Autor Wątek: Jak pić kawę z kawiarki  (Przeczytany 4152 razy)

Offline spiewok1988

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka
  • Młynek: Timemore chestnut C2
Jak pić kawę z kawiarki
« dnia: 10 Styczeń 2022, 12:53:19 »
Witam. Jestem ciekaw jak pijacie kawę z kawiarki. Przepłukując usta wodą jak przy espresso, czy normalnie bez wody??

Offline barsum

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: V60, AeroPress, Chemex, Bialetti
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Luty 2022, 18:38:56 »
Ja piję bez wody, ostatnio też zacząłem robić z kawiarki "americano" tak jak zasugerował James Hoffmann w ostatnim filmiku o kawiarce i jestem zadowolony z rezultatów. :) Przy czym jak chcesz mieć lepsze doznania smakowe to zawsze warto sobie przepłukać usta wodą.

Online Yerbopijca

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, Bialetti Venus
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Kwiecień 2024, 16:56:10 »
Zasadniczo, kawa z kawiarki rzadko smakuje mi taka, jak wychodzi z „rurki” :). Albo rozcieńczam otrzymując nieco lurowatą kawę do popijania jak herbatę, albo z mlekiem roślinnym. Albo jedno i drugie. Po prostu od jakiegoś czasu mocna kawa mi nie smakuje. Wyjątek stanowi tu klasyczne espresso.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Kwiecień 2024, 19:31:59 »
Jestem ciekaw jak pijacie kawę z kawiarki. Przepłukując usta wodą jak przy espresso, czy normalnie bez wody??
Możesz pić  bez "odkażania" ust wodą. Oni, bariści, nie będą Cię sprawdzać 😉
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwiecień 2024, 20:07:05 »
Oczywiście nie trzeba przepłukiwać ust, jednak ma to naukowe uzasadnienie, wtedy oczyszczamy język, podniebienie i część retronasalną z pozostałości innych substancji i aromatów, dzięki czemu możemy lepiej wyczuć aromaty i smaki kawy. Jest to szczególnie przydatne jeśli wcześniej coś jedliśmy lub mamy zaschnięte usta/gardło.  Do tego można dodać, że siorbiąc wyczuje się jeszcze więcej. :)

Zasadniczo, kawa z kawiarki rzadko smakuje mi taka, jak wychodzi z „rurki
A jak grubo mielisz? Jeśli zalewasz wodą pod zaworek, to dobrze jest zmielić dość grubo tj. tak między grubość soli a cukru, wtedy jest największą szansa na optymalną ekstrakcję, jeśli jest za mocna, to dobrze dolewać po trochu wodę i mieszać, a potem próbować.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2024, 20:18:18 wysłana przez krystians »

Offline kastor Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, V60, kawiarka, tygielek, Poccino Espresso/retro
  • Młynek: Eureka Mignon, 1ZPRESSO
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Kwiecień 2024, 21:32:17 »
Zgadza się, trzeba mielić dość grubo. I co ciekawe, kawiarki o różnej pojemności i różnych firm często dodatkowo wymagają indywidualnych ustawień grubości przemiału. Osobiście jestem zwolennikiem cappuccino (tzw. "mleko roślinne" u mnie zdecydowanie nie sprawdziło się) i naprzemiennie korzystam i z kawiarki, i z ekspresu. Bywa że również dolewam wody gdy efekt ekstrakcji jest zbyt intensywny. I obowiązkowe wcześniejsze płukanie ust/kubków smakowych :).  To w skrócie tyle co do moich doświadczeń w temacie jak pić kawę z kawiarki

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Kwiecień 2024, 21:37:25 »
Tak każda kawiarka jest trochę inna i ma swoje kaprysy.

A co do pytania o to jak pić, to najlepiej w dobrym towarzystwie i nastroju. :)

Online Yerbopijca

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: V60, Bialetti Venus
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Kwiecień 2024, 09:14:55 »
A jak grubo mielisz? Jeśli zalewasz wodą pod zaworek, to dobrze jest zmielić dość grubo tj. tak między grubość soli a cukru, wtedy jest największą szansa na optymalną ekstrakcję, jeśli jest za mocna, to dobrze dolewać po trochu wodę i mieszać, a potem próbować.
Zalewam po zaworek. Co do grubości mielenia, to nie jestem jeszcze na tym etapie, żeby o tym rozmawiać ;) Jeszcze niedawno sypalem tam mieloną kawę z marketu. Kilka tygodni temu miała miejsce moja pierwsza styczność z kawą speciality, ale ponieważ nie mialem wtedy jeszcze młynka, kupiłem kawy zmielone już dla mnie. Teraz młynek już mam, ale jeszcze nie mieliłem.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwiecień 2024, 12:30:13 »
oczyszczamy język, podniebienie i część retronasalną z pozostałości innych substancji i aromatów, dzięki czemu możemy lepiej wyczuć aromaty i smaki kawy

Pamiętam mój niekłamany zachwyt, kiedy przepuściłem przez V60 kawę mającą w profilu "wiśnia" i w pierwszym łyku tę wiśnię, ale taką megaintensywną, poczułem. PŻona była głosem rozsądku i spytała tylko: "A ty to po obiedzie nie zeżarłeś paru wiśniowych delicji?". Zeżarłem :(

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jak pić kawę z kawiarki
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Kwiecień 2024, 12:41:12 »
Też miałem podobnie, piłem espresso po zjedzeniu borówek i wydało mi się takie fajnie owocowe, więc zachwycony zrobiłem drugie i już takie nie było. Po czym przypomniałem sobie, że przed pierwszym jadłem borówki :) Jednak nawet kolor kubka z którego pijemy ma wpływ, co wykorzystał w swojej prezentacji Martin Wölfl nowy mistrz Brewers Cup.
https://youtu.be/xbFpaEboy_g?si=1zpwC_tnUtxX37ov&t=520

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi