Autor Wątek: Covid-19 - zabieracz smaku  (Przeczytany 15205 razy)

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Październik 2020, 13:02:06 »
Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że jeżeli chodzi o płyny to smakują jak woda. Jezeli chodzi o jedzenie to  wyczuwalne są podstawowe smaki tj. Słodki, kwaśny, gorzki, słony, ale są one przytłumione. Reszta jest nie wyczuwalna. Jest to też bardzo niebezpieczne gdyż można otruć się zepsutą żywnością jeżeli człowiek nie zauważy

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Październik 2020, 13:11:07 »
Człowiek myślał że przeziębienie jak każde inne, a tu nagle traci sie smak i węch.
Miałem kilka lat temu innego wirusa, przez którego straciłem węch na jakieś dwa tygodnie. Świat nie kończy się na covidzie

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Październik 2020, 17:39:07 »
Covid doprowadzi do tego, że świat jaki znamy skończy się.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2020, 17:47:03 wysłana przez gromog »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Październik 2020, 18:38:33 »
To już się dzieje, ale to nie covid, to my do tego doprowadziliśmy. Zbyt wielu z nas było obojętnych gdy działo się źle.

Offline irenka Kobieta

  • Wiadomości: 5
  • Młynek: hario
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Listopad 2020, 19:40:15 »
Cześć.

U nas w małżeństwie podział. Ja nie mam węchu a mąż smaku.

Tragicznie z kawą i curry. Jak zanurzam nos w świeżo zmielona kawę nic nie odczuwam. Nie ważne jak palona jest czy jasno czy ciemno, a nawet przepalona Lavazza nie czym nie pachnie.

Nie polecam.

Offline West23

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: zelmer
  • Młynek: zelmer
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Kwiecień 2021, 14:57:44 »
Czy spotkał się ktoś z brakiem chęci na kawę po covid, smakuje jak popiół?

Offline szuler Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Cinquantotto / Aeropress
  • Młynek: Mazzer
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Listopad 2021, 14:54:26 »
Moje własne obserwacje...
Covid - 13 dni szpital (kwiecień 2021)
Smak i węch - nawet na chwilę nie straciłem (jestem uprzywilejowany)
Kawa - w związku z pandemią, lockdownami, pracą zdalną DOMOWE zużycie wzrosło z jednego kilograma do dwóch:). U większości moich znajomych też.
Mam nadzieję, że ten segment rynku ma się dobrze (potwierdzają to niektórzy:)
Teraz mamy kolejną falę zła, dbajcie o siebie... (to co widziałem w szpitalu pozostanie że mną na zawsze).

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Listopad 2021, 15:23:39 »
Wiele osób po przebytym covidzie w ogóle nie odzyskuje węchu i smaku, lub jest on w znacznym stopniu upośledzony.  Potrzebna jest rehabilitacja.

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Listopad 2021, 16:56:31 »
Pozytywem jest to, że odmiana delta rzadziej powoduje zaburzenia węchu i smaku względem wariantów z poprzednich fal - zauważyłem, że węch częściej tracą ludzie młodzi i obok zapalenia zatok to u nich jedyne objawy.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Listopad 2021, 17:00:14 »
Można powiedzieć, że jestem świeżo po covid, smak i węch tak w pełni straciłem na dwa dni. Smak do normy wrócił dość szybko, z węchem było nieco gorzej. Największy problem miałem z kawą, czego bym nie przygotował to płasko w smaku i zapachu. Testowo sprawdzałem zapachy innych rzeczy i było ok, a kawa uparcie stawiała opór ;)

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Listopad 2021, 21:36:59 »
a kawa uparcie stawiała opór
Grubiej zmielić  :P

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Listopad 2021, 08:59:09 »
Ja straciłem całkowicie węch, ale smak miałem, poza jednym szczegółem. Kawa smakowała obrzydliwie. Chemiczny, metaliczny posmak, ciężko to nawet opisać. Im większa ocena SCA tym gorszy smak xD. Węch wrócił relatywnie szybko, ale kawy nie piłem jeszcze 2msc. Śmieszna choroba.

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Listopad 2021, 09:45:32 »
Śmieszna choroba.

Ja obserwuję nieco mniej zabawne przebiegi tej choroby.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Listopad 2021, 13:05:12 »
oj chyba nadinterpretujesz ten zwrot, różnice w odczuwaniu zaburzeń smaku bywają na swój sposób zabawne, nawet w całej jej paskudnej otoczce, dla mnie np banan stał się najobżydliwszą rzeczą nie do przełknięcia :)

Sam miałem zakłócony węch dość krótko, na przełomie tygodnia, może dwóch i aktualnie nie zauważam problemów z nim, chodź dokładnie nie badałem bo też nie potrzebuję, same podstawowe smaki były. Za to mam w rodzinie przypadek całkowitej utraty z początku pandemii, gdzie aktualnie, czyli jakoś po półtora roku węch ma dalej znacznie zaburzony.

Niedawno nieco przypadkiem trafiłem na wypowiedź lekarza z jakiegoś uniwerku w stanach, który zawodowo zajmuje się badaniem węchu więc i aktualnie badają głównie zaburzenia covidowe i co mnie zaciekawiło, że jak na początku mówiono o uszkodzeniach w neuronach i drodze sygnału, tak teraz już uważa się, że w większości przypadków nie następuje uszkodzenie ani samych receptorów, ani dróg neuronalnych a utrzymujące się podrażnienie tkanek otaczających czy budujących te receptory. Z kilku próbowanych przez nich terapii najbardziej obiecujące było proste kropienie witaminą E, jeżeli dobrze zrozumiałem, to chodziło o odpowiednik znanych w Polsce kapsułek a+e. Powodowały one właśnie regenerację okolic receptorów, przez co pomagały im wracać do prawidłowej pracy, przy czym podkreślał, że badania dalej trwają i nie wiedzą jeszcze na ile trwała będzie taka poprawa chodź jej bezpieczeństwo i prostota daje im dużą nadzieję chociażby dla części przypadków.

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Covid-19 - zabieracz smaku
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Listopad 2021, 13:13:25 »
Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: utrata węchu covid patomechanizm mp

Wyskakuje nam artykuł z medycyny praktycznej który opisuje proponowany patomechanizm utraty węchu w tekście infekcji sarssov2.
Jeżeli ktoś z Państwa miał zacięcie do nauki biologii w szkole czy na studiach to polecam

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi