chodzi mi oczywiście o cyferki, bo się nimi nie przejmuję, ale kawa zaczęła mniej smakować. Pojawia się więcej goryczy, mniej kwasków które tak bardzo lubię w kawach z Kenii.
Naturalnie zacząłem mielić grubiej, najpierw 1 klik, potem 2, 3, na 4 skończyłem - nic to nie daje, czas parzenia ciągle taki sam, co mnie bardzo zdziwiło. Nie chcę mielić na gruz, bo niedługo zamiast kawy będzie napój kawowy. A może jednak powinienem skoro czas parzenia ciągle ten sam?

Ktoś z Was miał podobne doświadczenia? Jakieś rozwiązanie? Woda ciągle ta sama, temperatura wody ta sama, filtry te same, młynek ten sam (nigdy mi nie spadł, także chyba nic się nie poprzestawiało), dripper ten sam. Może coś pomijam w tym całym parzeniu kawki?

Będę wdzięczny za podpowiedzi  :D

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3038 dnia: 21 Październik 2023, 13:50:03 »
23/23 kliki to za drobno jak na tyle zalań.

Osobiście robię tak.

Doza 15g
Mielenie 27/28 klików
Woda 95 stopni

0:00 50g
0:45 50g
1:10 50g
1:30 50g
1:50 50g

W zależności od kawy czas parzenia w okolicach 2:45-3:30. Później ewentualnie drobne korekty żeby dostosować daną kawę pod siebie.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3039 dnia: 21 Październik 2023, 15:02:35 »
A jednak, bałem się że te moje 26 to już będzie "gruz". W takim razie drugą kawę zaparzę dziś według Twoich zaleceń @korea83 i dam znać jak poszło. Dziękuję bardzo! :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3040 dnia: 21 Październik 2023, 15:33:12 »
Dobra jest metoda „połówkowa”. Czyli preinfuzja w stosunku 2 – 2,5 : 1, woda do przemiału. Po 30 sekundach wlewamy do połowy planowanej ilości wody, a po minucie i 1.30 minuty „ćwiartki”. Czas przelewania poniżej trzech minut, a kwaski są jak się patrzy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3041 dnia: 21 Październik 2023, 16:18:38 »
Już myślałem, że rozgryzłem V60 w sposób mnie satysfakcjonujący, aż tu nagle coś przestało "działać"
Też miałem tak parę razy. Przynajmniej nie jest nudno, jak to mówią - nic nie jest dane na zawsze.

Ktoś z Was miał podobne doświadczenia?
Miałem takie problemy przy zmianie filtrów. Przy czym zmieniłem z Hario na Hario, ale okazało się, że te same zaczęli produkować w innej fabryce.

Poza tym z prędkością przepływu mam mniejsze zawirowania w V60 od kiedy namaczam filtr strumieniem wody pod kranem, a potem układam żeby jak najlepiej przylegał do drippera, Potem dopiero wodą z czajnika.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3042 dnia: 22 Październik 2023, 13:10:10 »

Doza 15g
Mielenie 27/28 klików
Woda 95 stopni


Tak też zaparzyłem Kenię dziś rano. 28 klików, 95 stopni woda. Wyszła bardzo dobra, zero goryczy, kwaski może trochę bardziej "płaskie" niż w poprzednich parzeniach, ale spróbuję dać 1 klik drobniej, zobaczymy jak wyjdzie. Bardzo dziękuję za radę! :)

Dobra jest metoda „połówkowa”. Czyli preinfuzja w stosunku 2 – 2,5 : 1, woda do przemiału. Po 30 sekundach wlewamy do połowy planowanej ilości wody, a po minucie i 1.30 minuty „ćwiartki”. Czas przelewania poniżej trzech minut, a kwaski są jak się patrzy.

Tego sposobu nie znałem, ale jeśli podbija kwaski, to już wiem jak dziś po obiedzie będzie przelewane  :)

Poza tym z prędkością przepływu mam mniejsze zawirowania w V60 od kiedy namaczam filtr strumieniem wody pod kranem, a potem układam żeby jak najlepiej przylegał do drippera, Potem dopiero wodą z czajnika.

Dziękuję za radę, chętnie wypróbuję ten sposób bo faktycznie filtr nie zawsze przylega do drippera w sposób, który by mnie satysfakcjonował i wydaje mi się, że jest to jeden z powodów wydłużających przelewanie się wody przez kawę.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3043 dnia: 02 Luty 2024, 14:01:06 »
Mam lamerskie pytanie :) Czy z następnymi zalaniami w V60 czekamy dokładnie tyle czasu ile przewiduje przepis, mimo że woda z poprzedniego już dawno przeleciała przez kawę? Czy dążymy do sytuacji, w której woda z poprzedniego zalania kończy przeciekać w momencie, w którym rozpoczynamy następne? Nie wiem czy klarownie rzecz wyłożyłem? :P
Jaki przemiał stosujecie posiadacze JxPro?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3044 dnia: 02 Luty 2024, 14:06:14 »
To wszystko zależy -- od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Banalne sprawy i gesty mają znaczenie. Np. to w jaki sposób, z jaką szybkością i pod jakim kątem skierujesz strugę wody, np. to czy strugę wody skierujesz tylko do środka czy będziesz nią wodził po okręgu. Prędzej czy późnej sam dojdziesz do odpowiedniego dla siebie przepisu :). Jeśli woda zbyt szybko przecieka przez kawowe ciastko, to trzeba drobniej zmielić ziarna, ale też można spowolnić przepływ, dynamiczniej, szerzej lejąc wodę, mieszając kawowe ciastko w trakcie zalewania, między zalaniami ;). Strasznie to wszystko rozmyte ;).
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2024, 14:10:25 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi