Autor Wątek: Jaramillocafe  (Przeczytany 2044 razy)

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Jaramillocafe
« dnia: 19 Luty 2019, 21:11:24 »
Czy może ktoś miał do czynienia z taką kawą 100% PURE COLOMBIAN ARABICA COFFEE (Jaramillocafe)
Czy to kawa "wysokich lotów"?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Luty 2019, 21:21:19 »
Obserwuję na Instagramie ;). Ale wiesz: jest kawa i kawa, nawet jeśli z tego samego źródła.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Luty 2019, 21:28:33 »
To chyba nie ten wątek ;).

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Luty 2019, 22:09:25 »
Dostałem taką kawę z info , że jest średnio wypalona i do tego załączone 2 próbki z wypałem nr 3 i nr 4. Czy stopień wypalenia jest znormalizowany i palarnie posługują się cyframi określając stopień wypału od 1 do np 5?

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Luty 2019, 17:08:31 »
Dopytuję się o wypalanie bo przy składaniu zamówienia zapytano mnie o stopień wypału.
Już się dokształciłem, że są 4 stopnie, zatem zamówiłem 2-gi st. do przelewu i 4-ty stopień do ekspresu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Luty 2019, 17:12:56 »
Nic nie jest znormalizowane...

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Luty 2019, 17:33:20 »
Dopytuję się o wypalanie bo przy składaniu zamówienia zapytano mnie o stopień wypału.
Już się dokształciłem, że są 4 stopnie, zatem zamówiłem 2-gi st. do przelewu i 4-ty stopień do ekspresu.

Musisz zawsze zamówić, porównać i przetestować. Niektóre palarnie twierdzą że palą "mocno pod espresso", a potem przysyłają City bo nie uznają mocniejszych normalnych paleń.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Luty 2019, 23:23:33 »
Bo w całej tej zabawie w kawę speciality chodzi o to, żeby po całym tym cyrku z skakaniem koło drzewek, z obróbką, tunelami do fermentacji, powolnym suszeniem w cieniu czy przeróżnym innym  zabiegom, poprostu jej nie zwęglać.

Czemu więc dziwi cię że palarnie które się na nich skupiają, za drugim crackiem poruszaja się ostrożniej ;)

To że lubisz takie palenia to jedno, mi tam nic do tego, ale czemu oczekujesz od ludzi latami szukających w ziarnach granicy rozwoju a spalenia, że będą wartościować ją tak samo? To właśnie twoje oczekiwania są w tym półświatku nietypowe.

Wiele palarni oferuje ciemniejsze partie, głównie mniej ciekawych, czy raczej mniej intrygujących ziaren, tworząc pomost pomiędzy powszechnym asfaltem i popiołem, a naszymi owocami, kwiatami czy przyprawami, ale na dziś dzień idea żeby te wypieszczone, intrygujące ziarna popielić jest nową i w miarę niszową drogą.

Chętnie bym o tym pogadał, np Hoffman też niedawno o tym trędzie wspominał, ale to nie w tym temacie.


A w temacie bardziej, to nie do końca rozumiem tytułową inicjatywę, oni palą w Londynie? Czy zieloną kawę tam sprzedają? Bo rozumiem że jest to europejska inicjatywa jednego producenta, tylko czy jest on ma tyle duży, żeby stworzyć własny kanał dystrybucji? Nie widzę na ich stronie opcji kupna wypalonej kawy, gdzie są te oferty z stopniami?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Luty 2019, 09:23:08 »
Ja tylko oczekuję że nie będzie wartościowań że wszystko powyżej średniego to "asfalt" ;-) I nie oczekuję że ktoś będzie palił tak jak ja chcę - niech robią co chcą, póki jest kawa i dla mnie. Ale niech nie wymyślają własnych skal kończących się w połowie. Jak widzę określenie "ziarna wypalane są w ciemnym stopniu" to mi słabo - no tu akurat było blisko prawdy, bo faktycznie palenie było tak jakby Full City. Choć kawa dla zmyłki nazywa się "Italian Roast"  :lol2:
W każdym razie konkluzja dla @Anszy jest taka żeby zawsze zamówić małą paczkę i samemu sprawdzić każdą wersję, a i jak już poznamy palarnię to i później za bardzo jej nie ufać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaramillocafe
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Luty 2019, 09:56:07 »
W tego typu "zmyślnych" opisach celuje chyba największa kawowa sieć na świecie, firma Starbucks. Light Roast jest u nich wciąż tą samą czarno-ociekającą formą.

U nas w palarni mamy taki podział. Gdy ja zaparzam moje średnio palone kawy,

Do tematu wracając, to się pomyliłem. Na Instagramie obserwuję Jaramillo Estate z Panamy Boquete. Ale faktycznie jest też Jaramillo Cafe... z Londynu.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2019, 10:06:53 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi