Autor Wątek: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.  (Przeczytany 13913 razy)

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« dnia: 13 Wrzesień 2017, 13:20:46 »
Witam Cześć.

Zastanawiam się nad kupnem "Lepszego" ekspresu kawowego kolbowego.

Najpierw jednak przedstawię wam profesjonalnym kawoszom swoją sytuację :).
- Kawę piję codziennie rano z małą ilością mleka niespienionego(ok. 80ml kawy i 30 mleka).
- Używam ekspresu kapsułkowego(Tchibo Cafissimo LATTE Argento) i od niedawna kapsułek włoskiej firmy ecaffe SUPREMO.
- Często też używam Aeropresu poza domem lub jak chcę napić się innej kawy. Kawa kupna mielona z lidla lub w ziarnach z IKEI zmielona w zwykłym młynku do kawy. Zawsze parzę tak samo, 3 minuty, 2 łyzki kawy i poziom wody do 3 (dla 2 osób).
- Czasami piję też rozpuszczalną ale średnio ją lubię.

Pierwsza i Druga opcja kawy mi smakuje, jednak nie wykluczone że mógłbym robić sobie jeszcze smaczniejszą kawę w domu :)
Chciałbym zrezygnować z kapsułek i kupić ekspres kolbowy do domu.
Tylko zastanawiam się czy dla takiego człowieka jak ja nie starczył by ekspres np. DE LONGHI Dedica EC 680M.
Czy warto brać raty/kredyt i zakupować coś pokroju Ascaso Basic lub Graef ES 702 + młynek Graef CM 702.

Czy tak duża jak dla mnie cena tych ekspresów + młynek sprawi efekt WOW kawy i będzie ona smakowała jak w dobrej kawiarni?
Czy po prostu raczej nie odczuję różnicy w stosunku do ekspresu za ~500zł.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 14:55:48 wysłana przez fux »
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Wrzesień 2017, 13:28:22 »
1) Zmień kawę na coś pijalnego, bo to co kupujesz nie nadaje się do niczego.
2) Co to za młynek? To element najważniejszy w całym procesie parzenia.
3) Jaki budżet wchodzi w grę?

PS. Graefa CM 702 sobie odpuść, to się nie nada do nawet podstawowego sensownego ekspresu.

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Wrzesień 2017, 13:48:00 »
1.) Ale tak kawa mi smakuje :) Właśnie dlatego opisałem wam moją sytuację :)
2.) Taki klasyczny elektryczny za 60zł który od zawsze sie używało w domach :)
3.) Napisałem. Delonghi za 500zł kupię bez bólu serca. 1800 na Acasco to już dla mnie bardzo dużo.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2017, 12:02:20 wysłana przez pafcio0 »
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Wrzesień 2017, 14:11:12 »
Jeżeli kawa w kawiarniach Ci smakuje to różnicę powinieneś odczuć. Pod warunkiem że w danej kawiarni wiedzieli co robią i mieli surowiec przyzwoity  ;)

Młyn na pewno musi mieć płynną czy też bez zakresową możliwość regulacji mielenia. Każda kawa ma inny punkt mielenia, a na dodatek kawa z tej samej paczki się zmienia. Poza tym przemiał musisz mieć w miarę regularny i powtarzalny.

Co do ekspresu. Powinna to być maszyna która dobrze się wygrzeje. Dobrze by było aby grupa i kolba były mosiężne, a sitka w kolbie standardowe.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Wrzesień 2017, 14:24:48 »
1.) Ale tak kawa mi smakuje :) Właśnie dla tego opisałem wam moją sytuację :)
2.) Taki klasyczny elektryczny za 60zł który od zawsze sie używało w domach :)
3.) Napisałem. Delonghi za 500zł kupię bez bólu serca. 1800 na Acasco to już dla mnie bardzo dużo.
Jeśli nie chcesz zmieniać kawy, to dużo więcej nie uzyskasz. Nie ma w takim przypadku sensu kupowania czegokolwiek lepszego, wystarczy to co masz. Jeśli chcesz pić coś na poziomie zbliżonym do dobrych kawiarni, MUSISZ zmienić ziarna. Bezwzględnie. Taki młynek jak masz jest bezsensowny i nie ma w nim nic poza tym, że mieli, więc masz cały sprzęt do wymiany. A żeby miało to ręce i nogi, to zestaw za ok 2000 zł(minimum) jeśli nowy sprzęt i do espresso. Do Aeropressu można tani młynek kupić, a i tak będzie kosztował 3x tyle co Twój obecny. Zastanów się czy chcesz dalej pić to co pijesz, czy pić lepsze.

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Wrzesień 2017, 14:44:13 »
Tego się bałem że dostanę takie propozycje ja na każdym fanowskim forum :)

Natomiast na razie spróbuję zmienić kawę, najlepiej na dobrą ale mieloną już w odpowiedni sposób abym nie musiał kupować drogiego młynka. Poszukam na forum, pewnie jest gdzieś lista dobrych kaw.
No i kawę będę robić w Aeropresie. Zobaczę czy odczuję różnice między tanią kawą a dobrymi ziarnami, gdyż może wcale moje podniebienie nie odczuje zmiany.

Potem się zastanowię czy kupować zwykłe delonghi czy profesjonalny drogi sprzęt.
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Wrzesień 2017, 14:55:35 »
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że różnica jest kosmiczna. A strasznie drogiego młynka nie musisz kupować, jeśli nie pijesz espresso - głównie do niego jest potrzebny, ale z najbardziej podstawowych z sensem to Rhinowares, koszt ok 160-180 zł.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Wrzesień 2017, 15:12:45 »
Tego się bałem że dostanę takie propozycje ja na każdym fanowskim forum

kaju666, nie wiem, czy w kuchni pitrasisz, co jadasz.
Może takie porównanie spowoduje, że nie będziesz tego odbierał jako „fanowską" sugestię.

Różnice są takie, jak:
pomidor zerwany z krzaka na ogródku w lipcu a tym marketowym w styczniu, bułką kupioną rano w małej piekarni prosto z pieca a taką, którą będziesz jadł następnego dnia wieczorem ale zakupioną w „piekarni", a w zasadzie odgrzewalni w markecie, „szynką" za 9,99 a szynką za 39, itepe. ;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Wrzesień 2017, 15:16:23 »
spróbuję zmienić kawę, najlepiej na dobrą ale mieloną ... abym nie musiał kupować młynka.
kolba bez młynka? tak się nie da, kawa do kolby MUSI być świeżo mielona i musisz mieć możliwość samodzielnego dobierania grubości pod swój ekspres. Nikt ci nie zmieli prawidłowo "na oko", to się robi pod ten konkretne urządzenie, do każdego inaczej. Tylko Ty sam obserwując eksprekcję jesteś w stanie dobrać odpowiedni przemiał. Co więcej, w miarę wietrzenia kawę trzeba mielić na inną grubość niż początkowo, także bez młynka (żarnowego, a nie ostrzowego) ta zabawa nie ma sensu.

Jeśli chcesz bardziej skondensowaną kawę niż z aeropressa to zacząłbym nie od kupowania drogich ekspresów ale od phina, moki, slowpresso - tutaj jeśli chcesz możesz użyskać mocny napar, prawie jak z ekspresu.
Resztę koledzy już napisali - podstawą jest ziarno, dobra woda i do tego młynek. Ekspres jest najmniej ważny i najmniej potrzebny.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 15:19:33 wysłana przez grex »

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Wrzesień 2017, 15:35:15 »
Różnice są takie, jak:
pomidor zerwany z krzaka na ogródku w lipcu a tym marketowym w styczniu, bułką kupioną rano w małej piekarni prosto z pieca a taką, którą będziesz jadł następnego dnia wieczorem ale zakupioną w „piekarni", a w zasadzie odgrzewalni w markecie, „szynką" za 9,99 a szynką za 39, itepe.
No dobra jeśli są aż tak wyczuwalne różnica to chyba warto się tym tematem zainteresować bo własnie ostatnio przerzuciłem się z na jedzenie bez żadnego E :)
kolba bez młynka? tak się nie da, kawa do kolby MUSI być świeżo mielona i musisz mieć możliwość samodzielnego dobierania grubości pod swój ekspres. Nikt ci nie zmieli prawidłowo "na oko", to się robi pod ten konkretne urządzenie, do każdego inaczej. Tylko Ty sam obserwując eksprekcję jesteś w stanie dobrać odpowiedni przemiał. Co więcej, w miarę wietrzenia kawę trzeba mielić na inną grubość niż początkowo, także bez młynka (żarnowego, a nie ostrzowego) ta zabawa nie ma sensu.
O matko, dla mnie to jakaś czarna magia że miał bym dobierać i w kółko zmieniać grubość zmielenia dobierając ją do innych czynników.
Jeśli chcesz bardziej skondensowaną kawę niż z aeropressa to zacząłbym nie od kupowania drogich ekspresów ale od phina, moki, slowpresso - tutaj jeśli chcesz możesz użyskać mocny napar, prawie jak z ekspresu.
Resztę koledzy już napisali - podstawą jest ziarno, dobra woda i do tego młynek. Ekspres jest najmniej ważny i najmniej potrzebny.
Skondensowanie kawy jaka mi wychodzi z aeropresu jest chyba dla mnie odpowiednie. Lubię gdy kawa nie jest "wodna" w smaku a raczej taka kremowa.

A co myślicie o takim młynku? Gdzieś ktoś mi go polecił tylko nie pamiętam gdzie. Że po jakiś modach dorównuje tym droższym. https:// goo.gl/ cdbsgc

I jakie są wasze ulubione kawy? Może kupię sobie na początek podobne.
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Wrzesień 2017, 15:43:03 »
No dobra jeśli są aż tak wyczuwalne różnica to chyba warto się tym tematem zainteresować bo własnie ostatnio przerzuciłem się z na jedzenie bez żadnego E
Znam takich, co bez vegety sobie życia nie wyobrażają i efekt odstawienia jest okrutny.
Po jakimś czasie w jakiejś knajpie zaserwowano mi jakąś potrawę sowicie okraszoną właśnie tym specyfikiem. Zgroza.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Wrzesień 2017, 15:47:40 »
Skondensowanie kawy jaka mi wychodzi z aeropresu jest chyba dla mnie odpowiednie.
to po co ci ekspres??? Do kawy o takiej pojemności wymyślono własnie te pozostałe urządzonka.
Ekspres służy do espresso, czyli maleńkich maksymalnie skoncentrowanych kaw o poj. 25-30ml.

Co do kawy - zajrzyj do polecanych na forum palarni, ja mogę polecić te:
http://www.coffeeproficiency.com/kawy,93.html
http://mastroantonio.pl/Do-metod-przelewowych,c,17

Offline kaju666

  • Wiadomości: 42
  • Ekspres: AP, HD7140 x3
  • Młynek: Von Shef aka Cafe Style BCG152SK
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Wrzesień 2017, 16:08:38 »
Znam takich, co bez vegety sobie życia nie wyobrażają i efekt odstawienia jest okrutny.
Po jakimś czasie w jakiejś knajpie zaserwowano mi jakąś potrawę sowicie okraszoną właśnie tym specyfikiem. Zgroza.
Na razie się rozkoszuję chlebem bez ulepszaczy i schabikiem którego składem jest mięso i przyprawy :P
to po co ci ekspres??? Do kawy o takiej pojemności wymyślono własnie te pozostałe urządzonka.
Ekspres służy do espresso, czyli maleńkich maksymalnie skoncentrowanych kaw o poj. 25-30ml.

Raczej chciałem dlatego aby kawę przyrządzać szybciej niż w aeropresie :).
Jak 30ml :P? tosz to łyżka XD. Ja to i tak ograniczam się do filiżanki 100ml. Moja kobieta lubi już kubek 250ml gdzie 70% to mleko :)

Co do kawy - zajrzyj do polecanych na forum palarni, ja mogę polecić te:
Fajna ta 2 strona, mogę wybrać aby zmielili tak aby pasowała do Aeropresu.
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 16:13:00 wysłana przez kaju666 »
Nowy w świecie dobrej kawy.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:08:54 »
Tego się bałem że dostanę takie propozycje ja na każdym fanowskim forum
Kaju, to nie tak jak myślisz. Są metody zrobienia naprawdę dobrej kawy i wcale nie trzeba do nich drogiego ekspresu. Po pierwsze dobra lub bardzo dobra kawa z palarni. Świeża to jest niezbędny warunek, a świeża to maksymalnie kilka miesięcy od wypalenia. To, że na paczkach kawy w marketach jest napisane, że termin przydatności to jakieś 2 lata to bzdura. Poczytaj o alternatywnych metodach parzenia kawy, wybierz to co Ci odpowiada i ciesz się tym, co będziesz mieć w filiżance. Kawę rozpuszczalną i w kapsułkach sobie daruj. Oprócz kawy następnym elementem jest młynek. Twój jest zapewne młynkiem udarowym. Taki młynek pali kawę i produkuje pył, a przemiał jest nierówny. Do alternatywnych metod  młynek za 400-600zł będzie wystarczający. Jeśli myślisz o ekspresach typu DeLonghi, Krups itp, też sobie daruj. Popelnisz ten sam błąd.  Jeśli chcesz mieć KONIECZNIE ekspres, uzbieraj trochę pieniędzy. Niestety, pasja kawowa jak każda inna jest droga. Nikt tutaj nie chce Cię na nic naciągnąć, tylko próbują Cię forumowicze nakierować na właściwą drogę.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Decyzja dot. zakupu lepszego ekspresu kolbowego.
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:52:51 »
No i jeśli lubisz duża czarną kawę, to nie ekspres kolbowy, bo on właśnie da Ci tę łyżkę stołową kawy, tylko ekspres przelewowy. Tam zrobisz odpowiednią kawę do swoich predyspozycji.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi