Autor Wątek: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?  (Przeczytany 6555 razy)

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« dnia: 22 Luty 2022, 21:43:40 »
Witajcie,
nagrywamy w piątek Podcast o kawie, w którym m.in. porozmawiamy o punktacji kawy. Naszymi gośćmi będą reprezentantka importera ziarna oraz Q grader, szkoleniowiec (szkolenia SCA).

Napiszcie czy kierujecie się punktacją wybierając kawę? Czy wg Was jest ona wiarygodna?

Czy macie pytania w temacie punktacji na jakie mogliby odpowiedzieć nasi goście w podcaście?

Paweł
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Luty 2022, 21:56:53 »
Czy Q-grader wie czyj wypał ocenia? Jeśli tak to pozostałe ocena zupełnie nie ma znaczenia
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Luty 2022, 22:03:25 »
Ważne choć czasem niekoniecznie. Dla palarni może być bardzo ważne jeżeli celuje w półkę ultra luksusową, bo wiadomo, że dla niektórych osób ważniejsze jest opakowanie. Zależy też na jakim etapie ta ocena była wydawana, bo od momentu opuszczenia farmy jeszcze dużo może wpłynąć na końcowy rezultat. Świetne zielone ziarno można jeszcze zepsuć na wiele sposobów.

Z drugiej strony piłem bardzo ciekawe i smaczne kawy, które nie miały przedstawionej oficjalnej oceny. Może teraz to się coraz rzadziej zdarza. Jak dla mnie dużo zależy od tego czego pijący szuka w kawie, czy jest taki potencjał w ziarnie i czy wypalający podkreślił akurat ten aspekt. Dla mnie ocena nie jest ważna jeśli napar mi smakuje.

Wg mnie bardziej wiarygodne jest zestawienie opisu ze znajomością konkretnej palarni. Przeważnie wiem czego się spodziewać patrząc na opis dobrze znanej palarni.
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2022, 22:08:07 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Luty 2022, 22:10:23 »
Bardzo trafna uwaga, @Szczympek :).

Punktacja określa jakość ziaren, niestety jako liczba w jakiejś tam skali, nie mówi nic o charakterze danej kawy. Strasznie ta skala jest niematematyczna, nielogiczna. Nie wiem czy jakiekolwiek rozsądne ziarna mogą mieć ocenę poniżej 50? Wobec tego przedział 0-50 jest zbędny. Większość ocen lokuje się gdzieś w granicach 80-90 -- po cholerę więc rozpiętość skali na 100, gdy korzystamy z 1/10?

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Luty 2022, 22:37:54 »
Dla mnie jako końcowego odbiorcy nie jest to specjalnie miarodajne. Kawa może być źle wypalona, żle przechowywana, ze starych zbiorów itp. Najczęściej wychodzę z założenia, że ocena, którą podaje palarnia jest najbardziej optymistyczną z możliwych i traktuje ją jako ograniczenie górne.

Ciekawe jakie przełożenie mają te oceny na finalny produkt zdaniem profesjonalistów?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Luty 2022, 22:40:27 »
Czy Q-grader wie czyj wypał ocenia? Jeśli tak to pozostałe ocena zupełnie nie ma znaczenia
Bywa, że jest różnica w ocenie o 2,5pkt u tego samego importera w magazynie X i magazynie Y. Ta sama firma :) Zestaw nutek zupełnie inny.

@Antonio świetna uwaga!

System jest daleki od perfekcji, ale obecnie nie ma lepszego i bazujemy na ocenie Q Gradera pracującego dla własnej firmy. Tak jakby sprzedawca sam wystawia ocenę dla kaw, które sprzedaje. Próbuje przekazać z czym generalnie mamy do czynienia. Tak samo kupno kawy 88pkt nie gwarantuje, że palenie jest na 88pkt. Właściwie, żeby to stwierdzić palarnia powinna wynająć Q Gradera, żeby wystawił ocenę dla danego profilu (teoretycznie). No i trzeba zaufać, że profil będzie odtwarzany 1:1 za każdym razem.

Brazylia punktuje, bo jest kawą bdb zbalansowaną i szalone 87pkt dla Brazylii nie musi oznaczać szaleństwa w kubku. Formularz punktuje balans, ciężko porównać Kostarykę Black Honey, Kolumbię Citric washed, mytą Kenię i Brazylię pulped natural. Są to kompletnie różne rzeczy i nie jest powiedziane, że pogoń klienta za ilością punktów na opakowaniu przełoży się na poziom zadowolenia. Z drugiej strony - jeśli odwrócimy sytuację może to być krzywdzące... Jeśli palarnia zrobi w piecu coś fantastycznego z kawą 83pkt to to ziarno dalej będzie sprzedawane jako 83pkt.

Jest bardzo dużo stron tego medalu, być może łatwiej pytać, niż odpowiadać. Natomiast komunikować się jakoś trzeba, żeby krzyknąć - TA KAWA JEST WYBITNA i dać jej obraz oraz móc powiedzieć - ten farmer robi świetną robotę!

Mam też wrażenie, że w ocenie ogólnej pomija się czesto ilość defektów... Bywały już kawy na magazynie o punktacji 88pkt a jakość zielonego ziarna była mocno dyskusyjna, tak samo w drugą stronę. Dwie Kolumbie Medellin na 82pkt, jedna super a druga odwrotnie. Chodzi tu pewnie, żeby nie krzywdzić pracy farmera, który długo przy tym wszystkim pracował.   

Egzamin jest bardzo trudny i kwalifikacje trzeba odnawiać co jakiś czas. Kolejnym pytaniem jest - jestem nowy w branży, zrobiłem Q Gradera, co z tym mogę zrobić? Można szukać pracy w szeroko pojętym biznesie kawowym, ale jest to mało konkretna odpowiedź. Gdzie szukać pracy skoro teoretycznie nie można wystawiać oficjalnej oceny własnym kawom. Mam wrażenie, że robi się to dla siebie samego, poprawienia jakości, rozwoju kwalifikacji, prestiżu (?) etc. Sam egzamin bez pomysłu na siebie chyba daje po prostu satysfakcję z posiadania sensoryki na wysokim poziomie.

Jak coś pomieszałem, to przepraszam :) Mówcie od razu, to będę się prostować.

Ocena kawy jest dla mnie tematem równie niejednoznacznym co podawanie nutek sensorycznych. Zawsze ciężko jednoznacznie mi się odnieść do tematu :)

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Luty 2022, 22:54:41 »
Bardzo słuszna uwaga, to to, że Brazylia 85pkt to nie to samo co Etiopia 85 pkt czy Kolumbia 85pkt. Jak wszyscy wiemy, nie pijemy cyferek tylko kawę, która możemy zepsuć na wiele sposobów, rozwieź w trakcie zaparzania. Czy kieduje się cyferkami? Kiedyś bardziej, teraz już prawie wcale. Jest to dla mnie pomocna informacja, ale z reguły ufam palarni i ziarenka same się bronią u dobrych palaczy. Nieraz miałem "super kawy" (chodzi mi o microlot, dziwne obróbki typu honey czy fermentowane) i były to ciekawe smaczne kawy, ale często lepiej smakowała mi "zwykła speciality" Etiopia guji natural. Dlaczego? Sam nie wiem, kwestia smaku. Natomiast nie przepadam za dziwacznymi opisami sensorycznymi typu "zapach porannej rosy zebranej z kwiata melona", jest to taki nieco bełkot marketingowy. Opis typu wisnia, jaśmin i czarna herbata jest dla mnie jasny, mimo, że mogę go odczuwać po swojemu. Jeden powie, że czuję kwaskowatość czerwonej porzeczki, drugi że to rabarbar... Ale wracając do sedna, fajnie będzie posłuchać o tym jak się ocenia kawy od strony fachowej, przez q gradera. I jak się to ma do tego, co znajdziemy w naszej torebce z kawą, a tego co było oceniane w teście. Bo jak sami wiecie, to nie zawsze może być to samo, mimo, że powstało z jednej partii zielonej kawy.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Luty 2022, 23:17:39 »
Nie wiem czy jakiekolwiek rozsądne ziarna mogą mieć ocenę poniżej 50?
Ocenialiśmy kiedyś najtańsze ziarna z Lidla i miały od 65-70 pkt ;)

Brazylia punktuje, bo jest kawą bdb zbalansowaną i szalone 87pkt dla Brazylii nie musi oznaczać szaleństwa w kubku.
O tak.
Dla przykładu taka tania Brazylia ma wyższe body i balans niż świetna myta Etiopia, a ocenę mogą mieć taką samą. Dlatego dla kupującego punktacja jest bezużyteczna CHYBA, ŻE wybiera spośród tej samej obróbki i tego samego kraju. Jeśli są dwie myte Guatemale i nuty smakowe nam odpowiadają, wtedy punktacja się może przydać. Czyli jest użyteczna właściwie na 3-4 miejscu podczas kupowania.
Farmerzy w tej kwestii też mają trochę za uszami. Lucia Solis opowiadała, że farmerzy mają kawę 78 pkt i proszą ją żeby przez jakąś wysublimowaną obróbkę podniosła ocenę do rangi specialty.
W skrócie - jeśli ktoś kieruje się punktacją to często będzie zawiedziony, bo wyższa punktacja to zawsze wyższa cena, a tylko czasem lepsze doznania sensoryczne
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2022, 23:21:12 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Luty 2022, 00:52:20 »
Czym różnią się kawy z 95 pkt od tych z 85? Tak ogólnie.

https://www.coffeereview.com/highest-rated-coffees/

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Luty 2022, 09:55:13 »
z reguły ufam palarni
Ja też się podpisuję pod tym. Wiem, że moje ulubione palarnie starają się dobrze palić i zaglądam tylko do opisu sensorycznego.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Luty 2022, 22:27:16 »
Bywa, że jest różnica w ocenie o 2,5pkt u tego samego importera w magazynie X i magazynie Y. Ta sama firma :) Zestaw nutek zupełnie inny.
A może na drugim magazynie płynęły innym kontenerem? Może ziarna na obu magazynach faktycznie są różne?

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Luty 2022, 22:32:34 »
Dziękuję za Wasze głosy! Część zapisanych w notatniku i będziemy pytać w podcaście. Jutro nagrywamy :)
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Luty 2022, 09:04:29 »
Bywa, że jest różnica w ocenie o 2,5pkt u tego samego importera w magazynie X i magazynie Y. Ta sama firma :) Zestaw nutek zupełnie inny.
A może na drugim magazynie płynęły innym kontenerem? Może ziarna na obu magazynach faktycznie są różne?
Wiadomo, może być inny lot i kawa może mieć zupełnie inną punktację, chociaż zbierana w tym samym sezonie, obrabiana tą samą obróbką.

Cytat: Antonio w 22 Luty  2022, 22:10:23
Nie wiem czy jakiekolwiek rozsądne ziarna mogą mieć ocenę poniżej 50?
Ocenialiśmy kiedyś najtańsze ziarna z Lidla i miały od 65-70 pkt
może gdyby nie były tak spalone ... ;)

po cholerę więc rozpiętość skali na 100, gdy korzystamy z 1/10?
może dlatego, że jednak są drobne różnice w kawach i jeśli ocena byłaby od 1 do 10 to wszystkie miałyby 5?
poza tym przecież te kiepskiej jakości kawy też trzeba jakoś ocenić, a może z drugiej strony to już nie ma większego znaczenia, bo i tak wszystko jest spalone
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Luty 2022, 09:33:29 »
Jeśli różnice byłyby drobne, to należy te skalę ułożyć, tak by cokolwiek na niej ukazać.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Punktacja kaw? Dlaczego jest ważna? A może nie?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Luty 2022, 11:34:57 »
a czy tak właśnie nie jest? przecież oprócz samej punktacji mamy też ocenę opisową
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi