Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671272 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2190 dnia: 05 Listopad 2019, 10:23:55 »
Oglądałem filmiki na YT w poszukiwaniu Kinto OCT i gdzieś mi migneło, że można lub czasem trzeba wylać, albo źle zrozumiałem autora...

Popròbuje.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2191 dnia: 05 Listopad 2019, 10:26:37 »
Zależy od kawy i tego co się chce uzyskać. Jedyny sposób żeby się dowiedzieć co będzie Ci smakować to spróbować.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2192 dnia: 05 Listopad 2019, 10:28:54 »
Wylewacie "kawę" z pre-infuzji, jeśli tak to dlaczego ?

Zdarzyło mi się przy dwóch kawach z Rwandy. Chciałem się pozbyć nieciekawych nut.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2193 dnia: 05 Listopad 2019, 20:00:14 »
na ktoś i testował Kinto OCT dripper
Dripper jak dripper, ciut wolniejszy przepływ niż w V60, szczególnie z ich filtrami. Ot tyle. Wszystko można. Jeśli z jakiegoś powodu Ci się podoba, bierz i się ciesz ;) będzie dobrze.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2194 dnia: 05 Listopad 2019, 21:23:17 »
Podoba się wizualnie, ale to kolejny dripper i kolejne pieniadze się gdzieś rozchodzą, tu 100-ka, tam 100-ka ...
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2195 dnia: 05 Listopad 2019, 21:55:17 »
Wylewacie "kawę" z pre-infuzji, jeśli tak to dlaczego ?

Często wylewam - przetestuj to się przekonasz czy warto. To nie cukiernia żeby się trzymać przepisu.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2196 dnia: 07 Listopad 2019, 15:58:54 »
Faktycznie jest ròżnica lecz sam jescze nie wiem, czy w przypadku kawy która parzylem na plus (jakiś meksyk).

Czy miał ktos do czynienia z filtrami v60 kinto?
Wyczytałem że są na bazie bawełny?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Nolan

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropress, V60, Clever
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2197 dnia: 09 Listopad 2019, 12:19:33 »
Cześć, przeczytałem temat, ale w dalszym ciągu mam problem ze zrobieniem pysznego dripa. Ostatnio w poznańskim Straganie piłem z v60 Coffee Proficiency BRAZIL DE LAGOA. Petarda, tego samego dnia zamówiłem dripa v60-02, filtry (te oryginalne, japońskie), konewkę, taką samą kawę + Brazylię Samambaia od Hard Beans. Niestety, nie wychodzi tak rewelacyjnie, jest płasko, nie ma tej słodyczy, aromatu, jest za to mocno cytrynowo-wręcz nieprzyjemnie kwaśno. Dzisiaj próbowałem przyrządzić 400ml w taki sposób :
6g kawy/100ml wody. temp. wody 94stopnie, mielenie Severinem poza skalą ~14. woda filtrowana Dafi (z Żywcem dużo lepiej nie było)
preinfuzja z ~50g 30sek, następnie lanie porcjami po 80-100ml w momencie jak już wody było mało w dripie.
Polewam na środek z kółeczkami 1-2cm od środka, co drugie polewanie mieszam dripem.
Po równo 4minutach w dripie było sucho, a w szklance kwaśno, niefajnie.
Pytanko moje, co powinienem zmienić, żeby uzyskać lepsze rezultaty. gdzieś robię błąd? Młynek nie pozwala na więcej?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2198 dnia: 09 Listopad 2019, 12:31:11 »
Spróbuj zrobić 300ml albo mniej, 4 minuty wydaje się odrobinę za długo jak na v60, możesz też spróbować cieplejszą wodę (z tą wodą to w ciemno, bo tej kawy nie miałem).
Zmieniaj tylko jedną rzecz na raz!
Młynek jest jak najbardziej ok do alternatywy.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2199 dnia: 09 Listopad 2019, 12:52:24 »
Z którym 'Żywcem' było tak samo? Kryształem czy Zdrój?

Spróbuj  przy tej samej temperaturze jednym zalaniem coś a'la Hoffman 60% płynu do 1.15min i reszta do 1.45. Ogólnie chcesz mieć duży słup cieczy nad kawą i zmieścić się w ok 3min.
To powinno przyspieszyć przelewanie, jeżeli dalej będzie płasko to zwiększ temperaturę o 2C.
Jeżeli to nie pomoże to zmień ustawienia mlynka, może będziesz mógł zejść drobnej, a może jeszcze rozkręcić.


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2200 dnia: 09 Listopad 2019, 15:10:07 »
Ostatnio w poznańskim Straganie piłem z v60 Coffee Proficiency BRAZIL DE LAGOA. Petarda
Tam mają EK43. Nie sugeruję, że masz kupić taki do domu, ale niestety, młynek robi różnicę, nie tylko w espresso.
Gdybym to ja parzył, to zacząłbym polewać od razu po zagotowaniu wody (czyli wyższa temperatura) i po preinfuzji, robiłbym tylko jedno zalanie.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2019, 15:21:21 wysłana przez pj.w »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2201 dnia: 09 Listopad 2019, 15:50:10 »
@Nolan Ja bym doradzał zmielić drobniej. Na tyle co znam Severina, to spróbowałbym koło 10 i dużo bardziej zdecydowane polewanie.  Tak żeby całość zamknęła się w niecałe 3 minuty. Możesz też spróbować pierwszą porcję po preinfuzji bardzo dynamicznie trochę poniżej 50% a potem jedno powolne polewanie albo dwa zmniejszające się czyli np. przy 24g kawy, preinfuzja 50g potem jakieś 130g i następne albo do końca żeby polewanie skończyć do 2 minuty albo na dwie częśc (120 i 100).  Na razie temperaturę zostaw, a jak dalej będzie kwaskowe to spróbuj 95 itd.

Możesz też zawsze zapytać kawiarnię o przepis ;)
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2019, 15:57:15 wysłana przez krystians »

Offline Nolan

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Aeropress, V60, Clever
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2202 dnia: 10 Listopad 2019, 13:59:03 »
Dzięki, zastosowałem się do Waszych i jest zdecydowanie lepiej! Metodą Hoffmana też póki co lepiej mi wychodzi niż kilkukrotnie polewanie (pewnie kwestia wprawy), no i młynek też jednak niepotrzebnie tak rozkręcałem :D jedynie co to mam pytanie do preinfuzji, dzisiaj robiłem drip 250ml, preinfuzja ~45ml i właściwie po 20sek (może mniej) było bardzo sucho, zupełnie inaczej jak w filmiku Hoffmana, gdzie on przy preinfuzji spokojnie mieszal sobie "błotko".. U mnie po kilkunastu sekudnach patrzę na suchą kawę, żadnych pęcherzyków, nic. Tak powinno być?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2203 dnia: 28 Listopad 2019, 17:32:45 »
Bawię się AP, ale robienie dwóch kaw dla siebie i drugiej połówki, troszkę zaczyna mnie wkurzać. Pomyślałem zatem o jakiejś alternatywie, która pozwoli uzyskać dwie kawusie naraz. Hario V60-02 wydaje się być dobrym pomysłem. Chyba że są lepsze? :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2204 dnia: 28 Listopad 2019, 17:43:35 »
To bardzo dobra alternatywa. Nie mogę się z nią rozstać ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi