Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 452543 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #210 dnia: 17 Maj 2014, 13:39:25 »
To co prawda nie bezpośrednio o kawie, ale
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,15970110,Foodtrucki_zjada_na_Noc_Muzeow_nad_Wisle__Bedzie_roznorodnie.html#LokWawTxt

ps. mam nadzieję, że kawobusy też zjadą   :taniec:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #211 dnia: 17 Maj 2014, 16:00:02 »
Hmm  chyba się wybiorę, bo akurat w wawie jestem :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #212 dnia: 23 Maj 2014, 21:01:16 »
Domena "Magazyncaffe.pl" jest do kupienia:http://www.magazyncaffe.pl/.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #213 dnia: 23 Maj 2014, 21:09:01 »
Nam raczej mało przydatna.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #214 dnia: 23 Maj 2014, 22:57:32 »
Dziwne, że dopiero teraz zniknęli ::)

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #215 dnia: 24 Maj 2014, 16:39:25 »
Taka ciekawostka. Jeśli o kawę chodzi to o tytuł kawiarni roku ubiegają się Kofeina 2.0, Opole i Tektura, Kraków.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=718531578185543&id=714482485257119




Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #216 dnia: 28 Maj 2014, 09:59:55 »

Blog o nazwie Barwy Smaku prowadzony przez pana Tadeusza Gwiaździńskiego,  który na początku lat 2.000 na kanale TV PolSat prowadził kulinarny program pt. "Domowa Kawiarenka".

Dyskusja na temat KAWA! Pięć błędów bezwiednie popełnianych każdego dnia, podczas parzenia.

Mnie najbardziej podoba się sama końcówka : 

Anonimowy19 kwietnia 2014 00:07

Panie Tadeuszu, a co Pan sądzi o chemaxie ? Czy kawa parzona w tym naczyniu przez podwójny filter jest ok? A drip? jest tanszy a zasada podobna. Czy są duże rożnice? Pozdrawiam, Kasia

Odpowiedz

Tadeusz Gwiaździński19 kwietnia 2014 06:56

Proszę nie pisać przez Pan, bo tu na tym blogu wszyscy jesteśmy ze sobą po imieniu. :-)
Jeżeli idzie o kawę parzoną przez filtr, to jedynym godnym polecenia sprzętem jest dzbanek z porcelanowym filtrem. Między innymi dlatego, że ziaren kawy do niego nie powinno się mielić zbyt drobno.
Niestety nie znam polskiej nazwy. Po niemiecku nazywa się to Karlsbarderkanne - co można przetłumaczyć jako: dzbanek z Karlowych Warów.
Jak już pisałem kawa nie powoduje uzależnienia tak jak nikotyna czy alkohol. Natomiast daje niezwykle silne przyzwyczajenie smakowe.
Wszelkie podwójne filtry to jest tylko pic handlowy. W smaku kawy liczą się głównie: jakość i temperatura wody, gatunek i stopień zmielenia, oraz świeżość i poziom palenia.
Dlatego każdy filtr w zasadzie spełnia rolę trzecioplanową.
Wesołych i Zdrowych Świąt przy kawie własnego wyboru :-)
( Moja Kawiarenka -Alpenstrudel- Gazeta wytrawnego smakosza! )




Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #217 dnia: 28 Maj 2014, 10:07:01 »
Nie dałem rady przeczytać wszystkich komentarzy a zwłaszcza odpowiedzi na nie  :chory2:

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #218 dnia: 28 Maj 2014, 12:41:21 »
Panowie, co prawda on (blog) ciągle żyje, ale to już było
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=169.0

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #219 dnia: 28 Maj 2014, 14:27:19 »
 :piwko:

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #220 dnia: 28 Maj 2014, 15:01:56 »
Powinniście wymienić sensory sterujące ilością wody w swoich maszynach, bo za mało kawy leci ;-)



Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #221 dnia: 28 Maj 2014, 16:45:33 »
Zapewne chodzi o ta uroczą wymianę zdań

"Witam serdecznie, Mam expres zelmerowski model 13Z010,ogulnie kawa jest bardzo smaczna nie mniej jednak jest jej bardzo malo,nawet jeśli ustawię na dwie filiżanki to jest około 50-60 ml,to jest dosłownie dwa małe łyczki ,czy można jakoś to zwiększyć"

"Moja Kawiarenka - [...] Skoro nawet ustawienie na 2 filiżanki, nie pomaga w zwiększeniu ilości wydanej kawy, widocznie uszkodzony jest sensor sterujący ilościa wody. Albo urządzenie nie reaguje na przestawienie przełącznika."

ps. ja tam zbieram te magiczne min. 1800E na maszynę mającą możliwość zmiany ciśnienia i temperatury, bo się okazuje że moja kosztowała mniej, więc widać nie mam takich możliwości  :diabelek:

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #222 dnia: 28 Maj 2014, 23:08:57 »
Ale jak wymienisz sensor (nie wiem na jaki) to i na takim ekspresie będziesz mógł zrobić pełny kubek 250ml "espresso" i podać... hmmm... teściowej?  :mrgreen:
 To nie ty próbowałeś dyskutować z nim na tym blogu?
Ten "spec" nadałby się na naczelnego w magazyncaffe.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #223 dnia: 29 Maj 2014, 05:53:23 »
Kiedyś napisałem, ów jegomość jest bardzo butny i na privie potrafi być niezbyt kulturalny.
Odpuściłem.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #224 dnia: 29 Maj 2014, 10:42:34 »

W poszukiwaniu espresso
Robert Makłowicz


Kraje, w których kawa rośnie, nie są przeważnie rajami dla kawiarza. Przekonałem się o tym po raz kolejny w Malezji, a wróciwszy do domu i łaknąc filiżanki gorącego, kremowego espresso skonstatowałem zarazem ze smutkiem, że nam też daleko jeszcze do włoskiej, portugalskiej, chorwackiej czy też węgierskiej średniej.

Na Jamajce, gdzie uprawia się Blue Mountain, jedną z najsłynniejszych i najdroższych kaw świata, pijają przeważnie rozpuszczalne świństwa. W Ekwadorze podają najczęściej kawowy koncentrat, który samodzielnie rozcieńcza się wrzątkiem, a w Malezji dumni są bardzo z rozpuszczalnej kawy, wymieszanej od razu z cukrem i mlekiem w proszku. Wszędzie tam da się co prawda znaleźć kawiarnie we włoskim stylu, z ciśnieniowymi ekspresami, ale są to raczej ciekawostki dla turystów, a nie powszechny obyczaj. W Malezji na szczęście są Chińczycy, a więc również doskonała herbata, ale wróciwszy na ojczyzny łono pragnąłem kawy. Nie mogłem niestety parzyć sobie jej w domu, ani korzystać z ofert sprawdzonych krakowskich kawiarń, bowiem przez przeszło tydzień musiałem przemieszczać się po kraju, zarówno pociągiem, jak i automobilem.

W pociągu, jak wiadomo, człowiek skazany jest na Wars. Już jakiś czas temu przemierzając szlak pomiędzy Krakowem a Warszawą zauważyłem obecność ekspresów ciśnieniowych w wagonach restauracyjnych. Kiedyś nawet usiłowałem zamówić espresso, ale ekspres się zepsuł - jak mi powiedziano.

Teraz, złakniony, ponawiałem identyczne próby kilkakrotnie, zawsze bez powodzenia. W końcu jeden pan z Warsu wytłumaczył mi, że ekspresy zamówione do wagonów nie działają, bowiem pociąg wytwarza zbyt małe napięcie zdaje się, albo ciśnienie, w każdym razie kawy z ekspresu zrobić się nie da. Spytałem naiwnie, czy nie mogą wstawić sobie ekspresików na kapsułki, dostępnych w każdym supermarkecie, pan ze smutkiem zaprzeczył, bo w Warsie wszystko zamawia się centralnie. Zatem jakiś mędrzec zamówił dziesiątki albo i setki dostojnych ekspresów, które nie działają w pociągowych warunkach i jeżdżą sobie po Polsce jako fantomy, kawa z ekspresu jest w ofercie Warsu, a że jej nie ma, to rzecz całkowicie wtórna, skoro w jadłospisach figuruje. Poprawiło się, rozszerzamy naszą ofertę i reagujemy na życzenia klientów.

Jeżdżąc samochodem wybór ma się większy. W przydrożnych barach kawa czasem bywa dobra, zwłaszcza jeśli należą do włoskiej sieci Autogrill, ale na samych stacjach benzynowych espresso w zasadzie nie występuje. Orlen Cafe miał je dawno temu, ale najwyraźniej uznano, że Polacy lubią wyłącznie dużo kawy naraz i teraz w tamtejszch maszynach najmniejszą opcją jest już tylko espresso doppio. Przynajmniej mają małe papierowe kubeczki, czego nie uświadczysz w stacjach Shella, obsługiwanych kawowo przez maszyny z logo Coffeeheaven. Ucieszyłem się wielce, widząc takową po raz pierwszy, bo w kawiarniach Coffeeheaven kawa jest niezła, choć droga. Radość trwała krótko, opcji espresso urządzenia Coffeeheaven w ogóle nie przewidują, kubki papierowe mają wyłącznie ogromne, tyle kawy ile, się w jednym na raz mieści, nie wypijam przez tydzień. Pani z obsługi poradziła, by odstawić kubek po kilku sekundach, bo potem i tak leje się woda. Tak uczyniłem, otrzymałem niedobre pseudoespresso w gigantycznym naczyniu, za które zapłaciłem prawie osiem złotych. Blisko dwa euro za samoobsługową, niedobrą kawę w jednorazowym, w dodatku nieodpowiednim naczyniu. W Portugalii mniej kosztuje wyborne espresso w porcelanie z kieliszkiem winogronowego destylatu.

http://www.maklowicz.pl/pl/felietony/robert-maklowicz,5/w-poszukiwaniu-espresso
   

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi