Autor Wątek: Zielone kawy drastycznie zdrozaly  (Przeczytany 1830 razy)

Offline Ryba z Manhattanu

    • Priv
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Gastroback
  • Młynek: WMF
Zielone kawy drastycznie zdrozaly
« dnia: 17 Maj 2022, 22:11:37 »
Dobry wieczor
Ceny Kawa poszybowaly drastycznie do góry.Np. w Bero 05.2022 czesto o 80 % i wiecej
Jakie są tendencje z cenami w sklepach i palarniach ....czy tez będą takie zwyżki cen?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zielone kawy drastycznie zdrozaly
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Maj 2022, 22:16:55 »
A jak myślisz? Niestety nie damy rady nie pójść za tymi podwyżkami...

Kryzys pogodowy w Brazylii (skoro w Brazylii, to już wszędzie), kłopoty z transportem, dostępnością kontenerów, kryzys na rynku walut. Polskie wały do tego i przyszłość nie jawi się zbyt wesoło. Dlatego bierzmy co jest, póki jest i się cieszmy ;).
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2022, 22:22:26 wysłana przez Antonio »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Zielone kawy drastycznie zdrozaly
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Maj 2022, 22:21:52 »
W cenie całościowej paczki koszt zielonego ziarna nie dochodzi nawet do 50%, jest mnóstwo innych, stałych kosztów np. gaz, energia, opakowanie, transport i przede wszystkim ukochany VAT 23%. Może i mareting u niektórych lub koszty zatrudnienia... Zdrożenie o 80%+ jest widoczne dla najtańszych kaw, droższe ziarna niekoniecznie zdrożały.

Myślę, że nie ma co panikować, przy obecnej inflacji minimalna zwyżka cen kawy przez mocnego dolara, kryzys kontenerowy, mrozy w Brazylii, strajki w Kolumbii jest i tak niewspółmierna do kilograma czereśni :)

Kto lubi kawę, będzie ją pić dalej!

Pozdrawiam,
Paweł

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Zielone kawy drastycznie zdrozaly
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Maj 2022, 23:36:56 »
Od jakiegoś już czasu (dłuższego) kawy drożeją, ale to co możemy obserwować w tak zwanym "ostatnim czasie" to już masakra. Wpływ na to ma wiele czynników, ale wydaje się, że kawa (wysokiej jakości) staje się powoli towarem prawdziwie luksusowym.

Osobiście kupowałem niemal "wszystko" co ciekawe na polskim rynku kawy (na tyle ile mogłem wypić). Bywały miesiące, że na kawę wydawałem w okolicach 800zł (rekord 823,53zł). Miałem wtedy kawy tyle, że sam czułem, że to za dużo. Teraz kasa ucieka mocno, a jakoś tego "za dużo" nie czuję ;) Koszty surowca wzrosły, ale zapewne jeszcze bardziej wzrosły koszty prowadzenia działalności.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi