Autor Wątek: Subskrypcja kawy  (Przeczytany 15284 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Maj 2013, 21:02:06 »
Chyba że nie ma czasu na wybieranie kawy i pokłada się zaufanie w dostawcy... :)
A jest to chyba podejście baaaardzo rzadkie (ja się z nikim takim nie spotkałem). Bo jeżeli ktoś nie ma czasu na wybieranie kawy, to po prostu kawa nie jest jego hobby i ma swoją standardową mieszankę, a nie będzie bawić się w subskrypcje. A kawosz, nazwijmy to "świadomy" zawsze znajdzie pół godziny, żeby coś sobie wybrać.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Maj 2013, 21:13:01 »
Ktoś wspomniał o wersjach limitowanych... co w przypadku gdy dana kawa tak mi zasmakuje, że innej nie będę chciał tylko tą jedną jedyną? Nie będę miał możliwości zakupić jej ponownie osobno?




Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Maj 2013, 10:11:36 »
Z dobrą subskrypcją kawy to się nie spotkałem jeszcze, tak jak nie spotkałem się z dobrą subskrypcją wina. Z kawą jest trochę jak z winem. Mam swoje stałe produkty do których wracam praktycznie co miesiąc (~1500g) plus staram się poznawać nowe smaki (~500g).
Wino ostatnio też kupuję tylko w 2 rodzajach i czasem butelkę innego na spróbowanie. Raz/dwa razy do roku można zaszaleć i zrobić zakupy jak te w JGC.

Dobrze zbudowanej subskrypcji jeszcze nie widziałem. Pomijam dobór kaw, bo tutaj raczej będzie ciężko pogodzić gusta. Mnie rozkładają ceny. YB to jest masakra, już taniej by wyszła subskrypcja w UK od JGC ;) chociaż ich polityki też nie rozumiem, bo kawa średnio jest po 4.5 GBP a w subskrypcji wychodzi drożej, i to sporo. Rozumiem że dochodzi koszt wysyłki. Ale może subskrypcja powinna działać jak prenumerata - wysyłka gratis?

Z jednej strony z chęcią zwiążę się subskrypcją z uznaną i sprawdzoną palarnią - z drugiej strony w moim przypadku taka subskrypcja wiąże się z dużym jednorazowym kosztem - 2kg kawy na miesiąc po przyjmijmy średnio z wysyłką 90 PLN/kg, to jest kurcze grubo ponad 2000 PLN do jednorazowej płatności. Czyli przy jednorazowej płatności, subskrypcję brał bym raczej sporo mniejszą i dodatkowo zamawiał kawy samodzielnie - co jest trochę poronionym pomysłem od strony organizacyjnej.

Podsumowując - subskrypcja jak najbardziej tak, pod jednym trudnym do spełnienia warunkiem - płatność nie jednorazowa. Może po każdej dostawie, może raz na kwartał. Tylko to dokłada ogrom pracy dla palarni od strony buchalterii.

No chyba że rozwiązać to inaczej - zobowiązuje się co miesiąc przez rok czy pół do zakupu 2 kg kawy. Do  25-go każdego miesiąca mam potwierdzić co to będzie za kawa, jak nie potwierdzę to dostaję to co ostatnio zamówiłem, jak to pierwsze zamówienie i nie powiedziałam co chce to kawy wybiera palarnia.

LMWDP #469

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Maj 2013, 22:00:00 »
A ja chętnie wypróbowałbym kilkumiesięczną (3-6 m-cy) subskrypcję na single (najlepiej 2 różne po 250g przy każdej dostawie) z dobrej palarni. I liczę tu na Gorana, którego już zachęcałem na MC do podjęcia tematu  ;)
W Polsce znam tylko subskrypcję z Javy (Youbean). Oczywiście cena nigdy mnie nie zachęciła do skorzystania z niej. Następni dopiero się przymierzają ;)
Z zagranicznym palarni ciekawa jest oferta Has Bean - "The Twelve Month Coffee Gift": 71 funtów za 12 paczek 250g, czyli niespełna 30 zł za każdą. Szkoda, że nie ma krótszego wariantu jak w Square Mile Coffee, gdzie znowu cena jest barierą.


Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Maj 2013, 22:02:23 »
Sama idea subskrypcji jest OK, ale pod warunkiem że ceny są sensowne a proponowane kawy ciekawe :)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Maj 2013, 09:37:27 »
Dokładnie tak. Nie mam nic przeciwko, żebym sobie zamawiał kawy wedle uznania i wedle ilości + otrzymywał raz w miesiącu paczkę 250/350g z czymś 'specjalnym-niespodziewankowym'. Tylko, żeby to się opłacało KLIENTOWI, wówczas wysyłka musiała by być jakoś gratisowo/bardzo tanio. Bo nie dość, że przy normalnych zakupach musimy płacić za paczkę, to jeszcze trzeba płacić za przesyłkę tej jednej paczki, niejednokrotnie ok. połowy ceny kawy.

A to z kolei problem dla palarni. Cen wysyłki się nie przeskoczy, bo obsługują to firmy zewnętrzne - poczta, kurierzy, paczkomaty...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Maj 2013, 10:31:11 »
Kawy ostatnio zamawiam wg uznania Wysyłających z lekkim obostrzeniem, aby kwasów nie było.

Działa. :ok:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Maj 2013, 19:33:45 »
I liczę tu na Gorana

Coś takiego jest w opcji ale w luźniejszej formie i miało być dwa miesiące temu, wraz z nową stroną internetową. Niestety opóźnienie nie z naszej winny .

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Maj 2013, 06:31:08 »
Moim zdaniem bez sensu jest ideologia kawowej subskrypcji. Nie wiedziałem, że prenumerata czasopism wiąże się z darmową wysyłką... ;) Najlepiej niech wszystko będzie za darmo, najlepiej wspólne... ;)

Jeśli już, to subskrypcja ma dać jakieś pieniądze na ruszenie z miejsca, więc lepiej zrobić to od razu, a nie na raty. Jeśli kupuję czasopisma, to płacę z góry. Im więcej kupię, im dłuższy okres prenumeraty, tym mniej zapłacę. Inne propozycje są wymyślaniem kwadratury koła. Jeśli nie mam pieniędzy, to nie kupuję subskrypcji na lata.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Maj 2013, 10:16:27 »
Nie wiedziałem, że prenumerata czasopism wiąże się z darmową wysyłką.

Dla wydawnictw prenumerata często jest szukaniem pieniędzy, a nawet ratowaniem skóry. Zamiast płacić kilkudziesięcioprocentową marżę firmom kolporterskim, wydawnictwo woli ponieść spory koszt wysyłki czasopisma listem poleconym priorytetowym, inne przesyłki niestety nie zawsze dochodzą. Mimo tego, jest to opłacalne. Przy ogólnopolskiej dystrybucji czasopism, nie ma fizycznych zwrotów do wydawnictwa, są tylko na papierze. A to jest pole manewru dla mniej uczciwych kolporterów. Ale, żeby subskrypcja cieszyła się powodzeniem, to gazeta musi być tańsza niż w kiosku. W przypadku miesięczników płaci się za dziesięć gazet, a dostaje dwanaście, no i od czasu do czasu jakieś gadżety w prezencie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Maj 2013, 07:42:52 »
Ale coś za coś. Spory wydatek na początku i spokój przez rok-dwa, jeśli wydawnictwo nie upadnie ;). Prenumeruję coś tam za oceanem, płacę z góry za dwa lata, więcej niż płacą Amerykanie, więcej płacę za dostawę. I nie narzekam, bo treści z pisma są mi bardzo przydatne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Maj 2013, 12:50:24 »
No tak, ale tu mowa o sytuacji, w której te same treści może wyczytać w kilku innych czasopismach, dostępnych od ręki, niejednokrotnie taniej i z możliwością wyboru i wydawcy, i formatu.

Przecież nikt by nie wytykał wad subskrypcji kawy, gdyby kawy na co dzień nie można było kupić.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Maj 2013, 16:00:58 »
Po co zatem taki temat? :) Subskrypcja jest jaka jest: jeśli coś w tym zmienimy, to chyba przestanie być subskrypcją ;). W przypadku wspomnianego przeze mnie pisma, jego treści, głównie reklamy różnych firm są dostępne w wielu miejscach i w innych pismach, a także w wydaniu internetowym, nawet fragmentami za darmo... Ale jednak wolę zapłacić z góry i mieć co miesiąc-dwa konkretną gazetę w garści.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Maj 2013, 16:39:49 »
No właśnie, wszystko to jest kwestia indywidualnych korzyści. Ja w takiej subskrypcji, na takich warunkach jak w You Bean nie widzę żadnych plusów. A ograniczenia spore.

Korzyści mogą być różne:
1. finansowe (tu akurat nie bardzo, a najbardziej by się tego chciało);
2. dostęp do niedostępnej kawy;
3. dla zabieganych -- jakaś kawa przyjdzie sama;
4. no i właśnie? coś jeszcze? czym palarnia chce mnie przekonać abym chciał zapłacić z góry i zrezygnować z przyjemności wybierania sobie następnej kawy?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Subskrypcja kawy
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Maj 2013, 16:49:51 »
razem z powiedzmy roczną subskrypcją palarnia może dać darmowe szkolenie w pakiecie - fakt trzeba by się ruszyć, ale zachęta jest
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi