Autor Wątek: Przyszłość speciality coffee  (Przeczytany 84185 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #330 dnia: 16 Maj 2023, 10:01:57 »
Nic złego, nie czepiam się. Spoko :). Na maksa -- rozkręcają się duże palarnie, swoją skalą przewyższają już włoskie "manufaktury", produkują naprawdę dużo. Kierują się takimi samymi mechanizmami, strategiami jak analogiczne, duże włoskie czy niemieckie firmy. Siłą rzeczy wychodzą od jakiegoś czasu poza tę frazę "specialty coffee" ale wciąż marketingowo jadą na tymże.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #331 dnia: 16 Maj 2023, 10:19:31 »
A to dobrze czy źle, bo nic z tego nie rozumiem.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #332 dnia: 16 Maj 2023, 10:20:10 »
Dobrze i źle. To zależy.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #333 dnia: 16 Maj 2023, 11:11:11 »
Ale teraz konkretnie czego się czepiasz? Zadałeś pytanie:
„Chyba idziemy z kawą już na maksa”

Odpisałem ze wg mnie nie, bo dużo polskiemu rynkowi brakuje jeśli chodzi o kraje, odmiany i obróbki.

Co w tym złego?

Btw. Możesz mi podać proszę te wiele palarni, może ze 3? Szukałem i nic nie mogę znaleźć.

Masz rację, że mało jest takich "egzotycznych" kaw na naszym rodzimym rynku.
 Jednak oprócz Laosu chyba każdą z nich idzie kupić od ręki w krórejś z Polskich palarni, może niekoniecznie z jakiś kosmicznych obróbek i fermentacji.


Mam wrażenie że "wszyscy" (uogólniając) teraz mają s@%#ę na Kolumbię i Gwatemalę, co nie zmienia faktu że kilka z nich piłem i była wyborna.


Do tego jeszcze jest Sumatra w goodcofee i Indonezja i Tanzania w Java, Malawi też
Idzie kupić w kilku palarniach, czy nawet Zimbabwe.

https://lacava.pl/products/myanmar-ruby-hills-kawa-ziarnista-250g

https://javacoffee.pl/en/collections/kawa/products/kawa-organic-papua-nowa-gwinea-korofeigu?variant=42150207881406


https://javacoffee.pl/en/collections/kawa/products/indonezja-frinsa-manis?variant=42615663886526


https://javacoffee.pl/products/zambia-kachipapa?variant=46684903440729
https://www.galicya.com.pl/zambia-kawa-naturalna

https://kawiarnia3p.pl/pl/p/Malawi-AAA/108

https://kawiarnia3p.pl/pl/p/Papua-Nowa-Gwinea-Lahamenegu/235

https://www.goodcoffee.pl/tanzania-mshewe-id-260

Fajnie jakby właśnie właściciele palarni wypowiedzieli sie więcej na ten temat, z czego to wynika.

Trudności dostępności dobrego ziarna ( brak  zaufanych importerów ?), wysokiej ceny zakupy, czy z preferencji kupujących, a pewnie jeszcze z kilku innych argumentów?!


« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2023, 11:22:04 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #334 dnia: 16 Maj 2023, 11:24:05 »
Mam wrażenie że "wszyscy" (uogólniając) teraz mają s@%#ę na Kolumbię i Gwatemalę, co nie zmienia faktu że kilka z nich piłem i była wyborna.
Gwatemala trochę mniej, ale Kolumbia jest bardzo szerokim i bardzo różnorodnym pojęciem. Od zawsze jest to najlepsza jakość. Można sobie wędrować po mapie, ale przecież nie w tym rzecz. W zasadzie można zostać na zawsze w Kolumbii i nigdy się nie znudzić. Kawa jest fajnym materiałem, ale nie ze względu na kraj pochodzenia... Zauważyłem ostatnio inne zjawisko: niektórzy "eksperci" z Insta zdaje się, że z premedytacją dyskryminują wybrane kraje pochodzenia. Ten nie lubi Gwatemali i z góry wie, że Gwatemala jest be; tamten nie kupi nic z Nikaragui bo coś tam z polityką nie pasuje... Żenada to jest :).
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2023, 11:39:22 wysłana przez Antonio »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #335 dnia: 16 Maj 2023, 11:47:49 »
Co z tego Malawi, Zambii, Papui, Laosu i innych egzotycznych Tajlandii itp. ma wynikać? Dla mnie nic. Nie kierujemy się w wyborze ziarna atlasem geograficznym tylko sensorycznym. @krystians ma rację :).

To zdanie sprawiło, że muszę się dołączyć do rozmowy :) Z Malawi, Zambii, Papui, Laosu i Tajlandii wynika tyle samo co z 20-stej porzeczkowo-cytrusowej Kenii (z coraz niższą punktacją z powodu Ruiru i Batianów), czy kolejnej orzechowej Brazki mającej być zupełnie inna niż wszystkie. Wynika z tego przede wszystkim kawa jakości specialty wykonana przez ludzi z pasją. Tylko tyle i aż tyle. Origin chyba powinien zawierać trochę jego charakteru. Coś jak nasz rodak mówiąc za granicą po angielsku, czy Brytyjczyk mówiący po włosku. Ciężko oszukać pochodzenie, ale zaprezentowanie go w smaczny sposób daje poczucie czegoś wyjątkowego. Jakość w krajach drugiego wyboru kawowego poszła bardzo do przodu i już nie jest tylko "dziwnie", ale też smacznie. W maju szykujemy Tajlandię z obróbki koji oraz natural z Chin z dużą ilością nut "dżemowatych". Sądzę, że obie nie leżą przy charakterystycznych profilach dla swojego regionu i wsadzanie ich do jednej szuflady z ziemistym posmakiem jest dosyć krzywdzące. Takich kaw jest mniej, ale są. Czasem nawet trzeba klepnąć worek w odpowiednim miesiącu w roku, bo np. statek wyładowuje część zamówionego kontenera w Europie i płynie do UK.

Jako część branży, ale też prywatny klient polski rynek oceniam jako po prostu ok. Częściej nacinałem się za granicą na niepijalną kawę w ładnej paczce, niż w Polsce. Często widać tę samo ziarno w 8-9 palarniach i nie ma w tym nic złego, jak kupujemy zza granicy to dla nas jest to bardziej egzotyczne a znowu akurat tram jest lepszy dostęp do ziarna. Z tego co obserwuję palarnie raczej rzadko poszukują nowych, mniej znanych importerów i trzymają się stałych, sprawdzonych źródeł. Coffee Grange mieli nie tak dawno np. fajną i złożoną Zambię o wyższej kwasowości. Ta z Bero to Zambia AA, screen porównywalny z Kolumbią Excelso, punktacja również.

Za granicą też nie wysypują się te kawy 89+, czasem jest to jedna palarnia na cały kraj, która oferuje coś podobnego. Zdecydowanie więcej jest takich rzeczy na Zachodzie, gdzie kultura kawowa dojrzewa trochę dłużej i być może klient ma trochę więcej pieniędzy na zakupy.

W tym wszystkim chyba najważniejsze, żebyśmy pili jak najwięcej smacznych ziaren i nie bali się próbować czegoś nowego. Wybór jest bardzo bogaty i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #336 dnia: 16 Maj 2023, 11:52:38 »
Z Malawi, Zambii, Papui, Laosu i Tajlandii wynika tyle samo co z 20-stej porzeczkowo-cytrusowej Kenii (z coraz niższą punktacją z powodu Ruiru i Batianów), czy kolejnej orzechowej Brazki mającej być zupełnie inna niż wszystkie.
No właśnie. Tyle samo. Czyli nic poza profilem sensorycznym się tu raczej nie powinno liczyć. Np. Brazylia to też temat-rzeka, dlatego że taki powszechny, jest niebanalny...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #337 dnia: 16 Maj 2023, 13:57:04 »
Profil sensoryczny to już trochę abstrakcja teraz. Jakiej Kenii bym nie kupił to zawsze jeżyny, jagody bla bla. A w rzeczywistości każda inna. Czyli wracamy do punktu wyjścia. Dla kogoś kto chce dobrej kawy - zgadzam się w 100%, może na zawsze zostać w Kolumbii i będzie szczęśliwy. Dla poszukiwaczy, trzeba sięgać głębiej w różne palarnie, czesto za granice i tez głębiej do portfela. Nic złego w obu podejściach.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #338 dnia: 16 Maj 2023, 17:54:15 »
Na maksa -- rozkręcają się duże palarnie, swoją skalą przewyższają już włoskie "manufaktury", produkują naprawdę dużo. Kierują się takimi samymi mechanizmami, strategiami jak analogiczne, duże włoskie czy niemieckie firmy. Siłą rzeczy wychodzą od jakiegoś czasu poza tę frazę "specialty coffee" ale wciąż marketingowo jadą na tymże.
Tyle że wypalają znacznie lepsze kawki od tych wielkich włoskich brandów.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #339 dnia: 16 Maj 2023, 18:21:53 »
Nie byłbym tego taki pewien. Też produkują masowo.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #340 dnia: 16 Maj 2023, 18:53:17 »
Też produkują masowo.
Tak, ale jak ta ze zdjęcia, ulubiona żony (ja pije ją z rana jako potrójne espresso) Brasil Cerrado natural specialty w cenie Lavazzy oro, to nie ma porównania w jakości wypału, smaku i aromacie, a wypalają przez tydzień pewnie więcej niż Ty przez rok, a może i więcej.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2023, 19:18:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #341 dnia: 16 Maj 2023, 20:40:08 »
Lavazza jest poza wszelką klasyfikacją. Te wymienione przeze mnie polskie palarnie już dawno temu osiągnęły skalę prawie przemysłową; można zaryzykować twierdzenie, że ogromna liczba mniejszych włoskich palarni jest już w tyle za nimi.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2023, 21:45:04 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #342 dnia: 16 Maj 2023, 22:46:27 »
Szczerze powiem, że w zeszłym roku piłem świetne, zaskakujące kawy z normalnych obróbek, z takich zwyczajnych krajów jak: Gwatemala, Honduras, Meksyk, Salwador, Kolumbia, Peru. Mam wrażenie, że oprócz tych wymyślnych obróbek, wzrasta dokładność przetwarzania ziaren i to jest duży plus, który przynosi rozwój w kwestii oddania potencjału ziaren ich odmiany i terroir. Dzięki temu kawy z dobrze znanych krajów mogą być zupełnie odjechane.

Myślę, że przyszłość leży w nowych krzyżówkach i mieszankach gatunków oraz odmian. Samych gatunków kawy jest zdaje się ponad 100, a wykorzystujemy głównie dwie. Chyba coś w tym temacie zaczyna się ruszać. Moja siostra ostatnio kupiła Liberikę i jest zachwycona. Ja parę lat temu gdy piłem też byłem pozytywnie zaskoczony.

Trzymam kciuki żeby przyszłość była w rękach ludzi trochę zuchwałych, ale bez skłonności narcystycznych i nie aroganckich.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 08:57:06 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #343 dnia: 22 Sierpień 2023, 16:15:42 »
Źle się dzieje. Z najtańszych na rynku zielonych ziaren robią "kraftową kawę speciality". W blendzie 40% robusty -- sprzedają to jako "nuty orzechów i delikatnej gorzkiej czekolady". Kosmici jacyś? 500g takiego czegoś za 128zł? To chyba nawet nie bezczelność...  :picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2023, 16:34:12 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przyszłość speciality coffee
« Odpowiedź #344 dnia: 22 Sierpień 2023, 17:37:51 »
Ktoś poczuł piniąc. Ponoć, owce są do golenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi