Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671078 razy)

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2625 dnia: 02 Grudzień 2020, 16:24:46 »
40 sekund preinfuzji z 60 ml wody, w 0:40 dolałem wody do 250 ml, skończyłem w 1:10, w 1:25 dolałem do 350 ml wody, zamieszałem lekko łyżeczką po rancie by drobinki kawy opadły. W 1:50 dodatkowo zakręciłem raz driperem. Całość przelała się w 2:20. Użyłem 22g kawy. Wodę zagotowałem, przelałem filtr, wylałem wodę z serwera, wsypałem kawę i zacząłem parzyć. Polewam dalej ze zwykłego czajnika, naprawdę może to tak wzburzyć kawę, by spowodować tak nieprzyjemny aftertaste?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2626 dnia: 02 Grudzień 2020, 16:30:19 »
Tak, jeśli nie wylewa się z precyzyjnej wylewki to może spowodować dużą turbulencję, przez co najdrobniejsze cząsteczki zaparzają się za mocno. Warto też kontrolować temperaturę. Czas jest krótki więc raczej nie tu jest problem. Tak jak wspomniał WS w tej chwili spróbuj obniżyć temperaturę. Ale dobrze mieć do tego termometr. Do polewanie wystarczy konewka od Melitty dostępna na ogół w okolicach 70 zł, ale teraz ceny powariowały przez różne "promocje".

Spróbuj polewać w miarę możliwości równym strumieniem, mniej więcej dookoła wylotu w ok. 1/3 szerokości drippera.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2020, 16:34:08 wysłana przez krystians »

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2627 dnia: 02 Grudzień 2020, 16:41:51 »
Nie będę się w takim razie bronił od tej konewki, tylko po prostu ją zakupię. Kolejny naturalny krok w kawowej przygodzie w takim razie :)  Póki jej nie kupię spróbuję polewać z jakiegoś naczynia z bardziej precyzyjną wylewką. Mam pytanie odnośnie samej preinfuzji i dalszego polewania. Zaczynam polewanie od samego środka, co przy wylewaniu z czajnika powoduje, że tworzy się "dziura" w centrum, kawa rozchodzi się na boki, a woda bardzo szybko przelatuje. Czy przy używaniu konewki strumień jest na tyle spokojny, że taka "dziura" się nie tworzy, czy może nigdy nie zaczynamy polewania od samego środka, tylko właśnie np. od 1/3 szerokości drippera?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2628 dnia: 02 Grudzień 2020, 16:45:18 »
Preinfuzje najlepiej po spirali żeby równomiernie namoczyć całość, raczej nie w sam środek jeśli masz zbyt gorzki rezultat końcowy.

Poza tym V60 jest kapryśnym dripperem jeśli nie ma się precyzyjnej wylewki. Do zalewania z czajnika lepiej sprawdza się dripper Kality / Melitty. Pomóc może też dodatek lilydrip do V60, który powoduje wywinięcie czubka stożka do góry i zwiększenie powierzchni odpływu wody z drippera.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2020, 16:48:14 wysłana przez krystians »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2629 dnia: 02 Grudzień 2020, 16:45:52 »
Spróbuj jeszcze z grubszym przemiałem i powolnym, delikatnym polewaniem w 3 - 4 porcjach.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2630 dnia: 02 Grudzień 2020, 17:22:23 »
Jak zwykle bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Będę próbował i w razie wątpliwości dalej dopytywał  :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2631 dnia: 02 Grudzień 2020, 19:11:18 »
Spróbowanie polewania innym naczyniem to dobry pomysł, może masz jakiś czajniczek do herbaty w domu, taki porcelanowy z wylewką będzie idealny ale szklany z większym dziubkiem też się sprawdzi. Docelowo to raczej mało wygodne ale fajny pomysł, żeby się sprawdzić.

Zwróć jednak uwagę, że możesz mocno obniżyć temperaturę wody takim przelewaniem, napewno do dzbanka wlewaj wrzątek a i sprawdź, czy nie warto go wpierw nim rozgrzać. Schodzenie poniżej 90° jest zupełnie bezsensowne a dla mnie przy dobrych kawach jakiekolwiek wieksze obniżanie temperatury jest niepotrzebne.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2632 dnia: 03 Grudzień 2020, 14:01:03 »
Czajnik z gęsią szyją w alternatywach przenosi zdecydowanie na wyższy poziom. Nagle zaczyna się widzieć jak kawa delikatnie pęcznieje w bloomingu. Przy zwykłmy czajniku wzburzamy ciastko na tyle że jest bardzo trudno uzyskać ten efekt i kawa jest bardzo często przeparzana bo jednak drobniejsze frakcje układają się na dnie, a przy wzburzaniu woda łatwiej i szybciej oraz z wyższą temperaturą do nich dociera. Oczywiście nie jest to mus ale napary wychodzą dużo lepiej i co najważniejsze smaczniej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2633 dnia: 03 Grudzień 2020, 14:20:22 »
do dzbanka wlewaj wrzątek a i sprawdź, czy nie warto go wpierw nim rozgrza
Jeśli nie rozgrzeje się naczynia temperatura spada koło 10 - 15 stopni, oczywiście różnie, w  zależności od ilości wody i masy naczynia. Więc na pewno warto wpierw wlać rozgrzać naczynie, przelać tą wodą filtr, a dopiero potem nalać wrzątku. Dużo wolniej spada temperatura jeśli naczynie ma pokrywkę. np czajniczek do herbaty.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2634 dnia: 03 Grudzień 2020, 14:45:42 »
Udało mi się znaleźć w domu naczynko, które pozwala na większą precyzję polewania niż czajnik, ale z pewnością nie jest to efekt jak w konewce.
Mimo wszystko wyniki bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Rozgrzałem szklane naczynko wcześniej, tak jak radziliście i zaparzyłem metodą której używałem dotychczas. W efekcie wyszło dużo mniej goryczy niż w poprzednich próbach. Pojawiała się w aftertaste gdy kawa miała wyższą temperaturę, gdy trochę ostygła to dużo z niej nie zostało. Jestem zaskoczony jak duży wpływ ma polewanie na smak kawy. Rozglądam się w takim razie za sensowną konewką i zamawiam  :D Bardzo dziękuję za cenne rady. Mam jeszcze jedno pytanie - przy preinfuzji wolicie zamieszać driperem, czy pomieszać łyżeczką? Zauważyłem, że gdy zamieszam driperem to przepływ wody jest wolniejszy, niż gdy pomieszam łyżeczką. Pewnie dlatego, że łyżeczką rozgarniam trochę kawy na boki i szybciej spływa. Jakie są Wasze spostrzeżenia/uwagi na ten temat?
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2020, 14:48:19 wysłana przez Dawid_C »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2635 dnia: 03 Grudzień 2020, 16:37:58 »
Najlepiej robić tak, żeby Ci smakowało. Popróbój różnych sposobów, kołysanie w kółko, mieszanie łyżeczką albo odwrotną jej stroną, patykiem do szaszłyków. Zobacz jaki efekt Ci najbardziej odpowiada.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2020, 16:44:29 wysłana przez krystians »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2636 dnia: 14 Grudzień 2020, 23:15:05 »
Widzieliście to zestawienie dripperów do filtrów Kality?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2637 dnia: 17 Grudzień 2020, 22:25:30 »
Tak z ciekawości - czy ktoś próbował parzenia w większym zaparzaczu z użyciem o rozmiar mniejszego filtra? np. W H-02 używania filtrów 01? Z Kalitą moze być problem, ale Origami...

Tak się tylko pytam, bo może kupowanie dwóch tych samych zaparzaczy w dwóch rozmiarach może jest zbędne jakby duży mógł więcej

Jakby komuś się chciało testować napary, to może być ciekawa sprawa ☕️

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2638 dnia: 17 Grudzień 2020, 23:17:26 »
przez pomyłkę kupiłem filtry v60-1 zamiast v60-2
dają radę - nic się nie zmieniła charakterystyka naparu - a parzyłem już 20g/330ml
Never Give UP †

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2639 dnia: 17 Grudzień 2020, 23:30:35 »
przez pomyłkę kupiłem filtry v60-1 zamiast v60-2
dają radę - nic się nie zmieniła charakterystyka naparu - a parzyłem już 20g/330ml
Jutro chyba spróbuję 155 z Kality w Origami M, jak będzie sukces, to dam znać

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi