Autor Wątek: Festiwal kawy 2022  (Przeczytany 5158 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Luty 2022, 21:43:22 »
Natomiast Rojes złoto w Coffee In Good Spirits i Cezve :)
Kobiety są zaje..fajne :) W końcu pora żeby trochę wyszły z cienia.
Może byśmy trochę poanalizowali występy zawodników z różnych konkurencji?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Luty 2022, 22:06:24 »
Ale czy one są w cieniu? Toż w tej dziedzinie sukcesy Polek trwają od dekad. A gdzie ci faceci? ;) A wiem, faceci coś tam "gryzmolą" w kajetach SCA i oceniają po swojemu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Luty 2022, 22:14:36 »
Tak to widzę z moich obserwacji, że w tym naszym tradycyjnym modelu zachowań i struktury społecznej, kobiety przeważnie miały pod górkę. Teraz zaczynają w końcu wychodzić z cienia. Nie stały się nagle lepsze, tylko będąc cały czas fantastycznymi ludźmi, w końcu zaczęły się przebijać i rozpychać bardziej łokciami. Tak, polskie kobiety, to wg mnie często są ciche i skromne heroski.  Oczywiście na scenie kawowej są od dawna. Jednak Rojes była pierwszą mistrzynią świata - baristką, to chyba coś mówi. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Luty 2022, 22:20:28 »
Jednak Rojes była pierwszą mistrzynią świata - baristką, to chyba coś mówi.
Co mówi? Brawo Rojes, ale... dla mnie te mistrzostwa to niezmiennie niezły cyrk w sensie tzw. sensoryki i sędziowania.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Luty 2022, 23:50:39 »
Jednak Rojes była pierwszą mistrzynią świata - baristką, to chyba coś mówi.
Co mówi? Brawo Rojes, ale... dla mnie te mistrzostwa to niezmiennie niezły cyrk w sensie tzw. sensoryki i sędziowania.
Chyba najbardziej to widać na przykładzie zawodów barista. Mało kiedy do finałowej trójki przebije się ktoś świeży. Raczej przewija się ta sama ekipa. Weźmy jako przykład - mamy dwie równorzędne prezentacje na tej samej kawie, obie wyrównane. Jedna przez stałego bywalca, a druga przez osobę która startuje po raz pierwszy. Formularz daje duże pole do popisu, a punktacja nie jest znana od razu tylko 'za jakiś czas'. Max Colonna mówił o słabych stronach zawodów barista na YT i ciężko się z nim nie zgodzić. Podał przykład kalibracji sędziów i samej dyskusji gdzie w jury mamy Jamesa Hoffmanna i kogoś od roku w branży kawowej. Pytanie - czyje zdanie będzie brane pod uwagę, mimo tego, że każdy ma 1 głos i może czuć trochę inaczej. Właściwie dlaczego ostatecznie sędziowie MUSZĄ mówić jednym głosem i mają mieć wspólne stanowisko skoro zwyczajnie ktoś może czegoś nie lubić? Max też mówił, że sędziowie notują ołówkami (ale może coś zmyślam). Formularz oceny jest zbyt ogólny i duże znaczenie w tych zawodach ma akurat połączenie fantastycznych umiejętności, spójnej prezentacji, opanowanie nerwów i niestety przy równorzędnych prezentacjach jednak trochę sympatia lub przemyślenie komu może lepiej pójść na dalszym etapie.

Ibrik/cezve, CiGS, Brewers, Tasters, Roasters jeszcze pokazują, że można sprawić niespodziankę i z ulicy wejść do finałowej szóstki. Każde zawody, a w szczególności barista to ogromne nakłady czasowo-finansowe, ogrom pracy do wykonania. Z pewnością łatwiej to przerobić po kilku startach, poziom stresu wśród uczestników jest bardzo duży, nie jest łatwo robić łabędzie przy takim ciśnieniu. Zwycięstwo w takich zawodach nie niesie też wygranej w totka, Wojtek Białczek też mówił, że po wygraniu w Niemczech ciężko mu było znaleźć sponsorów na wyjazd na finały do Stanów. Zawody barista to temat rzeka... :)

Skoro sama formuła ma sporo mankamentów, to czy warto ją robić? Nie mamy obecnie nic lepszego, więc trzeba robić, ale wypadałoby też trochę modernizować. Sama koncepcja posiadania 15stu minut do zagospodarowania jest super, można wysłać w świat fajny komunikat. Skoro prezentacja jest ok, to wystarczy rzucić okiem na system oceniania. Występujący, którzy przygotowują się miesiąc-dwa nie dostają żadnego feedbacku od sędziów po swoim występie, po kilku godzinach w końcu padają zdawkowe 2-3 zdania od kogoś z komisji. Zdecydowanie jest kilka rzeczy do poprawy, czasem prostych do zrobienia. Pytanie też - skąd te zmiany mają wyjść i jak je wprowadzić, bo SCA PL nie działa sama sobie, tak samo na każdym kontynencie zasady powinny być podobne :)

Mam nadzieję, że nie pomieszałem czegoś, bo już późna godzina

Pozdrowienia!
Paweł
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2022, 00:20:05 wysłana przez mr_blend »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Luty 2022, 00:03:06 »
Co mówi?
Mówi w moim odczuciu, że trudniej dojść im do tego samego miejsca co mężczyznom, choć nie są słabsze i mniej zmotywowane.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Luty 2022, 09:56:30 »
@krystians jak trudniej, jak łatwiej?

@mr_blend rzeczowo i trafnie to ująłeś.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Luty 2022, 10:30:35 »
Co mówi?
Mówi w moim odczuciu, że trudniej dojść im do tego samego miejsca co mężczyznom, choć nie są słabsze i mniej zmotywowane.

Tez nie do końca to rozumiem. Akurat w zawodach barista szanse od zawsze były wyrównane. Powiedziałbym, ze kobiety mogą mieć nawet łatwiej bo lepiej odbierają wrażenia sensoryczne, ale tez łatwiej znajdują sponsorów.
Z drugiej strony liczyłem kiedyś koszt wzięcia udziału w zawodach brewers. Gdy ktoś przychodzi z ulicy to koszt 3-4 tysiące złotych. Wiadomo, gdy pracuje w palarni to znacznie mniejszy. Barista to pewnie i 50% więcej, dlatego nie ma „zawodników z ulicy”
Od dawna to powinno się nazywać „zawody na najlepsza prezentacje, najdroższej kawy”. Brawo dla Natalii, ze sama wypala, a nie ma wszystkiego podstawionego pod nos jak sporo zawodników.

A to, ze Rojes była pierwsza mistrzynią swiata nic nie mówi, bo większość mężczyzn bierze udzial w zawodach wiec jako płeć maja statystycznie większa szanse na wygraną wiec tez argument o kant pupy rozbić
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2022, 10:35:26 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Luty 2022, 11:14:57 »
Mogę się mylić, najlepiej by było jakby w dyskusji pojawiły się jakieś baristki z doświadczeniem w zawodach. Ale może chociaż kobiety zabrałyby głos? Wtedy byłoby to mniej teoretyczne rozważanie. W każdym razie spróbuję Wam w skrócie przedstawić na czym opieram swoją teorię. Nie mówię o tym, że akurat konkretne mistrzostwa temu sprzyjają, bo nie znam mechanizmów na każdym etapie. Większość jest na zawodach facetów, ale to chyba też z czegoś wynika. Baristek jest w kawiarniach więcej, mniej czy podobnie? Bo tak z moich obserwacji, to jest podobnie jak baristów. Chodzi mi o to, że mówimy o kobietach, które wychowały się ok lat '90. Wtedy, i pewnie nadal niektórzy tak wychowują dzieci, uważało się, że dziewczyna ma być spokojna, mądra, zadbana, ale cicha, niewykłucająca się, niezbyt wymagająca od świata, najlepiej żeby nie angażowała się za bardzo w rywalizację szczególnie sportową, bo jak potem będzie zbyt umięśniona, to gdzie faceta znajdzie.. itp. A chłopak to wiadomo może wszystko, bo to chłopaki łobuziaki i muszą szaleć rywalizować itd.

Potem są kolejne etapy tego w szkole i w życiu. Wszelkie odstępstwa od stereotypu są karcone. Niektórzy nie wierzą, że kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej. Jednak tak jest, opowiadała mi o tym koleżanka zajmująca się grafiką. Wtedy wydało mi się do dziwne i absurdalne, że ona zarabia mniej niż jej kolega który bardziej się obija, a jednak. Z ciekawości porozmawiałem z osobą w rodzinie, która przeprowadza nabory kadrowe dla dużej firmy żeby dowiedzieć się jak to wygląda. No i otrzymałem odpowiedź, że kobiety często lepiej przygotowane do pracy od swoich kolegów, mają niższe oczekiwania co do swojego wynagrodzenia niż mężczyźni i w ogóle są bardziej skłonne do pracy w gorszych warunkach. Do tego warto wziąć pod uwagę, że życie i obowiązki kobiet często są znacznie bardziej złożone od facetów, nie tylko ze względów rodzicielskich.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2022, 11:59:08 wysłana przez krystians »

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Luty 2022, 14:33:22 »
Hej,
dobrze czytać dyskusję. Mieliśmy szczęście i nagraliśmy Podcast o kawie ze zwyciężczyniami już po występach, ale przed ogłoszeniem wyników.
Konrad dał tytuł Dziewczyny rządzą w polskiej kawie: Kwiatkowska, Rojewska, ROJEWSKA!

https://podcastokawie.pl/dziewczyny-rzadza-w-polskiej-kawie-kwiatkowska-rojewska-rojewska/


W odcinku:
Michał Sitarek / Zaparz Mnie
Aleksander Krzych / koordynator SCA ds. eventów, palarnia Harvest
Aleksander Smęt / La Cava
Natalia Kwiatkowska / Bless Coffee Roasters
Maksym Volkovytski / Hard Beans
Aga Rojewska i Paula Adamska

Dopytaliśmy Agnieszkę Rojewską o plany na przyszłość, o powrót do Polski, warto posłuchać do końca.

Podcast dostępny na wszystkich platformach do słuchania podcastów: Spotify, Apple Podcasts, jest też na YouTube.

Zapraszam.
Paweł

https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Luty 2022, 16:25:55 »
Natalia Kwiatkowska wymiata. Jedyna lokalna palarnia gdzie zawsze chętnie zachodzę mimo że jestem zwolennikiem "klasycznych kaw" - zawsze coś się znajdzie nawet na mój gust. Palarnia, sklep z kawą, małe dziecko, a teraz jeszcze otwiera kawiarnię. Zasłużyła ciężką pracą na kolejną wygraną.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Luty 2022, 17:33:25 »
Większość jest na zawodach facetów, ale to chyba też z czegoś wynika.
Nie mam pojęcia z czego. Chyba tylko z tego, że mężczyźni bardziej lubią rywalizację. Na pewno nie chodzi tu o dostęp do uczestnictwa, bo każdy ma jednakowy.
Baristek jest w kawiarniach więcej, mniej czy podobnie? Bo tak z moich obserwacji, to jest podobnie jak baristów.
Nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. W kawiarniach są osoby, które robią kawę i są bariści. Żeby ktoś wziął udział w zawodach barista, potrzeba kilku lat doświadczenia, ogromnej pewności siebie, kontaktów i/lub sporej ilości pieniędzy no i wręcz miłości do kawy. Powinieneś zapytać ile manadżerów czy ilu zamożnych pasjonatów kawy jest wśród mężczyzn, a ile wśród kobiet.
 
Wtedy, i pewnie nadal niektórzy tak wychowują dzieci, uważało się, że dziewczyna ma być spokojna, mądra, zadbana, ale cicha, niewykłucająca się, niezbyt wymagająca od świata, najlepiej żeby nie angażowała się za bardzo w rywalizację szczególnie sportową, bo jak potem będzie zbyt umięśniona, to gdzie faceta znajdzie.. itp
To brzmi jak jakaś chora patologia. Ciężko mi uwierzyć, że tak ktoś robi.
A chłopak to wiadomo może wszystko, bo to chłopaki łobuziaki i muszą szaleć rywalizować itd.
Prędzej mężczyźni mają zadbać o rodziny i być odpowiedzianymi, a nie wydawać dwu-trzy miesięczną pensję na zabawę z której może nic nie być, nawet w przypadku zwycięstwa.


 Peterson wspiminał, że mężczyźni większą wagę przywiązują do rzeczy, kobiety do ludzi. Kobiety potrafią się doskonalić w kilku dziedzinach, większość mężczyzn wybiera jedną. Nie dziwię się zatem, że sporo kobiet może przestać interesować praca gdzie jest się poniżanym też wyśmiewanym, gdyż mogą znaleźć dużo lepsze alternatywy

Druga część Twojego postu brzmi jak bajka. Takie praktyki są karalne i nielegalne.
Nie wiemy jaki staż pracy ma „kolega obijający się”, może pracuje 10 lat dłużej i otrzymuje większa zapłatę? Może koleżanka nie wie o pewnych zadaniach które on wykonuje? Może nadrabia pracując z domu lub poświęcając więcej czasu w biurze?
Poza tym odnosząc się do niższego oczekiwania do swojego wynagrodzenia, to nie problem kobiet, tylko osób nieśmiałych/ nie wierzących w swoje umiejętności. Co gdy przyjdzie pewna siebie kobieta która na pytanie „jakich oczekujesz zarobków” odpowie 8000zl, a po niej nieśmiały chłopak ktory powie 5000zl. Czy mimo to firma zaoferuje kobiecie mniej, a mężczyźnie więcej? Zapytaj „znajomej kadrowej” następnym razem, proszę

„Są bardziej skłonne do pracy w gorszych warunkach”. Dlatego jest tak dużo kobiet pracujących jako górnicy, śmieciarze i budowlańcy, prawda?
„Sa bardziej skłonne do pracy w mniejszych lecz ciągle, zadbanych klimatyzowanych biurach z cateringiem, niż mężczyźni” - tak jest bardziej prawdziwie

Jednak ciagle prosiłbym o odpowiedź dlaczego kobietom miałoby być trudniej na mistrzostwach barista. Bo to, ze ogólnie mają ciężej to nie podlega dyskusji i tez nie jest na temat.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2022, 17:56:26 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Luty 2022, 21:57:07 »
Po pierwsze nie roszczę sobie prawa do wyłączności na prawdę. Tak jak mówiłem to kobiety powinny się wypowiadać jak naprawdę jest. Choć będzie to pewnie zmienne też dla różnych osób. Ja widocznie żyłem Szczympku w świecie patologicznym. Ty widocznie masz wgląd w lepszy świat, co nie zmienia faktu, że ten świat, którego nie znasz też istnieje. Oczywiście życzyłbym wszystkim, aby żyli w idealnym świecie.

Chyba tylko z tego, że mężczyźni bardziej lubią rywalizację.
Wg Ciebie to się bierze z DNA? Kobiety nauczyły się rywalizować w inny sposób.

nie chodzi tu o dostęp do uczestnictwa
Masz rację, nie chodzi o dostęp, chodzi m.in. o sposób w jaki kobiety były wychowywane i traktowane.

To brzmi jak jakaś chora patologia. Ciężko mi uwierzyć, że tak ktoś robi.
To pisałem w dużym uproszczeniu, przeważnie jako rodzice powtarzamy pewne schematy bezwiednie.

Prędzej mężczyźni mają zadbać o rodziny i być odpowiedzianymi,
Wiele znasz kobiet co przepuszczają cała wypłatę na imprezowanie albo hazard? Ja nie, ale facetów znam trochę. Także takich którzy byli bardzo chętni do posiadania licznego potomstwa. Niestety niekoniecznie do bycia odpowiedzialnym w życiu.

Takie praktyki są karalne i nielegalne.
Firmy to obchodzą klauzulą poufności w kwestii umów z pracownikami. Myślisz, że komuś chce się latami użerać w polskim sądzie i z pracodawcą?

Znajoma zaczęłą pracować na własny rachunek i była to pewnie jedna z lepszych decyzji w jej życiu. Obecnie nie ma miesiąca żeby nie zdobywała jakichś nagród.

Dlatego jest tak dużo kobiet pracujących jako górnicy, śmieciarze i budowlańcy, prawda?
Nie wiem czy celowo, czy nie, zupełnie przeinaczyłeś znaczenie. Chodzi o warunki pracy na danym stanowisku. Akurat większość kobiet, które znam pracujących w klimatyzowanych biurach, jest wkurzona na klimę.

Co gdy przyjdzie pewna siebie kobieta która na pytanie „jakich oczekujesz zarobków” odpowie 8000zl, a po niej nieśmiały chłopak ktory powie 5000zl.
Wiesz tak też może być, ale chodzi o powszechność zjawiska. Taki przypadek na pewno też może się zdarzyć. Czy i ile firma zaoferuje komu, to już zależy na ile będzie firmie zależeć na danej osobie. Co nie zmienia faktu, że większość kobiet, w których ten nazwijmy go po Twojemu "kadrowy", przeprowadzał nabory dla paru dużych cyfrowych agencji  marketingowych, przeważnie zaniżały swoją wartość jako pracownika.

to, ze ogólnie mają ciężej to nie podlega dyskusji i tez nie jest na temat
Skoro ogólnie mają trudniej, to chyba jednak dotyczy.  Jeśli mają bardziej skomplikowane życie, to chociażby wydzielenie czasu na treningi i szukanie sponsorów jest od nich bardziej wymagające.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2022, 22:35:19 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Luty 2022, 10:59:23 »
Po pierwsze nie roszczę sobie prawa do wyłączności na prawdę.
No pewnie, ja też.
Ty widocznie masz wgląd w lepszy świat, co nie zmienia faktu, że ten świat, którego nie znasz też istnieje.
Nie sądzę. Po prostu ciężko mi to sobie wyobrazić, że ktoś tak mógł tak poniżająco wychowywać córkę. Przykro mi jeśli coś takiego spotkało Twoją bliską osobę.
o sposób w jaki kobiety były wychowywane i traktowane.
Ciężko mi się z tym zgodzić. Wygląda to na założenie, że wychowanie nas definiuje, a to nie prawda. Skoro każdy ma takie same możliwości, to czemu wychowanie ma mieć jakikolwiek wpływ na decyzję? Jeśli ma, to nie było wychowanie tylko terror, a strach przez samorozwojem "bo tak zostałem wychowany" brzmi jak Post-traumatic stress disorder.
Myślisz, że komuś chce się latami użerać w polskim sądzie i z pracodawcą?
Nie wiem jak to wygląda w Polsce, ale w Irlandii wystarczy post na Insta i burza sama się rozpęta. Zaraz przed pandemią, znajomy aplikował do pewnej sieci kawiarni i czekając na rozmowę zapoznał się z dziweczyną, która też czekała na swoją kolej. Po rozmowie zaczekał na nią i zapytał jak poszło, ona odpowiedziała, ze fajnie, ale nie odpowiada jej praca za najniżsża krajową 10.10e na godzinę. On się zdziwił, bo jemu zaproponowali 11e/godzinę i jej o tym powiedział.
Po jej poście na insta, kawiarnia była zamknięta przez ponad tydzień, a później właściciele wydali długie przeprosiny.
szukanie sponsorów jest od nich bardziej wymagające.
Szukanie sponsorów jest dużo łatwiejsze dla kobiet. Sam tego doświadczyłem, a jeśli nie wierzysz, poobserwuj profile w mediach społecznościowych mistrzyń krajowych i mistrzów krajowych.

Ogólnie zdaje mi się, że myślimy podobnie. Posłuchaj w wolnej chwili ostatniego podcastu Joe Rogana z Jordanem Petersonem (pierwsze 40-50 minut skupia się na tym temacie, póżniej Peterson odpływa)

Podsumowując - nie uważam, że potrzebujemy kolejnych podziałów ludzi, na tych którzy mają ciężej/łatwiej. Jest już za dużo podziałów na świecie wiec tym bardziej nie powinniśmy doszukiwać się innych, zwłaszcza opartych nie na faktach, a na:
Mogę się mylić
swoją teorię
nie znam
chyba też z czegoś wynika
przeważnie
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2022, 11:01:59 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Festiwal kawy 2022
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Luty 2022, 16:20:01 »
Wg mnie z natury jako stadne zwierzęta dostosowujemy się do większości w grupie. Moja córka np. nie była fanką różowego dopóki nie poszła do przedszkola.
Nie mam zamiaru żadnych podziałów wprowadzać. Wystarczy, że będziemy się szanować wszyscy, bez względu na płeć, wiek czy wygląd i czasami jeśli coś utartego zwyczajowo wyda nam się niesprawiedliwe, to po prostu to zmieniać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi