Autor Wątek: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić  (Przeczytany 45258 razy)

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Kwiecień 2017, 21:56:18 »
Wracając do tematu (wiem, że pan polecający Mk Cafe trochę Was rozproszył :) ), moglibyście się ustosunkować do informacji podawanych np. na czajnikowy.pl, czyli czy kawy z Brazylii/Gwatemali faktycznie mają niższą kwasowość? Znacie konkretne palarnie, które takie (mniej kwaśne) kawy oferują?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Kwiecień 2017, 22:53:03 »
A jak chcesz tę kawę zaparzyć? Jeśli nie chcesz kwaskowatości ani kwasowości, to zrób sobie cold brew czyli macerat. Możesz w taki sposób zrobić koncentrat i połączyć z wrzątkiem, jeśli zależy Ci na gorącej kawie. Cold brew jest genialną i zdrową ideą...
Jakakolwiek kawa zaparzona na gorąco ma wyraźną kwasowość. Niektóre kawy są mniej kwaskowate, ale zależy to od obróbki i procesu palenia. Polecam kawy z obróbki honey, jako z natury słodkie. W tym procesie nie dochodzi do fermentacji, nie ma więc wielkiej kwaskowatości.
Pogląd jakoby Brazylia i Gwatemala były mniej kwaśne niż inne kawy nie ma żadnego uzasadnienia.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2017, 22:59:46 wysłana przez Antonio »

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Kwiecień 2017, 07:22:09 »
Czułem, że informacja o brazylijskich kawach była złudna.

Dziękuję za odpowiedź i wybaczcie, że Was prześladuję. Cold brew na pewno wypróbuję ;)

Offline krzyyh

  • Wiadomości: 35
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Kwiecień 2017, 07:44:31 »
Mam akurat Brazylię santos z xcafe, parzę ją w expresie przelewowym no i żadnych kwasków tam nie znalazłem, co nie znaczy że z ekspresu u twoich rodziców będzie tak samo.

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Kwiecień 2017, 22:02:32 »
Ostatecznie kupiłem: Arabica Brazylia Santos Stockler oraz Guatemala Santa Rosa SHP EP, obie ze Śląskiej Prażalni Kawy z Katowic. Kawa zasmakowała, aczkolwiek skarżą się, że jest dużo słabsza pod względem mocy od kawy marketowej. Czy to normalne, czy też kupiłem kiepski produkt? Dlaczego kawy marketowe mają odpowiednią moc po sypnięciu jednej kopiastej łyżeczki na kubek, podczas gdy tej teoretycznie lepszej trzeba sypnąć 3 razy więcej?
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2017, 22:06:50 wysłana przez Antoni »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Kwiecień 2017, 22:04:24 »


Dlaczego kawy marketowe mają odpowiednią moc po sypnięciu jednej kopiastej łyżeczki na kubek, podczas gdy tej teoretycznie lepszej trzeba sypnąć 3 razy więcej?

A nie mylisz mocy z goryczą spalenizny?

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Kwiecień 2017, 22:10:37 »
A nie mylisz mocy z goryczą spalenizny?

Nie znam się, prawdą jest, że w zasadzie nie czuć smaku, jeśli sypnie się tyle samo. Zmierzyłem gramaturę wagą do herbaty i stosując proporcję 6g/100ml przysłowiowego jacobsa, jak radzą bariści w internetowych poradnikach, kawa taka jest tak mocna, że przypomina bardziej syrop. Jestem po prostu zdziwiony, że świeżo palona kawa jest tak mało wydajna w porównaniu z marketówką (chyba że ma to związek z mieleniem, kawa średnio mielona ma pewnie mniejszą powierzchnię i zaparza się słabiej, niż taka z paczki). Nie linczujcie mnie ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2017, 22:15:22 wysłana przez Antoni »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Kwiecień 2017, 23:25:53 »
Jak rodzicom najbardziej smakuje Jacobs z przelewu to może nie warto zmieniać? Siła przyzwyczajenia to potęga i ten smak to ich smak, więc każda zmiana będzie jakimś dyskomfortem.

Jacobs/tańsze kawy mają najsoczyściej domieszkę robusty więc więcej kofeiny i bardziej gorzkawy/zbożowy/przypalony posmak . Do tego dodaj najczęściej ciemniejsze palenie i masz moc.

Jest jeszcze kwestia grubości przemiału do konkretnej metody której używacie. Stare i nowe kawy są zmielone na tych samych ustawieniach?

Jak chcesz zrobić rodzicom przyjemność, to kup im jakaś kawę ze Starbucks (Breakfest Blend). Droga, znana marka, smak zbliżony, będą zadowoleni.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Kwiecień 2017, 08:09:26 »
Brazylię santos
To że xCafe to porządna firma pozdrawiam tak na marginesie to ten Santos chyba nie za bardzo dobry jest.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Kwiecień 2017, 09:14:40 »
Nie znam się, prawdą jest, że w zasadzie nie czuć smaku, jeśli sypnie się tyle samo. Zmierzyłem gramaturę wagą do herbaty i stosując proporcję 6g/100ml przysłowiowego jacobsa, jak radzą bariści w internetowych poradnikach, kawa taka jest tak mocna, że przypomina bardziej syrop. Jestem po prostu zdziwiony, że świeżo palona kawa jest tak mało wydajna w porównaniu z marketówką (chyba że ma to związek z mieleniem, kawa średnio mielona ma pewnie mniejszą powierzchnię i zaparza się słabiej, niż taka z paczki). Nie linczujcie mnie

Miałem kiedyś Santosa. Im dłużej poleży tym mniej ją później czuć. Mimo to, tą kawą idzie się napić, tak samo jak 20% wódką opić. ;)
Dla pewnych osób jej smak może być nie małą zaletą.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Kwiecień 2017, 09:29:51 »
A wydawać by się mogło, że już wszyscy na tym forum wiedzą, że ta sama kawa nawet z tej samej palarni po jakimś czasie, może być zupełnie inną kawą. Ta sama kawa z różnych palarni, w zasadzie nie ma prawa być tą samą kawą. A Santos jest równie szczegółową nazwą co ser żółty.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Kwiecień 2017, 11:05:26 »
A wydawać by się mogło, że już wszyscy na tym forum wiedzą, że ta sama kawa nawet z tej samej palarni po jakimś czasie, może być zupełnie inną kawą. Ta sama kawa z różnych palarni, w zasadzie nie ma prawa być tą samą kawą. A Santos jest równie szczegółową nazwą co ser żółty.

Chciałbym, żeby trwałe właściwości smakowe sera żółtego po upływie jakiegoś tam czasu przypisać kawie.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antoni

  • Wiadomości: 10
  • Młynek: nagie pięści
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Kwiecień 2017, 21:35:45 »
Jak rodzicom najbardziej smakuje Jacobs z przelewu to może nie warto zmieniać? Siła przyzwyczajenia to potęga i ten smak to ich smak, więc każda zmiana będzie jakimś dyskomfortem.

Jacobs/tańsze kawy mają najsoczyściej domieszkę robusty więc więcej kofeiny i bardziej gorzkawy/zbożowy/przypalony posmak . Do tego dodaj najczęściej ciemniejsze palenie i masz moc.

Jest jeszcze kwestia grubości przemiału do konkretnej metody której używacie. Stare i nowe kawy są zmielone na tych samych ustawieniach?

Jak chcesz zrobić rodzicom przyjemność, to kup im jakaś kawę ze Starbucks (Breakfest Blend). Droga, znana marka, smak zbliżony, będą zadowoleni.

Dziękuję za wytłumaczenie, pewnie masz rację z sekretnym smakiem jacobsa, widocznie nie ma co kogoś na siłę uszczęśliwiać. Amerykańskiego imperializmu (przepłaconego zresztą) wspierać nie będę, jak rodzice zechcą, niech sami kupują ;). Zresztą kawy ze starbucksa dla mnie bardziej smakują jak rozpuszczone lody kawowe, nie wiem, czy to byłaby "dobra zmiana".

I reszcie Forumowiczów też dziękuję za rady i cierpliwość, wybaczcie, że tak rozwlekłem w sumie nudny wątek. Temat do zamknięcia chyba.

Offline Crah

  • Wiadomości: 6
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Kwiecień 2017, 13:50:24 »
Ostatecznie kupiłem: Arabica Brazylia Santos Stockler oraz Guatemala Santa Rosa SHP EP, obie ze Śląskiej Prażalni Kawy z Katowic. Kawa zasmakowała, aczkolwiek skarżą się, że jest dużo słabsza pod względem mocy od kawy marketowej. Czy to normalne, czy też kupiłem kiepski produkt?

Cóż, to zostało już napisane, choć po tym jak zostałem okrzyknięty "tajnym agentem firmy xxx" to dyskusja skupiła się na mojej dygresji, a nie na zasadniczej części wypowiedzi. To co, zwłaszcza, "starsze pokolenie" rozumie jako "moc" to właśnie intensywność smaku, a właściwie tych składowych smaku/aromatu które związane są ze sposobem/mocą palenia. Tu jednak, moim zdaniem, bezkonkurencyjne jest typowo włoskie palenie kawy, które nie łatwo znaleźć w palarniach niezależnych. Nie na darmo niektóre włoskie mieszanki produkowane są wg. niezmienianej od dziesiątek lat receptury, bo po prostu smakują klientom. Polecam spróbowanie tych które wcześniej wymieniłem (mam na myśli włoskie mieszanki, nie dygresję/dodatek).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: najsłodsza (=najmniej kwaśna) kawa, jaką możecie polecić
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Kwiecień 2017, 13:56:16 »
Nie na darmo niektóre włoskie mieszanki produkowane są wg. niezmienianej od dziesiątek lat receptury, bo po prostu smakują klientom
Raczej wg. niezmienionego smaku, bo skład się zmienia cały czas. Tak się dobiera składniki aby znów smakowało jak rok temu przy użyciu innej kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi