Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516232 razy)

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7500 dnia: 23 Czerwiec 2022, 22:51:52 »


Hej, w minionym tygodniu rozdaliśmy chyba ze 20 małych próbek z naszą mieszanką A+. W tym tygodniu, a zatem wczoraj i dziś, rozdaliśmy tyleż próbek Chocolate Wave. Czy ktoś stąd dostał od nas taki mały prezent?

Tak - dziś odebrałem zamówienie i w środku znalazłem próbkę Chocolate Wave, dziękuję :) Z racji tego, że czekam właśnie na nowy młynek to ta kawka wystąpi w "ceremonii otwarcia" nowego sprzętu ;)
Ciekawy też jestem co mi wyjdzie z Hot Pair, zakupiłem pierwszy raz na spróbowanie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7501 dnia: 25 Czerwiec 2022, 14:03:33 »
Też jestem ciekaw :). To połączenie jest bardzo fajne. Claudina jest fajną kawą do espresso -- też bardzo polecam, bo i cena jest wciąż stała, i wrażenia sensoryczne są bardzo pozytywne. W połączeniu z robustą ta świetna Kolumbia nabiera nowego kształtu -- robusta dodaje gęstości, siły wyrazu :).

Wkrótce szykujemy kolejne "rozdanie" małych próbek do espresso i oczywiście ofertę dużych torebek w sklepie. Tym razem będzie to reinkarnacja mieszanki sprzed kilku lat, nieco spontaniczna reinkarnacja, całkiem jednak przemyślana. Nazwa "Buongiorno" sama za siebie mówi. Nie będzie to ciemne palenie, ale skład z pewnym udziałem ciemnego palenia świetnych kaw i odrobiny robusty -- czyli trochę kontrastu, jak w pierwowzorze. Zdecydowanie bardziej tradycyjne espresso ale niepozbawione "tego czegoś" ekstra, specjalnego i ciekawego. W stylu palenia Buongiorno podobne będzie do A+, ale w składzie kaw nieco szersze i bardziej złożone.
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec 2022, 14:08:53 wysłana przez Antonio »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7502 dnia: 27 Czerwiec 2022, 19:01:06 »
@Antonio czy ten pożar w porcie to daleko od Was? Czy wszystko w porządku?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7503 dnia: 27 Czerwiec 2022, 20:01:08 »
Nie kojarzę żadnego pożaru. Wszystko zdaje się być ok. Może jedynie w porcie handlowym dokonuje się przeładunek różnych pylistych substancji typu zboża i pasze. Raz auto przybrało niemal białego koloru. Czasami miałem wrażenie, jakby coś się paliło ale był to chyba tylko pył.

Już znalazłem informację. To było w porcie rybackim, po drugiej stronie Parsęty w stosunku do portu PŻB, w którym jeszcze urzędujemy. Dziękuję za troskę.

Pogoda ostatnio jest w Kołobrzegu niesamowita. Jest bardzo słonecznie i bardzo ciepło. Woda ku mojemu zadowoleniu jest zimna :).
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2022, 20:14:18 wysłana przez Antonio »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7504 dnia: 27 Czerwiec 2022, 22:49:39 »
w którym jeszcze urzędujemy.
A dokąd przenosiny?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7505 dnia: 27 Czerwiec 2022, 23:02:11 »
Na razie skupimy się znowu w jednym lokalu palarni. W porcie PŻB był do tej pory sklep internetowy.  Można więc nas teraz łatwiej odwiedzić i może nawet zamówić espresso na ul. Obrońców Westerplatte. Ale docelowo szukamy czegoś na Antypodach, czyli pod Śnieżnikiem. Ciężkie to jednak zadanie...

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7506 dnia: 27 Czerwiec 2022, 23:32:56 »
Ale docelowo szukamy czegoś na Antypodach, czyli pod Śnieżnikiem.
W sensie Kotlina Kłodzka :-o
Byłbym częstym gościem :D
Never Give UP †

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7507 dnia: 28 Czerwiec 2022, 13:46:03 »
Dokładnie tak. Okolice Stronia, Lądka byłyby najlepsze. Taki tam koniec świata mamy :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7508 dnia: 03 Lipiec 2022, 14:03:49 »
W najbliższym tygodniu rozdamy parędziesiąt próbek Buongiorno. To trochę alternatywna wersja A+.  Alternatywna czyli nieco bardziej włoska :).

Ostatnio mieliśmy awarię układu gazowego w naszym piecu. Bardzo ciekawe zagadnienie techniczne i spore wyzwanie. Na szczęście mamy diagnozę, a nowy blok gazowy, prawdopodobna przyczyna awarii jest w drodze. Czy ktoś z was ma do czynienia może z układami gazowymi marki Dungs: kontrolerami, sterownikami płomienia/palnika?
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2022, 14:43:17 wysłana przez Antonio »

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7509 dnia: 07 Lipiec 2022, 11:30:41 »
Żona jest zachwycona smakiem Hot Pair w formie "rozszerzonego" americano, czyli doza 16g, uzysk 32-35g plus dolewka wody do 300g

Jeśli chodzi o próbkę Chocolate Wave to opakowanie spuchło jak balon z uwagi na to, że te małe torebki nie mają wentylów Wyszło przyjemne w smaku espresso, przy pierwszej próbie z dozy 16g dostałem 40g w czasie 34s (4s preinfuzji + 30s ekstrakcji) przy temp. 94. W kolejnej próbie będę chciał troszkę drobniej zmielić.

Od niedawna próbuję również V60, dlatego w kolejnym zamówieniu wrzuciłem też do koszyka coś pod przelew

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7510 dnia: 11 Lipiec 2022, 21:41:32 »
Fajnie, @radekzaj  :). Teraz mogę już spokojnie coś napisać. Żółta lampka nowego "automatu palnikowego" vel sterownika palnika miarowo sobie mruga w "maszynowni" pieca, kawa wydaje swój charakterystyczny grzechot, jest dobrze, wszystko gra ;).

Przez co najmniej tydzień nie było nam wesoło. Awaria była prawdopodobnie typową w katalogu awarii systemów gazowych kotłów i pieców gazowych. Ot, nagle palnik sobie zgasł. Pół biedy, że stało się to na etapie rozgrzewania pieca. Jak się stało i co było przyczyną? Oto jest pytanie. Odpowiem na nie i opowiem o naszych perypetiach z awarią niebawem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7511 dnia: 14 Lipiec 2022, 12:29:12 »
Tak to wygląda nowe serce gazowego systemu w naszym piecu czyli automat palnikowy Dungs MPA 4111:



Nie wiadomo, czy po 12 latach pracy urządzenie miało prawo "zapętlić się" na zawsze, czy może coś innego sprawiło, że przestało kontrolować pracę pozostałych urządzeń systemu: palnika pilota, elektrod zapalającej i jonizacyjnej, monitorów ciśnienia i zaworów gazowych. System gazowy w piecu do palenia kawy jest dość prosty, jest wydzieloną i autonomiczną "instytucją". Z pozostałą częścią, z systemem automatycznej kontroli silników, wentylatorów i z panelem sterowania łączy się tylko za pomocą paru sygnałów: żądania pracy, informacji o błędzie i za pomocą resetu tegoż błędu.

Stary układ Dungs MPA 4015 przestał w końcu funkcjonować -- procedura jego działania kończyła się w zasadzie na początku, na wysłaniu sygnału do elektrody zapalającej. Widzieliśmy iskrzenie i na tym się to kończyło. Diagnozę o konieczności wymiany automatu palnikowego mieliśmy już na początku. Okazało się, że tych starych układów nikt już nie produkuje i że konieczna będzie adaptacja okablowania do nowego sterownika. Wymianą zajął się przesympatyczny mój były student z odległych czasów, absolwent Wydziału Elektroniki PK. Wykluczyliśmy przedtem hipotezę o awarii zaworów gazowych, monitorów ciśnienia. Instalacja nowego przyrządu zajęła minioną sobotę i zakończyła się konsternacją: nie działa  :picardpalm:.

Nowy automat swoją procedurę kończył jednak znacznie dalej: iskrzenie było długie i piękne, na pilocie pojawiał się piękny płomień. I stop. W panice zaczęliśmy podejrzewać, że to wina podukładu detekcji płomienia czyli elektrody jonizacyjnej, umieszczonej w zasięgu palników. Zamówiłem nawet cały układ pilota z elektrodami. Na szczęście wizyta znajomego i dociekliwego gazownika sprowadziła nas na ziemię. Dosłownie.

Dokonując transplantacji nowego automatu, Paweł kierował się schematami i wskazówkami Giesena oraz własnymi pomiarami. Okazało się, że przyczyną niedziałania sterownika był brak uziemienia w uzwojeniu wtórnym transformatora izolującego (tak było na schemacie) a stanowiącego zasilanie sterownika. Wyłączenie transformatora i podłączenie zasilania do jednego z punktów 230V dało natychmiastowy efekt. Tyle pracy i obaw -- a tu przyszedł sobie fachowiec od gazu i tylko wypowiedział magiczne zaklęcia.

Tak to wyglądało, ale Paweł również tę sprawkę uziemienia podejrzewał i zapisał ją sobie na liście do sprawdzenia. Summa summarum, burza mózgów, studia, analizy działania systemu gazowego wielu nowych rzeczy nas nauczyły :). Niesamowite to. Teraz start pieca wydaje się znacznie bardziej przyjemny. W sklepie sporo świeżych paleń w związku z tym się pojawia :).
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2022, 12:34:37 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7512 dnia: 14 Lipiec 2022, 18:21:20 »
Tutaj jeszcze fotka dla nieinsta ;).




Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7513 dnia: 19 Lipiec 2022, 14:24:05 »
Zaparzyłem dzisiaj pierwszy raz Kolumbię Citric i jest to na pewno unikatowa kawa. Bardzo, ale to bardzo ziołowa. Po zalaniu pachnie trochę jak "zupa" z lubczykiem i tymiankiem. W smaku lubczyk znika, a obok tymianku pojawia się mięta, która aż "gryzie w język". Ziołowy charakter jest tak intensywny, że przytłacza wszystko inne. Bardzo ciekawy profil. Pierwsza tego typu kawa, jaką piję. Warto spróbować, ale dla mnie jako codzienna kawa będzie trochę męcząca.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7514 dnia: 19 Lipiec 2022, 21:45:59 »
Spróbuj może trochę drobniej zmielić ziarna i może bardziej intensywnie tę kawę zaparzyć, weź proporcje 20g na max 250ml w czasie 3 minut. Mnie tutaj ziołowe aromaty raczej nie przychodzą do głowy, jedynie czyste i słodkie kombuche, no i cytrusy. Dzisiaj przez cały dzień zjadłem z tuzin tych ziarenek ;). Nie są tak miękkie jak ziarna Veranera i innych naturali, ale aromat mają niesamowity.

Jakość naszego zaparzania łatwo można sprawdzić, testując jedno ziarenko ;).
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2022, 22:44:54 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi