Autor Wątek: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?  (Przeczytany 14195 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Kwiecień 2017, 23:10:08 »
No to zacznij ważyć. I nie ma znaczenia, czy wsypiesz 7, 8, czy 9 gram... Trzymaj się stałej dozy i reguluj przepływ grubością mielenia i siłą ubicia.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Kwiecień 2017, 23:13:38 »
Z jasno palonymi kawami wiąże się cały technologiczny rozwój ostatnich lat... Specjalne młynki, ekspresy z regulowaną temperaturą, ciśnieniem, z wagami, specjalne sitka, tampery, specjalne portafiltry, itp. itd.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Kwiecień 2017, 23:22:49 »
@siewcu
Kompletnie nie czuję tego ważenia. Jeśli mam dobrą grubość (jak już znajdę), to łatwiej mi mierzyć "objętość", bo widzę w kolbie ile wsypałem. Wtedy zostaje już tylko jedn zmienna - siła ubijania. I chyba taka kolejność jest dla mnie najłatwiejsza. Zważyć nawet nie mam jak, bo nie mam aż tak dokładnej wagi (w młynku nie mam wagi, a spożywcza jest za mało dokładna - niby co 1 gram, ale widzę, że potrafi przeskoczyć sama).

@Antonio
No właśnie... rzeczywiście są bardziej wymagające, ale z drugiej strony, można się ich nauczyć na w miarę podstawowym sprzęcie (oczywiście kosztem nauki jest zmarnowana kawa). Dla mnie lekcja na przyszłość - jak będę zamawiał tą kawę Honduras, to po protu kupię 3 paczki, pół na wyczucie i dwie i pół na wypicie :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Kwiecień 2017, 23:25:25 »
Ja używam takiej wagi: http://allegro.pl/ag52-waga-kieszonkowa-jubilerska-500g-0-1g-gram-i6610728933.html cena wysoka nie jest, i mi w zupełności wystarcza. Używając tej samej dozy i odpowiedniego przemiału bez problemów uzyskuję powtarzalne wyniki, sprawdzam na wadze jedynie kontrolnie...

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Kwiecień 2017, 23:52:42 »
Rzeczywiście groszowa sprawa. Tylko nie jestem pewny czy rozwiąże problem, bo w tej konkretnej kawie trzeba idealnie wyczuć ubicie (przy założeniu, że znajdzie się odpowiednią grubość mielenia o też nie jest trywialne). Wydaje mi się, że sama masa/objętość nie jest największym wyzwaniem. Pierwszy raz zetknąłem się z tak trudnym ziarnem. Z jasno palonych już przerabiałem całą gamę różnych i nigdy takich przygód nie miałem...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Kwiecień 2017, 00:42:05 »
Mając zawsze taką samą dozę łatwiej będzie Ci operować dwoma pozostałymi czynnikami - jak będzie za szybko lecieć, to możesz mocniej ubić albo delikatniej ubić, a jak za szybko to odwrotnie... Ja zauważyłem u siebie, że zmiana dozy o np 0,2 grama ma już zauważalny wpływ na ekstrakcję.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Kwiecień 2017, 07:38:57 »
Espresso najpierw była ciemno palona. Potem trzeba było być trendi i była jasno palona. Potem znowu świadomie ciemno palona. A teraz jest ciemno palona plus robucha a co kto mi zabroni.

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Kwiecień 2017, 08:38:59 »
A teraz jest ciemno palona plus robucha a co kto mi zabroni.
Ja też domieszki robuchy się nie wstydzę :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Kwiecień 2017, 08:46:52 »
zamówiłem od Antonia jasną kawę Honduras Marcala COMSA Red HONEY
Aż sprawdziłem w historii konta — kupowałem ja ostatnio w połowie lutego i nie przypominam sobie szczególnych problemów ze wstrzeleniem w warunki. Z resztą poprzednio (w październiku i listopadzie ubiegłego roku) także nie przysporzyła mi problemów.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Kwiecień 2017, 20:59:50 »
A zamawiałeś tą kawę z obróbki na sucho czy Red Honey? Bo to ziarno jest w dwóch opcjach w zależności od obróbki.

Dzisiaj znowu 5 shotów do zlewu i jeden do wypicia... Niczego nie zmieniałem od wczoraj w ustawieniach młynka... Nie mam pojęcia o co chodzi. Tej kawy już nie kupię na pewno. Wolę dopłacić do Salwadoru Pena Redonda lub zamówić Kenię w tej samej cenie i wykrzystać 95% paczki, a nie 20%...  Jak mi się skończyła dzisiaj ta Red Honey, to wsypałem Kenię i o dziwo bez najmniejszego problemu wyszła od razu. W smaku jest dla mnie lepsza (chociaż Honduras w smaku jak wyjdzie też jest w "mojej ekstraklasie"). Oczywiście i tak dalej "stołuje się" u Antonia.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #40 dnia: 05 Kwiecień 2017, 21:29:01 »
Obie wersje.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #41 dnia: 05 Kwiecień 2017, 21:29:42 »
Dzisiaj znowu 5 shotów do zlewu

Do zlewu, w sensie shoty niesmaczne, czy parametry ekstrakcji nieodpowiednie?

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Kwiecień 2017, 21:35:55 »
wydaje mi się, że parametry ekstrakcji nieodpowiednie i związku z tym niesmaczne shoty. Szósty strzał był perfekcyjny i kawa jest wyśmienita, ale 5 wcześniejszych się nie udało. Nie wiem, może te fabryczne 12 bar w ekspresie, może temperatura. Nie mam pojęcia, niestety nie mam PID, więc nie poeksperymentuję.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Kwiecień 2017, 21:53:51 »
Eee, bez przesady, aż tak to nie mam. Czasem trafi się jakaś kapryśna kawka, na zasadzie, że dziś ustawiony młynek daje ratio 1:2 w 25 sekund a jutro w 30 albo 35. Niemniej kawa cały czas jest smaczna i daleko jej do zlewu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Espresso - jasno palona czy ciemno palona?
« Odpowiedź #44 dnia: 05 Kwiecień 2017, 21:57:46 »


kawa cały czas jest smaczna i daleko jej do zlewu.

Ekzakli. Bliżej do pisuaru, przez żołądek i nerki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi