Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670953 razy)

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #345 dnia: 30 Wrzesień 2014, 11:16:42 »
Szkło może wypaść lepiej od ceramiki.... coś mi się nie wydaję. Nie mam za bardzo jak tego sprawdzić, bo trzeba by było mieć 2 identyczne naczynia: szklane i ceramiczne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #346 dnia: 30 Wrzesień 2014, 15:40:44 »
Mnie się nie wydaje, tylko wiem, że tak będzie ;) A przynajmniej tak mnie uczyli i praktyka zdaje się to potwierdzać.

Skojarzenie jest inne tylko dlatego, że najczęściej mamy do czynienia z cienkim szkłem i grubą ceramiką. Przy tej samej grubości szkło wypadnie lepiej, znaczy dłużej będzie ciepłe po rozgrzaniu.


Edycja:
Abstrahując od teorii, termodynamiki i wszystkiego co na literę T, zrobiłem właśnie szybki test w domu, kilka kubków i gruba szklanka. Zakładając zbliżoną budowę V60 ceramicznego i szklanego (podobna grubość i objętość), myślę, że czy to szkło czy ceramika pojemność cieplna obu będzie tak zbliżona, że pomijalna. Myślę, że zwłoka nasypania kawy (pół minuty, 15s po rozgrzaniu) odegra tu większą rolę niż materiał z którego dripper jest wykonany.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2014, 16:35:07 wysłana przez donkiszot »

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #347 dnia: 30 Wrzesień 2014, 23:59:57 »
To fakt.. często po prostu szklane przedmioty są cieńsze od grubych wyrobów ceramicznych.
Trochę tutaj przenoszenia teorie herbacianą. Tam nie jest wskazane parzenie herbat, które wymagają wyższych temperatur w naczyniach szklanych, bo za słabo utrzymują temperaturę. Hmmm... nie jestem do końca przekonany... ale z pewnością ma tu znaczenie grubość.
Podsumowując... gruby szklany drip powinien wystarczająco dobrze zapewnić stabilną temperaturę  ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #348 dnia: 01 Październik 2014, 03:45:00 »
A V60 szklany jest dość gruby. Wystarczająco się nagrzewa podczas parzenia, aby mnie parzyć w palce gdy go myję po parzeniu. ;)

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #349 dnia: 01 Październik 2014, 10:21:59 »
A V60 szklany jest dość gruby. Wystarczająco się nagrzewa podczas parzenia, aby mnie parzyć w palce gdy go myję po parzeniu. ;)

czyli ma powyżej 70 stopni :O rzeczywiście dobrze trzyma ciepło

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #350 dnia: 01 Październik 2014, 11:31:09 »
A V60 szklany jest dość gruby. Wystarczająco się nagrzewa podczas parzenia, aby mnie parzyć w palce gdy go myję po parzeniu. ;)

czyli ma powyżej 70 stopni :O rzeczywiście dobrze trzyma ciepło

Szkło i ceramika mają niewielką przewodność cieplną i właściwości raczej izolujące. Szklany dripper znacznie szybciej się rozgrzeje niż ceramiczny, bo jest lżejszy. Na przykład ceramiczny Tiamo V60-01 waży 290 g, a szklana Kalita 155 (nie mam szklanego Hario) 84 g. Lżejszy dripper, jeżeli jest wykonany z podobnego materiału, zawsze będzie gorętszy. Mniej ciepła potrzeba, żeby go ogrzać.

Podsumowując... gruby szklany drip powinien wystarczająco dobrze zapewnić stabilną temperaturę 

Obmacaj swój ceramiczny dripper po ekstrakcji. W niektórych miejscach na pewno nie będzie gorący i bez problemu można go dotknąć. Dripper z cieńszego szkła znacznie szybciej się nagrzeje i przez to nie będzie obniżał temperatury zalanego przemiału. Kiedyś byłem świadkiem koleżeńskiego zakładu o temperaturę naparu z różnych dripperów. Najcieplejszy był z plastikowego, a najchłodniejszy z ceramicznego.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #351 dnia: 01 Październik 2014, 13:22:10 »
ceramiczny Tiamo V60-01 waży 290 g, a szklana Kalita 155
ceramiczny Hario V60-02 waży 240g i w zasadzie po 2-krotnym napełnieniu wrzątkiem jest moim zdaniem gotowy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #352 dnia: 01 Październik 2014, 13:28:11 »
Ciekawe. Mój ceramiczny Hario V60-02 jest sporo cięższy, waży 378 g.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #353 dnia: 01 Październik 2014, 13:36:59 »
Teraz wiadomo skąd te niskie ceny  :wow2:.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #354 dnia: 01 Październik 2014, 14:07:05 »
Może literówka, @Maro podał wagę mniejszego Hario.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #355 dnia: 01 Październik 2014, 15:17:29 »
No jasne, że literówka
http://images66.fotosik.pl/232/c0d4a948667b4fd7.jpg
Drip, czyli prosto i smacznie.


Antonio - ceny w coffeedesk.pl na produkty Hario (i nie tylko) nie są niskie tylko najniższe w Polsce na obecną chwilę więc gorąco polecam ten sklep - nie od dziś  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #356 dnia: 01 Październik 2014, 15:57:16 »
Ja też znam Cię nie od dziś ;).

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #357 dnia: 15 Październik 2014, 21:05:57 »
Dziś zrobiłem swój pierwszy w życiu (nie licząc średnio udanych phinów) przelew. Urządzenie to Hario Woodneck, kawa Salvador San Juan z Kofibrand. 24g, 360 ml wody o temperaturze 86 C. Kawa zmielona jakieś trzy kliki od "medium" w kierunku "fine" na Concepcie i chyba jednak za drobno. Cały przelew wraz z preinfuzją zajął 5 minut. Kawa wyszła dosyć mocna, ale klarowna, słodka o mocno czereśniowo-wiśniowym smaku. Zabawę oficjalnie uważam za otwartą, teraz na warsztat pójdzie Kenia z Coffeelab :)

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #358 dnia: 15 Październik 2014, 21:29:28 »
Przy tej temperaturze te 5 min nie jest złe. Dziś parzyłem kenię z kofibrandu. Przemiał raczej grubszy, odsiany - 45 gram, 750 ml czas 4min 45 sec. Wyszła tak obłędnie dobra, że wylizałem filiżankę i chciałem się zabrać za dzbanek ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #359 dnia: 15 Październik 2014, 22:08:56 »
Kawa zmielona jakieś trzy kliki od "medium" w kierunku "fine" na Concepcie
Spokojnie może być i medium, albo i jeszcze grubiej.

wylizałem filiżankę i chciałem się zabrać za dzbanek
Też tak mam :pycha:  ;D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi