Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 389151 razy)

Offline Sui

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Hario
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1590 dnia: 26 Kwiecień 2020, 23:06:46 »
Dzięki za informacje, ale na stronie i olx już wszystko wykupione  :-[

Offline Premislaus

  • Wiadomości: 8
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1591 dnia: 20 Sierpień 2020, 08:23:12 »
witam.
Jak powinny być włożone poprawnie podkładki do tego młynka ? Płaską czy wypukłą stroną do jego środka ? I jak jest w końcu z tym punktem zero ? Jedni twierdzą, że punkt zero jest od maksymalnego skręcenia żarna, inni że od wtedy kiedy rączka swobodnie opadnie.
pozdrawiam,

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1592 dnia: 20 Sierpień 2020, 22:49:59 »
Polecam https://www.comandantegrinder.com/faq.html

Reassembly: it is important to reassemble the axle and washers correctly.
- The top washer should be inserted before the axle, with the raised edge towards the bearing.
- Attach the crank to help hold everything in place.
- Insert the bottom washer onto the axle, with the raised edge facing towards the bearing.
- With the spring reinserted into the cone, slide the cone back onto the axle.
- Whilst pushing the cone into the body of the grinder, screw the grind setting dial back onto the axle.


Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1593 dnia: 20 Sierpień 2020, 23:34:54 »
I jak jest w końcu z tym punktem zero ? Jedni twierdzą, że punkt zero jest od maksymalnego skręcenia żarna, inni że od wtedy kiedy rączka swobodnie opadnie.

z tym punktem "0" jest dokładnie tak samo jak z puntem "G" - nie ważne gdzie ma go obcy młynek/kobieta - tych przysłowiowych klików i tak nie da się dokładnie odwzorować - zbyt dużo zmiennych (jak już bardzo chcesz wiedzieć to i tak traktuj to orientacyjnie a nie dosłownie)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline Premislaus

  • Wiadomości: 8
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1594 dnia: 03 Wrzesień 2020, 17:36:51 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Mam jeszcze pytania. Od jakiegoś czasu podkładki które do tej pory mocno się trzymały na osi, teraz wypadają. Zwłaszcza ta w górnej części. Musze mocno uważać, aby przy przechylaniu młynka nie wypadła. Sprzedawca twierdzi, że to oś się wyrobiła i tak może być. Nie wiem, co tym sądzić. Drugie pytanie, dotyczy tego punktu zero. Do tej pory przy maksymalnym skręceniu rączka się blokowała. Teraz lata jak ... właściciel po pustym sklepie. Czy tak może być ?
pozdrawiam

Offline dstruck

  • Wiadomości: 2
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1595 dnia: 07 Wrzesień 2020, 21:04:53 »
Witam, czy ktoś się orientuje czy gdzieś na forum kupię młynek Comandante?

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1596 dnia: 09 Wrzesień 2020, 08:50:14 »
A ja z innej beczki. Szykuje się zaskórniak i przyszła myśl o wymianie MYMa na coś bardziej pro. Problem w tym, że jakoś nie przekonuje mnie komendant i w związku z tym pytanie, czy na tej półce cenowej jest równorzędny albo i może lepszy, ale nie otoczony legendą, zawodnik?

Offline maciekr

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: ns musica
  • Młynek: niche zero
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1597 dnia: 09 Wrzesień 2020, 08:57:53 »
Poczytaj na forum wątek o kinu m47, podobna klasa (być może nawet ciut wyżej), na pewno trochę droższy od comandante

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1598 dnia: 09 Wrzesień 2020, 09:34:52 »
Wybieranie pomiędzy nimi to raczej wybór większych przyjemności, jak pomiędzy wakacjami w zimie a lecie czy pomiędzy przysłowiowymi świętami, raczej nie ma złego wyboru, podejdź do tego użytkowo, które cechy cenisz bardziej, np kinu domyślnie przychodzi z żarnem bardziej pod espresso, wolniejsze i podobne do c40 można dokupić, ale czy kolejny wydatek zrobi wartą jego różnicę? nie wiem i mam lekkie wątpliwości.

Przede wszystkim nie spodziewaj się ogromniej różnicy w jakości przemiału w stosunku do mym54, to nie będzie już przepaść jak od np ceramicznych do mym i wydaje mi się, że właśnie z powodu profilu żarna, większą różnicę może c40 robić.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1599 dnia: 09 Wrzesień 2020, 10:02:45 »
Robiliśmy na forumowym spotkaniu bezpośrednie porównanie Kinu i mym 54 q1 w cuppingu i przy tym samym poziomie ekstrakcji. Jest wyraźna różnica między tymi dwoma młynkami, poza kwestiami użytkowymi, to napar z Kinu był czystszy w smaku. Wyraźniejsza separacja aromatów, mniej czekolady i bez delikatnej mulistości występującej w mym54. 1Zpresso Q to oczywiście fajny młynek w swojej cenie. Wiadomo że różnica między nim i Kinu, Comandante, czy innym równorzędnym młynkiem będzie mniejsza niż między ceramicznymi stożkami a dobrym żarnem stalowym. Jeśli nie zależy Ci na kolejnym ręczniaku, to może kup sobie Wilfę Uniform albo poczekaj na test młynka single dose od Janusza.
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2020, 10:07:03 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1600 dnia: 09 Wrzesień 2020, 10:09:36 »
Ja się czaiłem na młynek, finalnie nie wyszło. Padło na Kinu M47 Simplicity. Na plus względem komesia wychodziło bezproblemowe i szybsze mielenie pod espresso, bezstopniowa regulacja, plastikowy pojemnik też był na plus względem szklanego w komesiu(który, dziwnym trafem, często mi się odkręcał jak używałem) a na żarno teoretycznie do espresso nie patrzyłem, bo i tak radzi sobie z alternatywami. W komesiu nie znalazłem plusów na jego korzyść względem Kinu, jedyne co to różnica w cenie(dla jednych ważne, dla innych mniej, więc to taki trochę poboczny aspekt).

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1601 dnia: 09 Wrzesień 2020, 15:30:31 »
Na razie dysponuję tylko baterią środków alternatywnych. Mam małą kuchnię i to na własne życzenie (spiżarka) i raczej w najbliższym czasie nie grozi mi ekspres :P Uniform to już cenowo nie ten class, aż takim smakoszem nie jestem, no i też wymaga miejsca :) Z Waszych komentarzy wychodzi mi, że najlepszym wyjściem byłoby znaleźć pasujący do myma, większy pojemnik na zmieloną kawę, bo to mnie najbardziej w nim uwiera :D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1602 dnia: 09 Wrzesień 2020, 15:43:03 »
Może @siewcu będzie mógł pomóc i wydrukuje 3d pojemnik na przemiał?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1603 dnia: 09 Wrzesień 2020, 15:59:47 »
Comandante ma tą przewagę, że jest pojemny na górze i na dole - nadaje się do dużych przelewów. Kinu to wielki młyn z małym pojemniczkiem  ;)

Dlaczego producenci młynków nie dodają jako opcja większego pojemnika na przemiał? Albo mały i duży w komplecie. Żodyn na to nie wpadł?
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2020, 16:02:23 wysłana przez Pawcio »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1604 dnia: 09 Wrzesień 2020, 16:05:46 »
ale pod względem bycia smakoszem, jak to fajnie nazwałeś :) to c40, kinu i uniform trzeba by rozpatrywać jako tę samą klasę. Wilfa to spory elektryczny młynek z wielkim żarnem, więc i kosztuje więcej, ale nie spodziewaj się z niego z założenia lepszego mielenia

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi